deca i sport

Moj klinac nije neki timski igrac pa smo u startu odustali od fudbala, kosarke i sl. sportova...
Tako smo se odlucili za plivanje....i odusevljen je....jeste jedan od skupljih sportova ali je stvarno super! Za kondiciju, zdravlje, takmicarski duh .....ma za sve!
Ide i na tekvando....cisto da se uci odbrani i jos vaznije samokontroli
I jedno i drugo ima jednom sedmicno po sat vremena...
Djecak je, ima 7 godina.
 
Слажем се да је пливање најбољи спорт за развој деце. Иначе, мој син иде на аикидо и феноменално је напредовао, како у менталном тако и у физичком развоју. Имао је мањак самопоуздања, био је слаб и "њањав", килав ... сада је постао сигурнији у себе, има бољу координацију покрета (леворук је, па и то мало "вуче" проблеме) и физички јачи. Техника доста обилује вежбама експлозивности, кондиције, снаге, гимнастике а најмање техникама. Ту пресудну улогу има тимски рад. Иначе, планирам да га дам на пливање, само да прође ова зима.
Иначе, најбоље је да родитељи сами процене шта би у том тренутку одговарало психофизичком развоју њихове деце, с тим да се деца слажу са њиховим избором.
 
uh bas ste zapeli za plivanje ali ja sam imala u srednjoj drugaricu koja se bavila plivanjem i imala je ogromna ramena,kad obuce neki top s ledja mislis da je muskarac.mislim da to bas ne razvija na lep nacin zensko telo,vise sport za decake rekla bih
 
hanibaI77:
a za dete od tri i po?sta bi bilo odgovarajuce?hocu bre da mi uvece u 19h kaze da je umorna i da joj se spava :lol:
За њу је најбоље дружење са вршњацима (вртић, играоница) где ће стварно да се измори, а што се тиче спорта, нисам баш сигурна ... можда гимнастика, чак и пливање.
 
Milly73:
За њу је најбоље дружење са вршњацима (вртић, играоница) где ће стварно да се измори, а што се тиче спорта, нисам баш сигурна ... можда гимнастика, чак и пливање.
ma ide u vrtic svaki dan do 12h a popodne je kod dadilje gde su i druga deca.ali uvece da legne je pravi problem,nikad nije umorna i ujutro se lako budi.(i vice na sav glas "mama,tata,vise nije noc ustajte")
 
hanibaI77:
uh bas ste zapeli za plivanje ali ja sam imala u srednjoj drugaricu koja se bavila plivanjem i imala je ogromna ramena,kad obuce neki top s ledja mislis da je muskarac.mislim da to bas ne razvija na lep nacin zensko telo,vise sport za decake rekla bih
Ја сам баш активно тренирала пливање ... имам развијена леђа, али не као мушкарац. Уклапа ми се у грађу, хоћу рећи, равзила су се колико треба да се развију. Наравно, не треба сад претеривати у томе а и може да се изабере техника која ће мање да развија леђа (на пример, прсни стил). Леђни и делфин стил јако развијају леђа, мушки стил више рамена и ноге. Чињеница је да се само пливањем развијају правилно, без икаквог оптерећења на неки део тела (на пример, трчање погубно утиче на скочне зглобове, чак и на колена). Али, процени према свом детету шта би њој пријало.
 
hanibaI77:
uh bas ste zapeli za plivanje ali ja sam imala u srednjoj drugaricu koja se bavila plivanjem i imala je ogromna ramena,kad obuce neki top s ledja mislis da je muskarac.mislim da to bas ne razvija na lep nacin zensko telo,vise sport za decake rekla bih

Čini mi se da je gimnastika baš ok za devojčice... Možda da je upišeš na folklor. Ne znam da li primaju tako malu decu. Mislim, ja sam pre za folklor nego za neku plesnu školu. Folklor - to je još jedna stvar koju ću da pokušam da nametnem svom sinu! :twisted:
 
Milly73:
Слажем се да је пливање најбољи спорт за развој деце. Иначе, мој син иде на аикидо и феноменално је напредовао, како у менталном тако и у физичком развоју. Имао је мањак самопоуздања, био је слаб и "њањав", килав ... сада је постао сигурнији у себе, има бољу координацију покрета (леворук је, па и то мало "вуче" проблеме) и физички јачи. Техника доста обилује вежбама експлозивности, кондиције, снаге, гимнастике а најмање техникама. Ту пресудну улогу има тимски рад. Иначе, планирам да га дам на пливање, само да прође ова зима.
Иначе, најбоље је да родитељи сами процене шта би у том тренутку одговарало психофизичком развоју њихове деце, с тим да се деца слажу са њиховим избором.

Hoces biti ljubazna da nam kazes:
Koliko godina ima tvoje dijete?
I sta je aikido?
 
hanibaI77:
ma ide u vrtic svaki dan do 12h a popodne je kod dadilje gde su i druga deca.ali uvece da legne je pravi problem,nikad nije umorna i ujutro se lako budi.(i vice na sav glas "mama,tata,vise nije noc ustajte")
ovo je offtopic
ali
mislim da nece docekati da je ona ikad umorna...
jedan od razloga da moj sin trenira je i to vecernje "jesam pospan" ali ja to jos nisam cula iz njegovih usta....znaci....za sedam godina...mislim da imamo energicnu i aktivnu djecu....i mislim da je vrijeme da se naviknemo na to ;)
 
joooj pa dokle tako :sad: :lol: ma salim se ja uvek kazem da sam ja srecnija kad je vidim ovako razigranu nego da se vuce po coskovima i ne zna sta ce sa sobom,bar znam da joj nista ne fali.
inace ovde nema folklora(milentisha),ima francuski folklor al to me ne zanima :lol: )
 
hanibaI77:
joooj pa dokle tako :sad: :lol: ma salim se ja uvek kazem da sam ja srecnija kad je vidim ovako razigranu nego da se vuce po coskovima i ne zna sta ce sa sobom,bar znam da joj nista ne fali.
inace ovde nema folklora(milentisha),ima francuski folklor al to me ne zanima :lol: )

Naravno, kad su tako fino aktivni znaci i da su zdravi i da su zadovoljni......lijepa nasa djecica
Cekaj gimnastiku ili balet......ma, kad krenes da se raspitujes o sportovima vidjeces kolika je ponuda.....
 
Milly73:
Слажем се да је пливање најбољи спорт за развој деце. Иначе, мој син иде на аикидо и феноменално је напредовао, како у менталном тако и у физичком развоју. Имао је мањак самопоуздања, био је слаб и "њањав", килав ... сада је постао сигурнији у себе, има бољу координацију покрета (леворук је, па и то мало "вуче" проблеме) и физички јачи. Техника доста обилује вежбама експлозивности, кондиције, снаге, гимнастике а најмање техникама. Ту пресудну улогу има тимски рад. Иначе, планирам да га дам на пливање, само да прође ова зима.
Иначе, најбоље је да родитељи сами процене шта би у том тренутку одговарало психофизичком развоју њихове деце, с тим да се деца слажу са њиховим избором.
Ja svoje dete vodim na plivanje. Pored atletike i gimnastike, plivanje se ubraja u bazicne sportove, sto pretpostavlja da su to aktivnosti koje bi normalnim upraznjavanjem postigle zeljene rezultate u psihofizickom razvoju deteta. Svuda u svetu se ovim sportovima pridaje najveca paznja, ali mi smo oduvek bili na svoju ruku...
Preporuka za Milly: levorukost tvog sina nije hendikep, naprotiv... Mozda ti se samo cini da je zbog nespecificnosti pokreta, njegova koordinacija slabija. Izmedju ostalog, procentualno gledano, levoruki ljudi poseduju brze reflekse. Ako budes primetila da je tvoj sin zainteresovan za bavljenje sportom, ne bi bilo lose da ga usmeris na neki sport gde levorukost ima izrazitu prednost i gde su takvi sportisti u deficitu. Kao tenis, naprimer. Ili, na neku od sportskih igara, recimo vaterpolo, rukomet ili odbojku. Naravno, sve ovo pod uslovom da dete pokazuje zelju za tim. Treba obratiti paznju i na psiholoske karakteristike deteta, prilikom odabira sporta. Izraziti individualci, ili hiperaktivna deca, obicno nisu predisponirana za sportske igre i timsko delovanje. Sto ne mora da znaci da je to pravilo...
 
sto se tice izbora sporta, ja bih se slozila sa julianom; jako mnogo zavisi od toga kakve prirode i gradje je dete, i jos koje-sta....

medjutim, htedoh da kazem drugo nesto: kako ja vidim stvari, roditelji ulgavnom izaberu otprilike ovako:
- ili biraju nesto gde dete gradjom i prirodom "pripada", sto mu prirodno "lezi" i dobro mu ide samo po sebi;
- ili biraju nesto gde dete gradjom (mozda i po naravi) bas i ne pripada, ali ce mu korigovati drzanje, snagu, izgled, pokretljivost, ma sta.
ovo kazem jer sam vrlo davno birala gde ce moje dete, pa sam imala zadosta vremena da vidim kako sve "ispadne" posle 10 ili vise godina, u oba gorenavedena slucaja.
dakle, moj savet dami koja trazi savet je - da promisli dobro. masivno, cvrsto gradjeno zensko dete, stabilnog karaktera, mozda jeste rodjeno za dzudo, ali za 10 godina - cak i sa crnim pojasom mozda nece bas voleti sto se nije bavila gimnastikom sve te godine. potpisujem odgovorno :).

milly,
ne treba da te brine levorukost; za aikido ne znam, ali za neke druge borilacke vestine znam pouzdano da insistiraju na izjednacavanju obe strane - posle 100 godina bavljenja, ja sam morala da umem pad i na levu i na desnu stranu, tehnike i stavove podjednako sigurno u obe strane, samo prednost, veruj meni :). osmotri ucitelja: jako je bitno sta im usadjuje, jer se i filozofija borilacke vestine, vitestvo i unutrasnji stav uce od malena. mnogo srece :).

jos da dodam: ako se dobro secam, za decu sa odredjenim stepenom kratkovidosti (mislim preko -2.0) nisu bas idealne igre s loptom.

 
Julian Duranova и indigo - хвала вам на саветима! Додуше, ја ни најмање не помишљам да је леворукост хендикеп ... таман посла! Него, некако су му незграпни покрети, несигуран је и често пада ... стога мислим да је борилачка вештина права ствар за њега. Он је одушевљен и једва чека дан када има тренинг, иначе када се не би радовао томе, променила бих му спорт. Учитељ му је одличан психолог, деца га јако воле и поштују.
Иначе, ја сам 3 године тренирала исто једну врсту борилачке вештине, тако да разумем колико му значи и колико може да му помогне. Бар мени јесте, у много чему. И колико је "битан" онај који те подучава.
Поздрав!
 
jeste, milly, mislim da uopste ne gresis. i ja sam bila poprilicno trapavo dete, pa je ispalo sjajno. jako mi je drago da se tvoj momak tamo dobro oseca, to je super :). ja vidjam svaki dan neke momke i "momke" (preko 45 :)) koji se od malena bave aikido-om, koji i danas malo ili malo vise vezbaju, konacni efekat je neverovatan.
jos jednom sve najbolje tebi i momcicu :).
 
indigo:
jeste, milly, mislim da uopste ne gresis. i ja sam bila poprilicno trapavo dete, pa je ispalo sjajno. jako mi je drago da se tvoj momak tamo dobro oseca, to je super :). ja vidjam svaki dan neke momke i "momke" (preko 45 :)) koji se od malena bave aikido-om, koji i danas malo ili malo vise vezbaju, konacni efekat je neverovatan.
jos jednom sve najbolje tebi i momcicu :).
Хвала ти пуно! ;)
Још да напоменем да и млађи син "копира" старијег када види како ради ставове и технике и показује интересовање за спорт! Легне па као ради трбушњаке или дуби на глави или ради чучњеве. Има 2 године и покушаћемо са аикидо-ом када буде напунио 3 године. :)
п.с. И он је леворук и исто тако стално пада! :-o
 
Moje dete ima tek tri i po godine i mislim licno da je jos uvek mali da nesto ozbiljno trenira. Ali, isli smo na neki sport za decu. To je neka laka gimnastika, trcanje, rekreacija za decu i roditelja. I on je bio odusevljen. Takodje sam primetila da mu se svidja bazen, iako je jos uvek prestrasen pranjem kose.:roll:

Pokazao je i interes za macevanje, jer je isao s mamom na treninge, ali pre pete godine nema smisla pocinjati. Sve u svemu jos uvek nista izdefinisano, ali nadam se da ce nesto trenirati. I sledece godine krenuti u skolu skijanja, to mu ovde dodje ko hodanje.:roll: :lol:
 
Milly73:
Хвала ти пуно! ;)
Још да напоменем да и млађи син "копира" старијег када види како ради ставове и технике и показује интересовање за спорт! Легне па као ради трбушњаке или дуби на глави или ради чучњеве. Има 2 године и покушаћемо са аикидо-ом када буде напунио 3 године. :)
п.с. И он је леворук и исто тако стално пада! :-o
Koordinacija pokreta je ono sto prvo vidimo pred ocima, kad pomenemo talenat za sport. Medjutim, koordinacija se razvija vezbanjem i ponavljanjem vezbi, koje dovode do automatizma pokreta. Kao i indigo, ja sam ti ziv primer za to. U detinjstvu sam bio prilicno vrljavo dete, ali sam vremenom uspeo da ostvarim prednost u tom segmentu, u odnosu na ostale. Posto si se bavila sportom, to verovatno znas; ali ovo pisem zbog onih koje mozda zabrinjava ova pojava kod sopstvene dece. Nego, ako za 3 - 4 godine taj tvoj stariji ne bude zadovoljan time cime se bavi, a mi budemo zivi i zdravi - daj ga ti meni tako levorukog, da probamo nesto drugo. Ozbiljno ti kazem...
 

Back
Top