upis na primenjene umetnosti

Iskreno, o zidnom slikarstvu znam najmanje! Ja nisam završila Primenjene, to je nekada bila druga opcija za upis fakulteta a kasnije i opcija za postdiplomske, nešto znam ali konkretne stvari uglavnom mogu reći oni koji su taj smer i završili! Znam da postoje dva pododseka na zidnom- Slikarstvo i Restauracija. Na restauraciju se, uglavnom upisuje ekstremno malo studenata po klasi, otprilike dvoje dok na ostalim smerovima varira između 4 i 7! Dakle, neka standardna brojka za umetničke akademije!
Na prijemnim ispitima se polažu neki teoretski predmeti (mislim tri a od toga je jedno istorija umetnosti po srednjoškolskom, gimnazijskom programu) a onda i provera konkretnih likovnih sposobnosti u skladu sa smerom koji se upisuje! Uglavnom je potrebno doneti unapred pripremljeni materijal, tzv. mape (npr. skice modela kod upisa na kostimografiju) a u sklopu prijemnog ispita su i "testiranja" sposobnopsti na licu mesta (crtanje zadatog motiva itd.). Kažem- zavisi od smera do smera! Pretpostavljam da si već našla sajt ali evo za svaki slučaj linka iako vidim da nemaju podatke op uslovima upisa iako su ih nekada imali ali, najbolje ih je kontaktirati (mailom ili telefonom).
http://www.arts.bg.ac.yu/fpu/studije/fpustudije.html

A što se prednosti pojedinih smerova tiče, tu nema pravila kao ni u jednoj drugoj vrsti obrazovanja! Prednost je uvek naći posao u svojoj struci i raditi ono za što si školovan a za to nema unapred garancija kod odabira smera! (Da ne govorim o tome što mnogi školovani ljudi ne mogu da dobiju zaposlenje zbog neadekvatno obrazovanih i nestručnih ljudi koji obavljaju njihov posao! Ali, nije tako samo u umetnosti, tako je i u mnogo egzaktnijim zanimanjima!). Važno da je se usmeriš na ono što te zaista privlači i gde veruješ da možeš dati najviše kako se kasnije, tokom školovanja ne bi "našla u neobranom grožđu"! Ne može se reći da je ijedno od zanimanja za koja se možeš školovati na Prim.um. bolje ili zahvalnije za nalaženje posla od ostalog ali možeš birati ono u kom ćeš se najbolje snaći! Uostalom, iako im je zajednička karakteristika vizuelna umetnost, smerovi na primenjenim se razlikuju poprilično međusobno! Neko je za dizajn materijala, neko za kostim, neko za fotografiju...mnogo je različitosti!
 
Dramske umetnosti?Pa to je jedna od mojih opcija,posto sam 3.god gimnazije,a bas volim da glumim,idem na dramsku sekciju,a profesorka me nagovara da probam i ove godine:)da se upisem....Ali opet,kolebam se,jer bez truda,angazovanja,nema leba sa glumom.....Ne znam,volela bih to da upisem,ali opet i ta konkurencija,a o vezama vec da i ne pisem....Mae,daj baci koji savet za buducu(mozda)koleginicu...Hvala:D
Kako si upala,sta si spremala(vazno!!mi je)...sve,sve,,,kiss
 
jJesam, glumu! Što se posla i zapošljavanja tiče- kako da ti dam pametan savet kad ga ni za sebe nemam! :lol: Tešim se nekad makar činjenicom da ima i lekara koji su bez posla, i inženjera čiji posao obavljaju nestručni ljudi....veze svuda!
Kako sam upisala- ne bih znala kasti! Znam samo da je bilo iz trećeg pokušaja (ali u dve godine- NS i BG)! Već mi se mešaju tekstovi s fakulteta i oni s prijemnog ali, koliko se sećam, (ako ti to nešto znači) znam da sam imala Duška Kovačevića za komediju i "Karolinu Nojber", Romčevićevu za dramu ('99. je to bio hit tekst! :) ).
Pitaj ti slobodno ako te nešto konkretno zanima, da te ne gušim ja suvišnim podacima! ;)
 
Joj...pa sestro slatka jel se angazujes?Ima li te gde.....pozorista,ovo,ono...malo se ubedacih ali to je istina.....
Sad...za ovu godinu se trazi odlomak iz komedije,iz neke drame i to je to valjda.Razmisljala sam o Nini Andrejevnoj-Galeb(Cehov)...mada profesorka mi kaze da je to extra pateticno,a komediju....gdju ministarku...sta znam.Hocu da probam....:)A gde si se...ako si uopste i koliko si se spremala?:)
 
Jao, nemoj samo Galeba! :grin: Mislim da već svaka komisija kad vidi u popisu taj tekst ode u WC da izbegne kandidata! A, iskreno, i ja sam ih se nagledala, ne bih opet! Da ne govorim o tome što nema verzije Galeba koja nije viđena, retko koji ispadne ozbiljno u toj silini istih tekstova. Ne kažem da se ne može opet napraviti dobar Galeb ali ostavi to za neku drugu priliku- samu sebe stavljaš u nezavidnu poziciju s tim tekstom. To mi veruj na reč! Uostalom, istu će ti stvar reći bilo ko!
I, uopšte, izbegavaj te "popularne" tekstove! Jedan je razlog to što sam već rekla- dovoljno je da ga na istom prijemnom ima nekoliko ljudi, prosto, u situaciji si da te porede s njima a to nije dobro! Naravno da spretan glumac može napraviti nešto super ismeđu 100 ljudi, ako treba, ali zašto da ulećeš u takav rizik bez potrebe kada se namećeš između 500-600 kandidata! (Ali, nemoj ni tražiti dosadne tektove samo da ih ne bi niko drugi imao!)
Drugi razlog je što komisije uglavnom na to gledaju kao na aljkavluk. U fazonu- Vidi, nije pročitala ništa osim Galeba, ovo je milijardita koja polaže s istim tekstom! :) (U neku ruku- zbog toga ni Ministarka nije dobra za prijemni! Ali, ima još puno domaćih tekstova koji su super za komediju a retko ih ljudi uzmu!)
Koliko sam se spremala- nemam pojma. nije loše da neko pogleda šta radiš, da sugestije, u krajnjoj liniji- skrene ti pažnju na greške! čovek bez publike nema osećaj kako šta izgleda! Ja se sećam prvog prijemnog na kom sam mislila da će me progustati sala jer nisam imala pojma koliko je moj monolog tiho zvučao- bila sam ubeđena da se derem dok sam spremala! ;)
 
E dobro je sto si mi predocila neke stvari,hvala ti!Joj,nemam pojma...sva sam izgubljena...Gledala sam po biblioteci neke knjige i pravo da ti kazem,totalno sam zbunjena:)Moja drugarica zapenila sa ministarkom,samo to i nista drugo.....ali eto,ti kazes da je tako...kako je....E sad bas smaram:),ali jel bi mogla nesto da mi preporucis za prijemni,sta smatras da ce proci...sad bas lupam,ali neki predlog,sta je bilo ovih godina ok za prijemni...a ne mora da je "popularno"...Hvala ti Mae!!
 
Ne, ne smaraš me ni najmanje! :) (Ej, da je bilo foruma '99.-e! :lol: )

Ja nisam bila ljubitelj tih prijemnih ispita i retko sam kad išla da ih gledam! Ali, ono što je POPULARNO kako ovih tako i svih drugih godina su kandidati koji nađu tekst po svojoj meri! :) To sigurno pali! :lol:
Kad osvane 500 kandidata, teško je oceniti šta sve uzimaju ali nije to uopšte bitno. Malo čitaj, kopkaj, razmišljaj o tekstovima koje nađeš- najbolje je usmeriti se samo na one za koje ti se učini da ćeš ih lako "oživeti"! Neki osete da se mogu upustiti u lik, pa uzmu krupnije zalogaje (MADA, TO ZNA BITI OPSANO, MALO PRETERIVANJA JE DOVOLJNO ZA DISKVALIFIKACIJU A, UOSTALOM, TU SU IMITACIJE).
Dakle, oceniti gde misliš da možeš udahnuti život čak i da izbegavaš lik ako treba- bitno je da bude verno! Bez preterivanja! Zato je loše savetovati konkretan tekst, to eventualno može neko ko poznaje tvoj senzibilitet i ceni da bi najbolje od sebe dala u nekom energičnom tekstu, duhovitom... lupam, nečemu što će u to kratko vreme izviući najviše od tebe!
Pogledaj i Šekspira samo i on je opasan, ako se raspevaš- piši propalo, zato on, iako je savršena podloga za gradnju uloge, zahteva rad na govoru- da se razbije stih i da možeš raditi Šekspira kao da je tekst napisao Čehov! Ali, činjenica, viđala sam dobrihŠekspira na prijemnom!

Ja ti savetujem da razmišljaš i o proznim tekstovima, možda nešto nađeš a da nije u drami! a za komediju, moj savet je uvek domaći pisac!Pazi, nije ovo neka tajna šifra, nego moje (skromno) mišljenje da su najuspešniji monolozi na prijemnim ispitima i na faxu bili iz domaćih komedija. Sigurno nije slučajno, lakše se oprirodi govor, temperament je blizak, ništa nije defragmentovano u u prevodu! A, bogu hvala, komediografa srBskih ima na pretek! :)
 
Ima,ima...ok znaci tako...Pa ok,moram malo da "procesljam" komedije.....Videcu nesto i na netu,posto u Kv u biblioteci,slabo ima.....najvise Nusic,Sterija(a mislim da je i Fema prevazidjena kao i ministarka)...Joj,muke moje.....mada,ti me dobro razumes:)......
Hvala ti,ako se prisetim jos necega,pitacu te.:):):)
 
"Beleške jedne Ane" i "Hej, jesam li ti to već pričala?" od Kapora! To je proza ali, kao što sam rekla, i ne mora biti dramska forma a tu ima materijala za komediju!
Ženski razgovori su divni tekstovi jedino, ponekad su im manje skloni jer su samostalni (dakle, nema zadatih okolnosti) ali, okolnosti se mogu (i moraju9 namaštati i smestiti tekst u kontekst (sve što nije dao pisac, smišljaš sama)- ako je to urađeno kakao treba, nikiome neće smetati što nije monolog izvučen iz romana ili dramskog dela.
 

Back
Top