Najbolji kucni ljubimac

... salim se ,...anakondice,...

... uslovi za drzanje ljubimaca su posebno vazni,... ako imate psa, najlepsa su mala mesta, periferije, kuca sa dvoristem, ... treba malo novca da se ulozi u namenske objekte i ogradu, malo volje da se svuda krece i da se ljubimac vodi, ali odgovorno,... upotreba ogrlice, vodjice, zastitne korpe, da se ne ostavlja u automobilu ja letnjoj zegi, da se lepo hrani, sa veterinarom da se savetuje i redovno pregleda i vakcinama stiti,...
... i da se ne gubi elan,... ljubimac odmah da se strpljivo i pravilno odgaja, sto vise da je u nasoj neposrednoj blizini i da se oseca ortakom u malim dnevnim dogadjajima,... i kad se jede, i kad se odmara, i kad se nesto u dvoristu radi,... on uziva da je sa nama u drustvu,...
... eto,... to ja zovem dobrim uslovima,...
... najbolji uslov je da smo ozbiljno shvatili svoju duznost i da ne izigravamo strogocu,... malo reci, malo pokreta, malo strpljenja i stalno ponavljanje i nas ljubimac ce polako shvatiti sta smo to hteli da mu objasnimo,... ko je u ovim recima prepoznao svoju situaciju i svoj tip licnosti sigurno ima ljubimca o kome moze sa ponosom da govori i da ga pokazuje i sigurno je i u ophodjenju sa ljudima vest i u drustvu omiljen,...
 
... e,... sad cemo jednu malu vezbicu da dogovorimo,... al' to meni za ljubav da isprobas,... uzmes jednu knjigu,... onako, punacku,... i treba da se prema njoj ponasas kao da je zivo bice, tvoj ljubimac,... ne smes oko da skines sa nje, kad ne cites moras ispod miske da je nosis, kad rucas moras pored sebe da je imas, kad spavas moras ispod jastuka da je drzis, a ako se u pola noci probudis, par stranica moras da procitas,... a pre spavanja i kad se probudis obavezno par minuta da listas, citas,... i kad ti se ucini da nista ne kapiras, da ti se i ne svidja pa ne pamtis, par strana da se vratis i da obnovis,... i svakog dana moras najmanje desetak strana da procitas,... prvi put kad ne ispunis ovu normu,... crko ti je ljubimac,... eto,... to tako izgleda kao savet sta ceka ljubitelja zivotinja kad se odluci da se stara o jednom zivom bicu,... probaj,... ako ti ovaj zadatak nije nerazumljiv, ako celu ,,krmacu,, procitas za par nedelja u jednom istom tempu, onda ces i kucnog ljubimca moci da odgajas,... razmisli o sebi jos jednom, a druge uslove cemo posle da razmotrimo detaljno,... za cuvanje jednog malog psa,... patuljaste rase, kratke dlake, mirne prirode,...
 
Obozavam zivotinje... Odrasla sam uz vučjaka, volem posebno pse, delfine i konje... sve sve životinjice.. Što se tiče poznate , mačke se vezuju za prostor a psi za gazdu' .. makar koliko sabotirala dosta se pokazalo tačno u praxi, pogotovo ako su u pitanju sijamske mačke.. brr (: Nedavno sam čak pokupila jednu malu mačku, simpatična, umiljata, ni malo kao 'druge' .. pa kad se malo oporavila vrtatila je u prirodu gde joj je naravno bilo mesto .. (:
 
patuljasti zec! mnogo mu je mekša dlaka nego drugim životinjama i jako je divno maziti ga, usput je i neverovatno sladak! ne linja se ni približno kao ostale živonje, a i čistiji je za držanje od psa ili mačke jer se drži u kavezu, a pušta se par puta dnevno za maženje i igranje - time se i eventualno prljanje kuće bolje kontroliše nego kod mačke ili psa. ume da bude vrlo živahan, da skakuće, trčkara, "lovi" stvari, njuška, istražuje, a voli i da bude miran i da se mazi... predivno stvorenjce:D
 
PRVO MESTO:
(na slici su bebe zakoa)
Najbolji ljubimac, ako zelite ljubav bez granica, je papagaj (ne mislim na bas sve vrste, ali recimo aratinge). On vas voli (i jedino vas), igra se sa vama, trazi pomoc od vas, ljuti se na vas, ulizuje se, duri se i sve sto naumi moze da vam "prevede" na vas jezik. On ima karakter i nikada vas nece voleti iz straha ili potrebe vec zbog vas samih. To vam je kao da ste u vezi, ili se ljubite ili se svadjate, ponekad i ne pricate ali oboje znate da bezgranicno volite ono drugo. Tako je barem bilo u mom slucaju, ali se moja mala ljubav razbolela i nisam mogla da je spasim i to je bilo nesto najstrasnije sto mi se u zivotu desilo. Najveci gubitak.
Oni koji su imali takvu pticu verovatno znaju tacno o cemu pricam.
DRUGO MESTO:
(Minny)
Ako pak zelite mekanu lopticu, koja bi drzavu prodala da je mazite a nema ni miris niti se bucno oglasava, imam samo jednu rec CINCILA. Ima najmekse krzno od svih zivotinja, radoznala je, vesela i umiljata. Minimalno trazi a mnogo pruza. Cak i zivi duze od pasa i macaka (neke su prebacile i 20 god.). Imam jednu malu razmazenu ovde kod mene i kada pocnem da je mazim a ona digne prednje sapice i zazmuri da bi potpuno uzivala u mazenju, to je da vam se srce potpuno istopi.
TRECE MESTO:
(Vanja)
Naravno pas bez koga verovatno ne bih mogla da zivim.
 
Zanimljivo da si ptice stavila na prvo mesto, i najvise opisala. I sama sam imala nekoliko ptica, medjutim nisu ostavile neki utisak (nisu bili zakoi). Nekako su prilicno bezlicne, stoje i gledaju te postrance, ne mozes ni da ih mazis... Vise dodju kao ukras. izgleda da su zakoi specijalni
 
Ja iapk ostajem pri tome da su maca i kuca idealni kucni ljubimci. Bez uvrede ali nekako ne mogu da zivotinjicu koju drzim u kavezu nazivam kucnim ljubimcem. Meni su kavezi stvarno strasni pa bili u kuci ili zoo vrtu. Vecito imam utisak da stvorenjca u kavezima stalno imaju zelju da pobegnu ili barem samo izadju odatle. Ne znam...to je barem moj utisak.
 
p1010242qr2.jpg




Moji ljubimci...obozavam ih
 
Vidim da da sam se izgleda pogresno izrazila pa sam malo promasila sustinu sto se mojih omiljenih ljubimaca tice. Kada sam rekla da su mi ptice na prvom mestu mislila sam na srednje i velike papagaje. Oni su daleko od toga da samo sede i gledaju te iz kaveza. Ja sam imala plavoglavu aratingu koja je nazalost umrla (ne mogu reci uginula jer za najboljeg prijatelja to nemozes reci) a uskoro cu dobiti zakoa. Iz iskustva sa aratingom znam da papagaji imaju jaci i plemenitiji karakter cak i od pasa a iskreno da kazem daleko su pametniji.
Evo jedan simpatican primer. Sharky (aratinga) nije bio bas u najboljim odnosima sa mojom kucom jer mu je ona jednom prilikom iscupala par pera iz repa. Od tada je koristio svaku priliku da joj se isplanirano prisunja ujede je a onda kresteci odleti da bi je dodatno isprepadao. Posle je naucio (sam) da je mi zovemo :"Vanja, dodji `vamo" i kada god bi izasla iz sobe on bi se prodrao "Vaanjaaa dodji vamo" a ona je cak i reagovala ponekad.
A kavez za takve papagaje je samo soba gde spavaju jer obozavaju da provode vreme sa tobom, da se druze, maze... Jedino sto to obicno bude SAMO sa tobom!
To je stvarno prelepa izjednacena interakcija dok recimo kod pasa se nekako sve vreme oseca to da si ti covek a on zivotinja. Kad papagaj pocne da pametuje i da se ponasa ko deriste vremenom i zaboravis da je to zivotinja vec postane ravnopravan clan porodice.
(Pas je tvoj ljubimac, ti si papagajev ljubimac!- smesno ali istinito)
 
Zavisi koja aratinga. Plavoglava do 35 cm. Poseti sajt www.papagaji.info i u forumu pod Konurama (srednji papagaji) mozes procitati iskustva ljudi. A ima i mnogo drugih interesantnih vrsta. Tu ima i mnogo slikica pa ces videti tacno o cemu ljudi pricaju!
Vlasnik sajta sve papagaje rucno hrani pa su svi pitomi i kada ga uzmes nemoras prvih godinu dana da ga ubedjujes da ti dodje na ruku.
 

Back
Top