najbolji sveukupni lovac II SR

Najbolji lovac II SR

  • Me-109

    glasova: 2 13,3%
  • Supermarine Spitfire

    glasova: 2 13,3%
  • P-51 Mustang

    glasova: 4 26,7%
  • P-47 thunderbolt

    glasova: 2 13,3%
  • Jak

    glasova: 1 6,7%
  • La-7

    glasova: 2 13,3%
  • Me-262

    glasova: 2 13,3%
  • Focke-Wulf Fw190

    glasova: 7 46,7%
  • P-38 Lightning

    glasova: 0 0,0%
  • Dewoanten D-520

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .
friedrich:
Pa prezirati iz personalnih razloga nije isto i shto i kavlitet i ponegde kvantitet.Ako cemo tako Josef Pips Priller je obozavao FW, pa i Galland.

Pozz svima......................:)


Ah...

Ti pricala o Focke-Wulf!
A ja mislila ti pricala o Messerschmitt Me-109!
Ach sooo!

Inace, Anton, Berta, Cezar, Dora, Emil, Fritz itd su bili nazivi za sve tipove aviona.

Fw-190 D - Dora
Me-109 D -Dora
 
s 49, je bio kombinacija svega i svacega :) pod pretnjom sssr-a, infrobiroa, nasi su "sklepali" najbze i najbolje sto su mogli za tih godinu dve posle WW II :)

tu je bilo znanja, tehnickih resenja sa ik 3, delova od jak 3, malo novih ideja iz tog vremena, ali sve u svemu.............

stari piloti iz mog kluba koji su leteli na s 49, pricaju kako je bio tezak za letenje i nije bas bio omiljen u to vreme.

tako da je ipak po mnogim misljenjima Ik 3 bio nas najbolji avion svih vremena.

cak sam negde svojevremeno cuo i ovako poredjenje:
nasa avio industrija tog vremena, tj do 1940 god bila je na tom nivou kao da sada proizvodimo lovce 4 generacije :)

imam u svome posedu sve predratne godisnjake jugoslovenskog vazduhoplovstva, pa da malo procitate o vazduhoplovnom ing i direktoru "aeroputa" tadiji sondermajeru i drugima i njihovim preletima preko afrike, takmicenje na interkontinentalnim avio relijima i sl. kao i predgovor u godisnjaku za 1941 god armijskog djenerala, vojnog izvidjaca, dusana t. simovica koji je jos tada predvideo da ce " vazduhoplovstvo biti jedan od odlucujucih cinilaca strategije i da ce moci da postigne odlucujuce i odsudne rezultate u ratu"

samo da vidite dvadesetak strana reklama tadasnje avioindustrije...........
 
KiZo:
A zato su nam dali amerikanci Thunderbolte?:)
I sabre>?:)


Kada ih niko nije hteo.

P-47 su bili iz Korejskog rata, sa rupama od metaka,

a Sabre smo dobili kada su u istocnom bloku uvodili MiG-17 iMiG-19, i kada su poceli da ugradjuju radare u avione. F-86E je bio bez raketnog naoruzanja a MiG-17PF je imao, a uvodili smo F-86D kada rusi MiG-21!

Na srecu smo kupili MiG-21
 
Tex smiri se majstore...Sta fali MiG-21 je odlican avion bio za svoje vreme,,sabre kao i mig17 su generacija iza njega,i ne mogu se uporedjivati.Sreca nema nikakve veze sa tim to je bila i ostala politicka odluka sabre kad se yugoslavija priblizavala zapadu zbog titove svadje sa staljinom,,,mig-21 kad smo se pomirili sa Hruscovim i SSSR-om...
I sad kada je doslo vreme za novu kupovinu kupicemo nesto americko ja bih voleo F-35jsf ali se bojim da ce nam uvaliti neka polovna F-16 block 40 sranja.
 
KiZo:
Tex smiri se majstore...Sta fali MiG-21 je odlican avion bio za svoje vreme,,sabre kao i mig17 su generacija iza njega,i ne mogu se uporedjivati.Sreca nema nikakve veze sa tim to je bila i ostala politicka odluka sabre kad se yugoslavija priblizavala zapadu zbog titove svadje sa staljinom,,,mig-21 kad smo se pomirili sa Hruscovim i SSSR-om...
I sad kada je doslo vreme za novu kupovinu kupicemo nesto americko ja bih voleo F-35jsf ali se bojim da ce nam uvaliti neka polovna F-16 block 40 sranja.

Nema dileme oko politickih odluka, sve je to OK. Ali MIG-21 je bio "bure bez dna", tehnicka nocna mora. Resurs trupa oko 2000 sati, motor da ne pominjem. Uz to i rezervni delovi koje je sovjetska djubrad prodavala vezanom trgovinom, pa su ovde na trziste stizali njihovi proizvodi na nivou srednjeg veka i to jos uz diktiranu cenu maloprodaje.

Koliko se secam, cak je i Super Sabre imao bolji nisan od MIG-21, koji je topplovao negde pre 3G.
 
Tex707:
Nema dileme oko politickih odluka, sve je to OK. Ali MIG-21 je bio "bure bez dna", tehnicka nocna mora. Resurs trupa oko 2000 sati, motor da ne pominjem. Uz to i rezervni delovi koje je sovjetska djubrad prodavala vezanom trgovinom, pa su ovde na trziste stizali njihovi proizvodi na nivou srednjeg veka i to jos uz diktiranu cenu maloprodaje.

Koliko se secam, cak je i Super Sabre imao bolji nisan od MIG-21, koji je topplovao negde pre 3G.

Ne bih se slozio. hajde da otvorimo temu MiG-21.
Recimo da je MiG-21f i MiG-21bis, potpuno drugaciji avion.

Inace, elektronika je bila oskudna, ali je zato bio bolji u borbi od americkih F-4, F-15 i sl.
Iznad Vijetnama piloti su imali po dvadeset oborenih americkih aviona.
 
Alekasandar2:
Ne bih se slozio. hajde da otvorimo temu MiG-21.
Recimo da je MiG-21f i MiG-21bis, potpuno drugaciji avion.

Inace, elektronika je bila oskudna, ali je zato bio bolji u borbi od americkih F-4, F-15 i sl.
Iznad Vijetnama piloti su imali po dvadeset oborenih americkih aviona.

Da, naobarao se MIG-21 Phantoma, a 15-ica jos i vise...:):):)
 
KiZo:
Tex smiri se majstore...Sta fali MiG-21 je odlican avion bio za svoje vreme,,sabre kao i mig17 su generacija iza njega,i ne mogu se uporedjivati.Sreca nema nikakve veze sa tim to je bila i ostala politicka odluka sabre kad se yugoslavija priblizavala zapadu zbog titove svadje sa staljinom,,,mig-21 kad smo se pomirili sa Hruscovim i SSSR-om...
I sad kada je doslo vreme za novu kupovinu kupicemo nesto americko ja bih voleo F-35jsf ali se bojim da ce nam uvaliti neka polovna F-16 block 40 sranja.

F-16 blok 40 sranje???? Daj molim te.
 
Znas li ti cenu koju je Grcka platila F-16 ili Austrija EuroFightera??? Danska,Norveska,....vlada se ne slazu sa tobom a to su zemlje sa ispod 10 miliona stanovnika.JSF ce sluziti sledecih 50 godina i valjace i tad,a sa nekim polovnjacima odrzavanje i zatim ponovna kupovina aviona se ne isplati.Ne treba nam 100 aviona mozemo uzeti 15 komada otprilike kao i migova sto smo kupili.
 
Hahahahahaa pijer:) prestani da me zasmejavas pa bice naravno i nesto slabija,jeftinija,izvozna verzija..planiran je izvoz JSF za ceo svet,ako ima zainteresovanih.JSF je takticki lovac-bombarder.
F-22 je cist lovac-presretac pravi naslednik F-15.
F-22Raptor je nosilac vrhunske tehnologije,ameri su ga sami napravili i nece ga izvoziti mada ima predloga da sa Japanom naprave neki dil posto ce Japan menjati svoje lovce F-4 i izvestan broj F-15.
Tu je vec bitan i politicki momenat.
Valjda cemo uci u to partnerstvo za mir uskoro.
 
KiZo:
A zato su nam dali amerikanci Thunderbolte?:)
I sabre>?:)

ta nije zato, ali mi u to poratno vreme nismo ni mogli izbaciti nista bolje od s 49.

a sto se tice prvih thunderbolta i sabre, oni su dosli u svoje vreme i kao nagrada titu zbog infobiroa, zar ne?

posle je nas najveci sponzor vazduhoplovstva, tito, kada se pomirio sa rusima, dobio i migove, zar ne?

pitanje kizo glasi, znas li koliko su ameri isporucili tih prvih malznjaka jugi?
a koliko rusi mig-ova 21?

a sa koliko sada letimo?

2-3 miga 29, / migova 21, malo g-4, orlova............/mislim da ne lete?/
 

Back
Top