Biblioteka

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
istrazivach:
Pa ti nemoj da ga chitash,ima tako divnih drugih naslova i pisaca koji su izmislili toplu vodu...kada nadjesh nekoga prosvetli me da i ja neshto novo saznam

hm... razmisljala sam da li da odgovorim na ovo...
nece nista znaciti bilo sta sto ti budem rekla
posto si vec imas formirano misljenje o tome da je koeljo sve uspeo da spakuje u jednu knjigu, koja se ne sme ni pod kojim uslovom uzeti za pocetak istrazivanja bilo kakvog smisla... ne mozes i kafku i koelja nazvati piscima, postoje jako velike razlike da bi to bilo moguce. nisam ni mislila na nekog pisca posebno, mislila sam na celokupnu knjizevnost, tako da ti ne mogu reci koji je od njih izmislio toplu vodu, da prosvetljujem bilo koga...paaaa, nemam takve ambicije... citala koelja i nisam, probala, ostavila...
 
kučka:
Skoro nije izasla tako "zenska" knjiga kao "Elegancija" od Ketlin Tezaro..preporucujem je zenskom svetu obavezno a i muskom ....sto da ne..Ja sam se vrlo zabavljala dok sam je citala..

...Lujzin zivot deluje sredjen.Radi kao blagajnica u pozoristu,muz joj je glumac,stalo mu je do nje.Ali uskoro ona shvata da je to samo privid.Nije zadovoljna svojim izgledom,zeli da bude privlacna,profesionalno ostvarena,da oseti pravu ljubav,strast,podudaranje sa nekim,a ne da zivi zaglavljena u braku koji je odavno propao a pred cime se zatvaraju oci.U otkrivanju sebe i pravih vrednosti pomaze joj knjiga Elegancija koju slucajno pronalazi u nekoj antikvarnici.U formi recnika autorka,francuska modiskinja,daje savete zenama kako da se elegantno odevaju i ponasaju u svakoj prilici,kako da drze do sebe i svog izgleda.Citajuci ovu knjigu Lujza poceinje da koriguje svoj imidz,stice sigurnost,samopostovanje i postaje spremna da napravi drasticne rezove u svom zivotu,To je jedan duzi proces ciji je rezultat potpuno zadovoljstvo sa sobom,licno sazrevanje,emotivno ispunjenje....

Ovo je u kratkom sadrzaj knjige..koja je napisana na jedan lagan i sarmantan nacin...
Citao sam prosle godine tu knjigu. . . Mada propustila si najbitnije delove (bar po meni). . . Mada meni knjiga i nije bas nesto posebno jer vuce na Bridget. . .
Ali ono nije lose, ima svojih momenata :D
 
Milica BG:
hm... nisam ni mislila na nekog pisca posebno, mislila sam na celokupnu knjizevnost, tako da ti ne mogu reci koji je od njih izmislio toplu vodu

U tome se slazem sa tobom...
Nishta ne moze biti spakovano na jednom mestu i ne stavljam sve koeljove knjige kao primat...samo izdvajam ono shto verujem da vredi...kroz vekove se pokushavala prenositi istina,kosmichke zakonitosti i principi zivota, na razne nachine,posle puno ispraznih knjiga na slichne teme "alhemichar"je dao drugachiju notu kroz jednostavnu prichu koju moze svako da skapira...i to je ono shto mi se dopalo..."ratnik svetlosti" za vecinu bi trebao biti "potsetnik"koliko je chovek -chovek sa svim svojim mocima ali i greshkama i padovima..."potsetnik"kako prevazici padove i shvatiti mogucnosti u jednostavnosti...
to je moje vidjenje...inache veruj mi jako mi je dobro poznata i malo"teza"literatura iz ovih oblasti...ali ih malo ko moze shvatiti,tachnije samo onaj ko jako dobro poznaje materiju...
Jednostavnost u gore navedena dva naslova je ono zbog chega sam im dao primat...
na stranu shto svako ima svoja interesovanja ...
Orkanski visovi,Ana karenjina,pikova dama i ostali klasici imaju svoju tezinu i znachaj,prohujalo s vihorom i sl...medjutim praktichnost zivljenja u ovakavom tempu sadasnjice gde mnogi zaboravljaju sebe,gde se chesto gube prave vrednosti i kontakt sa svojim unutarnjim bicem,za mene pretstavlja potrebu da se shto veci broj ljudi makar i kroz praktichnu literaturu priseti vrednosti kvaliteta i nachina zivljenja...
dacu ti samo jedan primer..govori se o znacima univerzuma,koje svakodnevno chovek dobija ali ih teshko ili nikako ne prepoznaje...koliko je samo ljudi zbog toga izgubilo priliku da odradi neki posao kako treba,da upozna nekoga ko ce mu neshto znachiti u zivotu...mozda i da prepozna laznog prijatelja pored sebe...toliko je svakodnevnica i nash zivot pun toga...ako bismo samo malo vishe obracali paznje na te nzake i one osecaje u sebi verujem da bi vecini zivot bio kvalitetniji...
to je samo jedna praktichnost o kojoj sam ti prichao...
Raspisao sam se malo vishe ali nadam se da mi se to nece zameriti...
 
da se vratim na habjanovicku.moja bibliotekarka se svaki put cudila kada sam uzimala njene knjige.kaze kako mozes da je citas? sustina jeste u njenom kompeksu nize ili vise vrednosti, to samo ona zna,i tome da ce svaku knjigu upropastiti delom kada pocne da slavi sebe.kada to prevazidjem,ostaje ipak mnogo toga sto je izuzetno.njen nacin prodiranja u zivot zene,bar meni daje mogucnost da zamislim i osetim opisane zivote i sustinu. igra andjela mi je, pored paunovog pera i rodoslova nesto stvarno posebno.zanimljivi su delovi gde pokazuje patnju i stradanje zene,makar ona bila i boginja.zatim hijerarhija andjela.na mene je to ostavilo utisak.
cokolado ivu onda nemoj ni da citas.to je isto autobiografska, ali je kraj toliko konfuzan i unakazen da mi je pomutila sve prethodno napisano.
bjelica je ista kao i u novinama.seksualno opterecena, preterana, pokusava da od svoje fizicke nakaznosti napravi nesto kao dobar fazon.mada protiv nje nemam nista, naprotiv negde mi je prihvatljiva.da li je neko procitao knjigu koju je napisala sa lunom lu?
 
@
. . . matematicar
Knjiga je u svetu objavljena 2003 god i nasla se na drugom mestu bestselera lista Sunday Times-a.Kod nas se pojavila krajem 2004.I ja sam je citala prosle godine i nije fazon prepricati celu knjigu...ali evo jos po nesto:

Biti lep ne znaci istovremeno i biti srecan na ovom svetu.Umesto za lepotu borite se za eleganciju,ljupkost i stil...

Sta je Elegancija?

To je vrsta harmonije koja podseca na lepotu s tim sto je ova druga uglavnom dar prirode,dok je prva posledica primene umetnosti.Nemojte mi zameriti sto upotrebljavam tako ozbiljnu rec za tako minornu umetnost ali transformacija obicne zene u elegantnu je moja zivotna misao...Zenevjev Antoan Dario ..

Pa kaze dalje: Elegancija je retka u modernom svetu,uglavnom zato sto iziskuje preciznost,obracanje paznje na detalje,i brizljivo negovanje delikantnog ukusa u svim oblicima ponasanja i stila....

pa dalje...Svoj karakter zena moze otkriti i prema tome kakvu brigu i paznju poklanja detaljima u svojoj garderobi... i dalje:

Dok lepota u svom najcistijem fizickom obliku predstavlja dar prirode,dotle su elegancija,gracioznost i stil svima pristupacniji.Malo discipline,izostreno oko,smisao za humor i nesto napora,to je sve sto je potrebno za kultivisanje tih dragocenih kvaliteta.Najjednostavnija devojka sa smislom za iskrenu samokontrolu koja se trudi da koriguje svoj karakter i svest na bolje,moze otkriti nacin kako da se pretvori u divnog labuda.Vreme koje posvecuje sebi neometana od drugih samo ce je ojacati a disciplina koje se pridrzava ucinice da pozne godine doceka sa gracioznoscu i hrabro i iznad svega bice puna razumevanja za druge sto uvek zenu cini privlacnijom za one kojima je okruzena.. ..i tako dalje...

E, majke mi nemam procenat od izdavaca za propagandu ali knjiga je zanimljiva..koga interesuje ovako nesto ..naravno..
 
Rodoslov stvarno jeste divna knjiga, jako mi se svidela. :-)
U Paunovom peru mi se ne dopada deo koji je pisala o sebi jer se ponavlja. Imam osecaj da je prepisala pola iz rodoslova. :roll:
To su dve njene knjige koje imam, obe sam dobila. A onda sam kupila Igru andjela i uopste mi se nije svidela. Ne dopada mi se to sto je sebi dala pravo da pise o zivotu kneginje Milice u ja licu. Ispravi me ako nije u ja licu, zaboravila sam, cini mi se da jeste. Nebitno, ne dopada mi se sto je odlucila da pise o njoj i sto je u sve to uplela religiju. Nisam vernik pa me nervira kada se na svakoj strani 10 puta nadje rec Bog. Mogla sam uzeti i bibliju ako tako nesto hocu da citam. Od Igre andjela sam prestala da je citam, cula sam da joj je svaka sledeca knjiga pobozna. Smara me to. :roll:
 
čitala sam jednu Suzaninu (luna lu) knjigu, ali sada da me ubijete nemam pojma kako se zvaše...
zanimljivo nama koji smo pajali gradom fenimenalnim krajem osamdesetih i onih nesrećnih početaka 90 godina:p nekako sam je doživela lično. a nije ni čudno kada smo generacija i kretale u istom krugu.
ali....luna i bjel'ca? :shock:
mora da je puno psovki sexa i fancy garderobe:p
nemam pojma od pominjanih sam pročitala habjanovićku i napisala bi od reči do reči sve što reče truja.
ali ostale...mir jam ,koju do duše nikada nisam čitala, mojsilovićku (c'mooooN) i ostalu ekipu prepuštam mlađima.
onima koje još nisu otkrile zanimljivosti ozbiljne litereature a koja ne spada u obaveznu lektiru.
do duše obzirom da sada čitam isključivo pitke stvari...možda sa još kojom sedom počnem da čitam i to....žal za maldos' :p
idem sada do pošte da pošaljem nekome paket knjiga, i da svartim u knjižaru da vidim ima li šta novo:p
da se počastim.
sinoć sam završila faraona(pre toga sam pročitala kleopatru) pa moram da se pripremim za noć:p
e čiata sam" i đavo nosi pradu" smejala sam se na sav glas!!!
kao š'o reče betty bes celer
 
Moj izbor:
1. "Zabranjeno voce"
2. "Dvadeseta supruga" (ima dosta istorijskih cinjenica kome ne smeta)
3. "dodir"
4. svi romani autorke Mirjam , mada kad procitas jednu njenu knjigu znaces kakve su ostale...
 
cokolado, posle igre su petkana (romansirano zitije Sv.Petke),sebe ne spominje i svih zalosnih radost.prica o Bogorodici i stradanju Isusa Hrista. Ridala sam suzama ocaja i majcinskog bola citajuci izrazajnost kidanja duse Bogo Majke dok joj odvode dete i gleda njegovu patnju.Ja verujem u Boga,ali razumem tebe koju to ne zanima, samim tim je jasno tvoje negodovanje.
pajamaco onda se secas kakva je bila suzana zlatanovic tih davnih dana.:lol: trecina kose pri korenu tamna, pa onda trecina crvena pa krajevi plavi.katastrofa od pojave i jezicke tuposti.prijatno me je iznenadila kasnije, mada i dalje je strokava za medalju.bar meni tako izgleda.
 
tear drop...marijana kiz irkinja. super su joj sve knjige.
strujče...ja se bate suzdržavala:p viš kako sam lepo napisala:p
jeste bila dno. ali eto...u pravom momentu na pravom mestu i istera ona svoje snove....
ali Đaba joj.
e,kada će ta kafa?
uželela sam vas se:p
 
e,klaro...da znaš da bi mogle!
ja knjige kupujem i imam veliku biblioteku predlažem:
spisak od 20 komada ovako preko foruma.
rezervisanje, kafa menjaža, za dva meseca ponovo isto.
vraćanje kome čije i dalja menjaža!
a?
šta kažete?
 
Struja:
cokolado, posle igre su petkana (romansirano zitije Sv.Petke),sebe ne spominje i svih zalosnih radost.prica o Bogorodici i stradanju Isusa Hrista. Ridala sam suzama ocaja i majcinskog bola citajuci izrazajnost kidanja duse Bogo Majke dok joj odvode dete i gleda njegovu patnju.Ja verujem u Boga,ali razumem tebe koju to ne zanima, samim tim je jasno tvoje negodovanje.
pajamaco onda se secas kakva je bila suzana zlatanovic tih davnih dana.:lol: trecina kose pri korenu tamna, pa onda trecina crvena pa krajevi plavi.katastrofa od pojave i jezicke tuposti.prijatno me je iznenadila kasnije, mada i dalje je strokava za medalju.bar meni tako izgleda.

ok..vazi..jel se secas knjige poznate zene srbije?valjda jedna od prvih habajnovickinih?jel se iko seca te knjige?i mozda sam pomesala, mozda nije ona ni pisala..al se nesto secam da jeste..e sad, u toj knjizi, pesnicki opisuje miru markovic, kako stoji na pzarevackoj vetrometini dok joj mald i zaljubljen slobodan zatice cvet u kosu...
i polse pise o petkani..
ma tela sam da se ispovracam...ko bre tu laze?:roll:
 
bas sam klari pp kada cemo na kafu, a vi na javnom o tome.evo kada odgovara, moze sledece nedelje, after for o klok, dete ide posle podne u skolu, mada jedva ceka da me ne vidi, jer ga i onako smaram da uci,so moze i do kraja ove.
ako uredno postupate sa knjigama i ako ne pravite usi i beleske flomasterima, ne crtate probodena srca sa kapima krvi i imenima umisljenih ljubavi,tj.ako ne tetovirate dzafere po istima, mogu teska srca da otrgnem par naslova iz moje biblioteke, mada je vrlo klasicna.teska mi literatura ko crna zemlja.e obecala sam mojom bibliotekarki da cu da je vodim na pice,morate da je upoznate to je cudo od zene.tako da moze da nam da silne savete na sta da se "bacimo"
 
e to je jedina njena knjiga koju nisam procitala, nema je u biblioteci.
ne kazem sindi,ako si me citala, ja nemam neki pozitivan vajb ka njoj kao osobi,mada je nisam upoznala, ali mogu da zakljucim, kao i na forumu, iz napisanog ko mi se dopada ko bas i ne.pricala sam iskljucivo o emociji koju njen nacin prenosenja zenskog izaziva u meni.
jbg,mira i sloba se i dan danas vole, tako kazu, mozda je jedino njena ljubav prema zaticanju cveca gde god stigne pomracila za sen onu sto gaji prema slobi.meni drago ako se oni vole.ako treba i zaplakacu.:lol:
 
ma ok strujo...posle rodoslova gotovo sam joj oprostila love story by mira i sloba...ali citajuci petkanu stalno sam to imala u glavi..verovatno bih je drugacije dozivela da nisam..

a rodoslov mi je bio veoma veoma jak...hm, bas bi ga citala ponovo...

jao, ja stalno citam knjige nanovo..hesea mogu citati do besvesti..

a mati pirinca nisam citala, jel dobra?:)
 
dobila sam je za prosli rodjendan.dakle tome ima sest meseci,nisam je otvorila, tear ce da joj skine nevinost.:lol: kazu da je super,ali ne stizem do nje zbog toga sto me bibliotekarka svaki put zatrpa sa bar sest knjiga.sinoc sam zavrsila decaka i coveka.napokon.jedva.suvise mi je slab obzirom na sta sam navikla.
hese moj divni drug.mislim da demijana znam napamet koliko sam ga puta procitala.jedino,sam zaglavila na igri staklenih perli.ostavila sam je pre 15 godina,za neka druga vremena.
 
teardrop:
Strujo, onda nemoj čitati "Čovek i žena", jer je još slabiji.
E, neko je pomenuo Pearl Buck, čini mi se. Kineska trilogija mi je omiljeTa ("Dobra zemlja", "Sinovi", "Rastureni dom") i često joj se vraćam. Slikoviti opisi, kojima je Pearl sklona, se teško mogu naći kod drugih pisaca.

To su bile moje prve "ozbiljnije" knjige koje sam pocela da citam sa 13, 14 godina :)
Trenutno citam "Veridba je dugo trajala" od Sebastjen Zaprizo po kojoj je snimljen film sa Odri Tatu. Film nisam gledala, a knjiga je tragicno-romanticna, dopada mi se.
 
Trejsi Ševalije-Devojka sa bisernom minđušom; Dama i jednorog-opuštena,dobra priča.
Od istog pisca Devičanski plavo-ne čitajte-jeziva i morbidna.
Julijan Barns-"Troje", i nastavak-"Ljubav itd."-duhovito,originalno
I POSEBNO ISTIČEM-BOG MALIH STVARI-Arundati Roj (mislim da je ona Indijka)-potresno i spremite želudac.
Igrač-Kolum Meken-O čuvenom baletanu Nurejevu-predivna priča-ssem nekih degutantnih delova o hoseksualcima
 
Što se tiče Mirjam ne mogu da verujem da u današnj vreme to još neko čita-bez uvrede.
Habjanović, Mojsilović-isuviše jednostavan stil.
Marija Jovanović-"Spletkarenje"-ostavlja utisak sličan kao Bog malih stvari i drži čoveka danima.
-a "Kao da se ništa nije dogodilo" je kao da se trudila da napiše neku najtuzniju moguću priču-a stil pisanja je totalno običan-loš utisak.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top