Fax posle Vise ...

plava_mala:
Naravno da jeste. E, sad zavisi koja visa, koji fakultet, koje ce ti ispite priznati....itd. I naravno, koliko ce ti to naplatiti !!!

Nisam mislio na tako nesto...u zakonu o obrazovanju stoji da mogu da upisem fakultet bez polaganja prijemnog nakon zavrsene vise skole...Znaci nece mi priznati nista,potpuno od pocetka,samo naravno ne moram da polazem prijemni.A jedino mogu da mi naplate regularnu skolarinu,posto trenutno nisam na budzetu.
 
Kao osoba sa visokim obraovanjem imaš pravo upisa na novi fakultet ali uslovi nisu isti za sve fakultete. Na nekima je prijemni ispit obavezan jer postoje kriterijumi koje ne podrazumevaju predmeti po srednjoškolskom programu (dakle, provera konkretnih sposobnosti vezanih za taj studij), to zavisi od fakulteta do fakulteta! Naravno da ne postoji mogućnost, recimo, direktnog upisa na Likovnu akademiju s prethodno završenim drugim fakultetom. Tada, kada se polaže ispit, dovoljno je imati minimalan broj poena za upis ali prednost je opet to što se izbegava rang lista- dakle, položiš prijemni i primljen si, nema opasnosti da te neko pretekne. Tako je bar bilo kad sam ja dioplomirala pre 3 godine i na taj način su neki moji kolege upisivali nove fakultete. Naravno, tada nemaš mogućnost da upadneš u državni budžet!
Ali, ako je fakultet koji upišeš srodan ili postoje zajednički predmeti sa školom koju si završio ti kasnije imaš pravo prenošenja tih ispita. Čak i kod najrazličitijih fakulteta često se priznaje strani jezik, psihologija itd.
 
zoranpetrovic84:
Da...mislio sam na 'standardne' fakultete...filoloski,filozofski...(znaci utice i to u koju sam srednju isao?)ne na muzicke,likovnu i akademiju dramskih umetnosti ...


Pa, svi slučajevi za koje ja znam imali su završenu gimnaziju, ali ne bi smelo da bude razlike jer se ta "privilegija" odnosi na akademske građane s diplomom, dakle, da nisi imao odgovarajuću srednju školu, to bi bio problem već kod upisa na Višu školu! Njima je uslov tvoja VŠ a ne srednja škola! A ja sam je pomenula upravo u slučajevima specifičnih škola kao što su umetničke akademije, razne vojne škole i ostale koje traže detaljnu proveru nekih sposobnosti koje ne obuhvata srednja škola! Za filološki i filozofski nije problem!
 

Back
Top