Shooto - MMA (Ultimate Fight)

bograta2

Zainteresovan član
Poruka
201
Na ovom forumu je vec pocela prica o ovom sportu pa sam mislio da je najbolje da postoji kao zasebna tema.

MMA(Mixed Martial Arts), Ultimate Fight, NHB(No Holds Barred), Shooto su sve nazivi sa isti sport.

Kod nas se najcesce to naziva Ultimate Fight ali u svetu se odomacio naziv MMA(Mixed Martial Arts) koji i najbolje opisuje prirodu slobodne borbe, a to je da su u njoj zastupljeni mnogi borbeni sistemi koji se spajaju u jednu celinu.

Vecinsko misljenje je da su ljudi koji se bave ovim sportom bitange i da ne postoje pravila, ali to nije tacno.

U Americi je sampion bivsi nastavnik(Rich Franklin) i puno je boraca sa fakultetskom diplomom.

Evo i kratke istorije sporta :

648 godine pre nove ere Pankration je postao deo Olimpijskih Igara u Antickoj Grckoj.
Pankration je bio mesavina pesnicenja i rvanja i vecina meceva se zavrsavala u parteru gde su udarci i zavrsnice(poluge i gusenja) bili cesti.
Bio je to najpopularniji sport na Olimpijskim Igrama i u Helenskom svetu.

MMA vodi poreklo od takmicenja bez pravila(Vale Tudo) koja su se organizovala u Brazilu od 1925 pa do danas.
MMA se internacionalno probio 1993 kada je odrzan prvi UFC(Ultimate Fighting Championships).
Od tada pa do danas su nastala mnoga MMA takmicenja od kojih se izdvajaju dva po kvalitetu boraca i zaradi.
To su UFC(radi se u octagonu) u Americi i Pride(koji se radi u ringu) u Japanu.

Razlike u danasnjim MMA borbama su male i za razliku od starijih turnira gde nije bilo dozvoljeno samo da se gura prst u oko, usta i u udarac u genitalije(na starom UFC-u je udarac u genitalije bio dozvoljen bas kao i u grkljan) danas su pravila izuzetno rafinisana i povrede su smanjene na minimum.

Mnogi misle da je MMA sigurniji i od boksa.

Sada protivnik ne sme da se udara u kicmu i potiljak, neki organizatori su zabranili laktove, a neki gazenje protivnika na podu.

U pocetku je jedna vestina dokazala nadmoc nad ostalima(Brazilska Jiu-Jitsu).
Svako ko je hteo da se ozbiljno bavi sa MMA je morao da doda BJJ u svoj rezim treninga.
Sada je sport evoluirao i biti jednostran znaci sigurnu propast.
BJJ i dalje mora da se trenira ali i udaracki i rvacki sportovi.

Sport je postao prilicno ozbiljan u svetu, a kod nas stvari prilicno kasne.
U Hrvatskoj je MMA scena mnogo razvijenija nego kod nas.


Kod nas postoji samo dva kluba za MMA(jedan u Topoli i jedan u Beogradu).
Ovaj u Beogradu koji se zove Shooto Klub Car Dusan Silni i u njemu i ja treniram.
Zapravo neki ljudi u nasoj zemlji vezbaju MMA na drugim mestima ali to se uglavnom svodi na spajanje dve ili vise vestina i nije sistematicno kao kod nas.

Trener je Jovan Manojlovic i za razliku od mnogih drugih on ima licencu MMA trenera i deo je jedne velike organizacije iz Svedske koja je povezana sa vodecim ljudima iz MMA.

Link te organizacije je:

www.shootersmma.com

i na njemu se mogu i videti treneri, takmicari i akademije u raznim zemljama(ukljucujuci i nasu).


Shootersi su napravili fuziju najboljih tehnika(najefikasnijih za MMA) iz Rvanja, Judo-a, Boksa, Muay Thay-a, Brazilske Jiu-Jitse i dobijen je jedan sistem koji pokriva sve situacije u borbi.
Sistem evoluira i ako se vidi neka tehnika koja je primenjiva i efikasna bice dodata borbenom sistemu.


Nadam se da sam dovoljno pojasnio stvari oko MMA.
Ako nesto nije jasno slobodno pitajte i ako je neko zainteresovan da trenira slobodno neka pita.

Trening je prilicno siguran i povreda nema(osim mozda koja modrica).
 
:) ne znam sta vise da dodam...sve si rekao :)

def super stvar, morate da shvatite da je ovo sport...nije neka ultra mega giga ubitacno zajebana vestina koja vas cini nepobedivim...ovo je sport...koji je totalno super, flexibilan...svaki trening je totalno drugaciji, svaki sparing je sasvim nova stvar...nesto novo nauicte...nesto novo se desava..nikad nije isto...

shoot se jos uvek razvija i nikad nece ni prestati, uvek ce se pojavljivati nove tehnike, nove taktike...super je za svakoga ko zeli da se bavi sportom i da razvija sebe...da bude svestran
 
Da potpuno se slazem da je to prava stvar.Borilacka vestina buducnosti...
Inace cuo sam neke price o tom "Jovanu Manojlovicu" kazu da je izuzetan trener i sportista.Prava ljudina, krupan i jak, bikovski vrat i ruke ko lopate, pravi covek od kamena :). Morao sam da proverim da li je stvaran ili samo jos jedna urbana legenda i tako sam resio da treniram. :)

A sada ozbiljno, ovo je definitivno najnovija, ali i najbolja stvar koja se pojavila kod nas.Sport sastavljen od najboljih segmenata razlicitih borilackih vestina, koje su iskustvom uklopljene u jednu celinu.Ovo je prilika kako za iskusne sportiste koji bi da nauce nesto novo (i primenjivo) tako i za totalne pocetnike bez ikakvog iskustva u sportu (radi se kompletna skola).Inace trener je strpljiv i u stanju da prenese svoje znanje tako da je ovo prava prilika za sve one koji bi da kreativno utrose svoje vreme radeci na sebi.
 
Shooters MMA je medju najstarih organicaja sto se bavi sa MMA/Shootfighting. Pocelo je vec 94-95 i sada stoj kao jedna od jaca u Evropi. A to sto je najbolje je njihov sastav MMA sistema. Tu je spojeno vise od 10 godina "trial-n-error" i iskustva iz npr. Chute Boxe (Ninja), Team Quest (Randy C.), Roy Harris (BJJ), Frank Shamrock itd.

Sad u Martu je trebao da poseti Shogun Svedsku i da drzi seminare kod Shooters ali je nazalost kao sto mozda znate povredio lakat u njegovu borbu sa legendom Mark Colemana.

Meni je drago sto je bas Shooters poceo da se razvija u SiCG jer imaju veoma kvalitetno skolovanje instruktora i drze visok standard. Ako trener ima licencu to vama garantuje 100% kvalitet i visok standard treninga.

Greetings from the Northpole Bogratu i Mr. J.M ;-)
 
FrankGotch:
Shooters MMA je medju najstarih organicaja sto se bavi sa MMA/Shootfighting. Pocelo je vec 94-95 i sada stoj kao jedna od jaca u Evropi. A to sto je najbolje je njihov sastav MMA sistema. Tu je spojeno vise od 10 godina "trial-n-error" i iskustva iz npr. Chute Boxe (Ninja), Team Quest (Randy C.), Roy Harris (BJJ), Frank Shamrock itd.

Sad u Martu je trebao da poseti Shogun Svedsku i da drzi seminare kod Shooters ali je nazalost kao sto mozda znate povredio lakat u njegovu borbu sa legendom Mark Colemana.

Meni je drago sto je bas Shooters poceo da se razvija u SiCG jer imaju veoma kvalitetno skolovanje instruktora i drze visok standard. Ako trener ima licencu to vama garantuje 100% kvalitet i visok standard treninga.

Greetings from the Northpole Bogratu i Mr. J.M ;-)


Cao Nikola, nema te na dsshooto.com?
 
FrankGotch:
Cao

Pa ima me i na dsshooto, pratim debate itd, super webstrana. Zadnje vreme me skola ubila pa jedva sam sposoban nesto pametno da formuliram na nasem ;-). Sta ima novo inace?

Treniramo, zezamo se i tako to.

Sta ti bese studiras?
Jesi li mi ti bese pricao da si tamo skroz na severu gde je samo dan ili samo noc(zavisi od doba godine)?
 
bograta2:
Treniramo, zezamo se i tako to.

Sta ti bese studiras?
Jesi li mi ti bese pricao da si tamo skroz na severu gde je samo dan ili samo noc(zavisi od doba godine)?

Studiram za fizioterapeuta, sada je pocela 3:a godina a sve ukopno 4 godine. Upravo si, ovde je prvo pola godine mrak i prosecno -15 do -30 a posle toga pola godine skoro neprestano dan, prava stvar :lol: .U sred leta ima par dana kad vidis da sunce uopste ne silazi.

Pozdrav
 
Evo da se javim da sam stigao i juce bio na MMA treningu. Trening je brutalan i zagrevao sam se sa August Wallen-om(glavni covek te organizacije) sparingom u parteru. Tapkao sam mnogo puta i pokazao mi je ko je shef. Radili smo tehnicki i kondicioni deo i ovaj poslednji je brutalan.
Malo sam van forme ali nece mi trebati mnogo da se vratim posto sam uvek u nekom treningu. Tada Wallen nece tek tako moci da me zavrsava.
U svakom slucaju na pravom sam mestu i pisacu vam utiske s vremena na vreme.
 
Treninge drzi Tajlandjanind po imenu Samingnum. Kada se takmicio bio je sampion i jako mi je drago sto sam poceo sa Thaybox-om. To sam oduvek zeleo da treniram kao klinac i eto konacno se ostvarilo. Ali kao deo MMA naravno.

Bio sam i na boksu danas i trener se zove Stig Storm. Mnogo mi je znacilo sto sam radio sa Acom Nikolicem oko mesec dana(pred Gidrin memorijal) jer sada nisam totalni kamen za boks. Lepo sam se uklopio u bokserski trening bilo da je u pitanju tehnicki deo ili vezbe sa konopcem. To naravno ne znaci da sebe smatram dobrim u boksu vec samo da mogu bez problema da ispratim trening.

Telo se polako adaptira i uskoro ce svi bolovi proci.
 
Lens Armstrong kaze : "Pain is temporary, quitting lasts forever".

Danas sam opet prisustvovao MMA treningu i opet radio parter sa Augustom i opet me je zavrsavao i dominirao.
Rekao mi je da koristim previse snage i da bih trebao da radim vise na osecaj.
Mislim da je to zato sto kompenzujem nedostatak tehnike snagom i to bezuspesno(barem sa njim).

Jedan tip mi je rekao da je Dean Lister(Abu Dhabi sampion i MMA borac) bio ovde da drzi seminar i da kada su on i August radili parter niko nikoga nije zavrsio i to govori da on moze da radi egal sa Grapplerima svetske klase.

Na pravom sam mestu.
 

Back
Top