ОДОШЕ И РУДНИЦИ !

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
POTPISAN UGOVOR O KONCESIJAMA ZA ISTRAŽIVANJE BORNE RUDE
EKONOMIJA - PRIVREDA - Četvrtak, Februar 16, 2006 20:20 RTS

Srbija je nakon 70 godina potpisala prvi Ugovor u vrednosti od oko 140 miliona evra o davanju koncesije za istraživanje i eksploataciju bornih ruda u Jarandolskom basenu sa multinacionalnom kompanijom Rio Tinto.

Ugovorom je koncesionaru dato pravo na istraživanje i eksploataciju bornih minerala u Baljevcu na Ibru, opština Raška, [Jarandolski basen] na period od 30 godina.

Ugovor o davanju koncesija Rio Tintu u Vladi Srbije potpisali su republički ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov i regionalni menadžer te kompanije Nenad Grubin.

Kako je novinarima nakon potpisivanja ugovora kazao Naumov, koncesije kompaniji Rio Tinto date su na period od 30 godina od kojih će pet godina biti radjena geološka istraživanja i projektna dokumentacija, dok je za eksploataciju borne rude predvidjeno 25 godina.

Prema njegovim rečima, koncesiona naknada iznosi jedan odsto od prihoda od prodaje rafinisane borne kiseline plus pet odsto naknade za korišćenje mineralnih sirovina, a u budžet će ići i porez na dodatu vrednost, porez na dobit ali i ostali porezi i doprinosi.

Rezerve rude bora, kako je dodao Naumov trenutno se procenjuju na oko 7,5 miliona tona, a sadržaj korisnih komponenti u rudi procenjuje se na oko 36 odsto.

Naumov je govoreći o značaju Ugovora sa kompanijom Rio Tinto naglasio da je reč ne samo o prvoj koncesiji u rudarstvu u Srbiji i početku primene zakona o koncesijama, već da taj ugovor obećava i posao za više od 700 radnika što će značajno unaprediti teritoriju Baljevaca na Ibru i čitavu opštinu Raška.

Ministar je dodao i da će ovaj Ugovor imati i indirektnu korist za industriju Srbije jer će zadovoljiti rast potrebe za rafinisanom bornom kiselinom koja se inače najviše koristi u keramičkoj i staklarskoj industriji, proizvodnji izolacionog materjala, poljoprivredi i proizvodnji deterdženta.

Prema rečima državnog sekretara ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom Vlatka Sekulovića, Ugovor koji je danas potpisan sa kompanijom Rio Tinto 'epohalan je dogadjaj za Srbiju jer je pozitivan signal drugim investitorima'.

'Srbija prvi put koristi koncesije za privlačenje stranih investiocija, a ugovor je samo najava ugovora koji će biti potpisani u 2006. godini', naglasio je Sekulović. Prema rečima komercijalnog direktora Rio Tinta Adama Para ta kompanija je spremna da za četiri meseca počne sa istraživanjima i izradom projektne dokumentacije.

'Eksploatacija je veoma odgovoran posao, naša kompanija o svemu vodi računa, a naročito se odgovorno odnosimo prema zaštiti životne sredine', naglasio je Par. On je dodao da je kompanija Rio Tinto prisutna u Srbiji od 2002. godine i da je već uložila oko tri miliona evra.

Prema njegovim rečima kompanija Rio Tinto je najznačajniji proizvodjač rude bora u svetu, ali i jedan od najvećih svetskih proizvodjača bakra i drugih obojenih i plemenitih metala. U toj kompaniji je zaposleno više desetina hiljada radnika.

Oglas o javnom tenderu za davanje koncesija za istraživanje i eksploataciju borne rude u Jarandolaskom basenu objavljen je 21, aprila prošle godine. Na tender se pored Rio Tinta javila i kompanija 'Erin ventures inc'.
..

... ма супер... епохално... а и запослиће 700 радника... дивно... а о бризи за екологију и да не говоримо... :evil:
 
lider:
Ma ebeš rudnike,ionako ništa nije radilo drug SM sve sjebao i šta sad,ko da ih pokrene?
Mi nemamo zašta ker da nas ujede,a što se ekologije tiče,nekako sam spreman da se zakunem da drugi više vode računa o tome nego mi.

Па шта смо радили са тим силним КРЕДИТИМА са тим силним ДОНАЦИЈАМА... осим што је народ уљуљкиван да је "сада боље" него што је било.......ееееее, наивчино моја... док ми подмирујемо животињске потребе - ОДОШЕ РУДНИЦИ !
 
E,pa sad ne znam ko je naivan,kakvi bre krediti,kakve donacije.Krediti su dati za vraćanje kredita,a donacije služe onima koji ih daju za pranje love.
To je fora DS-a primetio si da DSS to nikada nije upotrebio,zar ne?
Ne verujem da bi ni radikali koristili ta sredstva.
Da odoše rudnici otići će još mnogo toga.Na žalost...
Ali brate moj ,došao đavo po svoje...Pa zato sunas i rasturili da bi ko lešinari pokupili ono što im nedostaje.
 
Kako to - sta tu ima lose? Slovenci se uvalili kako paprenom robom tako i bankama; ostali se uvalili - bankama; Kupuju se firme pa sad i rudnici? Znaci - da se drzava raspusti ali ne odmah nego dok se isplacaju krediti za stanove ( nekretnine za koje jos niko ne zna realno cije su ), automobile i ostalo. Nemojte biti naivni: sa cime ce onda ova zemlja opstati? Nemamo izvoz, nemamo proizvodnju, drugi ce vaditi nasu rudu i prodavati nam proizvode nastale od nje a mi ce mo to uvoziti.
 
pa dobro,sto vas milosevic nije zapoceo exploataciju tih rudnika (o kojima vidim sve znas,i gde se nalaze i sta je unutra)...mozda je bolje da nema ni kredita,pa da se ljudi snalaze preko zelenasha...ili imas nekih 10-ak milijardi evra u rukavu kao spasonosno resenje...imas li uopste pojma koliko kosta istrazivanje i eventualna exploatacija neistrazenih rudnika? u kojima mozda nema nista...
 
King 7:
Narkoman prvo rasprodaje sve u kuci, domacin cuva svoje imanje. Juzna Koreja nije prodavala nista nego je napravila manijacki tezak plan koji je ispunila za par godina i napravila od sebe mali Japan za kratko vreme.

i kockar,i pijanica i bludnik...svi oni rasprodaju sve u kuci...a neki i samu kucu...samo,kakve to ima veze sa funkcionisanjem drzave...opet neka smesna poredjenja,kuca i drzava...ne moze to da se poredi batice...i nismo mi juzna koreja,koja je dobila svu mogucu pomoc od USA i puna entuzijazma krenula u obnovu posle okupacije i iscrpljujuceg rata..mi smo srbija,potonuo brod,propala zemlja,unistena ratovima i sankcijama,puna bede i mrznje prema svemu i svacemu...dok je juzna koreja govorila :dodji zapade,sloba je govorio :ko te *ebe zapade,*ebes demokratiju,kod nas ce samoupravljanje biti sve do konacnog ostvarenja nauchnog komunizma...i eto sta ispade od toga...laisse-fair ekonomija
 
Kako to pitas - kakvo je to poredjenje? Spiska se drzava, nije tvoja a kuca se cuva. Neki Srbi kao Velja recimo, stavljaju svoje imanje iznad drzave. Ako mislis da se drzava treba rasprodati, uvek ce imati ko ce da je kupi. Dok je takvog razmisljanja bice i nesreca. Pitaj siptara hoce li da spiska Srpska imanja dole? Nece, nema tih para kojim mozes kupiti Srpsko od siptara. Inace, Korejanci su primili mnogo manje novca nego sto smo mi od 2. sv. rata i od 5. 10. 2000. Korejanci su teskim radom i pamecu stvorili nesto.
 
King 7:
Kako to pitas - kakvo je to poredjenje? Spiska se drzava, nije tvoja a kuca se cuva. Neki Srbi kao Velja recimo, stavljaju svoje imanje iznad drzave. Ako mislis da se drzava treba rasprodati, uvek ce imati ko ce da je kupi. Dok je takvog razmisljanja bice i nesreca. Pitaj siptara hoce li da spiska Srpska imanja dole? Nece, nema tih para kojim mozes kupiti Srpsko od siptara. Inace, Korejanci su primili mnogo manje novca nego sto smo mi od 2. sv. rata i od 5. 10. 2000. Korejanci su teskim radom i pamecu stvorili nesto.

nemoj me sa tom kucom..malo je nezgodno.podseca me na onu pricu o referendumu pre bombardovanja...
korejancima svaka cast...vredni ljudi,znali za sta rade,imali su neke vrednosti u drustvu,za razliku od nas sada...
 
Onaj referendum pre bombardovanja je najludji referendum u ljudskoj istoriji. Nego, zelim samo da ti kazem da nijedna uspesna i napredna zemlja ne prodaje rudnike i fabrike. To je dobar znak da ona propada ( kao sto je propala kraljevina Jugoslavija )
 
serb_pagan:
ne znam zasto vas toliko sablaznjavaju koncesije za rudnike...pa to je sasvim normalna stvar...ulagac snosi rizik da tamo ne pronadje nista,nasa drzava nema dovoljno novca da vrsi istrazivanja i exploatise rudu,i dala drugome...sta tu ima lose?

Da baš tako....Sinoć sam slušao njihovog generalnog direktora iz centrale u Kanadi....Niko njima ne garantuje da će ruda biti pronađena....Srbija ipak, bez obzira na rizik dobija novac za koncesiju....Ako istraživanja budu uspešna 700 ljudi će dobiti posao sa prosečnom platom koja je 2x veća od plate u Srbiji (socijalni program sličan onom koji ova firma poseduje u rudnicima u Bugarskoj)....Pa zar da ljudi sede gladni i nezaposleni, a pruža se mogućnost da čitava jedna regija procveta....Država Srbija, nažalost nema sredstva da pokrene sama taj projekat!
 
А јел знаш ти пријатељу који су нуспроизводи тих ископавања... и шта кажу, нико им не гарантује а они трк уложили паре... ти онда ниси био на Западу кад тако причаш. Такве инвестиције се не дају без 100% сигурности, према томе немој причати о стварима о којима не знаш. Друго, војни сателити што снимају и оно што су њихови људи под формом УН-а узимали као узорке овде, док су били за време рата као и разни обавештајци који су годинама овде.... то бре они раде у свим земљама трећег света. Боли њих за 700 радника... Битно је оно испод земље. Нека носе, ал’ немој само причати о хуманости западних индустријалаца.
 
marlon:
А јел знаш ти пријатељу који су нуспроизводи тих ископавања... и шта кажу, нико им не гарантује а они трк уложили паре... ти онда ниси био на Западу кад тако причаш. Такве инвестиције се не дају без 100% сигурности, према томе немој причати о стварима о којима не знаш. Друго, војни сателити што снимају и оно што су њихови људи под формом УН-а узимали као узорке овде, док су били за време рата као и разни обавештајци који су годинама овде.... то бре они раде у свим земљама трећег света. Боли њих за 700 радника... Битно је оно испод земље. Нека носе, ал’ немој само причати о хуманости западних индустријалаца.
Nema, tu humanosti, Marlone....to si apsolutno u pravu! Ali, da li Srbija u sadašnjem stupnju razvoja može da pokrene tu eksploataciju? Sa druge strane, oni za 30 godina ne mogu u potpunosti da izvade svu tu rudu, a nakon toga perioda rudnici i kopovi se vraćaju u vlasništvo Republike Srbije, ako sam dobro shvatio
 
Наш народ има ону изреку коју често помињем... И на тараби пише п.... па ко лиже оста рапава језика. Тако би и са Аустријанцем што потписа са Богољубом за Мобтел, сад има да се суди са Србијом, па да видимо шта ће да се деси. Тако ће и бити са хрватским и словеначким капиталом који је полулегално ушао у Србију.... Живи били па видели.
 
marlon:
Наш народ има ону изреку коју често помињем... И на тараби пише п.... па ко лиже оста рапава језика. Тако би и са Аустријанцем што потписа са Богољубом за Мобтел, сад има да се суди са Србијом, па да видимо шта ће да се деси. Тако ће и бити са хрватским и словеначким капиталом који је полулегално ушао у Србију.... Живи били па видели.
Nisam baš primetila da je Šlaf nešto neurozan???? :wink:
 
marlon:
Pa Ambasadorko, ne sme da pokazuje lice... to ti je valjda jasno,,,, kad si ti videla nervoznog jakog političara ili industrijalca.... zna on dobro šta će da ispadne od svega.
Ti to mene prekrsti ili ja o nečemu nisam obaveštena????? :D Šalu na stranu.Neće Šlaf tu ništa izgubiti ali će zato neki dobiti.Zato sam račun za telefon uplatila na ime VLADE REPUBLIKE SRBIJE :D
 

Back
Top