kvadrat i nula....

livija

Veoma poznat
Poruka
12.265
moze li neko da mi pojasni kako se postavlja kvadrat na broj manji od nule?
i zasto je uvek 10 osnova a ne 1?
tj....

da li je tacno: 0.00053 = 5.3 x 10 -4 ?

i da li je netacno ako napisemo 1 -5 ?

i, pod uslovom da je ovo tacno, kako se pise kvadrat negativnom broju?

nagadjam: -(3 x 10 4 ) ?

hvala....

*ps: crveni brojevi su kvadrat... ne mogu da ih namestim u gornjem uglu...
 
livija:
moze li neko da mi pojasni kako se postavlja kvadrat na broj manji od nule?
i zasto je uvek 10 osnova a ne 1?
tj....

da li je tacno: 0.00053 = 5.3 x 10 -4 ?
Kada imaš negativan eksponent (stepen), onda ceo broj, sa pozitivnim eksponentom, možeš napisati kao recipročnu vrednost, u pitanju je ista vrednost.
Inače, kada je eksponent razlomak, u pitanju je koren broja...
livija:
i da li je netacno ako napisemo 1 -5 ?
NIje netačno, postoji takav broj i on je 1. Po istoj logici, jel'te...
livija:
i, pod uslovom da je ovo tacno, kako se pise kvadrat negativnom broju?

nagadjam: -(3 x 10 4 ) ?
Ako je u pitanju -3, i hoćeš da ga stepenuješ na 5, recimo, to ti je kao kada bi napisala (0-3) i tek onda nakačila stepen 5.
Dakle (-3)^5...
Jer, kada bi napisala -X^4 (X je pozitivno), stepenovanje ima prednost, pa bi taj broj bio negativan. A (-X)^4 bi bio pozitivan broj, pa ako hoćeš da stepenuješ ceo "-X", moraš ga staviti u zagradu.
Nadam se da sam shvatila šta si pitala.
 
Lexa:
Kada imaš negativan eksponent (stepen), onda ceo broj, sa pozitivnim eksponentom, možeš napisati kao recipročnu vrednost, u pitanju je ista vrednost.
Inače, kada je eksponent razlomak, u pitanju je koren broja...

NIje netačno, postoji takav broj i on je 1. Po istoj logici, jel'te...

Ako je u pitanju -3, i hoćeš da ga stepenuješ na 5, recimo, to ti je kao kada bi napisala (0-3) i tek onda nakačila stepen 5.
Dakle (-3)^5...
Jer, kada bi napisala -X^4 (X je pozitivno), stepenovanje ima prednost, pa bi taj broj bio negativan. A (-X)^4 bi bio pozitivan broj, pa ako hoćeš da stepenuješ ceo "-X", moraš ga staviti u zagradu.
Nadam se da sam shvatila šta si pitala.

hehhe, jesi... hvala, lexo.. matematicaru! :D
 
Ako je npr. (-4) na kvadrat(ne znam ono vase crveno)onda je to pozitivan broj=16,a ako je samo -4 pa na kvadrat bez zagrade onda je to negatovan broj odnosno -16.


Izvini, ali -4^2 nije -16, vec 16, jer ako je neki broj stepenovan parnim brojem, rezultat je uvek pozitivan.
a sto se tice toga da li je 10^-5 = 1^-4, to nije tacno, jer je ovo prvo 0.00001 a stepen broja 1 je uvek 1.
 

Back
Top