Vojna gimnazija u Beogradu...

У периоду од 28. јула до 3. августа Лета Господњег 2008. ученици првог разреда Војне гимназије су посетили Свету гору, предвођени њиховим вероучитељем. Међу ђацима је био и син од једног Вашег колеге. Ово је први пут у историји ове школе да њени ученици посете ово свето место. Посета ко посета не би била толико значајна, да ова деца нису ПРВИ У СРПСКОЈ ВОЈСЦИ који су освојили врх Свете горе - Атос , 2033 м.нв. Цела прича је још лепша тиме што је у име нашег манастира Хиландара , домаћин младим вогијевцима био монах који је некада и сам био вогијевац , потом официр, а ево већ годинама хиландарски монах.
Све је почело неколико месеци пре краја школске године, када је вероучитељ подстакнут духом младих јунака, започео
преговоре о реализацији овакве посете. Препрека је било много, но већина их је решена на тај начин што је Српска Црква
као извођач православне веронауке, преузела на себе сву одговорност за пут. Подршка је стигла из саме Патријаршије. Месецима су скупљани папири. На крају, до пута је дошло. У петак 1.08.2008. год. у раним јутарњим сатима, најмлађи изданци наше Српске Војске, натоварени свим стварима које су понели, предвођени хиландарским монасима, кренуше у изазов живота. Пут од морске обале до врха Атоса беше изузетно тежак. Дуг је око 15км сталног успона, на тренутке врло суровог, посутог оштрим камењем, без шуме. Ђацима је било јако тешко, али нису губили веру и жељу. У духу снажног пријатељства и хришћанског братства, помагали су једни друге, бодрили, тешили. Јачи су носили ствари слабијима. Другим речима, оно што треба да краси војни колектив, красило је ове дивне момке. Након препешачених много километара и вишечасовних физичких напора, ђаци 35. класе Војне гимназије, по много чему историјске, уписаше се у савремену историју наше Војске као први који крочише на врх Православља. А на врху, млади потпоручници, за трен ока направише услове за ноћење. Чим је зашло Сунце, дунуо је силовит леден ветар, а температура је пала на свега неколико степени. У маленој црквици Преображења Христовог, као сардине се наслагаше
млади светосавци. Јутро је обасјало врх Атоса, пробудило ђаке.
Остало су сећања и понос због свега учињеног, и слика високо уздигнуте заставе наше мајке Србије. Вероучитељ је са поносом могао да ужива у друштву војнички, духовно и уопште људски квалитетних момака и будућих нада наше Војске!
У име царске лавре Хиландара, домаћин и пратиоц на овом поклоничком путовању је био монах Доситеј, иначе некада ученик 17. класе Војне гимназије,потоњи питомац Војне академије. Стигавши до чина поручника, одлучио је да промени униформу и тако је постао сабрат манастира Хиландар. Са њим нас је на врх Атоса пратио о. Никодим са Цетиња.
Вероучитељ је Јован Бабић, иначе први вероучитељ у нашој Војсци. Био је ученик 23. класе Војне гимназије, потоњи питомац ВТА на Жаркову, али је и он 2000.год променио униформу,па је отишао на Богословски факултет. Међутим, љубав ка Српској Војсци га је вратила тој истој Војсци, и сада ради са нашим вогијевцима,трудећи се да негује у њима оно најбоље што је наш народ стекао.
Потпоручници су Бранко Николић и Негован Иванковић, старешине у Војној гимназији и велики ревнитељи за наше свето Православље и српско Отачаство.
Уз њих на Атос се попело и 32 ученика Воги, од којих 30 најмлађих изданака наше Војске и верујем неких Ваших будућих колега, дакле, првачића.
СРБИЈА У СРЦУ !!!
 

Prilozi

  • 0031_kod Posnice Sv Save.jpg
    0031_kod Posnice Sv Save.jpg
    49,8 KB · Pregleda: 30
Veliki pozdrav profesoru.jednom zaista sjajnom coveku i pedagogu,koji je na vrh Pravoslavlja,izmedju ostalih,poveo i mog sina.Toliko utisaka,pozitivne energije i poseban sjaj u ocima posle povratka...To se nicim ne moze platiti.U zelji da i dalje ostane takav,svu srecu u privatnom i profesionalnom zivotu,zeli mu majka jednog od njegovih junaka.SVAKO DOBRO!
 
Драги родитељи,
хвала Вама што сте несебично улагали у Ваше многопоштоване синове и послали их у нашу Војну гимназију као заиста примерне младиће. Верујте ми да ја ове делије не само да нисам током седмодневног путовања осећао као терет, већ, напротив, велика је част и милост ми указана од Господа Бога да баш ја будем њихов први путеводитељ у духовном узрастању. Некада,пре 15 година сам као младић дошао у Војну гимназију са пуно духа и ентузијазма. Ову школу у душу познајем, а животни пут Ваших синова доживљавам као свој сопствени у тим годинама. Можете мирно да спавате јер имате сјајну децу са којом је сваки сусрет непроцењиво богатство радости и лепоте дружења.
Њихов дух оптимизма морамо даље развијати, а они нас сигурно неће изневерити.
Нимало не сумњам да ће се наша Војска, наша Црква и наша мала Србија поносити њима, својим српским официрима!
Хвала на изреченим речима!
Од Бога Вам здравља свима!
 
Sreco moja pa ti zavrsi skolu za vreme rata koliko me secanje ne vara...

ja sam bio 29 klasa vvg u mostaru i 93 nas prebacise u vog mislim da sam bio 46 klasa na akademiji...tada smo bili 3 razred v v g,i ne mozemo da vam opisemo nase razocarenje vg u bgd iako sam iz bgd i kao dosao sam kuci,vec posle nedelju dana smo videli da vg nije ni do kolena v v g po svemu od uslova u skolovanju do uslova u internatu recimo u mostaru dvokrevetne sobe sa tv i kupatilom i sl,i ono najvece razocarenje kad smo upisali akademiju kada je pola klase na akademji bilo iz civilstva ljudi koji su se zezali kod mame i tate...e moj savet roditeljima je da im klinci upisuju samo akademijua a srednju u civilstvu mnogo je 8g u vojsci
 
pozdrav za neny-a od 4 odeljenja 32.
a gospodi od iznad poruka: jel treba da sluzimo civilno ko tatini sinovi i kada god pocne nekosranje da se kreijemo iza vrata. KO NE POSTUJE VOJSKU NE POSTUJE NI DRZAVU, KO NE POSTUJE DRZAVU NE POSTUJE NI SEBE.
 
У овим многобројним наглабањима око тога каква је Војна гимназија школа могу с правом нешто да кажем из прве руке. Након Гимназије и три године Војне академије сам уписао Богословски факултет који важи за један од тежих. Образовање које сам стекао у Војној гимназији и уопште васпитање и поглед на живот и свет су ми помогли да се и у овој области брзо пронађем. Настава руског језика из Гимназије је била довољна да заблистам на предавањима на теологији а професорица која слови за најврснијег стручњака у земљи у области руског језика ме је више пута похвалила. Наши садашњи момци који су сходно сопственом избору и ученици православне веронауке коју изводи Српска православна црква, проглашени за најбоље ученике веронауке. Довољно говори то што је владика Атанасије, који је председник Одбора за веронауку, чак три пута био у посети нашим момцима и тако недвосмислено показао шта мисли о овој школи и њеним ђацим у области духовног образовања. Дакле, чињенице говоре о самој Школи и њеним ђацима. Поштујем мишљење свих колега који имају другачија виђења, али мислим да заиста није примерено да било ко износи увреде на туђ рачун.
ПОЗДРАВ СВИМ ВОГИЈЕВЦИМА, МОЈИМ КОЛЕГАМА, ЈЕДНОЈ ВЕЛИКОЈ И УСПЕШНОЈ ПОРОДИЦИ НА РАЗНИМ ПОЉИМА ДЕЛОВАЊА, А ЕТО ЗАИСТА НАС ИМА У СВИМ СТРУКАМА! 23. КЛАСО, ЈАВЉАЈТЕ СЕ! 35.И 36. КЛАСО ЖИВЕЛИ ВИ МЕНИ!!!
 
Poslednja izmena:
VoGi je uvek bila najbolja skola. Jeste teska, jeste da ima odricanja, ali je meni prvom ispunila snove, a i mnogim drugima koji su dosli iz mesta koja su bogu iza ledja i konacno postali samostalni. Ne mozemo svi imati isto misljenje i to je glupo ocekivati, ali mi nikada nije bilo jasno zasto oni koji (cak i u mojoj klasi) koji su kukali na sve sto u toj skoli postoji nikada nisu ni pomislili da odustanu. Uzeli su sve stko je skola dala a onda pljuvali i omalovazavali. To je znak nekulture i nevaspitanja ( ne shvatajte pogresno jer ne znam ko ste ali govorim o ljudima koje poznajem)
 
4 skylark! U potpunosti se slazem!!!

Pesma iz monografije 30 godina VOJNE GIMNAZIJE
Posvecena svim bivsim, sadasnjim i buducim vogijevcima...

HUMSKA 22

Vreme je.
Krenimo, druze, svako na svoju.

Bilo je kao u nekoj revoluciji
Presli smo barikade znanja,
Upoznali kulise internata,
potrosili milion plata,
Prepipali Beograd,
Sa njegovim Tanjama, Cecama,
Podvaljivali profesorima,
Kasnili na pove;erje
I ostali isti.
Bili smo i gde se prlja i cisti,
I nista nam nije bilo tesko,
Osim ustajanja u pola sest.

A vreme teklo, mi rasli,
Menjali se, a ipak ostali isti,
Proklinjali smo i Boga,
Ponekad gledali u dno casi,
bezbroj puta pisali -
''Dragi nasi...'',
Radovali se kao deca svakoj suboti,
Ponekad zaglavili u ulicnim tucama,
Pusili smo i gde se ne sme,
A iak ostali isti.
Voleli smo, ponekad manje bili voljeni,
Dugo u noci lupali gitaru
I pevali onu ''Nasu staru''

Procitali toliko markesa, Andrica,
''Startova'' i ''Reportera'',
Dobili toliko petica i jedinica,
Iscepali toliko farmerki,
ispisali bezbroj pesama,
Podelili pakete cigareta i sardina,
od svega bili pijani - najmanje od vina
i pored svega smo ostali isti,
Sakupili smo toliko diploma koje cemo
pokazivati sinovima,
Svadjali se, ljutili, podizali pesnice
A posle delili kolace od kuce.

I tako smo rasli.
Rasli u velegradu,
Rsli sa rascvetalim prolecima
I kisom na asvaltu...
Hiljade kilometara lutanja pored izloga,
Sa rukama u praznim dzepovima.
Bezbroj voznji cetrdeset i jedinicom.
Toliko besomucnih dijaloga u sitne sate.
I sve, sve proslo, a mi ostali isti...

pesmu napisao ucenik 7.klase VG Nebojsa Ilic
 
Svaka cast! Stvarno ako ista moze da opise zivot u VoGi eto to je ova pesma. Znam po sebi, ja sam 32.kl i samo sto sam izasao. Proklinjao sam boga, bilo mi je nekad teko i mrsko sto sam ziv, ali ej mrgudi postali smo svoji ljudi a ne mamine....... sto ih izdrzavaju roditelji dozivotno. Mozda se nekima to ne svidja ali ja volim sto sam odrastao sa velikom porodicom koju sada nosim u srcu i sto sada mogu biti ponosan na sve sto sam postigao a nista od toga ne bi bilo da nije bilo VoGi-ja.
 
polaze se matematika, psiho testovi i lekarski pregledi. Sve to traje tri dana i za to vreme si u VoGi pa mozes da vidis kako izgleda( ali samo kako izgleda). pri tome ako konkurises moras da imas minimum 4 iz matematike. To ti je to. Pozzzz buraz
 

Back
Top