Највеће инвазије – промашаји у историји

Највеће инвазије – промашаји у историји

  • Даријева инвазија Хеладе 480. г.п.Х.

    glasova: 2 7,1%
  • Ханибалова инвазија Италије 218 г.п.Х

    glasova: 3 10,7%
  • Красусова инвазија Партје 53 г.п.Х

    glasova: 2 7,1%
  • Наполеонова инвазија Русије 1812. г.

    glasova: 2 7,1%
  • Хитлерова инвазија Совјетског Савеза 1941. г.

    glasova: 15 53,6%
  • Нешто што није наведено

    glasova: 4 14,3%

  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Двоумио сам се да ли да ставим још неке инвазије-ратове или не, али је листа на крају таква каква јесте. Нема ни један догађај из средњег века, јер се нисам могао сетити ни једне значајније, али неуспеле инвазије.

Под шест сам мислио да ставим Ливонски рат 1558-1582. који је почео Иван IV Грозни инвазијом московских армија на Ливонски ред. Такође сам мислио да ставим инвазију Кублај кана из Кине са његовим Монголима на Јапан, али им је божански ветар (тајфун) Камиказе (у јапанској митологији) разлупао бродове у парам парчад (1274. и 1281). А на прелазу векова, Атила (447-453) је са својим Хунима и ко зна са још колико покорених племена извршио инвазију на обе Римске империје.

Од свих наведених, најгоре последице је имала Ханибалова инвазија, јер је погубио пола армије на преласку Алпа, а није имао довољно армије да освоји Рим или је можда био лош у доношењу правих одлука. Картагина је пукла после тога и сведена на ред нижеразредних држава.
 
Ја сам дао глас за 3., а ево и зашто:
Маркус Лициниус Красус је био трећи члан Тријумвирата и најбогатији човек у Римској републици у то време. Његовом погибијом у Месопотамији је Рим ушао у грађанске ратове, који су завршили на крају победом Октавијана. Повукао је у пропаст скоро седам читавих легија (28 000 легионара), 4 000 коњаника (од тога су били 1 000 лаких галских коњаника позајмљених од Цезара) и 4 000 лаке пешадије. Бар 36 000 људи по Плутарху је било у Красусовој армији. Његова инвазија на Партју 53. пре Христа је по мени најбољи пример бахатости и лудачке самоуверености коју човек може да има. После Јулијевог освајања Галије и Британије, преваре Помпеја који је покупио сву славу за гушење Спартаковог устанка (а у ствра је то учинио Красус), одлучио се за излет у непознато, вероватно изнервиран и револтиран.

У историји његова инвазија је остала забележена као Битка код Карее. Све је ту било погрешно. Месец је био јуни и усред најгорих врућина улази у Месопотамију, иако му је његов савезник Јерменски краљ Артавасдес сугериосао да крене у инвазију из Јерменије преко планина. Онда је идиотски прешао Еуфрат и уместо да је ишао уз реку да стигне до Вавилона, као што је захтевао легат Касиус, он је дозволио да га неки арапски поглавица Тази одведе у пустињу и који је по свој прилици био потплаћен од Парћана, јер је одјахао пре парћанског напада. Красусовим глупостима није било краја – трибуни и центуриони су захтевали да се успостави класична, развијена формација и да кампују поред реке, али Красус наређује формацију у виду квадрата и форсира марш у пустињу. Да не куцам како су се провели. 20 000 убијених Римљана и 10 000 одведених у робље у Согдиану. Постоје неки записи да су Кинези одвели Римљане у Кину да им раде као робови из Согдиане, а Римљане су заробили у борби са Парћанима (служили су Парћанима)...
Рим није изгубио ни једну територију, а ни Парћанима се нешто није ширило. Да зло буде веће, парћански краљ је наредио да се погуби генерал Сурена, човек који је разбио Римљане, јер је био љубоморан. После неких 250 година, Суренина фамилија је из освете помогла у преврату Сасанида да свргну Парћане...

Људска глупост и бахатост нема граница...
 
Pa dobro....lepo si odradio posao.......:)
Svaka chast.............Pa shta znam........sve te invazije su u principu bile glupe...po meni.
Ali mozemo prichati kako si ti naveo, o propasti nekih armija.......npr.kada su Germani pojeli na chelu sa Armenijusom u Tebutonskim shumama dve rimske legije ili tri.....pre ce biti dve.
Ili shta kazes na bitku kod Hattina......e ta je dobra.Guy de Lusignan......tu bitku ti volish pretostavljam.Vidim imash avatara iz medieval wars.Cool igra....i ja je volim mnogo.
Pa neznam..........jel mozhe neka uspesna invazija...:).npr Cortesa.:)........

Mozda se stim nechega pa napishem.....Pozz Dukeu
 
DukeofSerbia:
Двоумио сам се да ли да ставим још неке инвазије-ратове или не, али је листа на крају таква каква јесте. Нема ни један догађај из средњег века, јер се нисам могао сетити ни једне значајније, али неуспеле инвазије.

Под шест сам мислио да ставим Ливонски рат 1558-1582. који је почео Иван IV Грозни инвазијом московских армија на Ливонски ред. Такође сам мислио да ставим инвазију Кублај кана из Кине са његовим Монголима на Јапан, али им је божански ветар (тајфун) Камиказе (у јапанској митологији) разлупао бродове у парам парчад (1274. и 1281). А на прелазу векова, Атила (447-453) је са својим Хунима и ко зна са још колико покорених племена извршио инвазију на обе Римске империје.

Од свих наведених, најгоре последице је имала Ханибалова инвазија, јер је погубио пола армије на преласку Алпа, а није имао довољно армије да освоји Рим или је можда био лош у доношењу правих одлука. Картагина је пукла после тога и сведена на ред нижеразредних држава.

sad... neznam dal se razumemo
ako mislish sta je najgluplji potez,
onda je hitler vs. SSSR (pre svega bitka za Itilj)
nije bilo vreme
trebao je da sacheka.

a shto se tiche kartagine, meni je to brilijantni plan. pazi, to pola vojske...
pa nije bash pola, a i, s druge strane, imao je lepu taktichku pretpostavku da regrutuje keltibere i gale, koji nisu mogli da smisle rim, a za pljachku uvek orni, koji su 3/4 njegovih zrtava. hteli ljudi u prve redove, a on shto da ih zadrzava.
tu su glavni krivci bile guske :twisted: :twisted: :twisted: nikad im to necu oprostiti...
a pomorska kontra ofanziva i unishtenje kartagine... :( pa tako je ispalo. rim bi i onako osvojio kartaginu, dodushe kasnije, zbog vecih resursa i bolje organizacije...
 
friedrich:
Pa dobro....lepo si odradio posao.......:)
Svaka chast.............Pa shta znam........sve te invazije su u principu bile glupe...po meni.
Ali mozemo prichati kako si ti naveo, o propasti nekih armija.......npr.kada su Germani pojeli na chelu sa Armenijusom u Tebutonskim shumama dve rimske legije ili tri.....pre ce biti dve.
Ili shta kazes na bitku kod Hattina......e ta je dobra.Guy de Lusignan......tu bitku ti volish pretostavljam.Vidim imash avatara iz medieval wars.Cool igra....i ja je volim mnogo.
Pa neznam..........jel mozhe neka uspesna invazija...:).npr Cortesa.:)........

Mozda se stim nechega pa napishem.....Pozz Dukeu

Оно у Теутеборг шуми није била инвазија, већ је Варес ишао са три легије, па су попили сачукушу.
Битка код Хатина исто није била инвазија.

П.С.
Автар је ортодокс принц из Медиевала Тотал вора.
Нема успешних инвазија у овој теми.
 
frozen1982.:
Mislim da fali invazija Spanske armade na Englesku valjda 1588.,i njih je syebalo vreme ko i "Bozanski vetar".....

Није време, већ су шпански бродови били превелики (линијски бродови), а Енглези су имали брзе фрегате. Махом су се бродове полупали на обалама између Ирске и Шкотске.
 
Al pazi,za neke stvari nikad necemo znati...npr.u "Herodotovoj istoriji" pise o neverovatnih 5 milonoa ljudi koje su odmeravali u grupama od po 10 000 oko kojih vezu uze-znaci izbroje 10 000 pa na istu "duzinu" turaju ljude dok se ne popuni da bi bilo brze.....svi to osporavaju,kazu da je Herodot preterivao,al ako je stvarno bilo 5 miliona Persijanaca(a ne 10 puta manje kako se tvrdi,sto je opet monstruozna kolicina ljudi za to vreme-pola miliona vojnika)onda je to apsolutno neverovatna propast!
 
Oximoron:
Neko je gore vetj prokomentarisao krausovu.takodje smatram da je invazija sssr-a bio najgluplji hitlerov potez.Znao je da je sibirska zima oshtra i da mu vojska nije opremeljna za to.

ne...
pazi...

hitler je lepo izabrao momenat. super tachnije. al onda, braca ribnikar vide da im je bratija po SSSR ugrozena i zovnu tita i ostatak bagre, koja do tad nije bila zainteresovana za ratovanje, da malo divljaju po srbiji, da malo ginu srbi da nebi neki drugi :( (ne rusi, nisam mislio na ruse). i tako, tito krene, hitler deo snaga delegira u srbiju...

a sneg nikad ranije nije pao :(

maler, shta drugo. al sve bi to bilo OK za nemachku stranu da nije pao u vatru i krenuo na Staljingrad po svaku cenu. a, osim sentimentalnih razloga, nije mu tad trebao.
 
I ja isto mislim da je najveca promasena invazije, invazije Hitlera na SSSR.Staljin je potpisao ugovor o nenapadanju(Ribentrop-Molotov) i ne bi ga dirao ma koliko Hitler divljao po Evropi.
A sto se tice Staljingrada... pa nisam bas siguran da mu nije trebao.Ipak su to bila vrata za naftna polja...bar ja tako mislim
U svakom slucaju da je Hitler imao imalo pameti ne bi napao SSSR
 
Hey pa ti mislis da je Hitler propao zbog nas???? Koji crni Tito i partizani, oni sami nisu mogli APSOLUTNO NISTA DA URADE. Oni su se ceo rat skrivali po sumama i pravili narodu neprilike! Pa u prvoj borbi- Sremskom frontu, izginulo je vise omladine nego za ceo prethodni deo rata i opet nisu mogli nista da urade dok Rusi nisu dosli! Dakle definitivno je Ruska zima i superirornost( sto se tice resursa u ljudstvu i sirovinama) slomila Treci Rajh. Jednostavno Nemci nisu imali sanse protiv takve sile i veoma su se zajebali sto cu cackali ludog Staljina. Da nisu to uradili vladali bi oni ostatkom Evrope jos dugi niz godina!
 
Stark_85:
Hey pa ti mislis da je Hitler propao zbog nas???? Koji crni Tito i partizani, oni sami nisu mogli APSOLUTNO NISTA DA URADE. Oni su se ceo rat skrivali po sumama i pravili narodu neprilike! Pa u prvoj borbi- Sremskom frontu, izginulo je vise omladine nego za ceo prethodni deo rata i opet nisu mogli nista da urade dok Rusi nisu dosli! Dakle definitivno je Ruska zima i superirornost( sto se tice resursa u ljudstvu i sirovinama) slomila Treci Rajh. Jednostavno Nemci nisu imali sanse protiv takve sile i veoma su se zajebali sto cu cackali ludog Staljina. Da nisu to uradili vladali bi oni ostatkom Evrope jos dugi niz godina!

ma da je titova akcija suluda to je chinjenica.
a da je hitler deo snaga morao da rasporedi ovde... i to je chinjenica

i to ga ne bi tolko skupo koshtalo da sneg nije tako rano pao :)
 
crow:
sad... neznam dal se razumemo
ako mislish sta je najgluplji potez,
onda je hitler vs. SSSR (pre svega bitka za Itilj)
nije bilo vreme
trebao je da sacheka.

a shto se tiche kartagine, meni je to brilijantni plan. pazi, to pola vojske...
pa nije bash pola, a i, s druge strane, imao je lepu taktichku pretpostavku da regrutuje keltibere i gale, koji nisu mogli da smisle rim, a za pljachku uvek orni, koji su 3/4 njegovih zrtava. hteli ljudi u prve redove, a on shto da ih zadrzava.
tu su glavni krivci bile guske :twisted: :twisted: :twisted: nikad im to necu oprostiti...
a pomorska kontra ofanziva i unishtenje kartagine... :( pa tako je ispalo. rim bi i onako osvojio kartaginu, dodushe kasnije, zbog vecih resursa i bolje organizacije...

Ханибалова идеја је била бриљантна, али је практично била промашај.

Хитлер није послушао своје фелдмаршале и генерале да крену правац на Москву, већ је скренуо на Кијев. Ја мислим да је то учинио из два разлога:
1.Плашио се да не прође као Наполеон, да не освоји експресно Москву, а после се то покаже као промашај.
2. Хтео је да дође до Бакуа што пре и нафтних поља,

Остаће мистерија зашто Јапан није напао СССР, иако је то по уговору морао да учини. СССР би пу'ко без икаквих проблема. Овако су Јапанци напали САД и ... Вероватно још већи промашај него Хитлеров.
 
DukeofSerbia:
Ханибалова идеја је била бриљантна, али је практично била промашај.

Хитлер није послушао своје фелдмаршале и генерале да крену правац на Москву, већ је скренуо на Кијев. Ја мислим да је то учинио из два разлога:
1.Плашио се да не прође као Наполеон, да не освоји експресно Москву, а после се то покаже као промашај.
2. Хтео је да дође до Бакуа што пре и нафтних поља,

Остаће мистерија зашто Јапан није напао СССР, иако је то по уговору морао да учини. СССР би пу'ко без икаквих проблема. Овако су Јапанци напали САД и ... Вероватно још већи промашај него Хитлеров.

:D tu si u pravu, 100%, al nije bilo ponudjeno, a meni nije palo na pamet.

a ideja hanibala... pa moje mishljenje je da je on vido gde ide pricha s Rimo. vido je da brodovima ne moze da se iskrca dovoljno blizu sa dovoljno trupa... i reko je moju omiljenu reklamu za Dzoni Walker Red Label
"ili ce mo pronaci put, ili ce mo ga sami stvoriti."

ako se ne varam, a odavno nisam chito istorijske knjige, on je posle alpa imao vecu vojsku nego shto je imo kad je posho iz kartagine.

i rim bi pao da nije proklete zivine :evil: (i dalje ne kapiram shto rim tolko mrzim, a nasho spise da moja familija imala status gradjana rima...)

a i odgovor rima je bio pametan. da nije napao zene i decu u katagini, ko zna shta bi bilo sa rimom, mislim da je borba vodjena u italiji.
 
Sto se Drugog Svetskog rata tice.
Mislim da sama invazija na SSSR nije bila promasaj, vec puni pogodak. ALI Juzna armija nije uopste trebala da ide na zitna polja u Ukrajni, vec je prvo trebala da pomogne Centralnoj da zauzme Moskvu, zatim Juzna da ostane da je brani, a Centralna da pomogne Severnoj da se zauzme Lenjingrad.
Zatim pola Severne, pola Centralne i cela Juzna da se munjevito sruce nazad na Ukrajnu, zatim Staljngrad, zatim naftna polja.
Zatim se utvrdjuju odbrambeni polozaji i ceka se prolece ili se munjevitio udari na Ural da se razbije industrija koja nije prebacena u Sibir. To sa Uralom bi bilo malo komplikovano zbog zime, pa je mozda bolje da se saceka prolece i protiv udar Rusa, pod uslovom da Rusi ne kapituliraju sto je malo verovatno. Rusija bi vec izgubila mnogo ljutstva, glavni grad, skoro celu Evropu, mnogo izvora prirodih resursa itd...
 
A Japansku kopnenu vojsku je Zukov razbucao na samom pocetku rata, tako da se Japan nije vise okretao u tom smeru.
Sto se Japanskog napada na Ameriku tice, ni to ne mislim da je bila losa ideja. Razbucali su 8 od 9 velikih borbenih brodova(battleships) i mnostvo malih.
Ako se vec govori o najvecem promasaju onda je to sigurno bitka kod Midveja.
Tada su Japanci pokusali da namame celu Americku Pacificku flotu u uzak kanal kod ostvra Midvej. Dok su pripremali iznenadni napad, pet nosaca je imalo na palubi avione naoruzane torpedima i spremene za napad na Americke brodove.
Americki skaut ih je slucajno opazio i javio floti. Avioni su ekspresno poslati i unistili svih pet nosaca aviona a da vecina japanskih nije ni poletela. A i kada su poleteli bili su opremljeni za borbu protiv brodova, a ne aviona...
Da nije bilo te slucajnosti, ko zna sta bi se desilo.
 

Back
Top