FSCK failed

snis

Primećen član
Poruka
870
sad vec jeste problem :-( :-(
nakon reboot-a iz win-a u ubuntu priliko "dizanja" cod stavke checking root file system... zastane, vrati me u konzolu i ispise:
inode 55721 has illegal block(s)

/:UNEXPECTED INCONISTENCY;
run fsck manually.
(i.e., withouth -a or - p options)

* fsck failed. Please repair manually and reboot. Please note that
* root file system is currently mounted read-only. To remount it
* read-write:

* #mount -n -o remount, rw /
* CONTROL - D will exit from shell and reboot the system.

give root pasword for maitance
(or type Control - D to continue):

ima li neko strpljiv da me prosvetli ? unapred hvala i izvinjenje sto davim ;-)
 
Jesi li pokušao to što te savetuje:

Kod:
give root pasword for maitance

i onda ukucaš
Kod:
fsck /dev/hdax (napr hda1)

Jel' ti se pojavljuje uopšte konzola kad ukucaš root lozinku?
 
iluzionista:
Jesi li pokušao to što te savetuje:

Kod:
give root pasword for maitance

i onda ukucaš
Kod:
fsck /dev/hdax (napr hda1)

Jel' ti se pojavljuje uopšte konzola kad ukucaš root lozinku?

vidi, sa oskudnim engleskim ga razumem sta trazi i to odradim, ali ne razumem sta trazi linux (mislim ne shvatam sustini - nemam jos dovoljno znanja sta je TO).
nesto sam kopkao, dodjem do konzole, i tvoj mail me sad navodi sta bi trebalo da TO znaci. ukucavao sam neke varijante koje on trazi (ono mount, ali nepotpuno). kod te komande fsck sta su logicni zavrsetci (ne pamtim gde se sta nalazi na disku :-( /ybga, ne znam kako da se izrazim/. imam hdd sa dve particije hda0 i hda1 (valjda), e, izvini sto sam glup, ali sta su mu opcije -a i -p ?
sad kad se "otkacim" probacu , pa cu javiti da li sam dobro shvatio.
 
Snis, vidim da si se opasno zainteresovao za Linux - ovde ima puno njih koji su spremni da pomognu, ali za sistematično savladavanje (IT materije uopšte), preporučujem ti unapređenje znanja engleskog. Za većinu stvari u Linuxu postoje man strane, pa možeš bez zadrške da dođeš do informacije. (Da ne pominjem web-sajtove i brdo dostupnih on-line knjiga).
 
sorlaag:
Snis, vidim da si se opasno zainteresovao za Linux

pa zar nema puno prednosti ? :-)

sorlaag:
- ovde ima puno njih koji su spremni da pomognu,

u to sam se vise puta uverio...

sorlaag:
ali za sistematično savladavanje (IT materije uopšte), preporučujem ti unapređenje znanja engleskog. Za većinu stvari u Linuxu postoje man strane, pa možeš bez zadrške da dođeš do informacije. (Da ne pominjem web-sajtove i brdo dostupnih on-line knjiga).

radim ja i na tome, nije da nije, mnogo stvari sam uradio uz pomoc ljudi odavde, ali sam dosta (za totalnog pocetnika) i sam uspeo da prokljuvim,

lako je se cuditi nepismenom kako ne moze procitati svoje ime :-( linux nakon dugogodisnje upotrebe WIN-a i sa slabijim znanjem jezika je ogromnaaaaaaaaaa shuma nepoznanica, te taj broj sajtova i knjiga samo povecavaju shumu u kojoj se lako gubi,
tako da je ovo sto predlazes (i trazis od mene) sasvim normalna stvar, ali i da od drveta covek ne vidi sumu, i ondak, sasvim normalno postavim pitanje na forumu i ljudi (koji to zele, mogu i hoce) treba bar da ukazu na pravac resavanja, bar zato mislim da smo odje ;-) ako gresim, reci, pa necu vise...



iluzionista:
Jesi li pokušao to što te savetuje:

give root pasword for maitance

fsck /dev/hdax (napr hda1)
celo popodne je vrteo, svasta me pitao i sada se inicijalizira do pola, a onda predje u ASCII grafiku, obavesti me da nesto nije u redu sa grafickim okruzenjem (ne mogu sad prebaciti obavestenje-nisam zapisao, a sada sam u omrazenom WindoWs-u :-() i onda me prebaci u konzolu trazeci da se logujem i kako kapiram trebao bi tu da "sredim" prozorcice. Idemo dalje...


vidi, sa oskudnim engleskim ga razumem sta trazi i to odradim, ali ne razumem sta tr
 
Ok. Sad zapiši od slova do slova šta ti javlja. ;) Ne brini ako ne razumeš, samo se potrudi da bude dobro zapisano. Uzgred, koja grafička?
 
iluzionista:
Ok. Sad zapiši od slova do slova šta ti javlja. ;) Ne brini ako ne razumeš, samo se potrudi da bude dobro zapisano. Uzgred, koja grafička?

prvo izbaci u ASCII grafici plavi ekran sa (u slobodnom prevodu):
Greska kod otvaranja X server-a (tvog grafickog okruzenja). Mozda nije korektno podesavanje. Zelis li pogledati izlaz X servera radi dijagnosticiranja problema?

DA NE

ja, normalno DA, a on:

GDM:X server not found: /usr/X11R6/bin/X :0 -br - audit 0 -auth /var/lib/gdm/:0 Xauth-nonlisten tcp vt7

Error: Comand could not be executed!

Please install the X server or correct GDM configuration and the restart GDM.

OK

ja OK, a on meni:

The X server is now disabled. Restart GDM when it is configured correctly.

OK

ja opet OK a on meni konzolu i tu (bar zasad) stajem. Probao sam sa:

apt-get install xserver-xfree86

kaze instalirano, zatima sa:

dpkg-reconfigure xserver-xorg

no, ni to nije pomoglo - odradi, sve me pita sto nije nasao, ali ne konfigurise tako da bi se moglo logovati kako treba. :-(
 
ukljuci runlevel: 3 i na:

startx

xauth: creating new autority file /root/.serverauth.10636

/etc/X11/xinit/xserverrc: line 2 : /usr/bin/X11/X: No such file or directory

/etc/X11/xinit/xserverrc: line 2: exec: /usr/bin/X11/X: cannot execute: No such file or directory

givinig up.

xinit: connection refused (errno 111): unable to connect to x server
xinit: No such proces (errno: 3): Server error.
 
Red_Zmaja:
Pa sta si radio sa X-om. Da nisi slucajno cackao xorg.conf da nisi radio kernel update ili nesto trece?

xorg.conf nisam dirao od onda kada sam napravio i isprobao ATI driver, kernel jock. Pravo da ti kazem, pre kolapsa sam u win-u igrao "Civilizaciju", kad mi je dopizdilo, da cu preci u ubuntu malo da se "okacim" na net on mi prijavi onu gresku gore. pa ostalo vidis ovde, ali, zahvaljujem svima na pomoci i necu (za sada) smarati - imam potpuno nov i "nevin" ubuntu 5.10 na masini. naime, probao sam jos malo jer vidim da mi je prilika izuzetna za to, a vidim i da mi je backup potrebnih podataka svez, pa opletem po particiji malo da izucavam, a ondak lepo obrisem i ponovo instaliram ubunutu i sad pocinjem sa onim sto sam vec uvezbao: onaj problem sa okruzenjem kad se dize, konekcija, mplayer i sve jovo nanovo (ponavljanje je majka znanja ;-)
 
Tebi je ceo X bio obrisan? :shock: Hm... Jesi li siguran da nisi ništa brisao ili čačkao? No, dobro sad više ni nije važno. ;) Samo da ne bude ono: treća sreća. :P Šala. :lol:
 
iluzionista:
Tebi je ceo X bio obrisan? :shock:

i ko zna sta jos :-( to je nakon sto sam probao ono manualno fsck. prvo je "vitlao"

multiply - claimed block(s)

pa

multiply - cliamed bolck(s) in inode

pa zatim objasnjavao da je nekorektni blok - da li da ga obrisem (miliJon puta), a ja verov'o da on zna sta je nemu najbolje pa odgovaram "yes, of horse", pa da je korektan blok - da li da ga malo na-fix-a, ja jope "yes" i tako ga isecir'o. a trajalo to dobrih osam sati :-(
NARAVOUCENIJE: ne zayebavaj se sa njim, ni on ne zna sta je nabolje za njega ;-)

iluzionista:
Hm... Jesi li siguran da nisi ništa brisao ili čačkao? :

kao sto reko' zmajceku. Prvo sam igrao Civilizaciju u Win-u (ostala mi ta ruzna navika - ***** pucacinu), i kad sam hteo u linux on pokaze ono iz prvog posta (e, sad, da lje to nesto u vezi ili je Win nesto kvrcnuo, jebmlga ?!

iluzionista:
No, dobro sad više ni nije važno. ;) Samo da ne bude ono: treća sreća. :P Šala. :lol:

ma, ovo je treca sreca ;-) (istina, cista istina :-() ali, kao sto reko, ponavljanje je majka znanja. a ima to i dobre strane, necu nikog na forumu smarati dok ga ne dovedem u stanje pre kolapsa ;-)
 
Samo jedan predlog. Uvek ga gasi iz menija. Nikad, ali baš nikad ne gasi komp samo pritiskom na dugme bez gašenja iz menija. To može opasno da ti zayebe sistem. Isto važi i za Win*.
 
iluzionista:
Samo jedan predlog. Uvek ga gasi iz menija. Nikad, ali baš nikad ne gasi komp samo pritiskom na dugme bez gašenja iz menija. To može opasno da ti zayebe sistem. Isto važi i za Win*.

ja, podrazumeva se ;-) ja, u principu (i na celu) izbegavam i hard reset ;-) /bas kad se mora, kad uspem da ga zakucam/ a mikad ne gasim na prekidac ;-) hvala.
 
Ja sam imao skoro par blokiranja sa suseom, pa sam morao da idem na hard reset ... a ne znam da li se pre ili posle toga pojavila greshka pri bootovanju powertweakd-a ... uglavnom, sad svaki put štrči crveni failed kad palim i gasim komp... ali nema veze ... srediću ja njega.. reinstalacijom (poshto sam mnooogo chachkao, pa sad povremeno blokira)

snis, ti si baš neki zabavan lik, a :)
 
Serijski_Ubica:
Ja sam imao skoro par blokiranja sa suseom, pa sam morao da idem na hard reset ... a ne znam da li se pre ili posle toga pojavila greshka pri bootovanju powertweakd-a ... uglavnom, sad svaki put štrči crveni failed kad palim i gasim komp... ali nema veze ... srediću ja njega.. reinstalacijom (poshto sam mnooogo chachkao, pa sad povremeno blokira)

to je jos iz vremena DOS (kao disk operativnog sistema, a ne ovog naseg dos-a) dobro poznata stvar - ne prekidaj ga dok nesto radi ili ne zavrsi :-( to bi ti bilo kao kad si u skoku a neko te opichi motkom medju noge :-( zato to treba izbegavati, posebno NIKAKO gasiti.
linux mi bas lichi na takav OS koji dozvoljava korisniku da se maksimalno angazuje (citaj: zajebava) sa njim i da nakupi sto vise materijala, a ondak nesto pojebe, pa jovo nanovo, milina jedna. Ali i zabavno je ;-).

Serijski_Ubica:
snis, ti si baš neki zabavan lik, a :)

mislis ?! a s'o?!
 
snis:
ja, podrazumeva se ;-) ja, u principu (i na celu) izbegavam i hard reset ;-) /bas kad se mora, kad uspem da ga zakucam/ a mikad ne gasim na prekidac ;-) hvala.

Hm... Po mom iskustvu, najgore je kad ti nešto vršlja po pozadini dok radiš u Linuxu. :lol: Ne znam... Tipa neki program za katogalizaciju sadržaja diska.... Ili nešto slično... Možda neki server... To jede memoriju i procesorsko vreme za desktop aplikacije. Ali zavisi i kako je kernel kompajliran. Postoje određeni tweakovi u verzijama 2.6.x kernela koje mogu dosta stabilizovati ponašanje Linuxa kao desktop sistema. Nažalost Ubuntu ti ne dolazi sa sourceom. Ali ako te zanima da malo čačkaš sa kompajliranjem kernela, imao sam negde neki dobar link za to. ;) Ali za to prvo moraš skinuti source kernela. Najbolje verziju koja je identična verziji kernela koja dolazi uz Ubuntu... Jel to beše: apt-get kernel-source? E, to ne znam... Nisam koristio Debian based distroe već neko vreme.
 

Back
Top