Programiranje PLC-ova

tehnicar1

Zainteresovan član
Poruka
300
Interesuje me da li neko zna za domacu literaturu u kojoj se opisuje logika programiranja PLC-a sa prakticnim primerima. Takodje bih molio za misljenje o tome koja firma PLC-ova ima najvece trziste u Srbiji (koja je najzastupljenija).
 
Ja znam za Omron plc, tacnije radio sam lestvicaste dijagrame za njega u cx programeru. Sto se tice literature postojala je knjiga za Omron koja je objasnila strukturu plc-a, i sadrzala je neke resene primere ali ne znam ko su autori.
 
Ima izdanje mikroelektronike "Uvod u industrijske PLC kontrolere" . Bas sam ga pre neki dan procitao. Neko je gore okacio link, pa se neću ponavljati.

U knjizi je opisan neki OMRON PLC, dosta povrsno i kuso, ali daje neku osnovu. Inače PLC-ovi kostaju oko 50e (bar mislim da je tako nesto).

Programira se jako prosto preko leader dijagrama, prosto je... Kod nalikuje na assembler pa nije loše bar malo poznavati asemblerske jezike. Sa računarom ostvaruje vezu preko serijskog porta.

Pored OMRONA, čest na tržištu je i Schneider. Inače radim neku regulaciju protoka baš sa ovim PLC-om, takođe se programira prosto, a jezik liči na PASCAL. Samo što je licenca za programator skupa.
 
Koliko sam ja upućen u temu, najzastupljeniji je SIEMENS (mislim da čak kontrolišu veći deo tržišta, tj. nekada jesu, ne znam da li neko ima cifre iz poslednje dve-tri godine, možda se situacija promenila), Schneider ima dobro predstavništvo kod nas, OMRON je takođe popularan.
ILR je radio dosta dobru seriju PLC-ova koja je bolja od SIEMENS-ovih, ali mislim da su taj projekat napustili.
U svakom slučaju, ako negde naletiš i treba ti za ozbiljnu primenu ILR je najbolji, pa tek onda SIEMENS.
Što se tiče literature, bojim se da ti je bolje da potražiš po Internet-u, jer ono literature što ima na našem jeziku su uglavnom prevodi delova strane literature i to veoma loši, da ne pominjem da ima dosta grešaka.
 

Back
Top