Dermatologija

Ne bolujem od psorijaze ali znam nekoliko ljudi koji imaju taj problem. U zelji da pomognem iscitao sam citavu diskusiju i voleo bih da neko jasno kaze koje su to promene u ishrani koje su dovele do poboljsanja tj kojih se navika treba lisiti...hvala unapred
 
Pozdrav svima !
Ngie, meni je dermatolog rekao da ne smem da mazem Protopic oko ociju i da ne smem da se izlazem suncu dok ga koristim !
Preporucio je preko zime protopic a preko leta vitix.
Ne znam da li si se konsultovala sa Dr pa ti prenosim sta je meni receno.
 
kada sam shvatila koliko mogu da promenim ishranom, počela sam to da shvatam sve ozbiljnije.
Ima mnogo toga, ali sumirano napisaću najpre nekoliko stvari koje bi bilo savršeno izbaciti iz jelovnika... mada su to neke namirnice koje inače nisu zdrave, tako da ne treba da bude previše teško odreći ih se.

btw. narucila sam i platila knjigu iz USA da bih ovo prenosila dalje, i treba shvatiti ozbilno.

broj jedan: SVINJSKO MESO I SVE PRERADJEVINE OD TOGA - ovo treba da bude slovo Zakona
broj dva: ŠEĆER
broj tri: TERMIČKI PRERADJENU BILJNU MASNOĆU - ulje, margarin, biljni sir...

i dalje neću pisati za sad, jednim delom zbog vremena, a drugo, ako uspešno izbacite samo prva dva, biće vam mnogo, mnogo bolje za vrlo kratko vreme, tipa, početni rezultati se vide već posle 15 dana.

nastavak sledi...
 
jesam, dermatolog mi je i propisao protopic. A i vidjela je ove rezultate, i rekla je da je zadovoljna kako stvari napreduju. A jel znas konkretno zasto se ne smije mazati oko ociju? Ne izlazem se suncu, a kad moram(idem do faksa i nazad) mazem se kremom sa zastitnim faktorom 50.
 
Evo sta kolege sa VMA pricaju o mladezima,suncanju,itd..ko nije procitao da se malo informise.. Melanom je maligni tumor melanocita u poslednje dve decenije beleži značajno povećanje učestalosti, izjavio je Tanjugu dr Željko Mijušković, dermatovenerolog na Klinici za kožne i polne bolesti Vojnomedicinske akademije u Beogradu, povodom zvaničnog početka letnjih odmora, kada se ljudi, katkad neoprezno, previše izlažu suncu. Jedna od osnovnih odlika melanoma, zbog koje ovaj tumor ima „lošu reputaciju” je njegovo nepredvidljivo ponašanje, jer se može javiti kao promena u okviru do tada bezazlenog mladeža ili može nastati kao novi tumor na koži koji može da podseća na bradavicu, keratozu, karcinom kože i slično, kaže dr Mijušković. On je kazao da u nekim slučajevima melanom napreduje samo lokalno bez udaljenih matastaza, dok se kod drugih pacijenata mogu prvo otkriti udaljene metastaze, a da primarni tumor ostaje neotkriven. Prema Mijuškovićevim rečima, prevencija melanoma predstavlja veoma važan segment na kome bi trebalo više insistirati, pri čemu na malignu alteraciju može upućivati krvarenje, krasta, crvenilo, bol, svrab... On je posebno naglasio da su brojna ispitivanja utvrdila da je jedan od važnih faktora rizika za nastanak melanoma povremeno i intenzivno izlaganje UV zračenju, posebno ukoliko je praćeno opekotinama, a treba imati na umu da izlaganje UV zracima po svemu sudeći najvažniji uzrok i u razvoju mladeža, običnih ili atipičnih. Mijušković je pojasnio da se broj mladeža stečenih u detinjstvu povećava sa uzrastom, i da je veći kod dečaka, kod dece sa slabom podnošljivošću sunčevog zračenja, prisustvom pega, sa podacima o težim opekotinama od sunca i odmorima u toplim, sunčanim predelima ili na moru. On je istakao da se svaka promena na koži može ukloniti, ekscidirati iz medicinskih ili kozmetičkih razloga, ali je uslov da intervenciju obavlja specijalizovana osoba za tu intervenciju - dermatohirurg, hirurg-plastičar, maksilofacijalni hirurg. Iako su tipični mladeži braonkasta mesta u nivou kože mogu se pojaviti u raznim oblicima i biti različitih dimenzija i boje - boje kože, crvenkasti, crvenkasto-braonkasti, od svetle do tamno braon boje ili žućkasti raznih oblika od ovalnog do okruglastog, raznih veličina od glave čiode do veličine od tri ili četiri santimetara. Mijušković preporučuje da mladeži pregledaju što češće, pogotovo ako je neko u porodici imao melanom, a ono na šta treba obratiti pažnju jesu veliki mladeži čiji je diametar veći od 6 milimetara i koji su neobičnog izgleda - nesimetrični, različite boje sa neobičnim ivicama. Mladeži se pojavljuju u detinjstvu, a nestaju u srednjim godinama, a što ih je na telu više, veći je rizik od melanoma, odnosno raka kože, navodi Bi-Bi-Si. Na koži belaca prosečno se može naći 30 mladeža iako ih pojedinci imaju i više od 400. Naučnici su, takođe, istraživali vezu između njihovog nestajanja i starenja organa poput srca, mišića, krvnih žila i arterija, pri čemu se pokazalo da oni koji imaju sto i više mladeža stare i do sedam godina sporije od onih koji imaju manje od 25. „Zanimljivi su rezultati tog istraživanja i oni pokazuju da ljudi koji imaju puno mladeža, imaju veći rizik od raka kože, ali s druge strane imaju prednost, jer im telo sporije stari”, tvrdi član istraživačkog tima dr Veronik Bataj
 
Ja imam jedan problem!
u pitanju je nožni palac, slika govori više od reči:

Bio sam kod dermatologa i on mi je dao da stavljam: neku bistru tečnost u bočici mast i sve to da stavljam 3X dnevno s tim da prko noći ,pošto nanesem to, umotam prst u plastičnu foliju do jutra...
Takođe su mi tri puta do sada pekli to tkivo tečnim azotom, e sad ja nisam redovno išao na to a to bi trebalo da se radi svaki drugi-treći dan... Sva ova terepija je bio pokušaj da se ovo tkivo oko nokta povuče i smanji kako ne bih išao kod hirurga :(
Šta bi ste mi vi preporučili da stavljam na prst (neke masti, neku alternativnu medicinu, nešto...) kako bih rešio ovaj problem? neka vam zadnja opcija bude hirurška intervencija :lol:

Hvala!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Molim da mi neko kaze koliko je ovo ozbiljna dijagnoza.

Biopsija koze.
Iako postji povecan broj mastocita dominacija limfocita i prisustvo eozinofila vise govore u prilog vaskulitisa.

Dg. Vasculitis lymphocytica
Th. Diaprophos amp. I im.
Da se uradi SE, krvna slika, AST, ALT, gama GT, IgG, IgA, IgM, C3, C4, urin, kreatinin, urea, bilirubin

I rekao mi je kad uradim ove analize da dodjem da ih pogleda.

Ja sam neke od ovih analiza vec radio koliko znate postavljao sam ih i ovde ali cu da ih ponovim za svaki slucaj kad mi vec vade krv sto da ne.

Zanima me jos i koliko pre ovih analiza ne smem da jedem i pijem? I da li sme da se pije voda ako nista drugo u tom periodu.
 
Brinem se....sin je na moru 6 dana....drugi dan su mu se pojavile bjele flekice u gornjem dijelu ledja....bio je kod lekara....receno je da su gljivice koje je imao i ranije samo su sada od sunca vidljive....nista mu nije dato da maze,vec mu je receno da sunca....od cega se to javlja....da li je moguce od bazena???Ne znam kako cu izdrzati dok se ne vrati,bas se brinem....hvala unaprijed....
 
Molim da mi neko kaze koliko je ovo ozbiljna dijagnoza.

Biopsija koze.
Iako postji povecan broj mastocita dominacija limfocita i prisustvo eozinofila vise govore u prilog vaskulitisa.

Dg. Vasculitis lymphocytica
Th. Diaprophos amp. I im.
Da se uradi SE, krvna slika, AST, ALT, gama GT, IgG, IgA, IgM, C3, C4, urin, kreatinin, urea, bilirubin

I rekao mi je kad uradim ove analize da dodjem da ih pogleda.

Ja sam neke od ovih analiza vec radio koliko znate postavljao sam ih i ovde ali cu da ih ponovim za svaki slucaj kad mi vec vade krv sto da ne.

Zanima me jos i koliko pre ovih analiza ne smem da jedem i pijem? I da li sme da se pije voda ako nista drugo u tom periodu.


Lagana vecera dan pre i ujutro bez dorukcka u laboratoriju.
 
Upravo sam skinula krasticu (jedne bubuljice koju sam izgleda cedila juce na ramenu) i videla da je tu i minijaturni mladez, na istom mestu... ufff... panicar sam teski, sad sam zvala da zakazem sutra pregled... jao ljudi jel treba paniciti... do sutra cu poludeti, jos i neki ispit imam...
Ne znam ni sama da li sam ga zakacila ili nisam... sta da radim?
 
Taska: nema mesta panici, po opisu meni to lici na pitiriasi versikolor, gljivicno, da, ali bezopasno, no Mangup ce to vec strucnije prokomentarisati. Postoje preparati kojima se promene mogu tretirati, prave se u apoteci, no sacekaj da se vrati u Bgd pa neka ga pregleda neki dermatolog i on ce mu dati recept


Maricicak: sacekaj do sutra i ne panici, od danas do sutra nista ne moze da se promeni i da si ga zakacila i da nisi. a drugi put ne cedi bubuljice.
 
Pre nekoliko godina pojavilo mi se crvenilo na celu u vidu pecata. Receno mi je da je to urtikarija tj. koprivnjaca, i to fizikalna jer se javlja prilikom povecanja telesne temperature. Izbije mi za 10 sec, neverovatno svrbi, i prodje za 30 min. Da li neko zna dal se te fizikalne alergije lece ili to kako dodje tako i prodje? Jel imao neko iskustva sa ovim?
 
Taska: nema mesta panici, po opisu meni to lici na pitiriasi versikolor, gljivicno, da, ali bezopasno, no Mangup ce to vec strucnije prokomentarisati. Postoje preparati kojima se promene mogu tretirati, prave se u apoteci, no sacekaj da se vrati u Bgd pa neka ga pregleda neki dermatolog i on ce mu dati recept


Maricicak: sacekaj do sutra i ne panici, od danas do sutra nista ne moze da se promeni i da si ga zakacila i da nisi. a drugi put ne cedi bubuljice.

Odlicno koleginice,tacna dijagnoza....iz opisa i ja zakljucujem da je to Pythiriasis Versicolor..znaci neko keratoliticko sredstvo,da ne pisem ovde terapiju..i neki antimikotik..i prodje uspesno..a za maricicak..7 do 10 dana mackaj Enbecin,dok se ne skine krasta,jer dok je takvo stanje nista se na dermatoskopiji ne moze videti..mora promena da se smiri..inace ne brini,najnovija istrazivanja idu u prilog tome da ne moze maligni melanom tako lako da nastane iz povredjenog mladeza,mada je veca incidenca nego iz ne povredjenog,logicki..ako je mladez na mestu hronicne iritacije treba ga preventivno ukloniti...a sto se tice fizicke urtikarije...osim antihistaminika ne postoji neka specijalna terapija,da ja znam...na zalost i dalje se lece vecina kortikosteroidima..zato bolje izbegnite provocirajuce faktore..u vasem slucaju neku jacu fizicku aktivnost..voleo bih da imam neki bolji savet..
 
WW i Mangup,hvala Vam....ublazili ste mi brigu....jer svasta se cuje ovako od okoline,kao to je od sunca i moze biti jako opasno....nego zanima me kako to nastaje....sta je uzrok?...on je vrlo pedantno dete,mislim momcic (15 g)...:)
 
Imam vitiligo od 2003 i do sada mi se prosirio na oko 80% tela. Imam 27 godina, pokusala sam sa svim i svacim, bila sam i u Dimitrovgradu i na VMA, mislili su da je u pitanju pitirijaza versocolor ili kako god, ali nijedna terapija nije dala rezultate. Ne izlazim na sunce, jer sva pocrvenim, a posle budem sarena kao dalmatinac. Molim bilo koga ko je uspeo u lecenju ili sta god da mi se javi jexyhawai@yahoo.com. Hvala.
 
WW i Mangup,hvala Vam....ublazili ste mi brigu....jer svasta se cuje ovako od okoline,kao to je od sunca i moze biti jako opasno....nego zanima me kako to nastaje....sta je uzrok?...on je vrlo pedantno dete,mislim momcic (15 g)...:)

Malessesia furfur je izazivac..ako vam ista znaci..gljivica..kod ljudi koji se preterano znoje i koji imaju predispoziciju za za pitirijazu...nista strasno..keratolitik i antimikotik..
 

Back
Top