Pleuralni izliv

Chiara

Zainteresovan član
Poruka
257
Sta znaci ucaureni pleuralni izliv promera 3x5 cm i kako se leci, tj. sta se s njim radi? Nalazi se na levom plucnom krilu, koliko sam ja shvatila izmedju 2 dela levog plucnog krila, u nekom udubljenju blizu srca. To je poslednja dijagnoza sa skenera (od pre par dana), inace je prethodno od novembra lecena upala pluca,a terapija je za prethodna 3 meseca ukljucila 70 injekcija (Penicilin i Geramicin). Sada je odredjena terapija Longacef i Amikocin kroz infuziju u vidu bolnickog lecenja. Mene zanima sta je uopste taj izliv i kako na osnovu skenera moze da se odredi da li je virus, da li je prazna opna, da li je oziljak i sl.? Kako uopste nesto sto je ucaureno moze da se razbija antibioticima? I postoji li opasnost ako je virus u pitanju da se radi o Koksakiju ?
 
Vrlo bitan podatak je koliko pacijent ima godina i da li boluje od nekih hronicnih bolesti.Pleuralni izliv moze biti posledica bakterijske upale pluca (ako pretpostavimo da je tako bilo jer je primljeno 70 injekcija...)ali isto tako moze biti uzrokovan mnogim drugim stanjima.
Tema "pre postavljanja pitanja procitajte ..." daje smernice kako i na koji nacin postaviti pitanje da bi se mogao dati neki konkretniji odgovor.
 
Pacijent je `58. godiste, operisana stitna zlezda, odstranjen veci deo (zbog toga su je i poslali na skener jer su sumnjali da daleko bilo ima veze s tim, pa su "odahnuli" kad su videli da je izliv), pije Tivoral... takodje srcani bolesnik, pije Cortiazem, Vasilip, a na poslednjem pregledu kod kardiologa je konstatovano da srce prilikom ususavanja krvi prvo usisa krv, pa se deo krvi vrati (doktorka je bukvalno rekla "pljucka"), pa onda tu krv ponovo usisa. Moze li da ima veze s tim? U principu, koliko sam ja razumela, sve smetnje koje je do sada imala, doktori uglavnom povezuju sa stitnom, pa i te srcane tegobe, jedan doktor da dijagnozu Angine pectoris, drugi kaze nije Angina... Mene samo zanima kom lekaru ona da se obrati zbog ovoga ( u slucaju da ne daj Boze antibiotici ne deluju, novo snimanje bi trebalo da bude u petak), sta prvo da trazi da se ispita, da li je to opasno i da li uopste da dozvoli da joj nesto cackaju oko toga? Ne zelim da zvucim grubo, ali u pitanju je moja majka i stvarno se jako plasim .
Takodje, rendgenski snimak (ovaj pre skenera) su pre ovog doktora koji je poslao na skener (zbog tog istog snimka) videli i jos jedan pneumatolog i jedan onkolog (on je gledao neku zlezdu na dojci), ali nisu nista komentarisali i rekli su da je sve ok.
Mozda sam preopsirna, ali... razumecete...
 
Jos jedno pitanje.Da li se mama zali na neke tegobe, bolove, kasalj....malaksalost...
Sve sto navodis se odnosi sta je ko rekao, bilo bi dobro da imas bar neki nalaz na latinskom, i ne samo to, najvaznije u svemu su tegobe pacijenta...
Opet se vrtimo u krug.
U sustini to moze biti i posledica i infekcije ali mama ti ima i pretpostavljam insuficijenciju neke srcane valvule...
 
Znam da se sve sto pisem odnosi na to sta je ko rekao, ali ne mogu nista odredjenije da ti kazem jer je sve nalaze ponela sa sobom u bolnicu. Ako mozes na osnovu ovoga sto sam napisala nesto da mi kazes, ok, ako ne... Ne vredi, ne mogu da pricam kad ne znam. Ja jedino znam sta pije od lekova, a tegobe na koje se zali jesu malaksalost (povremena, par dana je ok, onda se zamori od spremanja rucka ili tako neke manje aktivnosti), bol u predelu srca sa ledjne strane, dakle ona sama kaze da je nedefinisan, nekad misli da je boli kicma, nekad pluca, nekad srce... Temperaturu mislim da uopste nije imala, bar ne preko 37, sedimentacija je pre par dana bila 6, danas je 7... To je konkretno sve sto znam vezano za ovo trenutno, inace od kada je operisala stitnu non-stop ima nekakve probleme.
Znaci ovo sa skenera sam napisala doslovno kako pise "ucaureni pleuralni izliv promera 3x5cm", ali nisam zapamtila izraz koji se odnosi na to da se nalazi na levom plucnom krilu u nekakvom udubljenju (ali ona kaze da joj je doktor tako objasnio).
Eto....
 
Bol moze biti uzrokovan pleuralnim izlivom, da bi se utvrdilo da li je u pitanju bakterijska infekcija ili virusna ili nesto trece potrebno je uraditi punkciju tog izliva i pregled same tecnosti,ukoliko se ne povuce na antibiotsku terapiju.
S druge strane to se ne radi tek tako ,znaci potvrebno je utvrditi sta,gde, kako pa tek onda pristupiti nekom invazivnijem i agresivnijem isptivanju.Pneumoftiziolog je lekr cija je to specijalnost.
S obzirom da ti je mama u bolnici oni ce tamo uraditi detaljno ispitivanje, kad budes imala vise informacija tu smo, na osnovu ovog do sada sto si nam rekla sve se svodi na neko spekulisanje sta bi moglo biti.
Nadam se da shvatas.Mnogo stvari moze biti uzrok tih problema.
 

Back
Top