Ogledalo duse

frozen1982.

Iskusan
Banovan
Poruka
6.316
Nisam nasao nista slicno u pretragama.....ako ima zatvorite.

Sta mislite o toj frazi:"Oci su ogledalo duse"?
Da li je moguce reci nesto o coveku na osnovu ociju?
Ili je to samo projekcija.
 
o cemu ti razmisljas u ove "sitne" sate! :roll:

hm.... oci (pogled) ostavljaju veliki utisak, i bitno uticu na dozivljaj jedne osobe.... rekla bih da se mnogo toga moze "videti" iz ociju (u svakom sl. se svasta prica ;) ), ali to je samo delimicno istinito... jer ipak mi kao nesavrsen um (sklon predrasudama i globalizaciji - pojednostavljivanju) nismo u mogucnosti da donesemo realan sud.
lm, da. mislim da je sustina osobe upravo tu.... sve se vidi u ocima.... ako pazljivo gledas..... samo mi je tesko da poverujem da iko od nas gleda dovoljno pazljivo, i bez predrasuda..... :roll: hey, pisacu sutra sad sam malo.... hm... pod raznim uticajima.... :-D kad se poVratim..... a i lala mi se.....
pozdrav fridzideru, mislicu o temi..... sviDZa mi se :roll:
 
zaista divna tema!Moje oci su izgubile sjaj,bistrinu kad sam pocela da padam u negativne misli i raspolozenja,i stvarno mislimda ima u tome nesto.....Znem ljude koji su bili debelo upali u malodusje i ocaj,a njihove oci i pogled je bio "mracan",odsutan i zaista se videlo da im je dusa"otrovana".
 
to gledanje u ochi...je preuvelichano...mnogo vishe chovek o choveq mozhe saznati ako sagleda sve ostalo sem ochiju...ovde sad treba pricha oko toga shta je zapravo dusha...al recimo glumci...ljudi koji u svojim ochima mogu "reflektovati" tugu il sretju il neshto...mislim manje vishe mogu i ja...
ne mislim da je gledanje u ochi neshto posebno...chemu treba davati na znachaju...
 
Ja se apsolutno slazem s tim. Mnogo mozete da zakljucite o coveku na osnovu njegovog pogleda. Ja eto bas imam oci izdajice, sve pise u njima i ne mogu to da sakrijem, govore mnogo vise od reci.
 
AntunTun:
to gledanje u ochi...je preuvelichano...mnogo vishe chovek o choveq mozhe saznati ako sagleda sve ostalo sem ochiju...ovde sad treba pricha oko toga shta je zapravo dusha...al recimo glumci...ljudi koji u svojim ochima mogu "reflektovati" tugu il sretju il neshto...mislim manje vishe mogu i ja...
ne mislim da je gledanje u ochi neshto posebno...chemu treba davati na znachaju...


O.K.! Slazem se...medjutim, ne moze svako biti glumac...ne moze svako 'reflektovati' tugu ukoliko je srecan...to je diskutabilno!
Je li ova tema zasnovana na pitanju 'iskreni ili ne'?

Nemoj se buniti na odgovore drugih, u tom slucaju pogresno je formulisano pitanje...

Nego, elem, slazem se da su bitniji postupci, reci...bla, bla...ali i iz ociju mozes citati vernost, iskrenost...mislim oci placu, oci se smeju, oci su zamisljene, oci su zbunjene, oci su odusevljene... i uz to, iskrene cesto! :)

Ali superiska je tema :)!
 
Mislim da ima istine u tome... Najcheshtje se u ochima manifestuje ono shto u se dushi zbiva... Skoro sam saznala neshto jako porazhavajutje vezano za jednu osobu. Sekund pre toga sam bila hepi, u drushtvu osoba koje mnogo volim... Poslle su me pitali da li mi je dobro jer isijavam tugu...
Kazhu da pogled govori sve,u ljubavi, prijateljstvu... A na geosu skoro prichala sa drugaricom,pogledala me je i videla sam tugu u njenim ochima...
Jes jes,sve su ovo tuzhne priche i teshko razlikujem sretjne ochi od tuzhnih...
 
frozen1982.:
Nisam nasao nista slicno u pretragama.....ako ima zatvorite.

Sta mislite o toj frazi:"Oci su ogledalo duse"?
Da li je moguce reci nesto o coveku na osnovu ociju?
Ili je to samo projekcija.
Ima istine u toj frazi.
Svako ko je bio u prilici da vidi oci dusevnog bolesnika kada
ima napad to zna ili da vidi oci vojnika kada se vratio iz rata.
I ljubav naravno, sija iz ociju.
A reci nesto vise na osnovu ociju :confused: mislim samo trenutno dusevno stanje.
mozda ako je neko namcor pa namrsten, ne znam..
 
Znas kako..nisu u pitanju oci, vec misici oko ociju, koji su u saglasnosti sa nasim emocijama. Kada smo tuzni misici se grce i otuda taj tuzni pogled isto je i kad smo srecni.
Mada sve jedno, ja mislim da oci jesu ogledalo duse, jer neke stvari, bez obzira kolko god neko bio dobar gloomac, nije moguce sakriti...Bar ja to nisam u stanju :)
 
Preko očiju se spoznaje svet, u njima se može osetiti energija koju odašilje samo stanje uma i duha. One jednostavno akumuliraju osecaje i misli. Naš sam doživljaj i ono što rečju i na ostale načine ne možemo iskazati, možemo putem pogleda, ako smo sposobni primetiti i preneti utisak. Zar mi sami nismo osecaj, misao, utisak ili reč? (dimenzije ličnosti)?

Prilikom nekog neočekivanog događaja, kada je osoba u nekom vrstu afekta, ona je otvorenija za skupljanje svih utisaka, osećaja pa i misli. Zato u tim burnim situacijama sam izraz očiju koji govori nešto o nama, se lakše odaje i lakše primeti, analizira...

Trajno stanje, ili izraz očiju koji je sam po sebi prisutan neće dati jasnu crtu karaktera. Osim ako se neki osećaj, misao ili utisak u trenutku skeniranja izraza očiju i zamrzavanja trenutka može okarakterisati kao osobina.. Oči ne, ali pogled, izraz tih očiju je pre ogledalo duše nego same oči... male, krupne, svetle ili tamne..

Hm.. mada meni neke osobe sa veoma sitnim, pronicljivim očima uz određenu vrstu mimike izledaju nekako pakosno... vhh... (( :

Za spoznavanje istinske dubine, čini mi se da su merodavni da osete 'unutrašnji posmatrači' , introverti , and ludi umetnici sveta ... jer generalno oni će uz to skoncentrišući se na osobu i njen pogled i osetiti to biće ...

Zanimljivo bi bilo prodiskutovati i o samom načinu hoda i pokreta... mnogo govori.. open your mind ...

,Očima’ se u svet trči ...
 
Slazem se pre svega za pogled,ali njega ne bi ni bio bez ociju.Mimika,govor tela takodje govore.....ali je to po meni mnogo komplikovanije od onog banalnog"Ako stavi prst u usta ili se igra sa kosom".....
 
frozen1982.:
Nisam nasao nista slicno u pretragama.....ako ima zatvorite.

Sta mislite o toj frazi:"Oci su ogledalo duse"?
Da li je moguce reci nesto o coveku na osnovu ociju?
Ili je to samo projekcija.
Fraza nije bzv. Ima raznih vrsta ociju: zmijolike, mackaste, kao kuca, lude-one me posebno plase, mutne, sjajne...
 
NatasaNatasa:
Ima toliko ljudi sa prelepim očima i praznim dušama.

Oči jesu bitne, ali kompletno lice je bitnije.Oči su te koje licu daju finalni pečat. Na licu je urezan svaki tren života svakog čoveka. Ko ne veruje može već sutra da se upusti u analizu.
Po Justinu Popoviću ogrehovljenost duse ima za posledicu ogrehovljebost materije. Uzročno'posledična veza.
Ali, pošto je on religiozni filozof, oni koji religiju baš ne gotive neka ovo zanemare.

Neko je pomenuo glumce...
Pa stvar i jeste u tome što oni kompletnom svojom dušom, dakle srcem, voljom i umom, duhom, ulaze u drugi lik, Zato i jesu najbolji glumci oni koji svojevoljno, sopstvenom emocijom i umom, oblikuju novi lik, a to se sve oslikava na licu. Na kraju, to više nisu oni , nego su likovi koje igraju.
I ovo je dokaz da smo, sami za sebe, bezvredni i nedovoljni, već se kao ličnosti potvrđujemo u drugom, u zajednici
 

Back
Top