Najbolji lovac danasnjice (ispravno glasanje)

lovac

  • F-23

    glasova: 2 11,1%
  • F-35

    glasova: 0 0,0%
  • Chengdu J-10

    glasova: 0 0,0%
  • Harrier

    glasova: 1 5,6%
  • MiG-29

    glasova: 2 11,1%
  • Su-33

    glasova: 0 0,0%
  • Su-37

    glasova: 10 55,6%
  • Mirage-2000

    glasova: 1 5,6%
  • Rafalle

    glasova: 2 11,1%
  • Typhoon

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    18
  • Anketa je zatvorena .
Kao prvo F-15 nije bez premca,zato se i radi F-22,tex
pogledaj malo vezbu cope india pre nego li tako nesto kazes.....
Kao drugo kakav sad Su-37 to je bio samo DEMONSTRATOR za airshow sa vektorisanim potiskom.Taj demonstrator se inace srusio zbog loseg FBW i trenutno su ostali samo do 10 komada Su-35 i oni ce polako nestati,sto je u stvari i bio Su-37=Su-35 sa vektorisanim potiskom.Modernizacija Su-27 u rusiji je bila svega 20+ komada na standard Su-30...
Ipak postoji program koji s zove "Final flanker program" i koji za cilj ima pravljenje poslednje i najmodernije serije superkrstareceg flankera,sa vektorisanim potiskom ali bez kanarda.I koji bi nosio na 12 nosaca i najmodernije rakete sto treba uskoro da izadju u Rusiji[Ks-172,BVR Alamo,Kh-31 modifikacije..],elektronika ce biti dodata sa Su-34 i sva domaceg porekla sto znaci da zele da se i osamostale,......sto bi trebalo da mu omoguci prednost protiv Nestelt protivnika u svim delovima FLight anvelopa.Te knjige sto citate od Radica nisu lose ali autor ocigledno cesto preteruje...
 
Ja mislim da ima vektorisane mlaznike u [ X ] osi ,,, nisu u ovim osama [ + ] ....
Imaju i Multifunkcionale [MFD] displeje ne znam tacno koliko komada,,, imaju naravno i [HUD] head-up displeje kao i svi operativni avioni danas,, HOTAS to je nesto novije verovatno i to imaju zbog vektorisanih MLAZNIKA ,ne vektorisanih motora [ispravno-motor SA vektorisanim potiskom] ,Su-37 je imao hotas,FBW,,sigurno i Indijski Su-30MKI.
Jel ti to zezzas nekog ili stvarno ne znas?!?!!!??
F-22 glupost ,paaaaa cene jeste vrhunska i neverovatna ali i avion je vrhunski!!!!
Vektorizacija potiska na F-22 je dovoljna,vise ti nije ni potrebno za klaasicne manevre u borbi....Zasto dodavati tezinu i komplikovati konstrukciju sa all-round vektorisanim potiskom kada ti to u stvarnosti nije ni potrebno.

Su-30MKI bi bio i moj izbor,zbog manje cene u odnosu na F-22,ali nema ga ,nisam jos glasao niti cu glasati....
 
F-22 možda i nije tolika glupost,ali opet se vidi na njemu promena u stardnom dizajnu aviona i to sve zbog stelta pa mi malo smrdi da je dosta išlo na štetu aerodinamike.Cena mu je ogromna.Održavanje tog aviona je mnogo skupo po svakim merilima garantovano,a i verujem da je totalno nepraktičan za održavanje.
 
Pjer_Nis:
Ma daj, pa jel za jedan F-22 treba hiljadu tona aluminijuma? I s kojim procentom aluminijum ucestvuje u njegovoj ceni? U tako nesto moze da veruje samo mali Dj.oki.ca.
hahaha bravo pjer ovoga puta si u pravu mada janes je ugledan internet magazin o avijaciji da bi pristupio na njihove web stranice treba da placas pretplatu :( aleksandar voleo bih kad bi mi dao svoju sifru da malo surfujem :)..Ne znam ako je to javio Janes Defense weekly ,onda tu sigurno nesto ima mada kompoziti i legure su glavni za oba lovca aluminijum se cist ne koristi nego u legurama ,,,,ne prelazi 16% tezine prazne letelice to sam siguran,kompoziti 25%,titanijum legure 40%,termoplastika,....
 
KiZo:
hahaha bravo pjer ovoga puta si u pravu mada janes je ugledan internet magazin o avijaciji da bi pristupio na njihove web stranice treba da placas pretplatu :( aleksandar voleo bih kad bi mi dao svoju sifru da malo surfujem :)..Ne znam ako je to javio Janes Defense weekly ,onda tu sigurno nesto ima mada kompoziti i legure su glavni za oba lovca aluminijum se cist ne koristi nego u legurama ,,,,ne prelazi 16% tezine prazne letelice to sam siguran,kompoziti 25%,titanijum legure 40%,termoplastika,....

Mogao bi Aleksandar da nam da jedno copy/paste tog clanka, bas me zanima sta kaze.
 
KiZo:
Kao prvo F-15 nije bez premca,zato se i radi F-22,tex
pogledaj malo vezbu cope india pre nego li tako nesto kazes.....
<snip>

Stara je to americka prica, Kizo...iskamcivanje novca od Kongresa...nismo dovoljno dobri, dajte nam para. Koliko se secam, ta vezba nije bila bas nesto sto je pokazalo inferiornost F-15 jer se radilo o simuliranom sukobu sa brojcano nadocnijim neprijateljem. Naravno, moguce da gresim, a ti me ispravi ako je tako.

Moj komentar se odnostio prvenstveno na epohu...F-22 je najbolji lovac sutrasnjice, a ne danasnjice (ako tako moze da se kaze).
 
Pa ne znam kakvo iskamcivanje kad su izgubili.Zapamti Indijci nisu izveli na vezbe najnovije i najbolje Su-30MKI nego u stvati starije "prvu transhu" flankera Su-30MK,sa slabijim radarom.Pokusacu ovde da napisem sta se sve dogadjalo,vezbe su trajale nekoliko dana,Indijci su stalno menjali taktiku da je to bilo u pitanju ,samo taktika ne bi pobedjivali 90%.MiG-21 sa bizon modifikovanim radarima i MiG-23 nisu ucestvovali u frontalnim obracunima nego li su isli iza flankera simulirajuci gadjanja na zemljane ciljeve.Kada bi F-15 napadali isto bi gubili ovoga puta sa jednakim protivnikom po broju posto indijci nebi ni koristili migove...Indija je odrzala vezbe sa singapurskim F-16 block 50 i to u dve kategorije simulirani dogfight i simulirani BVR iznad okeana.Brojcano izjednaceni.Zbrisao ih u BVR 90% za indijce dok je dogfight zavrsen sa 100% za flankere.Definitivno su veoma mocni,pogotovu u rukama dobro treniranog pilota.Druga vezba je bila maple leaf negde u kaliforniji gde je izraelski F-15 kao red team pobedio americki F-15,16 blue team.Tome je opet prethodila vezba izmedju Nemaca i Izraelaca gde su se MiG-29 pokazali solidno protiv F-15,F-16,sa ocenom 0,35.
Na kraju cvilenje kongresa tex se odnosilo za brojeve proizvedenih F-22 avion bi se proizvodio bez obzira na sve.Ostace u sluzbi F-15C jos dugo vreme a F-22 je postao operativan i prva eskadrila je usla u sluzbu u bazi edvards u virdziniji.
 
KiZo:
Pa ne znam kakvo iskamcivanje kad su izgubili.Zapamti Indijci nisu izveli na vezbe najnovije i najbolje Su-30MKI nego u stvati starije "prvu transhu" flankera Su-30MK,sa slabijim radarom.Pokusacu ovde da napisem sta se sve dogadjalo,vezbe su trajale nekoliko dana,Indijci su stalno menjali taktiku da je to bilo u pitanju ,samo taktika ne bi pobedjivali 90%.MiG-21 sa bizon modifikovanim radarima i MiG-23 nisu ucestvovali u frontalnim obracunima nego li su isli iza flankera simulirajuci gadjanja na zemljane ciljeve.Kada bi F-15 napadali isto bi gubili ovoga puta sa jednakim protivnikom po broju posto indijci nebi ni koristili migove...Indija je odrzala vezbe sa singapurskim F-16 block 50 i to u dve kategorije simulirani dogfight i simulirani BVR iznad okeana.Brojcano izjednaceni.Zbrisao ih u BVR 90% za indijce dok je dogfight zavrsen sa 100% za flankere.Definitivno su veoma mocni,pogotovu u rukama dobro treniranog pilota.Druga vezba je bila maple leaf negde u kaliforniji gde je izraelski F-15 kao red team pobedio americki F-15,16 blue team.Tome je opet prethodila vezba izmedju Nemaca i Izraelaca gde su se MiG-29 pokazali solidno protiv F-15,F-16,sa ocenom 0,35.
Na kraju cvilenje kongresa tex se odnosilo za brojeve proizvedenih F-22 avion bi se proizvodio bez obzira na sve.Ostace u sluzbi F-15C jos dugo vreme a F-22 je postao operativan i prva eskadrila je usla u sluzbu u bazi edvards u virdziniji.

Izgleda da nisam bio jasan. Fora je: "Izgubili smo, nismo dovoljno dobri, dajte jos novca...". Ne cvili Kongres, nego AF cvili Kongresu.

Kao sto si rekao, F-22 se tek uvodi u operativnu upotrebu, pa sam zato i rekao da je to lovac sutrasnjice.

Edwards AFB koji sam video je bio u CA, nisam cuo da postoji istoimena baza u VA...da ipak nije Langley?
 
Чабар:

То су урадили Швеђани - на "Вигену". ;-)

Наравно, уз сопствени уређај за накнадно сагоревање (Какву буку прави та скаламерија!)

Da, i ne samo oni. Taj motor se odlicno pokazao, uostalom Vigen uspeva da potera, valjda, skoro do M2. Motor je jeftin, ima dugacak resurs, lako se servisira.
 

Back
Top