All together now.....ili mozda ipak jok?

veliki apsurd zhivota se ceo razmileo po svima i u svemu ima udela. jedinstvo, celina, zajednica dansa sve vishe koshtaju, a ko cje se odrecji njene cene kada bi to znachilo da odbace privid koji im chini zhivot. bez te osnove, makar bila i zabluda zhivot im se chini nemogucj. jer ljubav i iskrenost danas su zamazane nemoralom, izvitoperene vrednosti...i ko cje se odrecji svega za slobodu, jer freedom's just another word for nothing else to lose
 
No,sloboda je uvek u osnovi svih trazenja.Naucila sam da biti slobodan znaci imati alternativu,mogucnost da biras.A prave vrednosti?Ko ima pravo da ih ustanovljava....Zaboravljamo da je Zemlja ispod Neba te ispod Raja,kao i pakao.Sa nama zive svi istocni grehovi.A pijaca zivota je kao i svaka,slobodno trziste
 
Mnogo se priča o slobodi. Kao da govorimo o kilogramu jabuka.
Jesmo individualci, nije tome doprinelo veliko razmišljanje već iskustvo. I to loše, uglavnom...
„Uzdaj se u se’ i u svoje kljuse“... Postoji razlog zašto toliki ljudi kukaju...
A dok imaju kome da kukaju, dobro im je.
Jao, lepo si to napisao, stvarno, samo stvar je u nepoverenju. Ko je još sposoban potpuno da se preda, ko je još danas u stanju nekome potpuno da veruje? Poznajem mnogo zrelih, odraslih ljudi koji su sve svoje veze i prijateljstva sveli na usluge.
Možemo biti all together, ali na tren... Samo na tren... Nedugo posle sve želje i nade bivaju zgažene zaboravom, ugušene rutinom... Najzad, ono što ih zaista ubije je korist...
Ne znam da li sam dobor razumela temu.
Zašto bi ostala bez odgovora?
I, Dragon, ko ili šta određuje moral? Da li postoji opšti moral? Da li je tako nešto moguće?
Sećaš li se priče iz osnovne škole: „Svetu se ne može ugoditi“?
 
moral se ne odredjuje, ne menja.to su najvecje ljudske vrednosti koje su samo izgubljene, nekako zamenjene, umesto iskrenosti, poverenja, ljubavi, tolerancije na pijadestal podignut je novac, materijalnost..a sve zbog zhelje za pukom egzistencijom. negde se ta zhelja pogreshno razumela, sad imati novac znachi postojati, a ne vishe da postojati , prezhivljavati bude cilj a novac samo jedno od sredstava..i kako onda da se chovek ne otudji, u strahu da izgubi ono shto on nema, nego sto njega poseduje
 
ljudi se zatvaraju u sebe i grade barijere izmedju sebe i drugih ljudi samo da ne bi dobili nikad tu lepotu za koju i ne znaju, i koja je smisao postojanja......
dok se ne otvoris i ne priblizis drugima lepotu ne mozes da dobijes, a zasto se zatvarati kad i ne znamo sta mozemo da dobijemo, ako pustimo druge da nam se priblize
 
Moral ima svoja lepa objašnjenja u nekoliko knjiga, nije sve tako crno-belo kao što si napisao...
Vrlo je diskutabilno šta se može usvojiti kao „opšti“ moral, da li postoji neka stvar jedinstvena za svaku situaciju.
Eto, homoseksualce nazivaš pederima, to govori da ih unapred ne voliš... Gadni su ti... Štagod. A dobra stvar je što si svestan da je to osećanje trebalo nekako opravdati pa si mu i, shodno tome, našao opravdanje – nema potomstva...
Ali reći da je nemoralno biti homo je, u najmanju ruku, neznanje...
Homoseksualnost je bolest, ne izbor.
Reci, ko pametan želi da bude bolestan?

Dakle, nije to pitanje morala, mada znam da ima mnogo kombinacija danas koje su veoma sumnjive po pitanju homo i heteroseksualnosti...
Nemoralno je osuđivati ono što ne poznaješ. Ali i to je moj moral, ne tvoj, ne moral društva, to je nešto što smatram, pa, nemoralnim, u nekom svom sistemu vrednosti.
Nema boljeg izraza.

Nemoralno je da neko ko sebe smatra homoseksualcem napravi dete nekoj ženi da bi imao potpmstvo, i da je potom ostavi zbog dečka... I za takve sam slučajeve čula :shock:
Dakle, ja to smatram nemoralnim, ali taj *****, kako god, smatra da je to što je uradio moralno ispravno i da cilj opravdava sredstva – dete (novi život) je cilj, sredstvo je manipulacija osećanjima te žene.

Svako zašto ima svoje jbg...

Iskreno ne verujem da postoji moral koji može, ma po samo jednom pitanju na svetu (makar se radilo o ispravnosti stajanja ovog diska na stolu), da daa konačan odgovor koji bi zadovoljio sve zainteresovane za to pitanje, pa i one pasivne.
Što nas vraća na samu temu i na usamljenost... Toliko smo kompleksni da je mnogo teško naći 5% sličnosti sebi u nekoj osobi, kamoli pronaći nekoga ko će ti toliko odgovarati da bez kompromisa, rezervi i sumnji, bez prećutanih negodovanja, strahova i ljutnje, prihvati sve tvoje osobine i tvoja dela, kao što bi prihvatio sopstvena.
Drugim rečima, to bi morao biti tvoj duplikat, klon, ili jednojajčani blizanac... :)
 
dragonfromdarkness:
Primer: Da li je moralno biti *****? (tekuce "vruce" pitanje). Odgovor (u ovom vremenu i kod nas - neko rece da se to menja vremenom i tacno je, upravo iz razloga ove pozadine morala) je da NIJE! Zasto nije? Ne zato sto se neko grozi tih stvari, vec zato sto taj oblik sexualnog opstenja ne obezbedjuje potomstvo, na provm mestu i zato sto je totalno nehigijenski.


Dalje, kao sto je pilula za kontracepciju omogucila covecanstvu uzivanje u sexu a bez nezeljenih potomaka, tako ce verovatno i prezervativ (i mozda u buducnosti neki zakon koji ce dozvoliti usvajanje dece kod supruznika istog pola) omoguciti realnu osnovu da ****** (mislim na homoseksualce, ali ovim izrazom iskazujem svoje nesalganje sa njihovim izborom) ne budu smatrani nemoralnim osobama. Da li je moralno biti u vezi (braku) i jebati se sa strane? Odgovor je NIJE! Zasto? Zato sto mozes da "pasujes" neku bolestinu pa ti onda na kiti izadje neka crvena fleka pa se posle stidis i preznojavas ispred doktorke i pognute glave cutis ko "popisan" dok ti "sere" o tvom "moralu" i eventualno tvojoj "jadnoj zeni"!

ahahaha.....nemoralno je ono što je nehigijenski!
al možeš da se krešeš sa strane sa prezervativom, nećeš zaraditi boleštinu i bićeš moralan!!!
hahahaa
 
ajd sad se dogovorite, da li moral postoji sam za sebe ili je nastao kao potreba da se na neki način urede odnosi u društvu!
naravno da moralne norme u svakom društvu i svakom vremenu imaju svoje opradanje, i razloge nastanka, u pravu si.
prevara je postala moralno nepoželjna zato da bi mužjak-muškarac mogao da bude siguran da je potomstvo baš njegovo, da je baš njegov genetski materijal nastavio da traje.
u nekim društvima je moralno i stvar pristojnosti ponuditi svoju ženu na ''poslugu'' putniku namerniku ili gostu kuće, zar ne? ne znam koji je razlog i opravdanje toga, ali verovatno ga ima.



a ti si usamljen zato što previše poštuješ moralne norme? da li sebe smatraš moralnom osobom? da li poštuješ sve moralne norme ili samo one koje tebi odgovaraju?
 
morphea:
moral se ne odredjuje, ne menja.to su najvecje ljudske vrednosti koje su samo izgubljene, nekako zamenjene, umesto iskrenosti, poverenja, ljubavi, tolerancije na pijadestal podignut je novac, materijalnost..a sve zbog zhelje za pukom egzistencijom. negde se ta zhelja pogreshno razumela, sad imati novac znachi postojati, a ne vishe da postojati , prezhivljavati bude cilj a novac samo jedno od sredstava..i kako onda da se chovek ne otudji, u strahu da izgubi ono shto on nema, nego sto njega poseduje


izvini, a kad su to izgubljene te ljudske vrednosti?
kad je bilo to idealno vreme kada je vladala sloga, jednakost, ljubav, poverenje, tolerancija....???

i kako li su samo nevaljali ti ljudi, sve su to srušili zarad želje za pukom egzistencijom! kome je još stalo do puke egzistencije kad može da ima mir, ljubav, toleranciju, iskrenost, poverenje...i bez egzistencije!!! hahahahhahaaha.....

ko da te mira marković nacrtala
 
Eho:
izvini, a kad su to izgubljene te ljudske vrednosti?
kad je bilo to idealno vreme kada je vladala sloga, jednakost, ljubav, poverenje, tolerancija....???

i kako li su samo nevaljali ti ljudi, sve su to srušili zarad želje za pukom egzistencijom! kome je još stalo do puke egzistencije kad može da ima mir, ljubav, toleranciju, iskrenost, poverenje...i bez egzistencije!!! hahahahhahaaha.....

ko da te mira marković nacrtala

hahahahhahahahaahah, jaaaaoooo, kako li me josh samo ljudi necje shvatiti
inache, za tvoju informaciju, postoje grupe ljudi ili pojedinci kojima ljudske vrednoisti chine potvrdu da su zhivi!
za razliku od nekih hahahahha
 
Ovde svako mora svoje prvo da pročita.....da vidite samo šta ste pisali....

idealizacija koliko ti volja....

Eha još i razumem , on moral vidi kao pritisak javnog mnjenja.
morfeu nikako , jer moral koji je nepromenjljiv bi negde morao biti opisan , i samim tim bi postao neophodno štivo....a toga nema.....
Pitanje koje bih ovde postavio , je da li mislite da bi pomoglo napisati moral, decentriran od trenutnih društvenih odnosa , proizvodnih odnosa , interesnih odnosa, i da li je to moguće uopšte....
 
Tuzni_patak:
Ovde svako mora svoje prvo da pročita.....da vidite samo šta ste pisali....

idealizacija koliko ti volja....

Eha još i razumem , on moral vidi kao pritisak javnog mnjenja.
morfeu nikako , jer moral koji je nepromenjljiv bi negde morao biti opisan , i samim tim bi postao neophodno štivo....a toga nema.....
Pitanje koje bih ovde postavio , je da li mislite da bi pomoglo napisati moral, decentriran od trenutnih društvenih odnosa , proizvodnih odnosa , interesnih odnosa, i da li je to moguće uopšte....

da malo pojasnim:
moral vidim delom kao neophodno sredstvo društvene regulative, kako kaže anakin...ali ponekad postaje i pritisak javnog mnenja koji nema neko dublje opravdanje.

moral se ne može ''napisati'' jer je on produkt vekova i vekova, on se menja, nadograđuje, neke norme se gube, neke nove se stvaraju...ali uvek je u direktnom odnosu sa trenutnim društvenim odnosima (mada često preživi i posle nestanka tih odnosa i onda postaje puko licemerje), sa proizvodnim odnosima...i svim tim što si naveo.
 
Izvini, Dragon, ovde si malo pobrkao termine...
Pravne norme i moralne norme su dve potpuno različite stvari, ali obe su veoma efikasne, kada je u pitanju oblikovanje ponašanja čoveka u društvu.
Inače, za prethodni odgovor, u ovom je kontekstu 5% sličnosti mnogo...
Sa nekog globalnog stanovišta - svi smo isti i to je divno. Ali naši su umovi vrlo kompleksni i jedino grupa od stotinak nas može osmisliti neki način egzistencije. ako smo zavisni jedni od drugih. A bićemo.
Evo, ovde baš razlike dolaze do izražaja...
Ciljevi (želje) su nam gotovo isti, razlika je u sredstvima.
I, da, nemo' da me etiketiraš, nego odgovori :)
'beš sujetu...
 
dragonfromdarkness:
Za eho.....

Prvo, ja sebe ne smatram usamljenim i ja licno verujem da, ako je covek vise moralan od svoje okoline, ne moze biti vise usamljen nego ta okolina. Dalje, prevara zene, sto si naveo, nije problematicna samo iz razloga potomstva, ima masa drugih stvari, na primer:

-"E, znas onu malu iz gimnazije?" "Ma znam bre, trp'o sam joj kevu ranije, lujka neka.."
-"A sta je bilo sa onim tipom od onda?" "Ma, zena mu se kurvala, sjebo se skroz...budala"
-"A sto uvek nju biraju za teren?" "Pa zato sto se kara sa direktorom, klipane"

Slikoviti primeri za extra brzo shvatanje zasto neke stvari ne treba raditi, zar ne?

Ja se trudim da postujem SVOJE MORALNE NORME, a PRINUDJEN SAM da postujem i one koje mi se bas i ne svidjaju. Ali ipak je to MOJ IZBOR, da postujem i ono sto mi se i ne svidja.


ti si ovde pomešao babe i žabe.
 
jel ovde pričamo o MORALU ili o ''moralu'' kako ga vide baba smiljana i tetka sojka dok piju kafu i olajavaju komšije?

nije li licemeran primer koji si naveo za moral???
ko je ovde nemoralan? žena koja ima ljubavni život ili ljudi koji trpaju nos u tuđe intimne stvari?

hoćeš li da kažeš da moral treba da bude dvostruk, jedan za žene a jedan za muškarce? patrijarhalni moral je imao tu dvojnost, ali društveni uslovi su bili drugačiji, danas je takav različit odnos sredina prema muškarcima i ženama nešto što bi trebalo da je prevaziđeno, jer muškarci i žene imaju jednake društvene uloge.

održavanje takvog, dvojnog morala, je licemerje i nemoral!

kad smo već kod toga: ti kažeš da poštuješ svoje moralne norme. ok.
da li ljude, čije se moralne norme unekoliko razlikuju od tvojih, smatraš nemoralnim?
 
Eho:
jel ovde pričamo o MORALU ili o ''moralu'' kako ga vide baba smiljana i tetka sojka dok piju kafu i olajavaju komšije?



nije li licemeran primer koji si naveo za moral???

ko je ovde nemoralan? žena koja ima ljubavni život ili ljudi koji trpaju nos u tuđe intimne stvari?



hoćeš li da kažeš da moral treba da bude dvostruk, jedan za žene a jedan za muškarce? patrijarhalni moral je imao tu dvojnost, ali društveni uslovi su bili drugačiji, danas je takav različit odnos sredina prema muškarcima i ženama nešto što bi trebalo da je prevaziđeno, jer muškarci i žene imaju jednake društvene uloge.



održavanje takvog, dvojnog morala, je licemerje i nemoral!



kad smo već kod toga: ti kažeš da poštuješ svoje moralne norme. ok.

da li ljude, čije se moralne norme unekoliko razlikuju od tvojih, smatraš nemoralnim?


Da te pitam LExo. Iz ovoga što kažeš jedini način da moralne norme ne budu udvojene je da se napravi uniseks društvo.....Iz naivne težnje za ravnopravnošću mi i ulazimo u uniseks društvo u kome nisu ispoljeni ni muškarci ni žene.....A to već liči na pravdu slabih , ako ne mogu ja, onda ne može niko......
 
pa cudno si koncipirao temu, dragon....zato i dobijas razne odgovore...
a da malo objasnis?

moralnost i usamljenost...mislis na "moral" odredjene zajednice pa ako se ne uklapas u semu onda si izopsten?
da...ali procitaj malo o istoriji obicaja i moralnih normi...moralne norme koje odredjena zajednica ustanovi cesto nisu regulisane zakonom (ovaj primer koji si naveo recimo o babama i qrvama) i kazna jeste osudjivanje od strane drustva...to je nacin kako odredjeno drustvo sprovodi svoja ustanovljena pravila a ljudi, jel da, ipak zive u nekoj zajednici...
ako ti resis da krsis norme date zajednice, ti ces neminovno biti izbacen odatle...jer norme i postoje da se zajednica ne bi raspala...
e sad...to ne znaci da su sve norme u redu...ima puno njih koje su zastarele i koje bi odgovarale nekom proslom vremenu a ne ovom...ali posto su one duboko ukorenjene u ljudsku svest, njih je jako tesko promeniti...
hocu da kazem da norme (kao te babe) nisu nastale bezveze ali je njihovo postojanje danas cesto besmisleno...jer, danas nemamo tu vrstu zajednice da zeni treba staviti veto na vidjanje muskaraca, jel da? postoji kontracepcija, svest se ipak razvila do te mere da prosecna zena moze da vodi racuna o svom sexualnom zivotu...nije potrebna ta spoljasnja sila od strane zajednice da je dovodi u red...
a ako uzmes u obzir razvoj ljudske zajednice, doci ces do zakljucka da je da vrsta normi bila i te kako potrebna....ljudi tad nisu imali toliko razvijenu svest i bilo im je potrebno nesto da ih regulise van njih...
po meni, zato imamo i Boga kao vrhovnu silu koja je tu da ne syebemo nesto ako nam padne na pamet :)
ali vremenom su se pojavljivali filozofi koji su digli glas protiv ove vrste morala, Nice recimo...kako ja shvatam njegovog nadcoveka, to je covek kome ne treba regulativa sa strane (Bog, drustvo...) i koji je dovoljno covek da moze da opstane u zajednici samo sa unutrasnjom regulativom...
Hese je takodje pisao o tome - da ti ne treba Bog, ucitelj i otac da ti kazu sta je dobro a sta je zlo...
ali kao sto vidis, oko toga se i dalje vode diskusije...
 
Evo da rečem....

Naravno da bezuslovno tera čoveka u usamljenost. Jer svet je licemeran, i kao takav radi svog samovrednovanja mora očistiti ono što ga čini nevrednim , nedoslednim , niže vrednosti....

Metoda lakih rešenja.
Kvalitet treba izložiti tek onda kad je razvijen mehanizam koji štiti taj kvalitet od napada...To je stara mudra i odvajkada je tako bilo....Šteta što se te stare stvari nigde ne ponavljaju....pa onda mnogi steknu utisak bezizlaznog i licemernog sveta , a ono nije, već samo treba postupno i po širokom frontu raditi...
 

Back
Top