PROSIRITE VOKABULAR

lingua17

Početnik
Poruka
18
Ukoliko znate neki pojam koji se ne koristi u svakodnevnoj komunikaciji, a moze biti od velike koristi napisite tu rec i objasnite sta znaci.
Ja cu da zapocnem sa recju EGALITARAN- relativno ravnopravan.

Pozivam sve koji su zainteresovani da zajedno napravimo recnik korisnih reci, bilo da su u pitanju istorizmi, arhaizmi, dijalektizmi, ili anglicizmi, romanizmi, latinizmi, grecizmi...
 
lingua17:
Istorizmi su reci koje su nekada oznacavale nekog ili nesto, npr. kmet je istorizam, ali danas posto kmet ne postoji, ta rec vise nije u upotrebi. Istorizmi se samo koriste u istorijskim delima.

Lepo to sve zvuci..samo..ko jos za to zna, sem tebe?
I, sta je rec "vojvoda" , buduci da ih mi vise nemamo, pa, ako bi neko pisao modernu srpsku istoriju i upotrebio tu rec - to bi bo "istorizam" ?
Molim te, pogledaj jos jednom definiciju termina "istorizam" u nekom validnom izvoru.
 
Istorizmi su rechi ili izrazi koji su oznachavali predmet ili pojavu koja je izashla iz upotrebe. Sama rech je ostala u jeziku zato shto znamo shta je oznachavala, a mozhda je u medjuvremenu i promenila znachenje.
Arhaizmi su rechi koje su izashle iz upotrebe bez obzira na to da li je predmet ili pojava koju su oznachavale i dalje u upotrebi. Arhaizam mozhe biti i stari naziv za predmet ili pojavu za koju danas imamo nov naziv.
 
Mnogo mi se svidja tema...Dakle...moj omiljeni glagol...
INTERPELIRATI - "upadati" u rec, prekidati nekoga u toku govora...
a od latinskih izraza...
DE FACTO - fakticki, ustvari
A FORTIORI - sa dobrim, jakim, osnovanim razlogom
EKS TEMPORE - smesta, odmah

Pozdravi
Nina
 
Mit o pigmalionu....jao zar to nije onaj vajar što je udahnuo život Afroditinom kipu tj,. toliko ga je lepo sačinio da ova boginja niej odolela te se spustil au njega, pa se seksao s njom? :P Moguće je da sam pogrešila :lol. Ali ako neko ima odgovor na to kako se ovaj mit zvao, neka kaže. Hvala :)
 
Pigmalion je bio film sa Odri Hepbern valjda :) Po Dž. B. Šou - zvao se My Fair Lady.
Kada frizerku lingvista promoviše, eXperimenta radi, u visko društvo, i to tako da niko ne primeti da je plebs a ne aristokracija.
Nemam pojma.
 
maka011:
da, da.. ima i taj mit... ali cesto cujem bas da coveka zovu pigmalionom.. pa se ne snalazim bas..
"onaj koji stvara nesto".. recimo.. ili?

onaj koji stvara nekog, koji transformiše nekog po svojoj meri i od njega napravi nešto ... al sam ga objasnila :lol: ovo je moje tumačenje, ne mora značiti da sam u pravu ;-)
 

Back
Top