Vojna gimnazija u Beogradu...

Slucajno sam naleteo na ovu temu i moram da iskoristim priliku i kazem par reci koje ce nekom nadam se biti od koristi. Zavrsio sam Vojnu gimnaziju, XXVI klasa je u pitanju i nikada zbog toga nisam zazalio ali iz jednog jedinog razloga, zato sto je nemoguce vratiti vreme unazad i promeniti pogresne izbore.
Ali je zato moguce spreciti nove a takodje i pomoci drugom da ne napravi istu gresku sto je ovom prilikom moj osnovni motiv. Ubedjen sam da jako mali broj ljudi-dece od 14 godina uopste moze da ima jasnu predstavu o tome sta zeli i ko zeli da bude u zivotu. Za to je potrebno snazno usmeravanje od malih nogu, pa ako vam se u familiji ne gaji vojnicka tradicija savetujem novim klincima da jako vode racuna u sta se upustaju jer ce u protivnom upasti u kandze sistema, zestokog sistema, drzavnog aparata koji je bezlican i ne vodi racuna o snovima i zeljama pojedinaca vec se rukovodi svojom surovom logikom.
Napominjem da me ne shvate pogresno da nemam nista protiv vojnog poziva kao takvog, stavise izuzetno postujem ljude koji su sebe posvetili tom pozivu. Ono sto zelim je da upozorim one koji bi hteli skolu da upisu da dobro preispitaju sebe, tj. posto je u tim godinama to malo teze da nadju nekog ko je dobro upucen i da im jasno predoci sta se sve krije iza izazovnih poruka koje im se salju sa tv ekrana i postera po skolama. Ja sam skolu upisao samo zbog potrebe da se istaknem, da se razlikujem od svojih vrsnjaka, da se sklonim iz provincije i ko zna iz kojih razloga. Verujte, tek oko III - IV godine shvatio sam gde se nalazim. Ali tada je kasno, tj.nikada nije kasno ali sve u zivotu ima svoju cenu koja mora da se plati i tada ti sistem vec ima pozamasan racun koji moras da platis. Nacin placanja je ili u gotovini ili u broju godina koje moras da provedes u sluzbi nasoj otadzbini a najvajznije je to sto postoji i cena koja nije materijalne prirode a to je nemogucnost da u takvoj sredini koja je u svemu ogranicavajuca i usmeravajuca, jer po prirodi vojnog posla ona i mora takva da bude, postoji vrlo mala mogucnost da se razvijaju sopstveni talenti i sposobnosti ako nisu u saglasnosti sa onim sto sistem od tebe trazi.
Reci ce vam da tamo postoje muzicka,sportska,dramska i ko zna koja jos sekcija i nece vas slagati ali vam nece puno objasnjavati da necete imati skolskih drugarica, da cete posle gimnazije na akademiju gde ovih sekcija nema. Licno sam gledao kako propadaju sjajni sportisti i propustaju olimpijadu, kako muzicari sviraju na mitraljezu a glumci ne tumace likove nego postaju pravi sizofrenicari!
Oni koji me znaju znaju da ovako ozbiljne price uopste nisu u mom maniru i da kad sam ozbiljan to nikad nije bez razloga, a razlog je prava odluka. A ova odluka je jedna od onih koje odredjuju zivot!
 
Slucajno sam naleteo na ovu temu i moram da iskoristim priliku i kazem par reci koje ce nekom nadam se biti od koristi. Zavrsio sam Vojnu gimnaziju, XXVI klasa je u pitanju i nikada zbog toga nisam zazalio ali iz jednog jedinog razloga, zato sto je nemoguce vratiti vreme unazad i promeniti pogresne izbore.
Ali je zato moguce spreciti nove a takodje i pomoci drugom da ne napravi istu gresku sto je ovom prilikom moj osnovni motiv. Ubedjen sam da jako mali broj ljudi-dece od 14 godina uopste moze da ima jasnu predstavu o tome sta zeli i ko zeli da bude u zivotu. Za to je potrebno snazno usmeravanje od malih nogu, pa ako vam se u familiji ne gaji vojnicka tradicija savetujem novim klincima da jako vode racuna u sta se upustaju jer ce u protivnom upasti u kandze sistema, zestokog sistema, drzavnog aparata koji je bezlican i ne vodi racuna o snovima i zeljama pojedinaca vec se rukovodi svojom surovom logikom.
Napominjem da me ne shvate pogresno da nemam nista protiv vojnog poziva kao takvog, stavise izuzetno postujem ljude koji su sebe posvetili tom pozivu. Ono sto zelim je da upozorim one koji bi hteli skolu da upisu da dobro preispitaju sebe, tj. posto je u tim godinama to malo teze da nadju nekog ko je dobro upucen i da im jasno predoci sta se sve krije iza izazovnih poruka koje im se salju sa tv ekrana i postera po skolama. Ja sam skolu upisao samo zbog potrebe da se istaknem, da se razlikujem od svojih vrsnjaka, da se sklonim iz provincije i ko zna iz kojih razloga. Verujte, tek oko III - IV godine shvatio sam gde se nalazim. Ali tada je kasno, tj.nikada nije kasno ali sve u zivotu ima svoju cenu koja mora da se plati i tada ti sistem vec ima pozamasan racun koji moras da platis. Nacin placanja je ili u gotovini ili u broju godina koje moras da provedes u sluzbi nasoj otadzbini a najvajznije je to sto postoji i cena koja nije materijalne prirode a to je nemogucnost da u takvoj sredini koja je u svemu ogranicavajuca i usmeravajuca, jer po prirodi vojnog posla ona i mora takva da bude, postoji vrlo mala mogucnost da se razvijaju sopstveni talenti i sposobnosti ako nisu u saglasnosti sa onim sto sistem od tebe trazi.
Reci ce vam da tamo postoje muzicka,sportska,dramska i ko zna koja jos sekcija i nece vas slagati ali vam nece puno objasnjavati da necete imati skolskih drugarica, da cete posle gimnazije na akademiju gde ovih sekcija nema. Licno sam gledao kako propadaju sjajni sportisti i propustaju olimpijadu, kako muzicari sviraju na mitraljezu a glumci ne tumace likove nego postaju pravi sizofrenicari!
Oni koji me znaju znaju da ovako ozbiljne price uopste nisu u mom maniru i da kad sam ozbiljan to nikad nije bez razloga, a razlog je prava odluka. A ova odluka je jedna od onih koje odredjuju zivot!
 
Slucajno sam naleteo na ovu temu i moram da iskoristim priliku i kazem par reci koje ce nekom nadam se biti od koristi. Zavrsio sam Vojnu gimnaziju, XXVI klasa je u pitanju i nikada zbog toga nisam zazalio ali iz jednog jedinog razloga, zato sto je nemoguce vratiti vreme unazad i promeniti pogresne izbore.
Ali je zato moguce spreciti nove a takodje i pomoci drugom da ne napravi istu gresku sto je ovom prilikom moj osnovni motiv. Ubedjen sam da jako mali broj ljudi-dece od 14 godina uopste moze da ima jasnu predstavu o tome sta zeli i ko zeli da bude u zivotu. Za to je potrebno snazno usmeravanje od malih nogu, pa ako vam se u familiji ne gaji vojnicka tradicija savetujem novim klincima da jako vode racuna u sta se upustaju jer ce u protivnom upasti u kandze sistema, zestokog sistema, drzavnog aparata koji je bezlican i ne vodi racuna o snovima i zeljama pojedinaca vec se rukovodi svojom surovom logikom.
Napominjem da me ne shvate pogresno da nemam nista protiv vojnog poziva kao takvog, stavise izuzetno postujem ljude koji su sebe posvetili tom pozivu. Ono sto zelim je da upozorim one koji bi hteli skolu da upisu da dobro preispitaju sebe, tj. posto je u tim godinama to malo teze da nadju nekog ko je dobro upucen i da im jasno predoci sta se sve krije iza izazovnih poruka koje im se salju sa tv ekrana i postera po skolama. Ja sam skolu upisao samo zbog potrebe da se istaknem, da se razlikujem od svojih vrsnjaka, da se sklonim iz provincije i ko zna iz kojih razloga. Verujte, tek oko III - IV godine shvatio sam gde se nalazim. Ali tada je kasno, tj.nikada nije kasno ali sve u zivotu ima svoju cenu koja mora da se plati i tada ti sistem vec ima pozamasan racun koji moras da platis. Nacin placanja je ili u gotovini ili u broju godina koje moras da provedes u sluzbi nasoj otadzbini a najvajznije je to sto postoji i cena koja nije materijalne prirode a to je nemogucnost da u takvoj sredini koja je u svemu ogranicavajuca i usmeravajuca, jer po prirodi vojnog posla ona i mora takva da bude, postoji vrlo mala mogucnost da se razvijaju sopstveni talenti i sposobnosti ako nisu u saglasnosti sa onim sto sistem od tebe trazi.
Reci ce vam da tamo postoje muzicka,sportska,dramska i ko zna koja jos sekcija i nece vas slagati ali vam nece puno objasnjavati da necete imati skolskih drugarica, da cete posle gimnazije na akademiju gde ovih sekcija nema. Licno sam gledao kako propadaju sjajni sportisti i propustaju olimpijadu, kako muzicari sviraju na mitraljezu a glumci ne tumace likove nego postaju pravi sizofrenicari!
Oni koji me znaju znaju da ovako ozbiljne price uopste nisu u mom maniru i da kad sam ozbiljan to nikad nije bez razloga, a razlog je prava odluka. A ova odluka je jedna od onih koje odredjuju zivot!

Nisu to neke pare da se plate ako ti skola ne odgovara...oko 200000 din po godini...pa razvuci to na 20 godina...nije to mnogo ako je u pitanju tvoja buducnost.
Samo ja moram da dodam da su ljudi koju su se zalili i koji su napustali Vojnu gimnaziju uglavnom imali probleme sa skolom i ocenama.I naravno sa zivotom daleko od kuce i drugova. Skola je teska, posebno u poredjenju sa civilnim, mnogo trazi ali mnogo i pruza za uzvrat. I slobodno mogu da kazem da je jedna od najboljih u Srbiji.
 
Procitao sam sve ovo, ja sam konkurisao za upis u VOGI u cetvrtak(4.3.08)idem na lekarske preglede onda posle idu neki testovi koje bi mogao neko da mi pojasni(ako je voljan naravno)posto ja neznam o cemu se radi.Neki mi kazu da polazem prijemni u VOGI-ju neki kazu u maticnoj skoli, sta se tu uopste radi?Koliko vidim ovde su misljenja podeljena ali naravno da uvek ima takvih,KAZU da skola daje odlicno obrazovanje za dalje(opste obrazovanje sa kojim mozes otici na bilo koji fax uz odlicnu osnovu)i odlicnu fizicku kondiciju, ali da od vojske nema leba, puno para a malo muzike odnosno(dosta ucenja obrazovanja ,truda , rada odricanja...) uz veoma malu novcanu nadoknadu sto kaze "ljensak"(major vozi raspadnutog juga...) i mizeran zivot na ovu danasnju skupocu to bi mogao isto neko da mi pojasni. Negde pise da je obavezno nastaviti skolovanje u VA neki kazu da samo posle vazduhovnog smera(u 4 godini)?Video sam da "white" kaze da su neki njegovi drugovi iz VOGI-ja sada biznismeni i voze toga BMW-a, i na sta te obavezuje VOGI(opsteg smera) i sta se desava kad odustanes da li placas to odma kao sto kaze "celavibg" ili kao sto kaze "comder" to se placa kasnije uz radni staz(podelis na 20 god.)?Da li ti posle VOGI-ja oni daju da upises nesto drugo ili si obavezan VA ili da kopas ulice uz propalice koji nemaju 4 razreda osnovne skole.Da li se moze dobro ziveti uz DOBAR rad u VOJSCI i na koji nacin? P.S Ja sam odlican djak,odlican sportista("celavibg: rece da je video kako odlicni sportisti propadaju) imam velike ambicije gde god da sam,veoma sam uporan i samostalan.Imam odlican zivot u rodnom gradu i skoro svi drugovi mi ostaju ovde ipak kada stavim sve na papir(sta gubim sta dobijam)izdjem mi negde isto tako da nisam jos odlucio.JOS NIJE KASNO da se odlucim i svaki vas odgovor na moje pitanje bi pomogao!POZZ svima
 
Decko pod nickom Mladi Instruktor, evo za tebe odgovora:
Ja sam zavrsio vojnu gimnaziju 1992.godine.Bio sam XIX klasa i tada je prilikom prijema bila strasno velika konkurencija(15-20 kandidata na jedno mesto).U prvi razred nisam bio primljen zbog nedovoljne kilaze(i zbog toga su odbijali), tako da sam ponovo konkurisao iz 1.godine civilne gimnazije i uspeo da se upisem u 2. godinu VOGI.Mogu ti samo reci da su te godine u VOGI bile nesto najlepse sto sam u zivotu doziveo.Daleko od toga da sam bio streber, ali nisam bio ni na donjoj granici.Nakon zavrsene gimnazije sam upisao VA i dan danas radim u Vojsci.Trenutno sam u cinu majora.Licno mislim da uistinu treba jaka volja da bi se kroz trnovit put do zvezda uspelo, ali veruj mi te price o BMW i ostalim fancy stvarima su cista glupost.I u civilnom zivotu imas ljude koji zavrse i doktorate pa rade za mizernu platu, a imas i autolimare i zidare, brice i razne ljude koji se prstom potpisuju, pa imaju brdo para.
Ono sto ja mogu da ti porucim to je da verujes u sebe i da postavis sebi jasan cilj u zivotu, da njemu stremis i sve ostalo ce ti biti samo trnje po putu koje ces sa lakocom preskakati zureci ka tom cilju.Bilo je i kod mene naravno puno teskih trenutaka , ali ako nesto stvarno zelis to onda i ostvaris.
 
Sto se tice testova, jos uvek i ja ispitujem da li je metodologija ista kao i dok sam ja bio kandidat.Nailazim na oprecne informacije.Ono sto je sigurno to je da nakon pregleda u maticnom garnizonu kod lekara opste prakse(koji mahom svi prolaze), cekas poziv od uprave vojne gimnazije i odlazis tamo na dva dana, gde ti jedan dan vrse specijalisticke preglede na VMC Karaburma, a drugi dan ako si prosao preglede radis testove iz opste kulture , testove inteligencije,test iz matematike, proveru fizicke spremnosti i ono nateze, a to je razgovor kod psihologa.Ko to prodje taj ima velike sanse za sam upis u VOGI.Ono u sta nisam siguran to je sama dinamika, da li je prvi dan pregled ili su prvi dan testovi, i da li se radi test iz srpskog jezika.Prvi dan je uglavnom eliminacioni.
 
Moje misljenje je da tu skolu treba upisati samo ako si siguran da je to to sto zelis i volis a u suprotnom mnogo uzima a malo daje!

mnogo uzima, ali si tada mlad i glupav, pa te ne boli ono sto ti se uzme i lako podnosis to. ali nisi u pravu kada kazes da malo daje.Ni jedna skola nije davala ono sto si u VOGIJU mogao da nadjes na jednom mestu. to ti se pruzi, a ti ako si voljan i znas da prepoznas vrednosti- uzmi.
 
I gde ne mozes da bezis sa casova, zapalis u grad i blejis??!!Ta skola ubija pozitivnu mladalacku energiju!

...ako ti je to pozitivna mladalacka energija...onda nemam reci...i meni je milion puta doslo da pobegnem sa casa i pobegao bih da nisam bio u VOGI-ju...tada to nisam mogao da shvatim a i retko ko moze to da shvati u tim godinama...ali sada mi je drago sto nisam mogao da bezim sa casova
 
A sta je sa mnom,koji nikada nisam pobegao sa casa,koji sam prosle godine sve ukupno imao 1 izostanak,i to 1 neopravdan jer sam isteran sa psihologije . Nula opravdanih.
I ja hocu da umrem kada imam dvochas mate,ali nije fazon pobeci............bas je fazon biti redovan.
Nemojte misliti da sam neki streber.
Kao djak sam 4.33 u Prvog bgd. gim. sto je iznad proseka,a veliki sam zajebant.
I ne vidim u chemu je fazon to bezanje sa chasa.
 
A sta je sa mnom,koji nikada nisam pobegao sa casa,koji sam prosle godine sve ukupno imao 1 izostanak,i to 1 neopravdan jer sam isteran sa psihologije . Nula opravdanih.
I ja hocu da umrem kada imam dvochas mate,ali nije fazon pobeci............bas je fazon biti redovan.
Nemojte misliti da sam neki streber.
Kao djak sam 4.33 u Prvog bgd. gim. sto je iznad proseka,a veliki sam zajebant.
I ne vidim u chemu je fazon to bezanje sa chasa.

pa kako da znas kada nikad nisi pobegao?:D
 
Sa časova u VOGI ju bežalo se opušteno 86 godine,nema razloga da je sada nešto veća frka! Obično smo bežali sa časova matiša koju je predavao Žika,sa Ruskog kod Bože keca,fizike kod Kulona i geografije kod Narandžićke....Književnost je predavala gospođa Milka Canić,gospođa u pravom smislu reči.
Jeste da nije bilo riba u školi,nema ih ni danas,ali su vogijevci bili vrlo popularni kod srednjoškolki u gradu.Veliki broj je dolazio u diskoteku VOGI ,za koju ne znam da li još postoji.
Skoro sam bio u VOGI,i razočarao sam se onim što sam video.....
 
Bez namere da bilo koga uvredim, imam predlog za one koji zele da dobiju kvalitetno obrazovanje: upisite (ako mozete) neku dobru srednju skolu (kao sto je npr. V beogradska gimnazija) gde cete dobiti znacajno ozbiljnije orazovanje nego u bilo kojoj srednjoj vojnoj skoli, pa posle razmisljajte da li cete ici na vojnu akademiju ili neki od ozbiljnih fakulteta. Ako ste tehnicki orijentisani, mozete da razmislite o elektrotehnickoj skoli "Nikola Tesla" ili masinskoj skoli "Petar Drapsin", gde cete dobiti pristojno tehnicko obrazovanje, ali ne bas "najjace" opste obrazovanje.
 

Back
Top