Dopelganger efekat?

  • Začetnik teme iluzionista
  • Datum pokretanja
I

iluzionista

Gost
Da li vam se nekada desilo da vidite ili posumnjate da imate identičnog dvojnika? Teorija o tome se kreću od nekih delimično racionalnih do totalno iracionalnih...

Ja sam kao klinac verovao da imam dvojnika... Pogotovo kad su mi drugari govorili da su me videli u gradu kad nisam izlazio... Danas... Sa idejom o postanju četvrte, pete, ko zna koje dimenzije, postoji mogućnost (koliko god delovala neobično i nemoguće) da postoji identičan fizički entitet negde gde je nama teško ili nemoguće otići...
 
Citao sam o tome na netu.......mozda je to neka vrsta prostorno-vremenske deformacije......ima mnogo prica i razlicitih tumacenja.
Mislim da ima ono,nisam siguran dal je u pitanju Gete;kada je iso iz jednog grada u drugi pa je video sebe prekoputa u oder.sivom kaputu....par godina kasnije se vracao istim tim putem u tom istom kaputu......
Cak je i Dostojevski napisao poemu "Dvojnik",mada se kod njega to vise tumaci kao pad u ludilo jene individue nego neshvatljiv fenomen.
 
Ima kao i neko staro verovanje da svako ima dvojnika koji mu stoji iza ledja i koga ne moze da vidi niko.....a ako ga nekim slucajem vidi onda je to predskazanje neke velike nesrece u zivotu tog coveka.
Ima i mnogo filmova na ovu tematiku....zayebane su to stvari.....i ja sam otvorio temu DVOJNIK al sam mislio vise bukvalno....a ovo je vise metafizicki.Kad malo razmislis vidi se da nije bas prijatno da postoji neko identican tebi,...mislim da ima tu nesto a sad sta,i koliko je to objasnjivo,pitaj Boga.....meni se nije desilo da sretnem"dvojnika".
 
frozen1982.:
Ima kao i neko staro verovanje da svako ima dvojnika koji mu stoji iza ledja i koga ne moze da vidi niko.....a ako ga nekim slucajem vidi onda je to predskazanje neke velike nesrece u zivotu tog coveka.

po tom istom verovanju macke mogu da vide tog dvojnika...tako da obrati paznju kada maca sledeci put gleda kroz tebe ili pored tebe :)
 
Ima jedan ludi film s Rodzerom Murom,star jos dok je glumio u 007 filmovima.On kao glumi nekog porodicnog coveka i dozivljava saobracajnu nesrecu,na samrti je.Lekari pokusavaju da ga ozive i ima onaj aparat s ravnom linijom....i uspeju ponovo da dobijiu otkucaje srca al za jedan tren DVA signala kao da kucaju dva srca......on se oporavi ali pocinje da promecuje cudne stvari.....ljudi govore da su ga videli na mestima gde nije bio ...itd.Na kraju se suocava sa svojim dvojnikom i on mu kaze da je doslo do greske...da je ON trebao da umre za tim operacionim stolom a ovaj drugi "on" da ga zameni....on bezi(original)kolima,jer su u medjuvremenu svi zavoleli"novog",pada u provaliju i nestaje...a "novi"se vraca njegovom zivotu.....jezivo.
 
frozen1982.:
Ima kao i neko staro verovanje da svako ima dvojnika koji mu stoji iza ledja i koga ne moze da vidi niko.....a ako ga nekim slucajem vidi onda je to predskazanje neke velike nesrece u zivotu tog coveka.

U zapadnjačkim kulturama se viđanje dvojnika vezuje sa smrću... Pa i poznata Američka božićna priča "Christmas Caroll" o škrtici kojeg na božić posećuju 3 duha, ima taj neki prizvuk... Mada to nije u potpunosti to... Ali ima elemente...

Kao što si rekao pojavljuje se kao lajt-motiv u mnogim knjigama, filmovima, serijama... Napr... Povratak u budućnost... Doduše u pitanju su isti fizički entiteti u isto vreme i u istom mestu. Ali jedan od njih je u pogrešnom vremenu... Vezano za efekat je važna filozofska priča ispod toga: da li je moguć susret iste osobe u nekom momentu u vremenu sa samim sobom iz drugog vremena?
 
frozen1982.:
Ima jedan ludi film s Rodzerom Murom,star jos dok je glumio u 007 filmovima.On kao glumi nekog porodicnog coveka i dozivljava saobracajnu nesrecu,na samrti je.Lekari pokusavaju da ga ozive i ima onaj aparat s ravnom linijom....i uspeju ponovo da dobijiu otkucaje srca al za jedan tren DVA signala kao da kucaju dva srca......on se oporavi ali pocinje da promecuje cudne stvari.....ljudi govore da su ga videli na mestima gde nije bio ...itd.Na kraju se suocava sa svojim dvojnikom i on mu kaze da je doslo do greske...da je ON trebao da umre za tim operacionim stolom a ovaj drugi "on" da ga zameni....on bezi(original)kolima,jer su u medjuvremenu svi zavoleli"novog",pada u provaliju i nestaje...a "novi"se vraca njegovom zivotu.....jezivo.

Ne sećam se da sam gledao... Ali zvuči vrlo interesantno... Mislim za gledanje, ne za preživljavanje. :lol:
 

Back
Top