Pozdrav uvaženom profesoru

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Romy

Početnik
Banovan
Poruka
36
Dame i gospodo,

Cuvsi od jedne prijateljici da moj nekadasnji profesor dr Krstan Dj. Kovjenic vec neko vreme objavljuje svoje misli na ovom forumu nisam mogla odoleti a da mu se i na ovaj nacin ne zahvalim za sve ono sto je za mene licno ucinio. Imala sam veliku srecu da profesora Krsta (uvek je voleo da ga tako nazivamo) upoznam jos u gimnaziji. Kasnije mi je bio profesor i na fakultetu, studirala sam umetnosno zgodovino (valjda se to na srpskom kaze istorija umetnosti, ali nisam sigurna). Uvjek je bio veoma pedantan, kristalno jasan i dobronameran. Mada je tek nekoliko godina (ne znam tacno koliko) bio stariji od nas svojih studenata znao je da nas privuce svojim autoritetom, naucnom zreloscu i ljudskom neposrednosu.

Svi smo plakali kada je u drugoj polovini 92. rekao da odlazi u svoju Srbiju i da zeli da pomogne svom narodu. Znam da su ga sve njegove kolega, a pogotovo mi njegovi studenti, odgovarali od toga ali nista nije pomoglo. Koliko puta sam pokusavala da uspostavim bilo kakav kontakt sa njime, no nista mi nije pomoglo. Skoro jednu deceniju nista nisam cula o njemu. Septembra 99. sem u "Kerii", strokovni casopis za klasicnu filologiju, list ciji je on bio osnivac i visegodisnji urednik, procitala opet njegov strucni rad. Necu Vam opisivati koliko me je to obradovalo, ali malo je reci da sam bila tek srecna. Posto sam vec tada radila kao asistentka na Filozofskom fakultetu u Ljubljani zajedno sa jos tri prijateljice ciji je profesor bio gospodin Kovjenic nije mi dugo trebalo da jih animiram i da pronadjemo naseg dragog profu. To je bio jedan od najveselijih, ali i najtuznijih dana u mome zivotu. Susresti dragu osobu uvek pricinjava zadovoljstvo, no njegova golgota, trnova pot po kojoj je hodao, velika tragedija u porodici, bi i kamen rasplakala. Njegove rjeci: ???Moji Srbi su ubili mog sina!“ je nesto sto nikada necu moci da iz srca izbrisem. Mjesecima smo ga nagovarali, najvise se u tome isticao dekan Kmecel, da se vrati na katedru i da bar pokusa da se ponovo susretne sa stvarnoscu. Njegova bol je bila prevelika i za njega covjeka koji je od malih nogu hodao po trnju. Hvala Bogu da smo bar bili sa njim kada mu je bilo najgore.

Dame i gospodo, apsolutno sam apoliticna i politicke teme me zaista ne zanimaju. Ne razumem nista o onome o cemu i profesor Krsta pise, ali vidim da mu opet njegovi Srbi pakoste, da ga i dalje ne razumeju i da su jos ujek neprijateljski raspolozeni prema jednom kolosalnom umu, dobricini i postenjacini. Volela bih da vidim mracna lica onih koji ga na ovom sajtu vredjaju. Upitala bi ih samo: ???Zasto, dokad i zbog cega ? !“ Molila bi ih kao bioloski roditelj da mi kazu sta bi oni uradili da su, ne daj Boze, na njegovom mestu. Da li bi oni slavili i hvalili svog deteta ubice. Profesor Krsta u mojoj domovini ima veliki naucni, kulturni i drustveni ugled i neverovatno je da to neko u Srbiji ne zeli da iskoristi. To sto se sam ne namece, to zakljucujem iz nekolicine njegovih politickih stavova koje sam ovde procitala, dokaz je njegove velicine, snage i postenosti. Verujem da ne postoji ni jedna jedina drzava na svjetu koja ne bi objerucke prihvatila profesora Krstana Kovjenica.

Sa postovanjem do svih onih koji budu ovaj moj komentar procitali.

Pozdrav iz prohladne Ljubljane,

Romana
 
James 007:
Kako osećajno... Još samo da nije stvar koja se ponavljala na svakom forumu, pa bi onda možda i shvatio ovo ozbiljno.

Докажите нам то о чему причате. Дакле, поштовани господине, наведите нам форуме на којима се је јавила госпођа Романа. Чекам на доказе...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top