IP adrese

Psiholog Jovana

Obećava
Poruka
53
Da li bi neko bio ljubazan da mi objasni razlike izmedju privatnih i javnih IP adresa, kao i izmedju statickih i dinamickih?
Koja je razlika, u teoriji, a jos vise u online praksi?
Trenutno sam u fazi izbora provajdera pa me zbunjuju sa tim ponudama ip adresa...
Hvala unapred!
 
Staticka IP adresa je dakle adresa koju ti dobijes i uvijek je ona ista prilikom svakog konektovanja na ne, a dinamicka je dakle razlicita prilikom svakog konektovanja, prednosti staticke su dakle kada ti je potrebno negdje koristiti IP adresu na netu recimo, da nemoras uvijek kada se konektujes, da mijenjas i settings.
 
Ja imam fiksnu ip adresu i yednom su nesto cackali i promenili a niko me niye obavestio..popizdeo sam..a sto se tice ovog sto je loop rekao ni meni nije jasno kako vise njih :?
Privatne IP adrese namijenjene su za korištenje u svim lokalnim mrežama i mnogo računala u svijetu u svojim lokalnim mrežama ima istu privatnu IP adresu. Kad bi ta računala koristila tu adresu za komunikaciju na Internetu (globalno) došlo bi do toga da više računala istovremeno koristi istu IP adresu. Budući da je računalo spojeno na Internet određeno preko svoje IP adrese i svi paketi s podacima mu se dostavljaju na njegovu IP adresu, dolazilo bi do konflikata između računala s istom IP adresom tj. slanje paketa tim računalima bilo bi nemoguće (paket je potrebno dostaviti na određenu IP adresu, a na mreži postoji više istih IP adresa i nemoguće je odrediti na koju od njih paket treba biti dostavljen).

Privatna IP adresa se zamjenjuje javnom IP adresom i onda se javna adresa koristi za daljnju komunikaciju.
autor
 
codemaker:
Kako mislis da vise njih koristi istu IP adresu?
Osim ako ne mislis da sa ISTOG racunara rade?

Pretpostavljam da Loop misli na ono što moj ISP zove "bridžovanje" (s obzirom na njegovu 'stručnost' to je najdetaljnija informacija koju sam od njega mogao dobiti), wirelles veza, normalno svaki racunar u lokalu ima svoj IP, ali na netu se svi sa istom statickom IP.
 
Uf, al ga iskoplikovaste.
Vidi ovako, na netu su sve IP adrese javne, i medjusobno jedinstvene. Zamisli sad da imas kuci 4 kompjutera, i hoces da ih sve pustis na net. Jedan nacin je da se svaki kaci na net preko svoje telefonske linije i svog modema, i u tom slucaju bi svaka masina imala svoju javnu IP adresu, staticku ili dimanicku sad nije bitno. E sad, to nije elegantno resenje. Zasto praviti impulse na 4 linije i 4 puta trositi internet sate ako moze bolje.

To bolje je lokalna mreza. U njoj svaka masina ima svoju IP adresu, dodeljenu njenoj mreznoj kartici. I sad, dovoljno je da na jednoj od njih imamo modem, koji ide na net, i kada na konekciji ka netu, ukljucimo opciju Internet Connection Sharing, ta masina postaje ruter, koji ima dve IP adrese, jedna je javna, na modemu ka netu, dodeljena od strane provajdera, a druga je privatna, na mreznoj kartici ka ostatku lokalne mreze. Ta adresa mora da bude 192.168.0.1 da bi rutiranje radilo. Adrese ostalih masina u lokalnoj mrezi su 192.168.0.2, 3 i tako dalje, i vazno je da im default gateway bude postavljen na 192.168.0.1, odnosno IP adresu masine koja prosladjuje zahteve za prisptup sajtovima ka spoljnom svetu. Takodje i DNS server na masinama u lokalnoj mrezi moraju da budu postavljeni na IP adresu masine koja preusmerava pakete.
Kada sad bilo koja masina iz unutrasnje mreze pristupa spoljnom svetu, uvek se vidi kao masina sa javnom IP adresom dodeljenom od provajdera modemu glavnom kompjutera. Kaze se da ta masina vrsi NAT funkciju (Network address translation) znaci prosledjuje zahteve ka spolja i internet sadrzaje ka unutra.
Ovo je najjednostavnija varijanta NAT-a koju svako kuci moze da napravi, daleko od toga da je ovo sve sto o tome moze da se kaze.
 
Каспер:
Pretpostavljam da Loop misli na ono što moj ISP zove "bridžovanje" (s obzirom na njegovu 'stručnost' to je najdetaljnija informacija koju sam od njega mogao dobiti), wirelles veza, normalno svaki racunar u lokalu ima svoj IP, ali na netu se svi sa istom statickom IP.

Da bash na to sam mislio kad vise racunara kod jednog provajdera ima isti IP.
Meni se to cak nekad desava i preko ISDN konekcije, ali je za kablovski internet to najcesca pojava.
 
Pjer_Nis:
Uf, al ga iskoplikovaste.
Vidi ovako, na netu su sve IP adrese javne, i medjusobno jedinstvene. Zamisli sad da imas kuci 4 kompjutera, i hoces da ih sve pustis na net. Jedan nacin je da se svaki kaci na net preko svoje telefonske linije i svog modema, i u tom slucaju bi svaka masina imala svoju javnu IP adresu, staticku ili dimanicku sad nije bitno. E sad, to nije elegantno resenje. Zasto praviti impulse na 4 linije i 4 puta trositi internet sate ako moze bolje.

To bolje je lokalna mreza. U njoj svaka masina ima svoju IP adresu, dodeljenu njenoj mreznoj kartici. I sad, dovoljno je da na jednoj od njih imamo modem, koji ide na net, i kada na konekciji ka netu, ukljucimo opciju Internet Connection Sharing, ta masina postaje ruter, koji ima dve IP adrese, jedna je javna, na modemu ka netu, dodeljena od strane provajdera, a druga je privatna, na mreznoj kartici ka ostatku lokalne mreze. Ta adresa mora da bude 192.168.0.1 da bi rutiranje radilo. Adrese ostalih masina u lokalnoj mrezi su 192.168.0.2, 3 i tako dalje, i vazno je da im default gateway bude postavljen na 192.168.0.1, odnosno IP adresu masine koja prosladjuje zahteve za prisptup sajtovima ka spoljnom svetu. Takodje i DNS server na masinama u lokalnoj mrezi moraju da budu postavljeni na IP adresu masine koja preusmerava pakete.
Kada sad bilo koja masina iz unutrasnje mreze pristupa spoljnom svetu, uvek se vidi kao masina sa javnom IP adresom dodeljenom od provajdera modemu glavnom kompjutera. Kaze se da ta masina vrsi NAT funkciju (Network address translation) znaci prosledjuje zahteve ka spolja i internet sadrzaje ka unutra.
Ovo je najjednostavnija varijanta NAT-a koju svako kuci moze da napravi, daleko od toga da je ovo sve sto o tome moze da se kaze.

Da, to je onda ono sto je loop rekao.
Ja imam u kuci malo drugaciju varijantu, ali se sve svodi na isto. Imam staticki IP.
Od mog provajdera prreko rutera , (wireless) ide na antenu pa na access point, odakle ide signal kablom na hub. U hub su utaknuti svi kablovi svih racunara u kuci (4)
Jedan je racunar onaj koji moze da prima i requeste za port 80 na primer, ostalii ne mogu primati nista na port 80 (da bi na primer napravuili web site). Naravno sa strane rutera imam definisane i neke druge portove da se usmeravaju na jedan racunar (za Netmeeting na primer da me mogu zvati itd,...), ostali racunari mogu koristit Netmeeting ali samo da zovu a ne da i budu pozvani)
Izlazak ostalih racunara na internet je preko huba pa pomocu DNS napolje. Posto je ruter u mom slucaju 10.4.0.1 adresa, ostali racunari imajy tu adresu kao DNS ali i jos jednu u opsegu moje static IP. Lokalne adrese racunara su 10.4.0.3/(,4,5,6) Dakle ne koristim 162.198.x.x ali je to nevazno

U takvoj je konfiguraciji, sto je loop pricao i valjda na to mislio, stvarno koji god racunar izadje na net, ima vidljivu adresu moje staticke IP i tada je moguce da se "utrefe" na istom downloadu pa se ne dozvoljava to na P2P, mada to ne korstiim inace. (svi racunari na www.whatismyip.com se vide sa istom statickom IP)
 
Pjer_Nis:
Kaze se da ta masina vrsi NAT funkciju (Network address translation) znaci prosledjuje zahteve ka spolja i internet sadrzaje ka unutra.
Da li to onda objasnjava situaciju koju ja imam?
Ja sam na kablu i imam staticku IP adresu.
Ako u DOS promptu proverim IP dobijam jednu vrednost (koja je dodeljena mom modemu) ali na internetu recimo ima potpuni drugu IP adresu. (recimo proverom na www.whatismyip.com)
Sto puta mi se desavalo naprocito na rapidshare-u da mi kaze da je moj IP vec skidao programe i onda moram da se zezam sa proxiem da bih promenio IP.
I recimo pri tracovanu. Ako me zabeleze pod internet IP adresom da li mogu da dodju do moje prave IP ???
 
Citavi segmenti IP adresa su zakupljeni od strane provajdera, koje oni koriste za hostovanje sajtova, privremeno izdavanje svojim korisnicima i sl. I sad kad ti sa na primer Euneta, pristupis nekom sajtu, on moze da proveri kome je ta adresa izdata, i kad vidi da je to SCG provajder, moze sa velikom sigurnoscu da tvrdi da si ti ovde.
 
I dalje mi nije najjasnije sta je za mene kao korisnika u praksi najbolje. Dvoumim se izmedju par bezicnih i kablovskog neta, i nisam sigurna sta stoji iza njihovih ponuda ip adresa. Takodje, neki nude i "privatnu" IP adresu....
 
Ako se tako bude odlucivao, nece se bas dobro provesti....
Nisu najjeftiniji i najbolji.
A mora i SVE drugo da zna. Od toga gde se nalaze, do toga koliki protok nude, da li je zagarantovan, koliko kosta fiksni IP, kakva je tehnicka podrska, ako je wireless kakva je oprema, itd itd itd....
Ako ce na slepo da se "kaci" nece biti dobro....
Pa i ti kad kupujes nesto, valjda ne kupujes najjeftinije od oka, vec se raspitas o kvalitetu?
 
tab503:
e a da li neko zna da odgovori na moje gore pomenuto pitanje?
Nemam iskustva sa tim kablovskim modemima i kako oni to povezuju.
Pretpostavljam da je prva adresa koju dobijes, ustvari adresa tvog modema (koji kao da izigrava neke vrste ruter), a zatim konvertuje preko nekog DNS-a u IP adresu kojom se identificiras prema internetu
Moj racunar je na primer u mrezi identificiran kao 10.4.0.3
Access point na mom prozoru ima adresu 10.4.0.2
Ruter kod provajdera ima adresu 10.4.0.1 - odatle izlazim na internet
 
tab503:
Da li to onda objasnjava situaciju koju ja imam?
Ja sam na kablu i imam staticku IP adresu.
Ako u DOS promptu proverim IP dobijam jednu vrednost (koja je dodeljena mom modemu) ali na internetu recimo ima potpuni drugu IP adresu. (recimo proverom na www.whatismyip.com)
Sto puta mi se desavalo naprocito na rapidshare-u da mi kaze da je moj IP vec skidao programe i onda moram da se zezam sa proxiem da bih promenio IP.
I recimo pri tracovanu. Ako me zabeleze pod internet IP adresom da li mogu da dodju do moje prave IP ???

To samo znaci da adresa koju ti da ipconfig nije javna nego lokalna, a na net izlazi vas par stotina preko istog gateway-a. I sad ako je pre tebe neko sa tvog subneta nesto skidao sa odredjenog sajta, pa kada se ti pojavis na istom sajtu, iz perspektive tog sajta nece biti razlike izmedju vas dvojice.
 
Psiholog Jovana:
I dalje mi nije najjasnije sta je za mene kao korisnika u praksi najbolje. Dvoumim se izmedju par bezicnih i kablovskog neta, i nisam sigurna sta stoji iza njihovih ponuda ip adresa. Takodje, neki nude i "privatnu" IP adresu....

Bez ljutnje ali mislim da je tvoje početno pitanje bilo pogrešno i da posle svih ovih odgovora nisi mnoglo odmakla od početka ...
Možda bi bilo bolje da kažeš za koje bi potrebe (surfovanje, download, P2P programi i slično) koristila tu konekciju, da bi oni koji to iste koriste mogli da ti kažu šta je potrebno da konekcija ispunjava da bi se to moglo raditi, a kad to saznaš proveriš kod potencijalnih provajdera da li je to uključeno u njihove usluge.
Idealnu kombinaciju verovatno nećeš naći ali možeš najoptimalniju, onu u kojoj će odnos cene i ponuđenih usluga koje pružaju biti najoptimalniji.
 

Back
Top