Linux + NVidia - pomoc ljudi...

jelenaa..

Početnik
Poruka
7
pa ovako..

skoro sam instalirala Slackware 10.1 ;) (he cak sam i ponosna sto sam to sama uradila) i odlican je i cak mi i sve radi :-D

ALI... imam graf. karticu GF4 MX440 i skinula sam drajvere ( 8178 ) i sve se to lepo instalira i setup me pita da li zelim da mi izmeni xorg.conf kako bi koristio nove drajvere; ja kazem da i sve bude okej ali onda pokusam da startujem KDE i nista se ne desi vec samo crn ekran :-( i ispise neku gresku kako nvidia modul ne komunicira (neka i/o greska :confused: :confused: )... a cak sam i sama u xorg.conf namestila Load "glx" i Driver "nvidia" a i izbrisala Load "dri' i Load "GLcore" i opet nista!!!

i ako moze neko da mi preporuci neki sajt sa uputstvima za fino podesavanje parametara u slackware-u posto mi nekako i nije bas user friendly distribucija :? ..

inace ja sam potpuni linux pocetnik :oops: pa ako mogu neka jednostavna upustva :oops: :oops:

unapred hvala :grin: :grin: :grin: !!!
 
Da li si sama kompajlirala kernel ili koristiš onaj default koji je došao uz Slack? Meni je znao tako da zeza sa custom kernelom (kompajliranim za P4)...

Imaš još jednu opciju za instaliranje... Ako se dobro sećam to ide ovako...

Otvoriš Konsole, uloguješ se kao root, zatim se prebaciš na dir gde ti se nalazi driver i ukucaš:

Kod:
./NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run [B]-x[/B]

Kreiraće se novi direktorijum sa nazivom NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1, uđeš u njega i prvo otkucaš:

Kod:
init 3
(prebacujemo se u tekstualni režim).

A zatim:

Kod:
make install

Ako javi neku grešku, javi pa ćemo videti šta možemo da uradimo.
Ako ne javi otkucaj:

Kod:
init 4
(prebacujemo se u grafički režim)

Ako uspe i kdm ili KDE se startuju, onda je to to.

BTW, koristim isti driver i imam istu grafičku, tako da bi trebalo da radi. ;) Ako ne radi, promeni to "nvidia" u xorg.conf u "nv" da bi koristila open source driver (bez 3D podrške)... Kako bi bar mogla da radiš u X dok podešavaš.

Za forum ili sajt gde možeš naći informacije za tweakovanje Slacka, to ne bi smeo da pišem ovde. Zabranjeno je propagiranje drugih foruma. :) Možeš probati da pitaš šta te interesuje ovde... Ili kao alternativu možeš me pitati na PP da ti dam par linkova za Slack. Mada verujem da oko nekih stvari mogu i ja da ti pomognem.
 
..super :-D sad cu da probam pa cu da javim...

inace ispise sledece:

NVIDIA: could not open the device file /dev/nvidia0 (i/o error)
(EE) NVIDIA(0): The NVIDIA kernel module does not appear to be receiving

bla bla pa onda..

(EE) NVIDIA(0) Failed to initialize the NVIDIA graphics device!
(EE) Screen(s) found, but none have usable configuration!

koristim default kernel 2.4.29 i686 i imam nforce2 maticnu; mozda su mi potrebni nforce drajveri za unix koje sam videla na nvidia sajtu..?

u sv sl probacu ovo pa cu da javim! HVALA :razz:
 
Hm... Pada mi na pamet nekoliko stvari...

Probaj prvo da ponovo podesiš xorg.conf pomoću alatke:

Kod:
nvidia-xconfig

Ako ni to ne uspe, proveri da li je trenutni drajver dobro instaliran tako što ćeš pokrenuti:
Kod:
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run --sanity
Da li javlja da je driver ispravno instaliran, ili javlja grešku? (ovo ne instalira drajver, već proverava trenutno instalirani).

Takođe možeš proveriti i da li je installer koji imaš ispravan komandom:
Kod:
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run --check

Ako je drajver ispravan i ispravno instaliran, vidim 3 opcije:

  1. Instaliraj stariju verziju drajvera
  2. Instaliraj nforce2 drajvere, a zatim ponovo probaj instalaciju geforce drajvera
  3. Postavi pitanje na forumu nV News na kome ljudi koji rade na drajverima u Nvidiji "draga srca" odgovaraju na pitanja. :P I to na sledeći način

Pokreni alatku (kao root):
Kod:
nvidia-bug-report.sh

Ona će napraviti fajl:
nvidia-bug-report.log

Koji zajedno sa fajlom /var/log/nvdia-installer.log (u kome se nalaze podaci o instalaciji) pošalji na nV News forum:
http://www.nvnews.net/vbulletin/forumdisplay.php?f=14

BTW, možda ćeš morati da se registruješ...






.
 
@Red_Zmaja
pomocu xorgconf naredbe... trebalo mi je malo vremena ali sam uspela :-D ti to sumnjash u mene..? ;-)

dopada mi se sto linux ima tako opsirnu dokumentaciju u vezi svega i prilicno dobre help fajlove i kad nesto ne radi ( a to je vrlo retko :D ) uvek izbaci prilicno jasno objasnjenje greske...

@iluzionista
hvala :-D :-D

probacu... pa cu da javim
 
Red_Zmaja:
Ayd ako ti nije frka okaci xorg.conf posto me buni tamo sto pise da nije nasao screen sa odgovarajucom konfiguracijom i napisi koji monitor imas pa cemo smisliti nesto ima da ga nateramo da radi makar na silu :D
Inace slack je gotiva ;)

Vi'š i meni je to palo na pamet.. Ali uz drajver sada dolazi skript koji automatski podešava xorg.conf. Kod mene je radio. :) Ali se nešto ne sećam da je prepoznao monitor...

To je ono:
Kod:
nvidia-xconfig

U svakom slučaju, moguće je da je i to u pitanju... Neće da škodi ako pogledamo. ;)
 
Evo ti jos dve smernice:

Prilikom instaliranja drajvera pravi se moduo za kernel koji se zove ( ko bi rekao :) ) nvidia. Znaci pre nego sto pokrenes X server ukucaj 'modprobe nvidia'. Tada ces dobiti 'device' sa Open GL i drugim zafrkancijama. Ustvari dva device-a, i to: /dev/nvidia0 i /dev/nvidiactl. Ako sami drajveri nisu konfigurisali podizanje ovih modula pri bootovanju, dodaj red u rc.local i li u skriptu za ucitavanje standardnih modula.

Drugo, moguce je da nakon instalacjie tvoj user nma privilegije (rw) za /dev/nvidia0. To se meni jednom desilo.
Dovoljno je da kao root ukucas jedno 'chmod a+rw /dev/nvidia0'. Ako furas 2.6.x kernel dodaj i to u rc.local zbog udev sistema koji stalno pravi nove 'device' pri bootovanju.

A sto se tice konfigurisanja X servera, samo je bitno da izbacis podrsku za DRI a ubacis za GLX i da ucitas drajver 'nvidia' umesto starog 'nv' ili sta vec...
 

Back
Top