Izgubljena plemena...

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.554
pricham malopre sa jednim net poznanikom i po ko zna koji put se podmetne ono Vlah.
mislim ne zlonamerno, iz neznanja...
setim se tom prilikom priche moga profesra o torlacima i shopovima, kao i o misteriji timochana koji se pominju daleko pre 617., pa reshim da postavim ovu temu, pre svega jer na forumu imamo solidne poznavaoce priznatih i ne priznatih istojija, a mene tema zanima :)

malo sam googlao pa da postavim zapazanja...

prvi citat je iz jednog intervjua sa "tolkinom sa chubure" za koga ja iskreno nisam chuo. zove se Miodrag Zupanc, ovde su govorili o nekom njegovom delu "Bajka iz Budzka"

"Kako je nastala "Bajka iz budžaka"?
- Sticajem okolnosti, počeo sam da radim seriju "Enciklopedija za radoznale" za obrazovni program, koja se bavi etnološkim, arheološkim, istorijskim i ostalim fenomenima iz Srbije. Tu seriju radio sam sa vrhunskim etnolozima, geografima i kad sa njima tumaraš po udaljenim kutkovima, čuješ neverovatne priče.

Pa gde su ti čarobni budžaci Srbije?
- Jedan geograf i etnolog iz Zaječara otkrio mi je da Srbija ima svoj budžak. Između Knjaževca i Pirota, čudesna oblast na padinama Stare planine. Tu postoje ispitana i neispitana područja, napušteni i polunapušteni gr adovi i drevna sela, sa kućama od zemlje čudesnog oblika, ostaci drumova iz rimskih vremena. Ali postoje i čuda: sveti gajevi, antička svetilišta koja i dan danas žive, čak sam upoznao i jedno drvo koje govori, hrast, sveto drvo.

Da li ti naši, "tolkinovski" krajolici, nose i takve priče?
- Pokazali su mi selo u kojem žive neki čudni narodi. Torlaci. Oni imaju svoje običaje, finese u jeziku i tvrde da su oduvek tu. A etnolozi čak tvrde da su stariji i od Vlaha koji su došli sa Rimljanima u ove krajeve. Kad stekneš poverenje tih ljudi, onda od njih možeš da čuješ od drevnih reči do priča koje ne možeš nigde čuti."


prostor na kojima zive i na kjem se govori "Torlachki" se poklapa s onim rimskim oblastima Virminacium, Nais, Remesiana...

jel ima neko neshto o njima?

drugo, Timochane niko ne izjednachuje ni sa srbima ni sa bilo kojim drugim plemenom. ko su?

pokushacu i da nadjem zanimljivu kartu...8)
 
Mozda nema bas veze sa temom, ali mozda znas Andreju Mancica iz Pirota, sina profesorke likovnog Andjelke Mancic. On je pre par godina isao na neko planinarenje Starom planinom, presao preko Midzora i spustio se na Bugarsku stranu. Tu je boravio u nekom selu gde kaze zive ljudi, koji ne govore ni srpski ni bugarski, vec nekim cudnim dijalektom koji on do tada nije sreo. Svi su oni svetle kose i plavih ociju, imaju neku specificnu fizionomiju. To sam citao u intervjuu za Slobodu koji je dao nakon toga. Dakle , hocu da kazem da to navodi na zakljucak da su se neka plemena mozda ocuvala doduse u malom broju po nekim zabitima.
 
AKHENATON:
Mozda nema bas veze sa temom, ali mozda znas Andreju Mancica iz Pirota, sina profesorke likovnog Andjelke Mancic. On je pre par godina isao na neko planinarenje Starom planinom, presao preko Midzora i spustio se na Bugarsku stranu. Tu je boravio u nekom selu gde kaze zive ljudi, koji ne govore ni srpski ni bugarski, vec nekim cudnim dijalektom koji on do tada nije sreo. Svi su oni svetle kose i plavih ociju, imaju neku specificnu fizionomiju. To sam citao u intervjuu za Slobodu koji je dao nakon toga. Dakle , hocu da kazem da to navodi na zakljucak da su se neka plemena mozda ocuvala doduse u malom broju po nekim zabitima.

Proto-šopi? :-)
 
AKHENATON:
Mozda nema bas veze sa temom, ali mozda znas Andreju Mancica iz Pirota, sina profesorke likovnog Andjelke Mancic. On je pre par godina isao na neko planinarenje Starom planinom, presao preko Midzora i spustio se na Bugarsku stranu. Tu je boravio u nekom selu gde kaze zive ljudi, koji ne govore ni srpski ni bugarski, vec nekim cudnim dijalektom koji on do tada nije sreo. Svi su oni svetle kose i plavih ociju, imaju neku specificnu fizionomiju. To sam citao u intervjuu za Slobodu koji je dao nakon toga. Dakle , hocu da kazem da to navodi na zakljucak da su se neka plemena mozda ocuvala doduse u malom broju po nekim zabitima.
neznam ih... meni likovno predavao ivan kolev. car!

al sam chuo za prichu. mislim da je selo s ove strane i da ga zovu Mali Carigrad.
 
Када сам прочитао ово горе сетио сам се да сам гледао неку емисију о људима који живе у Грчкој, Македонији и Бугарској и себе сматрају посебним народом. Не могу да се сетим како се зову. Имају неке своје годишње скупове, дођу сви, друже се, играју неке своје игре. По језику, ношњи и другом највише подсећају на Грке. Колико се сетим боја одеће им је претежно јако тамна, црна, тако нешто... Има тога доста у унутрашњости Балкана...
 
vazon:
Када сам прочитао ово горе сетио сам се да сам гледао неку емисију о људима који живе у Грчкој, Македонији и Бугарској и себе сматрају посебним народом. Не могу да се сетим како се зову. Имају неке своје годишње скупове, дођу сви, друже се, играју неке своје игре. По језику, ношњи и другом највише подсећају на Грке. Колико се сетим боја одеће им је претежно јако тамна, црна, тако нешто... Има тога доста у унутрашњости Балкана...
gledo sam, memedovic zar ne?
zovu se karakachani i najslichniji su grcima...

mene iskreno interesuju vishe Timochani. ozbiljno su shvatani svojevremeno, a onda su nestali.

a za torlake ima puno na netu, da ne poverujesh 8)
 
Nasao sam u wikipediji da je Torlacki dijajalekt koriscen u filmovima Zona Zamfirova i ovaj drugi, kako se zove... Ivkova slava. Po tome ispada da ti Torlaci nisu narod, nego nesto kao Sremci, Sumadinci i sl. dakle Srbi, sa svojim lokalnim osobenostima... Narod ili ne? Poznaje li neko nekog Torlaka?
 

Back
Top