Muzicka akademija...problem!

Ketchua

Primećen član
Poruka
705
Hteo bih da probam da upisem muzicku akademiju,ali nisam muzicki skolovan...
Veliki sam fanatik,teorija mi ne bi bila problem,mozda instrument,ali solfedjo i naporedni klavir sigurno bi...imam godinu i po dana fore...DA LI JE MOGUCE?
I da li bi neko mozda mogao da mi objasni kako izgleda prijemni tamo?
 
A koliko je tip svirao klavir pre toga, kada je počeo da uči teoriju i da li znaš tipa ili je priča iz četvrte-pete ruke?

Ja sam završila samo nižu pa ne mogu mnogo da pametujem ali su svi koje znam da su na Akademiji završili prvo srednju muzičku, bilo redovno bilo vanredno.

Evo ti deo sa sajta FMU u Beogradu:

"PRIJEMNI ISPIT

Gitara

1. Ispit iz gitare

Sonatni oblik po izboru
Jedno delo J. S. Baha (tri stava iz jedne od svita ili deo partite ili sonate - fuga ili tokata ili čakona)
Zadata dela
a) Jedna etida (objavljuje se početkom letnjeg semestra)
b) Jedno delo (objavljuje se mesec dana pre početka prijemnog ispita)

Program se izvodi napamet.

2. Ispit iz solfeđa

PISMENI JEDNOGLASNI DIKTAT

težine je gradiva za predmet solfeđo instrumentalnog odseka srednje muzičke škole. Diktat se svira:
- jedanput u celini
- dvotakt po dvotakt ili fraza po fraza u zavisnosti od fakture diktata tako što se svaka celina ponavlja
dva puta, a zatim i još jednom ponovi i poveže sa sledećom celinom (dvotaktom ili frazom)
- posle izdiktiranih dvotakta tj. fraza diktat se svira u celini jedanput.

USMENI DEO ISPITA

Zadatak na usmenom delu je pevanje melodijskog primera a prima vista. Melodijski primer je diptih sačinjen
od dve kompozicije različite fakture, sadržaja i karaktera.

"Kandidati koji nemaju završenu srednju muzičku ili opšteobrazovnu srednju školu, moraju da polože dopunske ispite, da bi stekli pravo na polaganje prijemnih ispita. Svi kandidati, koji zadovoljavaju prethodne uslove, mogu se prijaviti za polaganje prijemnih ispita na više odseka (dupla dokumentacija), ali se, ukoliko polože, na prvu godinu studija mogu upisati samo na jedan odsek."

"Dopunski ispiti za kandidate koji nemaju završenu srednju muzičku školu
(po udžbenicima srednje muzičke škole)

Pismeni ispiti

harmonija (sopran, obeleženi bas, modulacije)
kontrapunkt (ekspozicija troglasne fuge)

Usmeni ispiti

harmonija
kontrapunkt
muzički oblici
solfeđo
istorija muzike
poznavanje instrumenata"


Ja bih se na tvom mestu konsultovala sa nekim i videla šta znam a šta se sve traži (mislim, meni i samo čitanje ovog programa deluje obimno ali nisam kompetentna da sudim o tome). Na gitari koliko sam videla primaju dvoje po godini.
 
USLOVI ZA UPIS STUDENATA U ŠKOLSKU 2005./2006. GODINU
Slučajno sam došla dao ovih informacija pa rekoh da te poštedim muka traženja istih
Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu osnovan je 1937. godine , kao Muzička akademija. Danas
Deluje u okviru Univerziteta umetnosti i zauzima mesto najviše muzičko- obrazovne institucije u
Republici. Tokom 67 godina postojanja, Fakultet muzičke umetnosti razvio se u važan obrazovni i umetnički centar Republike sa preko 839 studenata redovnih i poslediplomskih studija i oko 200 nastavnika i saradnika. Osnovne studije na Fakultetu su organizovane na 9 odseka: Odsek za kompoziciju, Odsek za dirigovanje, Odsek za solo pevanje, Odsek za klavir, Odsek za gudačke instrumente, Odsek za duvačke instrumente, Odsek za muzikologiju, Odsek etnomuzikologiju , Odsek za opštu muzicku pedagogiju, Poliinstrumentalni odsek: za orgulje, čembalo, harfu, gitaru i udaraljke. Fakultet, po ustaljenoj praksi i ove godine obaveštava škole i zainteresovane kandidate o uslovima za upis na osnovne studije u školskoj 2005/2006. godini.
Fakultet je predložio, za upis na prvu godinu osnovnih studija sledeći broj studenata, imajuci u vidu svoje prostorne i kadrovske mogućnosti.

Kandidati kod prijavljivanja podnose slede¸u dokumentaciju:

Svedočanstvo od prvog do četvrtog razreda srednje muzičke škole (original na uvid)
Svedočanstvo od prvog do četvrtog razreda opšte obrazovne srednje škole (original na uvid)
Diplomu
Izvod iz Matične knjige rođenih
Uverenje o državljanstvu
Ispitni program za glavni predmet
Lekarsko uverenje (za solo pevače i duvače)
Uverenje opoloženoj prvoj godini klavira ili orgulja (za čembalo)
Uplatnicu
Odsek za kompoziciju - tri partiture

Kandidati koji nemaju završenu srednju muzičku ili opšteobrazovnu srednju školu, moraju da polože dopunske ispite, da bi stekli pravo na polaganje prijemnih ispita. Svi kandidati, koji zadovoljavaju prethodne uslove, mogu se prijaviti za polaganje prijemnih ispita na više odseka (dupla dokumentacija), ali se, ukoliko polože, na prvu godinu studija mogu upisati samo na jedan odsek.
Napomene
Kandidat je kod pristupanja ispitu, dužan da na na zahtev ispitne komisije pokaže ličnu kartu ili drugi dokument radi identifikacije.
Kandidati koji nemaju završenu srednju muzičku školu, mogu pristupiti polaganju prijemnih ispita za odgovarajući Odsek tek po položenim dopunskim ispitima.
Kandidati koji konkurišu za odseke za Kompoziciju, Solo pevanje, Muzikologiju, Etnomuzikologiju i Opštu muzičku pedagogiju, a imaju završen klavirski odsek srednje muzičke škole, oslobođeni su polaganja ispita iz kavira.
Uplate za polaganje dopunskih ispita vrše se na žiro račun Fakulteta br. 840-1644666-35
Cena polaganja ispita biće objavljena na oglasnoj tabli Fakulteta na dan prijema dokumenata.


Kontakt osoba za studentska pitanja:
Antonija Antić
STUDENTSKI REFERAT
TELEFON:
(011) 2659 272

Dopunski ispiti

1. Dopunski ispiti za kandidate koji nemaju završeno srednje obrazovanje, ali imaju prethodno položene ispite iz predmeta srednje muzičke škole
pismeni rad (opšta tema)
test opšte obaveštenosti

Literatura:
- čitanka za I,II,III i IV razred srednje škole
- Istorija kulture i civilizacije za I,II i III razred srednje muzičke škole
- Filozofija za IV rezred gimnazije

2. Dopunski ispiti za kandidate koji nemaju završenu srednju muzičku školu
(po udžbenicima srednje muzičke škole)

Pismeni ispiti
harmonija (sopran, obeleženi bas, modulacije)
kontrapunkt (ekspozicija troglasne fuge)

Usmeni ispiti
harmonija
kontrapunkt
muzički oblici
solfeđo
istorija muzike
poznavanje instrumenata

Kad položiš dopunske ispite ideš na prijemni. Evo šta polažeš za gitaru

Gitara
1. Ispit iz gitare

Sonatni oblik po izboru
Jedno delo J. S. Baha (tri stava iz jedne od svita ili deo partite ili sonate - fuga ili tokata ili čakona)
Zadata dela
a) Jedna etida (objavljuje se početkom letnjeg semestra)
b) Jedno delo (objavljuje se mesec dana pre početka prijemnog ispita)

Program se izvodi napamet.

2. Ispit iz solfeđa

PISMENI JEDNOGLASNI DIKTAT

težine je gradiva za predmet solfeđo instrumentalnog odseka srednje muzičke škole. Diktat se svira:
- jedanput u celini
- dvotakt po dvotakt ili fraza po fraza u zavisnosti od fakture diktata tako što se svaka celina ponavlja
dva puta, a zatim i još jednom ponovi i poveže sa sledećom celinom (dvotaktom ili frazom)
- posle izdiktiranih dvotakta tj. fraza diktat se svira u celini jedanput.

USMENI DEO ISPITA

Zadatak na usmenom delu je pevanje melodijskog primera a prima vista. Melodijski primer je diptih sačinjen
od dve kompozicije različite fakture, sadržaja i karaktera.
Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu
Kralja Milana 50, 11000 Beograd, Srbija i Crna Gora, tel: 011 642 414, fax: 011 2643598
e-mail:fmuinfo@fmu.bg.ac.yu
www.fmu.bg.ac.yu
 
pa aj mogla bih i ja ovde da se nadovezem...mene bi eto isto taj prijemni zanimao...znaci fmu...klavir...ako se nadje neko da to sprema ili da je to vec obavio, a da je raspolozen da napise par reci...recimo kako izgleda taj diktat, pevanje...posto nemam pojma koji bi to nivo bio...i sto se tice klavira, kaze:

- Preludijum i fuga
- Sonata (kandidati moraju pripremiti celu sonatu, a na prijemnom ispitu izvlačiće stav sonate koji će svirati),
- Virtuozna etida,
- Zadata kompozicija - koja će biti objavljena mesec dana pre održavanja prijemnog ispita.

interesuje me jel mora biti bas preludijum i fuga ili moze i neka svita...sta je virtouzna etida...ono bas sad neki sopen...ma puna sam pitanja...pa ako ima dobrih ljudi...:) par konkretnih primera bi me eto bas bas obradovalo :)
 
u koju si srednju isla?
diktat je tezi/laksi nego sto imas u kosti manojlovicu zavisno od kog profesora...(gledano na cetvrtu godinu)

ja inace imam nizu i ubrzano 3 razreda srednje...
inace sam u muzickim vodama stalno jer su mi sa jedne strane familije svi muzicari...
mene je vise zanimala teorija od svega toga...pa sam isla na dizajn muzike itd....

ti bi to za sledecu godinu pretpostavljam?
 
devojchica_iz_vode:
pa aj mogla bih i ja ovde da se nadovezem...mene bi eto isto taj prijemni zanimao...znaci fmu...klavir...ako se nadje neko da to sprema ili da je to vec obavio, a da je raspolozen da napise par reci...recimo kako izgleda taj diktat, pevanje...posto nemam pojma koji bi to nivo bio...i sto se tice klavira, kaze:

- Preludijum i fuga
- Sonata (kandidati moraju pripremiti celu sonatu, a na prijemnom ispitu izvlačiće stav sonate koji će svirati),
- Virtuozna etida,
- Zadata kompozicija - koja će biti objavljena mesec dana pre održavanja prijemnog ispita.

interesuje me jel mora biti bas preludijum i fuga ili moze i neka svita...sta je virtouzna etida...ono bas sad neki sopen...ma puna sam pitanja...pa ako ima dobrih ljudi...:) par konkretnih primera bi me eto bas bas obradovalo :)

moraju preludijum i fuga, za etidu, sopen , najcesce ide, ali nije neophodno, mozes i neku listovu etidu , bitno je da je virtuozna.. ;)

sto se tice solfedja, imas jednoglasni diktat, melodijsku i ritmicku vezbu, a moze da se desi da povezu ove vezbe u jednu, sto je bilo jedne godine, ne znam kako je sad.,.. deluje malo zbunjujce kad vidis, ali nije tesko. e sad, ne znam kakve diktate radis, ali obicno su takvi da svi sa nekim, da kazem prosecnim znanjem solfedja, mogu da ih urade.. ne bi trebalo da su preterano zahtevni.
a i onako ti solfedjo nije od presudnog znacaja za polaganje, mnogo je bitnije kako ces se pokazati na klaviru, sto verujem da vec znas .;)
 
Zdravo svima! Upravo sam se registrovala, pa da vas sve lepo pozdravim...Zelim ove godine da upisem akadeniju, pauzirala sam nekih 4 godine, ali nikada nije kasno :) Pripremem se sama ali imam problem sa oblicima... Trebale bi mi neke analize, da pokusam preko njih to da skontam, ne znam ni sama... POMAGAJTE na bilo koji nacin!!!!!!!!!!!! :)
 
Završila sam Muzičku Akademiju u Zagrebu, i interesira me doktorski studij na klavirskom odjelu Muzičke Akademije u Beogradu. Zanima me kakvi su profesori na tom odjelu(dobro bi mi došla imena profesora koji kvalitetno odrađuju nastavu), kakvi je doktorski studij(i moram li se preseliti nužno u Beograd ako bih ga pohađala). Hvala i prijatno! :D
 
Pozdrav! Tek sam se ulogovala i ne snalazim se bas na ovom forumu, tako da ne znam kako da pokrenem temu. Hitno mi je potreban odgovor , ako zna neko iz Srbije, da li sa prosekom iz osnovne muzicke skole moze da se upise Karlovacka gimnazija? Ili ako znaju neki forum o tome. Hvala unapred! :)
 
Da upišeš gimnaziju u Sremskim Karlovcima na račun proseka niže muzičke?
Karlovačka gimnazija je filološka gimnazija, a ne srednja muzička škola, a za obe od navedenih polaže se specifičan prijemni ispit koji se razlikuje od prijemnih ispita za ,,obične'' gimnazije i srednje škole gde se polažu srpski i matematika, tako da ovo što si ti pitala je potpuno nerealno i neizvodljivo.
Završiš osnovnu školu, pa onda odeš na prijemni ispit kod njih.

,,Пријемни испит 2014/2015.
Карловачка гимназија уписује у школској 2014/2015. години следеће:
класични језици - 12 ученика
живи језици
енглески - 48
норвешки - 12
кинески - 12
италијански - 12
шпански - 12
руски - 12
немачки - билингвално - 12
француски - билингвално - 12



ИЗВОД ИЗ КОНКУРСА ЗА УПИС У СРЕДЊУ ШКОЛУ за 2014/2015.



Кандидати се уписују у филолошку гимназију према редоследу који се утврђује на основу:

1. успеха на пријемном испиту

2. успеха на завршном испиту (мала матура)

3. успеха у претходном школовању, и то:
- општег успеха VI, VII, VIII разреда основне школе (успех се вреднује тако што се саберу средње оцене на крају VI, VII и VIII разреда основне школе и помноже са бројем четири).
- резултата постигнутих на такмичењима ученика осмог разреда основне школе из предмета који су од значаја за упис у филолошку гимназију на републичком такмичењу из српског, односно матерњег језика и страног језика

(за освојено прво место- 60 бодова, друго- 50 бодова и треће- 40 бодова, ).

За упис у филолошку гимназију кандидат полаже пријемни испит из два дела и то:

1. посебни тест из српског, односно матерњег језика и књижевности

2. тест из страног језика.

Тестови се полажу по програмима основне школе.

Кандидат за упис у филолошку гимназију је положио пријемни испит ако је остварио најмање по 60 бодова из сваког дела пријемног испита. Кандидат за упис у филолошку гимназију може да оствари највише по 120 бодова из сваког дела пријемног испита, односно укупно 240 бодова на пријемном испиту.

Када већи број кандидата од броја предвиђеног за упис у филолошку гимназију оствари исти број бодова, предност у рангирању до броја предвиђеног за упис имају следећи кандидати:
- носиоци Дипломе „Вук Караџић”;
- кандидати који су постигли већи број бодова на републичким и међународним такмичењима из осталих предмета;
- кандидати који имају већи укупан број бодова на пријемном испиту;
- кандидати који имају већи укупан број бодова на завршном испиту.
''

Evo, ovo je preuzeto sa sajta škole, pa će valjda razjasniti nedoumice. :)
 
Pitanje:
Ja sam cuo da se i posle trece godine SMŠ može konkurisati za prijemni na faksu, tako da me zanima kako idw procedura toga. Inace sam sada II godina teoretskog odseka i voleo bih da upisem muzicku teoriju ili muz.pedagogiju.
I zanima me posto imam neke nagrade na takmicenjima, ako bih u III ili IV godini na republickom takm iz solfeđa osvojio jedno od prva tri mesta, da li bih bio oslobođen prijemnog iz solfeđa?
 
Pitanje:
Ja sam cuo da se i posle trece godine SMŠ može konkurisati za prijemni na faksu, tako da me zanima kako idw procedura toga. Inace sam sada II godina teoretskog odseka i voleo bih da upisem muzicku teoriju ili muz.pedagogiju.
I zanima me posto imam neke nagrade na takmicenjima, ako bih u III ili IV godini na republickom takm iz solfeđa osvojio jedno od prva tri mesta, da li bih bio oslobođen prijemnog iz solfeđa?


Moraš da imaš završenu srednju školu,ako nemaš polažeš diferencijalne ispite na FMU ali to ti ne preporučujem. Ako ti se već žuri završi dve godine za jednu odnosno daj treću i červrtu godinu zajedno ali ne vidim zašto bi to radio ako si teoretičar.

Što se tiče oslobađanja od polaganja prijemnog iz solfeđa na osnovu nagrada to nije moguće.

Najbolje ti je da zoveš studentsku službu jer ćeš od njih dobiti najmerodavnije informacije ali nemoj da se uznemiriš ako su bezobrazni,inače su takvi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top