Dermatologija

ne znam dal je ovo za dermatologa, valjda jeste
znam da sam nekad negde pročitala da kad usne pucaju onako u uglovima pa neće da zarastu
da to znači da ti fali nečega. valjda gvožđa, a možda i ne.
šta mi to fali?
hm, malo sam konfuzno objasnila...
 
ne znam dal je ovo za dermatologa, valjda jeste
znam da sam nekad negde pročitala da kad usne pucaju onako u uglovima pa neće da zarastu
da to znači da ti fali nečega. valjda gvožđa, a možda i ne.
šta mi to fali?
hm, malo sam konfuzno objasnila...

Ne...moguce je da se naselila neka gljivica,zato i jeste pregled dermatologa potreban da bi se uzeo bris i dala terapija.
Brzo se leci samo moras kod doce... :)
 
aaaaaa odakle mi gljivica? o.O
u stvari ne želim da znam =(
a ako mi prođe samo od sebe el moram opet kod doce?

Ne moras naravno... ;) ali ako ti se desava cesto onda je potreban.
Nekada mehanickim putem dodje do ranice,da preciziram,na primer jedes cips pa slucajno poseces ugao usana onda to nije gnjivica,razume se...vec slucajna povreda koja prodje.
Ali ako ti se to desava cesce i samo od sebe onda je ipak doca taj koji ce ti resiti slucaj.. :)
 
Pozdrav dezurnim doktorima :)
Molila bi da mi kazete nesto o tipovima HPV virusa koji izazivaju negenitalne promene. Naime, na nadlanici su mi se pojavile sitne bradavice precnika ne veceg od 1.5mm, u grupama po nekoliko. Boje su koze, grube i suve na dodir. Problem je iskljucivo estetske prirode. Sumnjam da su posledica HPV virusa. Javicu se dermatologu u svakom slucaju, ali me do tada zanima kakav je postupak: da li se utvrdjuje tacan tip virusa? kakve se terapije preporucuju? da li su takvi tipovi HPV virusa u nekoj vezi sa onima koji izazivaju genitalne promene? Da li ima potrebe da se javljam i svom ginekologu na vanredni pregled? Imam 31 godinu, nikakvih drugih simptoma osim ovih. Hvala unapred.
 
Tip virusa kod manifestacija na kozi se koliko ja znam ( a nisam sigurna,samo nisam nikad cula da se to igde radilo) ne utvrdjuje jer promena nije prekancerozna.
Samo na osnovu opisa se ne moze reci da li su to stvarno bradavice ili ne,zato je najbolje da odete kod dermatologa koji ce vas pregledati.
 
Tip virusa kod manifestacija na kozi se koliko ja znam ( a nisam sigurna,samo nisam nikad cula da se to igde radilo) ne utvrdjuje jer promena nije prekancerozna.
Samo na osnovu opisa se ne moze reci da li su to stvarno bradavice ili ne,zato je najbolje da odete kod dermatologa koji ce vas pregledati.

Hvala na odgovoru, u svakom slucaju vec sam zakazala kod dermatologa a i konsutovala se sa ginekologom. Prema njenim recima - a ovo pisem za one koji mozda imaju slican problem - bradavice na rukama (kozi) su najcesce posledice HPV virusa, samo potpuno drugog tipa od onog koji izaziva polne bradavice. Medjutim, u slucaju da dodje u kontakt sa HPVom koji izaziva kondilome i slicne probleme, osoba ima VECE SANSE da se zarazi nego zdrave osobe. U slucaju da zene imaju ovakav problem, potrebno je da to pomenu svom ginekologu na redovnoj kontroli, da bi on obratio paznju i izvrsio mozda neke dodatne pretrage.
Eto, nadam se da sam ovim postom malo doprinela podizanju svesti o reproduktivnom zdravlju, iako je na pogresnoj temi, ali ne moze da skodi, zar ne?
 
Dobar dan ponovo, posle duzeg vremena :).

Pre dan-dva sam na nadlaktici jedne ruke primetila nekoliko belih "flekica" na kozi. Da sam kojim slucajem bila na moru, pomislila bih da mi se skida boja, jer upravo na to podseca, ali nije. Prisetila sam se da sam kao dete imala slicne promene, koje su doduse prvo bile tamnije pa onda nekog vremena bele, i tada je to dijagnostikovano kao pitirijaza. Imala sam neki rastvor koji su mi mazali kada bi se pojavile te promene a posle puberteta nikada vise nisam imala problema sa istima.
Posto sam u Holandiji, doci do dr nije tako jednostavno, a ovo se svakako ne tretira kao nesto urgentno, tako da mi je kucni dr zakazao termin tek za 10ak dana.
Pa dok ne dodjem do dr, imam pitanje, da li je moguce da se pitirijaza vratila posle toliko vremena? Kada sam malo ""progooglala" o pitirijazi procitala sam da se spominje crvenilo, to kod mene nije slucaj, a mislim da ni u detinjstvu nisu te promene bile crvene.
I da, trenutno sam u 14 nedelji trudnoce, moze li to nekako biti povezano i da li je pametnije leciti u trudnoci i sacekati posle? (ovo pitanje je jer holandski doktori cesto imaju suprotne stvaove od onoga sto se kod nas smatra za ispravno )
Hvala unapred.
 
Razvijeno cjepivo protiv raka kože
Objavljeno na web stranici poslovni.hr

Znanstvenici s bečkog Medicinskog sveučilišta razvili su cjepivo protiv raka kože. Podloga cjepivu protiv melanoma, raka kože, predstavlja takozvani mimotop, koji se sastoji od devet aminokiselina i odgovara dijelu antigene strukture melanomskih stanica. Mimotop se može pacijentu dati kao cjepivo i tako izazvati zaštitnu reakciju imunološkog sustava. više vijesti http://www.poslovni.hr/103739.aspx
 
Dobar dan ponovo, posle duzeg vremena :).

Pre dan-dva sam na nadlaktici jedne ruke primetila nekoliko belih "flekica" na kozi. Da sam kojim slucajem bila na moru, pomislila bih da mi se skida boja, jer upravo na to podseca, ali nije. Prisetila sam se da sam kao dete imala slicne promene, koje su doduse prvo bile tamnije pa onda nekog vremena bele, i tada je to dijagnostikovano kao pitirijaza. Imala sam neki rastvor koji su mi mazali kada bi se pojavile te promene a posle puberteta nikada vise nisam imala problema sa istima.
Posto sam u Holandiji, doci do dr nije tako jednostavno, a ovo se svakako ne tretira kao nesto urgentno, tako da mi je kucni dr zakazao termin tek za 10ak dana.
Pa dok ne dodjem do dr, imam pitanje, da li je moguce da se pitirijaza vratila posle toliko vremena? Kada sam malo ""progooglala" o pitirijazi procitala sam da se spominje crvenilo, to kod mene nije slucaj, a mislim da ni u detinjstvu nisu te promene bile crvene.
I da, trenutno sam u 14 nedelji trudnoce, moze li to nekako biti povezano i da li je pametnije leciti u trudnoci i sacekati posle? (ovo pitanje je jer holandski doktori cesto imaju suprotne stvaove od onoga sto se kod nas smatra za ispravno )
Hvala unapred.

Pityriasis Versicolor je blaga rekurentna infekcija koze. Izaziva je gljivica koja je normalni stanovnik koze i nalazi se kod svih ljudi. Pod odredjenim uslovima (kod vas je verovatno u pitanju trudnoca), kada dolazi do pada imuniteta nastaje oboljenje. Tako da je verovatno da se radi o pitrijazi, ali najbolje je da odete kod dermatologa. Crvenilo ne mora uvek da se javlja. Terapija je lokalna i moze da se primenjuje u trudnoci.
 
Molim vas, zivim u inostranstvu tako da ste mi vi jedina njada oko resavanja obog problema.

Na levom kapku mi se s vremena na vreme pojavi ranica, koja se zatim sama zaleci..i kozica na kapku mi se tu blago peruta i susi,kada se ranica povlaci. a onda zna da prodje i mesec dana pa se ranica opet pojavi. i tako u krug. davali su mi neke masti da mazem,ali mi nista nije pomoglo.inace, izbegavam da taknem sapunom ili samponom to mesto kako se ne bi dodatno iziritiralo.
da li vi imate neki predlog sta bi to moglo da bude i sta bih mogla da koristim?
 
Dermatologu, koja je razlika između seboroičnih keratoza i virusnih bradavica,naime neki dermatolozi tvrde da su seboroične bradavice drugi naziv za seboroične keratoze,dakle spadaju li te keratoze u grupu virusnih bradavica?
 
Molim vas, zivim u inostranstvu tako da ste mi vi jedina njada oko resavanja obog problema.

Na levom kapku mi se s vremena na vreme pojavi ranica, koja se zatim sama zaleci..i kozica na kapku mi se tu blago peruta i susi,kada se ranica povlaci. a onda zna da prodje i mesec dana pa se ranica opet pojavi. i tako u krug. davali su mi neke masti da mazem,ali mi nista nije pomoglo.inace, izbegavam da taknem sapunom ili samponom to mesto kako se ne bi dodatno iziritiralo.
da li vi imate neki predlog sta bi to moglo da bude i sta bih mogla da koristim?
Zao mi je ,ali sve promene na kozi bi morale da se vide pre nego sto se moze reci o cemu se radi.
 
Dermatologu, koja je razlika između seboroičnih keratoza i virusnih bradavica,naime neki dermatolozi tvrde da su seboroične bradavice drugi naziv za seboroične keratoze,dakle spadaju li te keratoze u grupu virusnih bradavica?
Ja za ovo poistovecivanje prvi put cujem,ali opet ako dermatolozi kazu... ;)
Virusne bradavise,samo ime kaze,nastaju virusnom infekcijom a seboroicne keratoze su jedan poodmakli stadijum obicne seboreje gde se na kozi koja je nekad bila crvena i perutala se sada debeo sloj mrtve koraste koze.

Ali ajde da sacekamo,mozda neko ima strucniji odgovor,mozda zaista postoji neko poklapanje koje je neko naucno dokazao.
 
Dermatologu, koja je razlika između seboroičnih keratoza i virusnih bradavica,naime neki dermatolozi tvrde da su seboroične bradavice drugi naziv za seboroične keratoze,dakle spadaju li te keratoze u grupu virusnih bradavica?


Seboroicne keratoze su beninge tvorevine koje se javljaju na kozi usled delovanja stetnog faktora suncevog zracenja i usled starenja koze. Virusi nemaju ulogu u njihovom nastanku.
 
Vidim da niko nije pomenuo znacaj pravilne ishrane, pa bih da pomenem i podelim sa ostalima svoje iskustvo, ako to moze da pomogne...
Svojevremeno, dok sam imala problem sa aknama, bila sam ocajna...sve zivo probala:krecno mleko, tecni azot, pila tetracikline po preporuci dermatologa, isla kod kozmeticara, mazala raznorazne gelove...i nista.Uy to se naslusala svakakvih saveta, teorija, bapskih prica i umovanja tipa "kriva je genetika" ili "blago tebi, sta bih ja dao da sam mlad pa da imam bubuljice" i sl
Kako sam pocela da menjam svoj nacin ishrane i to od vegetarijanske ka veganskoj do ishrane sirovom hranom (voce, povrce, zitarice)kao i da se oslobadjam nezdravih navika tipa kafa, nedovoljno pijenje vode i sl, preporodila sam se!

Ovaj problem treba resavati sistemski - ni jedna krema niti preparat nisu dovoljni da detoksikuju organizam.Akne su samo simptom zagadjenja naseg tela zatrpavanog raznoraznim otrovima .
 
kod dermatovenerologa...postoji mogućnost tretmana retinoinskom kisekinom u težim i voćnim u lakšim slučajevima..
pogresan savet, prejudicira se terapija, a da se pacijent nije ni video, plus doticni je farmaceut, jos jedan dokza da Koto dermu treba zatvoriti, gde farmaceuti "lece"pacijente, strasno. Drugo ne znam zasto uopste postoji ova tema pored velike teme "Dermatologija". Trece, slazem se oko ishrane,a to je mnogima najtezi deo da isprave, ali to je i pocetak i kraj terapije.
 

Back
Top