Jutrosnja vest shokirala Hrvatsku i EU-u..

Banshee:
pazi,ja nisam detaljno upoznata sa politickim desavanjima iz perioda o kojem pricas,ali sam ovo sto sam gore napisala navela kao subjektivni utisak koji nosim odande...jer nikad nisam zivela tamo u pravom smislu te reci....provela dobar deo detinjstva,i sada povremeno odem,ali nikad zivela...
ali stvarno mislim da se taj osecaj pripadnosti polako gubi medju mladjim ljudima...znaci medju ljudima koje sam ja upoznala...npr.roditelj im je pripadnik italijanske manjine,a oni ne znaju da beknu italijanski i nije im bas previse ni stalo...
gledam i po mojoj familiji...svi su dvojezicni (osim mene :roll:,al sam ja celog zivota u bg) i kada se svi skupe pricaju malo it. malo hr.,ali opet se vidi razlika medju ovim starim i maldjim rodjacima... ne znam da objasnim al jednostavno se vidi...
a to sa drzavljanstvima znam da je bilo problema da cela italijanska porodica dobije jer su rodjeni pre odnosno posle odredjenog perioda...:)

Ma pricam ti jer sam dugooo biJo tamo :-( poznam ih i druzio sam se sa ljudima u cirkolu. U okviru talijanskog kluba su vezani kao crevca, mnogi ne znaju jezik, ali se drze talijanstine (a i odgovara im - imaju dosta privilegija :-(
normalno je da su mladji progresivniji. zar to nije i kod nas (PR, in, out, cool...uostalom i sama znas koliko imas tudjica u srpskom koje roditelji ne razumeju a dedovi babe jos i manje, tako da jednog dan ni nasi nece znati jezik ili ce pricati pola naski pola njihovim /ur. znas li kojim jezikom prcaju Istrijani? - domacim (sa otegnucim a)/).
Koliko pretpostavljam to bi mogli biti pojedinacni slucjevi, jer su Italijani bili jakooooo pedantni: u Labinu sam gledao '89-te kada su "iskopali" opcinsku arhivu u odseku i trazili kartone rodjenih od 1900-te na ovamo koji su i jedan jedini dan sluzli u njihovoj vojsci ili karabinjerima i na osnovu toga donosili resenja o pripadajucoj peMziji ;-)
 
Sandra007:
Sad sam se setila potrazi u ugovor Osimo 1975 mislim da sam tu nesto o tome citala,
nisam 100% sigurna da je to.

vrong :-(
Osimo u Italiji (Ozimo) 1975.godine (izmedju ostalog) resava pitanje priznavnaja granica dobijenih pripajanjem zone A i B od strane I i YU kao medjunarodne granice. do tada su to bile granice zona AiB a od tada su granice I i YU. od teritorijalnih pitanja je jos resen i neki koridor oko 50-tak metara kod N.Gorice a u duzini od oko 2km da se ne bi moralo obilaziti preko trideseta kilometara radi odrzavanja hidroelektrane u Gorici.

a bilo je u Slo-Cr prepucavanjima postavljano pitanje to sto ti tvrdis: naime, Slovenci su tvrdili da Italija ima pravo na "izbijanje"u Istru jer NISU ratifikovali Ozimski sporazuma (a Slovenci jesu, pa ce deo Cro Istre pripasti I - sve u svemu kenj, kenj - ser,ser, nista ozbiljnije :-()
 
vecavestica:
-NI-

nazalost, Tito nikad ni u kakvom snu nije hteo ni mogao da veruje u raspad FNRJ-SFRJ.
Grešiš. :wink: Tile je jako dobro znao šta će se desiti kada on umre.ZATO JE NAPRAVIO
AVNOJEVSKE GRANICE. :wink:

ma jeste i on kumovao, ali potrazi i vidi ko je bio u komisiji za odredjivanje drzavnih i republickih granica. Mislim da mi precenjujemo dalekovidost jednog slosera :-(da smo imali sposobnije rukovodstvo (kao sto ga i danaske nemamo, a nismo imali ni juce ni prekjuce :-( ne bi nam poturili TE granice. A te granice su kao takve uocili najpre svi ovi po sVijetu i na osnovu nji' poceli sa podbadinjama i provociranjima kasnijih dogadjaja :-( /seti se samo regije Alpe-Adria i sl./.
i dalje ostajem da su AVNOJ-evske granice proizvod neukosti i popustljivosti naseg kadra pri odredjivanju istiJeh.
 
Entschädigung oder Rückgabe?

Im Gefolge des Vertrags von Osimo verpflichtete sich Jugoslawien, 115 Millionen Dollar als Entschädigung für den beschlagnahmten Besitz italienischer Flüchtlinge aus der Zone B an die italienische Regierung zu zahlen. Zum Zeitpunkt der Unabhängigkeitserklärung Sloweniens und Kroatiens hatte das hochverschuldete Belgrad nicht einmal ein Sechstel dieser Summe gezahlt. Die Tatsache, daß meist von einem Konflikt zwischen Rom und Ljubljana und seltener von einem Streit zwischen Rom und Zagreb die Rede ist, rührt daher, daß der größere und vor allem reichere Teil der Zone B zur Teilrepublik Slowenien gehörte und daß sich die Forderungen der Flüchtlingsverbände vor allem an Ljubljana richteten. Slowenien müßte heute etwa 70 Kroatien nur etwa 30 Prozent der noch ausstehenden Schuld begleichen. Die beiden Republiken haben nie Zweifel an ihrer Bereitschaft gelassen, die vertraglich festgelegte Schuld abzuleisten. Ljubljana bestätigte im Gegenteil schon 1991, den auf etwa 45 Millionen Mark bezifferten eigenen Anteil entrichten zu wollen. Rom machte demgegenüber geltend, der Verkehrswert der beschlagnahmten Grundstücke und Gebäude liege heute weitaus höher.




snis:
ma jeste i on kumovao, ali potrazi i vidi ko je bio u komisiji za odredjivanje drzavnih i republickih granica. Mislim da mi precenjujemo dalekovidost jednog slosera :-(da smo imali sposobnije rukovodstvo (kao sto ga i danaske nemamo, a nismo imali ni juce ni prekjuce :-( ne bi nam poturili TE granice. A te granice su kao takve uocili najpre svi ovi po sVijetu i na osnovu nji' poceli sa podbadinjama i provociranjima kasnijih dogadjaja :-( /seti se samo regije Alpe-Adria i sl./.
i dalje ostajem da su AVNOJ-evske granice proizvod neukosti i popustljivosti naseg kadra pri odredjivanju istiJeh.
 
Sandra007:
Entschädigung oder Rückgabe?

Im Gefolge des Vertrags von Osimo verpflichtete sich Jugoslawien, 115 Millionen Dollar als Entschädigung für den beschlagnahmten Besitz italienischer Flüchtlinge aus der Zone B an die italienische Regierung zu zahlen. Zum Zeitpunkt der Unabhängigkeitserklärung -NI-beschlagnahmten Grundstücke und Gebäude liege heute weitaus höher.


?!?! sta je to i odakle. citata bez porekla mozes "lepiti" po forumu koliko hoces :-(
inace, imas bas tamo gde si ti predlozilia: na wikipedi-i i slovenacko i hrvatsko tumacenje, a pokusacu ti naci i sadrzaj Osimskih sporazuma ;-)
 
Sandra007:

kada bi ukazala na kojem delu pise da je Tile imao dil sa Italijanima, pa da se malo pomucim inaucim nemacki da procitam ;-)
ovaj deo:
Literatur:

* Cristiana Colummi u. a.: Storia di un esodo. Istria 1945-1956. Trieste 1980.
* Claudio Magris und Angelo Ara: Triest. Eine literarische Hauptstadt in Mitteleuropa. München 1987.
* Pavel Stranj: La comunità sommersa. Gli sloveni in Italia dalla A all Þ. Trieste 1992.
* Fulvio Tomizza: Materada. München 1993.
* Rolf Wörsdörfer: »Zwischen Karst und Adria. Entnationalisierung, Umsiedlung und Vertreibung in Dalmatien, Istrien und Julisch Venetien (1927-1954)«. In: Robert Streibel (Hg.): Flucht und Vertreibung zwischen Aufrechnung und Verdrängung. Wien 1994.

© Ethnos-Nation
Last update: June 20th, 1998
nedvosmisleno pokazuje da to nije integralni tekst sprazuma, vec neciji literano ili naucni rad koji nema veze (odnosno ne mora) imati veze sa sadrzajem teksta. Izdvoj taj deo koji smatras da pokazuje da je postojao takav dil pa da vidimo. Koliko nazirem, to se opet svodi na ono sto sam vec pisao: Slovenija je ratifikovala, Hrvatska nije ratifikovala sporazum......

no, u principu to je mnogooooo nebitno i nece uticitai ni na tvoj ni na moj zivot u Srbiji - to je croaserijsko-zabarski problem i nadam se da zbog toga nece biti prosuta ni jedna jedina kap srpske krvi :-(.
 

Back
Top