Dermatologija

Otisla sam na kliniku da pregledam mladeze, doktorica je svojom odokativnom metodom pogledala, oko sekunde dve... i komentar:"Mislim da nema nekih opasnih mladeza"... pazi misli... pa i ja mogu da mislim, ona je tu da kaze sta je?
A za zakaceni mladez mi je rekla, tu je krastica, ne mogu nista da vidim... nije mi ni rekla da dodjem...
 
Ne razumem: zena ti je dala svoje strucno misljenje, koje se u mnogome razlikuje od tvog misljenja na temu. Njeno 'mislim da tu nema nekih opasnih mladeza' je bazirano na iskustvu i znanju sta jesu a sta nisu opasni mladezi. Ne znam sta si ocekivala - magnetnu rezonancu koz pa da te ubedi?
A sto se ogrebotine tice, ako ti nije rekla da dolazis onda nema razloga brizi. Ocigledno da tu nista bitno nema sto bi dermatologu izazvalo paznju i pozornost. Panicis bez razloga.
 
Jos nesto u vesi suncanja i krema u vezi sa tim..

BRISEL - Potrošači bi trebalo da budu veoma oprezni prema preparatima za sunčanje koji nude "totalnu zaštitu" od štetnih UV zračenja, upozorila je danas Evropska Komisija.
"Preparati koji štite od sunca ne mogu da obezbede potpunu zaštitu od UV zračenja" upozoravaju briselski zvaničnici, a prenela je agencija DPA.
Čak i proizvodi s visokim faktorom zaštite od sunca (SPF) propuštaju nešto UV zračenja, tvrde stručnjaci.
Oni, takođe, smatraju i da potrošači ne bi trebalo da kupuju kreme, mleka i ulja sa faktorom zaštite 50 i više, jer je za zaštitu normalne kože od opekotina sasvim dovoljan SPF 15 do 25.
Na tržištima svih zemalja članica Evropske Unije povlače se iz prodaje proizvodi koji nude totalnu zaštitu od UV zračenja.
Uz to će biti uveden standardizovani logo za kreme sa UV zaštitom.
Preterano izlaganje UV zračenju može da izazove rak kože, od kojeg, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, svake godine oboli tri miliona Evropljana.
 
Volim da budem u toku,a i druge da obavestim..mladezi i akne su mi za sada omiljeni, specijalnost..elem,ipak cu se ja licno radije opredeliti za faktor 50,jer imam Fitzpatrick tip II kozu..nego za 15..razlike,makar i minimalne u snazi ipak postoje..mozda neki farmaceut zna vise detalja..koliko sam ja informisan najbitniji je Titanium dioksid,kao fizicki agens koji odbija sunceve zrake..a sa visim faktorom moze se duze ostati na Suncu..tako da glasam za 50..cak i ispod suncobrana,i na ulici..i to na pocetku letovanja,dok se koza ne privikne..i pogotovo za one koji se suncaju izmedju 11 i 16h..Sunce pravi genetska ostecenja celija,u DNK, praveci timin-timin dimere..e zato se kaze koza pamti..i sve gospodje i gospoda koji su se pre 20,30 ili 10 godina intezivo suncali i bili in u drustvu sada meni i kolegama dolaze kao pacijenti sa solarnim keratozama,prevremenim starenjem koze,sumnjivim mladzima,lentigo maligna promenama,flekama,pegama,povecanim brojem mladeza,cesto i sa bazocelularnim karcinom koze,a da ne govorim o malignom melanomu..a opet podsecam da je za dovoljnu dnevnu kolicinu vitamina D potrebno samo 5 do najvise 10 minuta biti na Suncu,pozeljno onom jutarnjem..pa ko voli da bude in a posle da se leci,neka izvoli..ja uvek glasam,to je moj licni stav ,za prirodnu boju koze,bar iz medicinskih razloga..zar jeneophodno da se mazohisticki cvarite na Suncu i pored radijacije(one iz bombardovanja o kojoj niko ne prica da ne bi doslo do masovne histerije a podaci o porastu tumora su porazavajuci),i pored svakodnevnog stresa,zagadjenja,smoga,i da ne nabrajam...tri miliona evropljana..malo li je?!
 
Otisla sam na kliniku da pregledam mladeze, doktorica je svojom odokativnom metodom pogledala, oko sekunde dve... i komentar:"Mislim da nema nekih opasnih mladeza"... pazi misli... pa i ja mogu da mislim, ona je tu da kaze sta je?
A za zakaceni mladez mi je rekla, tu je krastica, ne mogu nista da vidim... nije mi ni rekla da dodjem...

Ako se plasis onda trazi da ti odradi detaljnu analizu ...
Npr u bg-u kada sam isla kod koznog postojala je opcija da se analizira detaljno pa da se vidi da li sme da se operise ili ne. To je kostalo 400 din kada sam ja isla kod dermatologa 9u drzavnoj ustanovi naravno). Pa bi bilo jako logicno da postoji metoda koja je sigurno mnogo tacnija nego odokativna analiza.
Pootovo sto je zena sigurno izgubila 5h oko odlaska na tu kliniku da bi dobila neki nepotpuni odgovor.
 
Nežna koža lica je nalik na ogledalo na kojem se ogledaju organske promene u razmeni materija, krvni pritisak, čak smanjena sposobnost odbrane od bolesti. Zato lekari sve više pažnje poklanjaju izgledu tela i kože - pogotovo lica - gde su najvidljiviji već prvi znaci uzbunjivanja organizma. Tako, na primer, koža koja menja boju i sve je više nalik na sasvim bledu belu kafu odaje da bubrezi ne rade kako treba. Žućkasta koža otkriva loš rad jetre i žuči, a tamno rumenilo lica s vidljivim kapilarima može da bude znak da je krvni pritisak previsok.- I bore, ti uobičajeni znakovi vremena, mogu da znače i nešto drugo: duboke oštre bore, što od nosa idu prema krajevima usana, najavljuju tegobe s radom želuca. Velik broj sasvim sitnih bora na licu prilično mlade žene možda upozorava na neuravnoteženost u lučenju hormona.
- Čak se šećerna bolest može prepoznati po promenama na koži, tako da iskusan lekar na vreme šalje pacijenta na detaljnije preglede. A, znamo koliko je važno što ranije utvrditi bolest, pogotovo šećernu.
- I znoj koji se javlja na koži važan je putokaz lekarima prilikom dijagnostifikovanja mnogih poremećaja u organizmu. Osobe koje iznenada počnu jako da se znoje na tu pojavu moraju da upozore svoga lekara.
- Perut se smatra neprijatnom pojavom i malo ko zna da izdajnički otkriva i loše prehrambene navike: previše masnoće i šećera na jelovniku.
- Koža odražava i neke psihičke promene: ljudi koji žive pod stresom ili su u depresiji imaju sivkastu boju kože, dok srećno zaljubljenima postaje napeta, gube se borice, a obrazi se zdravo rumene zahvaljujući jačem lučenju polnih hormona.
 
sad da vam se pozalim i moje mladje dete..12 godina ima od pre neki dan velike plikove
al samo na tabanima...prvo se pojavio jedan...prosao sam od sebe, a sad evo opet i ima ih
malo vise...nisam je vodila lekaru al citajuci ovo odmah u ponedeljak cu otici,,,
sumnjam da je dobila neku elergiju od patika sandala...kad njih na bosu nogu obuje, toliko
joj smrde i noge i te patike da je nesnosljivo...naredila sam da ih ne obuva vise...sad kad
ovoh nadjo baciju ih...
moze li mi neko reci sta u ovom slucaju preduzeti i na koju bolest se to sumnja?:eek::dontunderstand:
 
Imam pitanje :

elem,imam 14 godina i ovih dana zaista se spremam da idem da uklonim mladez precnika oko 5 mm jer me je zaista poceo da nervira...

Zivim u subotici 100 m od bolinice i interesuje me kome treba da se javim,misim da li mi treba neki uput od lekara opste prakse ili sta vec i dali moram da idem sa roditeljima ?
Da li boli i neka neko kaze svoje iskustvo ....

help plz
 
Svakog leta sam imala isti problem , dok nisam naletela najednog pravog doktora,moj problem je bio resen za nekoliko dana ,prepisao mi je mast .................. pliva je pravi ,ima unasim apotekama,garant pomaze !
A jel možeš na pp da mi pošalješ kako se zove ta mast? Meni dr opšte prakse reče da mi je to najverovatnije alergijska reakcija na sopstveni znoj?!?! :shock:
 
Ne mogu da verujem da sam slučajno sad naišla baš na ovu temu!
I mene ubiše ti plikčići, sad od skoro; jako me svrbe, pa su počele i rane da mi se stvaraju, onda se isperutaju, pa jovo nanovo :otkacio:
mada, meni se čini dxa je kod mene to od acetona; od skora sam na poslu baš u nekim hemijama, iako nosim rukavioce sve mi se čini da se zbog toga pojavljuje:confused:
 
Mast se zove...........................,maze se obavezno 2 puta dnevno,i dobro pustite da koza upije,ruke su mi bile katastrofa ,evo vec druga godina i nepojavljuje se,imala sam sitne plihove koji su svrbeli i pucali,potom bi se koza ljustila,i sve ponovo,da poludis,bila sam u zacaranom krugu,a doktori su govorili da je od hemikalija ili da je na nervnoj bazi,sad koristim iste hemikalije za sudove kao pre,toliko koliko oni znaju,samo nagadjaju,probajte nedelju dana pa javite jel uspelo ima u nasim apotekama svetlo krem kutija ,
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top