Srpska Vikipedija

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ето дочекасно да се овај нај постмодернији концепт (а видећемо зашто је то тако) појави и на нашем језику.
Српска Википедија је доказала да у савременом свету стварност зависи од угла посматрања, па свакако тиме постоји плурализам истина. Наравно, то треба имати стално на уму, или бар "у малом мозгу држати", да у француској или енглеској Вики неких одредница или нема или су битно другачије (што се не мора ни проверавати, биће вам јасно).

Пре него дам известан пресек похвалићу чињеници да је Вики на ћирилици, што прави извесне проблеме кад се копира УРЛ (пошто Интернет још није савршен). Иначе, мислио сам да сачекам да се вирус запати, али већ видим да је тенденција толико узела маха да остаје само некима да се радују, а некима да очајавају (пију чај).

А сад спектакл:
Данке Дојчланд:
анке Дојчланд (Danke Deutschland, Хвала Немачкој) је назив песме у знак захвалности Немачкој за њено залагање за међународно признање независности Хрватске јануара 1992. Песма, популарна неколико недеља у Хрватској, виђена је у остатку некадашње Југославије као врхунац политичког кича и неукуса, широко исмевана, од стране режима у Србији коришћена за анти-пропаганду, а сам наслов је и даље део пост-југословенских популарних култура са јаким подругљивим подтекстом.
Danke Deutschland, meine Seele brennt!
Danke Deutschland, für das liebe Geschenk.
Danke Deutschland, vielen Dank,
wir sind jetzt nicht allein,
und die Hoffnung kommt in das zerstörte Heim
.

Превод на српски језик:

Хвала Немачкој, моја душа гори!
Хвала Немачкој, на драгом поклону.
Хвала Немачкој, пуно хвала,
сад више нисмо сами,
и нада долази у нашу порушену домовину
.

Песму је извела Сања Трумбић, која је остала упамћена и по другим дневно-родољубивим насловима, те хитовима са насловима попут Хаваји су само шкој (", а ја имам оток свој..."), Казни ме к'о жену, 100 куна дај ми мама или Марине, жени ме. Данке Дојчланд је потисао композитор Ђорђе Новковић, по националности Србин родом из Шапца и отац познатог певача Бориса Новковића, који је годину дана касније радио и први хрватски самостални наступ на Песми Евровизије 1993. (Don't every cry (", my Croatian sky!")).

НАТО
Северно-атлантски завез или НАТО (ен: North Atlantic Treaty Organisation (NATO), фр: l'Organisation du Traité de l'Atlantique Nord (OTAN)) је међународна одбранбено-сигурносна организација основана 4. априла 1949. године у Вашингтону. Службени језици у НАТО-у су енглески и француски.

Између 24. марта и 10. јуна 1999. године војске чланица овог војног савеза су бомбардовале Србију, укључујући и велики број цивилних циљева -- између осталог, мецима од осиромашеног (али ипак радиоактивног) уранијума (због којих је повећан степен оболелих од рака у деловима Србије где се та муниција употребљавала) и касетним бомбама (које су по међународном ратном праву забрањене). Ова војна акција није била одобрена од стране Савета безбедности УН, а представила је преседан у коме је један дефанзивни војни савез први пут у својој историји напао земљу која није угрожавала ниједну од његових чланица; а све зарад решавања изборних проблема председника најмоћније земље савеза -- САД -- Била Клинтона.

Национализам
Национализам је сложен појам који обухвата различите нивое националне свести. У основи је то снажна национална свест која подразумева љубав према својој нацији, добро познавање националне историје и културе, истицање националних обележја, национални понос и страсно залагање за национални просперитет.

Европоцентризам (ето и мог првенца)
Европоцентризам, такође се јавља и као космополитизам, мондијализам, еуропејство. Реч је о још једном од -изама, о једној идеологији међу другим идеологијама. То је такође идеологија која један партикуларитет, тачније романско-германску, "европску" културу, проглашава за нешто опште нешто што има универзалну вредност. Дакле нешто што је обавезно за све. Као такав, европоцентризам је облик шовинизама.
 
intra:
Italik je nečitak, pa radije podebljaj ako želiš da istakneš neki pasus. Bar meni.

Вреди поновити најјаче делове:
Danke Deutschland, meine Seele brennt!
Danke Deutschland, für das liebe Geschenk.
Danke Deutschland, vielen Dank,
wir sind jetzt nicht allein,
und die Hoffnung kommt in das zerstörte Heim.

Хвала Немачкој, моја душа гори!
Хвала Немачкој, на драгом поклону.
Хвала Немачкој, пуно хвала,
сад више нисмо сами,
и нада долази у нашу порушену домовину.

И наравно Џеј (НАТо у блато)

Између 24. марта и 10. јуна 1999. године војске чланица овог војног савеза су бомбардовале Србију, укључујући и велики број цивилних циљева -- између осталог, мецима од осиромашеног (али ипак радиоактивног) уранијума (због којих је повећан степен оболелих од рака у деловима Србије где се та муниција употребљавала) и касетним бомбама (које су по међународном ратном праву забрањене). Ова војна акција није била одобрена од стране Савета безбедности УН, а представила је преседан у коме је један дефанзивни војни савез први пут у својој историји напао земљу која није угрожавала ниједну од његових чланица; а све зарад решавања изборних проблема председника најмоћније земље савеза -- САД -- Била Клинтона.


intra:
PS
Jel´ ima neko cd ili kasetu od te Trumbićke, pa mala je talentovana neviđeno...

Чуо сам да постоји нека албанска верзија Цеце Ражнатовић (њихова Цеца). Она би ми била занимљивија. :)
 
Sad sam se prisjetio i spota za Danke Dojčland, sve padaju zvjezice, nema šta prilagođeno čuvenom prefinjenom švapskom stilu i ukusu :lol:
"Чуо сам да постоји нека албанска верзија Цеце Ражнатовић (њихова Цеца). Она би ми била занимљивија."
majku im božju, pa i cecu oće da nam maznu :D
 
iako mi je wikipedija super, evo jednog netacnog dela

између осталог, мецима од осиромашеног (али ипак радиоактивног) уранијума

osiromaseni uranijum NIJE radioaktivan. njegovo stetno dejstvo se ispoljava na sasvim drugi nacin...
 
pa obere kad kazes da osiromaseni uranijum nije radioaktivan ti stavi metak od a-10 topa u gace
.pa nosi neko vreme
pa kad ti misko bude otpao ko gubavcu nos nemoj da se zalis

ps ako ti bude trebao neki metak za experiment otidi do pretisa u sarajevu
 
Srpska Vikipedija je tuga,ukucajte A/63/L.2 i u zemljama koje su glasale "za" naći ćete Belorusiju,pored koje je belgijska zastava.

Uđite na "Orlovi rano lete" i idite na "English" i pri dnu piše:"Može li još neko nešto dodat na srpskom."

Idite na stranicu o Al Goru u srpskoj vikipediji i naći ćete njegovu sliku iznad koje piše "Dik Čejni."

Ukucajte Šimon Peres na srpskoj vikipediji i pisaće vam da je rođen 17.,a ne 2.Avgusta.
 

Back
Top