Dermatologija

Излажите се више Сунцу. Само наравно не претерано. А и нешто га нема у последње време пуно.
И наравно, престаните са самозадовољавањем :)
 
Pre nekoliko meseci mi je jedan mali madez na prstu (velicine oko 2-3 mm), koji se nalazi u nivou koze. Ne povecava se, ne pece, ne svrbi, sve je normalno, e sad primetio sam slucajno pre nedelju-dve kad sam ga malo dublje pregledao da je jedan deo madeza crnkast. Kao da se tu, pored braon podrucja, nalazi i jedan manji deo koji je crn. Da li je normalno da madezi budu delom i crni? Ovako deluje potpuno normalno. Mogu da pokazem i sliku, mada se ne vidi bas najbolje zbog rezolucije mog telefona:


29uq96s.jpg


EDIT: Zaboravih da napomenem da je mladez zapravo vise kao flekica, odnosno u nivou koze, i nije uzdignut, tj. ne moze se napipati. Mozda je i flekica.
 
Poslednja izmena:
Може младеж да буде и делимично црнкаст али би најбоље било да то прегледа дерматолог. ;) Овако напамет не можемо да решимо случај. :)
 
Hvala na odgovoru :)

Gledacu da odem na pregled cim budem mogao. Inace ne verujem da je ista ozbiljno, jer je mladez kao "tackica - flekica" ne veca od 3 mm, cak je mozda i nesto manja od 2 mm, ne mogu da ocenim... i u nivou je koze, jedino me ta crna boja malo uplasila.....i to sam primetio tek kad sam ga malo bolje pogledao, na prvi pogled se to i ne vidi. Ali pregled je ipak pregled.
 
Poslednja izmena:
Pojavio mi se ekcem na ledjima. :evil: ranije mi se pojavljivao kao kruzic 1cm na zglobovima shaka, obicno u prolece ili pred zimu, kad zahladni, i prolazio je sam od sebe, mada sam koristila masnije kreme nego inace... ovoga puta je pocelo tako sto mi je kozu iziritirala etiketa na odeci, svrab i naravno cesanje... lekar mi je prepisao sinoderm, i sve je bilo ok dok sam koristila kremu 10 dana... nestao je... nakon toga sam koristila kremu iz apoteke za negu, medjutim, pojavio se ponovo i sad se izgleda siri. :( Trudim se da ne cesem i redovno mackam, ali dzaba. Ovih dana idem na kontrolu i po uput kod dermatologa, ali me zanima sta u medjuvremenu mogu da uradim... postoje li cajevi, obloge od travica koje se mogu smuckati kod kuce a koje mogu da ublaze simptome? I mozda, ne bi bilo lose otvoriti posebnu temu o tome, cini mi se da mnogi imaju slican problem a na netu je zilion razlicitih informacija... ne bi bilo lose da razlicita iskustva i savete grupisemo na jedno mesto.
 
za te stvari veruj ni posebna tema ne bi bila dosta
na nekim drugim forumima takve teme beleze stotine i stotine stranica

mogu ti predloziti kremu od nevena , kazu da se kupuje u DM-u ... bitno je da ga ima u sto vecem procentu

to ti je igranka bez prestanka samo je potrebno drzati je pod kontrolom
 
Ma vidim kako stoje stvari... al i ono sto pise je uopsteno, tamo neka na nekom forumu kaze pomoglo joj kad je promenila ishranu, ne pise sta jede sta ne jede... neka druga kaze ne koristi vise sapune,parfemisane deterdzente , a ne pise cime pere i cisti kozu... kaze pije cajeve, ne pise koje... Vise sam mislila na takve konkretne stvari, sta jesti, sta izbegavati, cime cistiti kozu, cime je negovati... informacije iz prve ruke...
 
koliko sam ja to shvatila skoro da je individualno
ali izbacuju se totalno jaja i mleko i svi mlecni proizvodi
sva hrana koja u sebi sadrzi salicile kao i zimnica sa tim dodacima i konzervancima

koza jeste nas najveci organ i svaka ta promena pokazuje neki kurslus koji je iznutra
od psihickog stanja , stresova , kvarnog zuba , grla .......
probem je sto takve promene treba ODMAH sanirati da ne ode previse daleko
i drzati pod kontrolom jer jednom izazvan ... ima tendenciju da se javlja i javlja beskonacno kad god naidje na istu situaciju i zahvata sve sire i sire

kopirala sam razne cajice i muckalice koji se prave u kucnoj radinosti
pa cu gledati da ti to napisem ovih dana kad nahvatam malo vise vremena

ali

kako mi ovih dana stize krema koju je malo teze nabaviti kod nas ali nije nemoguce
jedno od uputstva koje idu uz nju je NE PRATI cak ni obicnom vodom ta mesta za vreme mazanja
sto se poklapa sa jos nekim savetima ljudi koji su uspeli cak i da se izlece nekad davno kad sve ove mazalice i otrovi koje nam savetuju nisu ni postojali

u svakom slucaju VELIKI OPREZ sa svim tim kortikosteroidima jer nisu ni malo naivni
 
Evo bila sam i kod ginekologa danas, sve je ok, mada mi je rekla da dodjem jos jednom posle sledece menstruacije...i za roakutan mi je rekla da mi to niko od lekara nece prepisati u bolnici...ne znam vise sta cu...na kraju cu sve da iskuliram, pa sta bude, bude...da se mazem vise nemam snage...
 
Супер Абел. ;) Много је важно да немаш проблеме са јајницима. Значи твоје бубуљице су или генетски детерминисане или правиш неке грешке у исхрани. ;)
Драго ми је што ти је др рекла то за роакутан. Није то наивна терапија, никако. ;)
 
Kupio danas,i.....ono nisam nasao u 100 % izdanju vec u vidu specijalne glicerinske kreme ...proizvodi neki Fitogal....95din...nervira me jer je sa extraktom kamilice
jer moja koza lica je osetljiva nenormalno,pogotovo sto je tanka i gotovo prozirna :( ....posebno je oseljiva na parfemske dodatke u kremama.
 
Kupio danas,i.....ono nisam nasao u 100 % izdanju vec u vidu specijalne glicerinske kreme ...proizvodi neki Fitogal....95din...nervira me jer je sa extraktom kamilice
jer moja koza lica je osetljiva nenormalno,pogotovo sto je tanka i gotovo prozirna :( ....posebno je oseljiva na parfemske dodatke u kremama.

e ta kamilica ce da te unisti;(
 
Ma vidim kako stoje stvari... al i ono sto pise je uopsteno, tamo neka na nekom forumu kaze pomoglo joj kad je promenila ishranu, ne pise sta jede sta ne jede... neka druga kaze ne koristi vise sapune,parfemisane deterdzente , a ne pise cime pere i cisti kozu... kaze pije cajeve, ne pise koje... Vise sam mislila na takve konkretne stvari, sta jesti, sta izbegavati, cime cistiti kozu, cime je negovati... informacije iz prve ruke...

Imam slican problem, samo na sakama. Izbegavaj sapun, sampon isl. kad god mozes - ja ih redje koristim i ekcem mi se retko javlja. Umesto toga peri ruke tecnim sapunom sa medom ili slicnim sastojcima koji ne iritiraju kozu, ali takodje sto redje. Nemam neku posebnu ishranu, ne izbegavam jaja, mleko i mlecne proizvode, i primetio sam da psihicko stanje i po najvise nervoza i stres prouzrokuje pojavu ekcema tako da ti savetujem da se opustis kad god mozes. Sa kortikosteroidima i tretmanom sam prestao, i sada koristim samo EUCERIN kremu, sa 5% Uree, koju mozes kupiti u gotovo svakoj apoteci, pomaze i odlicno hidrira kozu. Inace kosta oko 600din. Takodje ti savetujem da kod dermatologa uradis epikutano testiranje, ako vec nisi, koje ce pokazati na koje si supstance alergicna i na osnovu toga ces nastaviti dalju terapiju. Nadam se da sam bio od koristi :)
 
Ја сам урадила епикутано тестирање и све ми је у границама, чак ни на хистамин не реагујем изнад просека, а реагујем алергијама што по кожи што свирањем плућа.
Хоћу да кажем, нису баш ни ти тестови поуздани. Није им нека палета алергена које испитују.
 
Супер Абел. ;) Много је важно да немаш проблеме са јајницима. Значи твоје бубуљице су или генетски детерминисане или правиш неке грешке у исхрани. ;)
Драго ми је што ти је др рекла то за роакутан. Није то наивна терапија, никако. ;)

Pre ce biti ovo prvo. Oba roditelja su imali velike probleme sa licem i nisu nasli resenje, proslo im samo od sebe. Sto se ishrane tice, nije da bas sam opsednuta zdravom hranom, ali brzu hranu, cipseve, kolu, to uopste ne jedem...Meso slabo, ne volim...Tako da ne znam, mozda ima nesto sto mi ne odgovara, ali ne verujem...
 
Ljudi :) ....meni je danas 21 dan na Roakutanu (60 mg dnevno) ujutro vadim krv nadam se da ce sve biti u redu.Sto se tice moga stanja (zdrastvenog) osim suvih usana i lica povremeno se javi neki bol u zglobovima (ne znam da li je to od lijeka) desilo mi se prije nedelju dana kada sam igrao fudbal da su me bas boljela koljena onda posle toga 5 dana sam opet igrao i bas me zaboljela "trticna" kost ali je to sjutradan proslo.Mozda to nije od lijeka jer smo zavrsili sa treninzima prije 15 dana tako da sam "ispao" iz forme i napravio pauzu od nedelju dana bez treninga i onda posao da igram fudbal,pa je mozda to samo bilo zbog toga sto se nisam ni zagrijao (a prije toga sam trenirao 4 mjeseca svaki dan,sada nam je zimska pauza) ostalo je OK.Stanje lica cini mi se da se popravilo iako je poznato da se u terapiji sa Roakutanom javlja pogorsanje i 2 mjeseca od pocetka terapije.S tim sto je i kod mene doslo do nekog pogorsanja ne u smislu da su izasle nove bubuljice vec su dosta onih koje sam imao (ali koje su bile u vidu fleke) prerasle u bubuljicu i "nabrekle" su,medjutim suse se i nadam se da ce otpanuti.Problem mi predstavlja jedna "bubuljica" (nzm kako to da nazovem,izraslina) ispod oka,prije pcoetka terapije to je bila veca fleka i sada je prerasla u tu izraslinu (nije bas velika ali me svako pita "sto ti je to"?) ali je dosta osusena i nadam se da ce otpasti,jer mi se cini da predjem malo jace rukom preko nje da bi otpala,medjutim ja to nista ne diram,neka samo dodje na svoje.Primijetio sam da mi manje bubuljica izlazi i da vise skoro i nemam onih bolnih na dodir.Meni je drago sto sam krenuo sa Roakutanom iako sam premlad,ali imam bas mnogo mnogo bubuljica koje su mi se bukvalno za 10 dana pojavilje i mogu slobodno da kazem da mi se stanje za 2 mjeseca koliko sam koristio lokalnu terapiju (Akne fug,Zorac) mnogo pogorsalo.Sve ovo mnogo psihicki utice na mene,ko nema ovaj problem sigurno ne zna o cemu se radi,dodje mi da ne izadjem iz kuce,u skolu idem prikrivajuci se od drugih,katastrofa.
Valjda bude sve ok sjutra sa anlizama (posebno ono sto se trazi trigliceridi,holesterol,AST,ALT) prije nego sto sam poceo da pijem stanje sa ovim je bilo ovakvo (vidjecemo koliko ce se sjutra povecati) Holesterol: 4.01 (dozvoljeno 3.50-6.24) Trigliceridi: 1.39 (dozvoljeno 0.41-1.71) AST 17 (dozvoljeno 1-37) ALT 12 (dozvoljeno 1-42) ostalo sve ok (skoro sve po sredini najmanje i najvece dozvoljene "granice")...pomalo me brine to da vjerovatno ove analize ne mogu "prikazati" da li je npr jetra 100% u redu
 

Back
Top