PRIPREMA ZA STAMPU

shadowBG

Obećava
Poruka
100
Mozda nije za ovaj forum ali ja ne znam gde da postavim ovakvo pitanje

dakle..interesuje me kada pripremam neki dizaj u corelu, photoshopu...ili bilo koji prog....i stamparija mi zahteva da im dam taj dizajn u razlicitim bojama...

tj osnovnim bojama.....plava, zuta, crvena.....

sta treba da radim....jel to nesto komplikovano ......ili samo sam umislio....

Pomoc..
 
traze mi da odvojim boje....znacei imam zelenu...a oni mi traze da im dam isti taj rad u zutoj i plavoj boji......

sad ja to predpostavljam da valjda tako masina za stampanje trazi


na znam ...da inace traze mi u RGB 300dpi
 
E pa moras da znas ceo postupak stampe da bi mogao da radis pripremu za stampu.
nije to uopste jednostavno kao sto ti mislis, mora da znas koje su osnovne boje, i kojom kombinacijom boja se dobija zeljena boja, zati rastere kako da rasporedis, i covece za to se ide 4 godine u srednju skolu ;)
 
loop:
E pa moras da znas ceo postupak stampe da bi mogao da radis pripremu za stampu.
nije to uopste jednostavno kao sto ti mislis, mora da znas koje su osnovne boje, i kojom kombinacijom boja se dobija zeljena boja, zati rastere kako da rasporedis, i covece za to se ide 4 godine u srednju skolu ;)

OSNOVNE BOJE SU :

CRVENA, ZUTA i PLAVA
:roll: :roll: :roll: :roll:
 
Mnogo si konfuzan, ne razumem sto bi ti stamparija uopste trazila da radis separaciju boje, pojasni mi malo vise sta si hteo.
Osnovne boye su CYAN, MAGENTA, YELLOW I BLACK (CMYK). U stampanju iskljucivo koristis CMYK rezim nikako RGB. U kojem programu hoces da radis to.
Trebas konkretno da napises, ne mogu ti ja ovako sa neba pa u rebra.
 
loop:
Ne mogu ni ja u rebra, opsirna je to tema, samo mogu reci da je potrebna separacija boja za priremu za visebojnu stampu.

BRavo...e to mi treba

separacija boja....toooooo....kako to radi....

npr u CORELU 12

ili u Photoshopu.....

npr.. trazi mi covek koji ima stampariju da mu radim dizajn...ok je to....
smislim i uradim.......e sad ...trazi mi i pripremu...npr...sve u curves.....

e sad treba i separacija boja.....kako to.....

znali iko :)
 
Cujes sta ti kazem, mnogo je opsirna to tema da bih ti ja na forumu objasnjavo, ljudi idu 4 god. u skolu da bi to naucili (naravno i josh mnogo stvari pored toga) a plus ima i visa skola za to, zato ako mislis da ces to nauciti preko foruma grdno se varas, ali mozes da potrazis knjige na tu temu, a mozda imaju i neki kursevi po Bg, raspitaj se o tome ima na novom bg srednja graficka skola milic rakic pa uzmi privatne casove od nekog profesora jer kad to jednom savladas i nadjes saradnju sa jednom dve stamparije, moci ces sasvim pristojno da zivis od toga ;)
 
shadowBG:
BRavo...e to mi treba

separacija boja....toooooo....kako to radi....

npr u CORELU 12

ili u Photoshopu.....

npr.. trazi mi covek koji ima stampariju da mu radim dizajn...ok je to....
smislim i uradim.......e sad ...trazi mi i pripremu...npr...sve u curves.....

e sad treba i separacija boja.....kako to.....

znali iko :)
Sta ce ti separacije boja, ona se radi direktno pri izradi filmova ili pausa. Imas opcije u dijalogu PRINT, zove se zamisli SEPARATIONS i tu odaberes koju ces boju stampati.
 
Prijatelju, sve sto radis u boji za STAMPU mora biti u CMYK modelu (cyan, magenta, yelow, black) bilo da se radi o vektorskoj grafici ili bitmapi (fotografiji... Samo tako moze pri filmovanju da se izvrsi separacija boja. Konkretno, u Korelu biraj boje iz CMYK palete a sve fotografije prevedi u CMYK model - iz menija BITMAPS > MODE > CMYK. RGB model boja je samo za web!
Sto se tice fontova (teksta), da bi bio siguran da se fontovi koje izaberes pojave i na kompu onoga koji filmuje, pretvori ih u KRIVE (Kurves). Iz menija ARANGE > CONVERT TO CURVES
 
Evo nakon duzeg vremena....procitao...nasao resenje...

Separacija boja se radi u corelu tako sto ....kada napravite u coloru document neki idete na print preview....onda settings i naravno SEPRATION....e tu ima malo nekih podesavanja.....i to je to onda on napravi cetiri odvojena dokumenta svaki u jednoj boji......

naravno kada bi se sve to odstampalo na voliji...i stavili foliju jednu preko druge....dobili bi original dokument sa ekrana

pozdrav....do daljnjeg..ili ti do jos nekog postavljenog glupog pitanja....
 

Back
Top