Windows update

Zavisi koliko je kritican OS. Ako se radi o serverima koji se koriste u poslovnom okruzenju za koje si ti odgovoran - update je manje-vise obavezan zbog problema koji mogu da nastanu. To takodje vazi i za klijente, ako je u poslovnom okruzenju.
Sad je prilicno lako automatizovati update cele mreze, koristeci WSUS - Windows Server Update Services, koje je besplatan i dok god postoji Active Directory - vrlo jednostavan za postavljanje.
http://www.microsoft.com/wsus

Ako je kucna instalacija - to je onda vec licna stvar i verovatno najvise zavisi od brzine veze na Internet. Ali, uz automatizovani AntiVirus, AntiSpyware i AntiUpdates - postaje vrlo jednostavno odrzavati kompjuter u 100% radnom stanju.
 
Moj generalni stav je - DA. Samo sam stavio da je u poslovnim okruzenjima to obaveza ozbiljnog administratora, a kod kuce moze da bude faktora (kao sto je brzina veze na Internet) koji to otezavaju.

Recimo, jedna od velikih prednosti automatizovanog Windows Update-a je sto Microsoft svakog meseca izbacuje "Malicious Software Removal Tool" koji sadrzi programe za ciscenje i sprecavanje rada ozbiljnih virusa/crva tog meseca. To je krenulo od kada su bili veliki problemi sa Blaster, Sobig i slicnim crvima.

Na kraju, postoji i jedan malo podmukliji razlog za redovno apdejtovanje. Uskoro ce svi update-ovi da zahtevaju Genuine Windows proveru. Trenutno je to samo slucaj kod Service Pack-ova. Ali, s obzirom da su SP-ovi zbirke pojedinacnih apdejtova (i novih funkcionalsnosti) - redovan Windows Update ostaje jedini nacin da se kompjuter stiti od problema.
 
Off topic
Jeste li procitali mozda u SK, pretpostavlja se da Vistu nece moci da pokrene oko 50% danasnjih racunara.
On Topic
Ako imas dial-up mani se Automatic update-a, treba mu prilicno vremena za skidanje, a i usporava ti vezu, a u sustini nista ne dobijas. Ja sam vise za cekanje zvanicne verzije, tzv. servisnog paketa
 
Uze mi rec iz usta :)
Ako neko ima dial-up, besmisleno je "automatic update", toliko ce da ga "gnjavi" da je uzas.
Ja sam ostavio na "on" samo zato sto imam stalnu vezu, inace mi na pamet ne bi padalo. A i inace, mislim da je mudrije cekati zvanicni update.

A to za Vistu - ako je to tacno, bice veselo, mada sumnjam da ce bas toliko "zacepiti". Sta ce biti sa silnim korisnicima, koji da bi presli na Vistu, treba da menjaju kompjutere? To bi bila katastrofa za Vistu. Osim ako se gospoda "negde gore" nisu dogovorilla pa da svi ucare od novog OS (i M$ i hardwerasi). Sve mi se cini da cemo mi korisnici na kraju sve to platiti kao debeli ceh... :(
 
Pa tako izgleda.
Predpostavljam da ce se pisati i softver od nule, prilagodjen 64-bitnom OSu.
A isto tako predpostavljam da ce i proces prelaska na VIstu biti mnogo duzi nego prelazak na XP.
Ko ce i koliko ce ucariti pojma nemam. Ovi i M$a svakako nisu ludi da bi napravili neku glupost.
Uglavnom cuce se...kroz neko vreme.
 
Vista zvanicno izlazi u pet verzija: Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise i Ultimate. Zvanican minimum hardvera je 512MB RAM i Pentium-4 procesor. OS ce postojati i u 32-bitnoj i 64-bitnoj verziji, tako da nema razloga da vecina kompjutera nece moci da instalira novi OS.
 
AutoPatcher XP je pravo rešenje za update Windows-a XP.
Sadrži sve updatove koji su izašli (ja sam instalirao AutoPatcher koji je izašao u novembru). Pošto sam još uvek bio na SP1 sve moguće zakrpe i dopune sam instalirao. AutoPatcher, inače, sadrži i .NET Framework 1.1 i 2.0, Javu, Macromedia Flash Player, Macromedia Shockwave Player, WMP 10, ASPI drajvere, kao i gore pomenuti Malicious Software Removal Tool i još mnogo potrebnih stvari. Kada sam na drugom računaru sa SP2 instalirao AutoPatcher instalirao je dosta toga, tako da sam sa njim rešio problem prelaska sa SP1 na SP2 (logičan zaključak).
E, sad ko je esteta ima za njega još puno toga. Četiri desktopa kao u Linux sistemima, novi screensaver-i, nova tema, novi wallpaper-i, resize slika, Copy To... i Move To... opcije u meniju desnog klika u Exploreru, slanje svih podignutih programa sa Toolbar-a u Systray, itd.
Mali problem je što je za download prevelik ko ima sporu vezu. Negde oko 200MB.
http://www.autopatcher.com/
Sad je izašla i verzija za februar.
Uostalom pogledajte i sami šta sve sadrži AutoPatcher:
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=432780
U jednom od prošlogodišnjih Digitala (novembar ili decembar) je izašla ta novembarska verzija koju sam instalirao, ako nekome može da pomogne ta informacija. Posle se mogu skidati dopune koje su otprilike oko 20MB.
 

Back
Top