bundevino ulje

nacafaca:
Da li bundevino ulje moze da se koristi i za przje?
Nažalost, sva ta razna ulja koja mogu da se iscede iz bilo čega, bundeve, susama, tikve, samo su modni trend i služe za mlaćenje love. U poslednje vreme sve više se vraćam prženju na dobroj staroj svinjskoj masti, koja se pokazala kao zakon i po pitanju ukusa a po nekim novim istraživanjima i kao zdravija od svih ulja!
 
nije istina
u zagorju hrvatskom koristi se 5 vekova, minimum, u Podravini se pravi domaće, svaka kuća ga pravi kao ovde npr. čvarke :) ( zapanjena sam koliko tokošta kod nas, ali kapiram, postupak je zayeban - mi koristimo domaće, podravsko ;) )
.....čudo kako ljudi misle da svet počinje od njih - onog momenta kad su oni saznali da nešto postoji, to je otada - novo. E, nije. Staro je.
 
E i ja isto mislim da je aroma jaka za pocenje ali ona devojaka danas u kuvati srcem (mojoj favorite emisiji) spremala je ono kinesko jelo i to na DOSTA bundevinog ulja a zaista izgleda ukusno mozda i probam ovih dana:))))))))a inace moj pradeda je bio glavni kuvar na dvoru Kralaja Petra i verovali vi ili ne sva jela je pripremao na svinjskoj masti:)))))))
 
pa kinesso jelo se i ne prži dugo, to samo treba da odmekne, sve te povrćkice...
moja tetka koja ima 80 godina kao argument da je mast zdravija i bolja od ulja (a ja se ne slažem, zbog trenutne razgradnje u višemasne kiseline) navodi da kad se uflekaš mašću, to može da se skine i to lako, sapunom, a od ulja - ne može, tj. do skoro nije moglo, do Vanish kreme :lol:
 
I ako sam rođena i živim u Banatu, ne volim svinjsku mast (čak i svinjsko meso jako reto jedem i to probrano) i od kad ja spremam hranu - spremam je na ulju. Koristim, naravno, suncoketovo, ali jako volim maslinovo tako da i njega dosta upotrebljavam. Mast upotrebljavam jako, jako retko.
Svojoj majci, koja je srčani bolesnik, nikako ne mogu da objasnim da je maslinovo ulje - zakon i da se okane svinjske masti!
Međutim, nedavno sam bila zaprepaštena kada je na nekom predavanju upravo namenjenom starijim osobama i ljudima sa zdravstvanim problemima u vezi srca, eminentni lekar, profesor fakulteta, poznat stručnjak - izjavio kako margarin i ulje treba zaboraviti i koristiti isključivo svinjsku mast! :shock: Naravno, u umerenim količinama, i uz odgovarajuću fizičku aktivnost. Čak je preporučio i čvarke i slaninu! :roll:
Ovo što kaže Betina tetka je krajnje logično...
kako se nešto "spere" sa krvnih sudova ako ga ne možemo oprati sa tkanine... ili ga peremo isključivo upotrebom jake hemije?
 
maslinovo utiče na stvaranje celulita....ne izbacuje se sasvim iz tkiva, ostaje u stanicama...
cucNcukret je zakon :P
i ja mislim da je zdravije pojesti slaninicu nego čips, ozbiljno :idea:
 
nacafaca:
E i ja isto mislim da je aroma jaka za pocenje ali ona devojaka danas u kuvati srcem (mojoj favorite emisiji) spremala je ono kinesko jelo i to na DOSTA bundevinog ulja a zaista izgleda ukusno mozda i probam ovih dana:))))))))a inace moj pradeda je bio glavni kuvar na dvoru Kralaja Petra i verovali vi ili ne sva jela je pripremao na svinjskoj masti:)))))))


ta u pravu ste sto na sto :)

a i betty je lepo rekla, przi se kratko na jakoj vatri :)

ako ste blizu, mogu da organizujem druzenje gde ce kuvati vlasnik najveceg i najboljeg i najduze otvorenog /17 god/ kineskog restorana u gradu!!!!! ime mu je huan i vlasnik je kineskog zida :) kuvao mi je i kuvace opet, uglavnom kada imam vise gostiju u kuci, a redovno u zadnje vreme za decije rodjendane :) moja deca su tinejdzeri i znaju vec uveliko sta je dobar obrok!!! ne jedu mc donalds gluposti nego vole supu sosa i mesa ko prave lalae :) :) :)

znaci, prezentaciju kineske kuhinje na raznim uljima mozete lako dobiti samo ako izjavite sledece:

u kuhinji ne postoje pravila ako se kuva srcem :)

inace, ja koristim redovno :
devicansko bundevino ulje
tj, presovano biljno ulje
proizvodjac : suncokret, hajdukovo
www.suncokret.co.yu
024 758052
cena: 340,oo din za flasicu od 250 mml
 
proka1:
........
ako ste blizu, mogu da organizujem druzenje gde ce kuvati vlasnik najveceg i najboljeg i najduze otvorenog /17 god/ kineskog restorana u gradu!!!!! ime mu je huan i vlasnik je kineskog zida :) kuvao mi je i kuvace opet, uglavnom kada imam vise gostiju u kuci, a redovno u zadnje vreme za decije rodjendane :) moja deca su tinejdzeri i znaju vec uveliko sta je dobar obrok!!! ne jedu mc donalds gluposti nego vole supu sosa i mesa ko prave lalae :) :) :)

znaci, prezentaciju kineske kuhinje na raznim uljima mozete lako dobiti samo ako izjavite sledece:

u kuhinji ne postoje pravila ako se kuva srcem :)
..........
Ako je poziv "opšti", prijavljujem se! :D
Nemoj posle da te čekamo ko' sa kobajama ;)
 
smeh:
Ako je poziv "opšti", prijavljujem se! :D
Nemoj posle da te čekamo ko' sa kobajama ;)

MHM? mogu i ja na kulinarske bahanalije? :P


btw. evo kako se pravi bundevino ulje (izvini, Bundevo! :lol: ): dakle, osuše se semenke na toploti (kao kad ih jedemo), onda se samelju (prave se takozvane pogače od toga), pa kuvaju, pa se skida ulje sa vrha i tako 100 godina tj.m,nogo sati...e, onda se to ulje što je ostalo ponovo malo proprži da ispari višak vode iz njega...zayebano. Za jednu flašicu ulja potrebno je 4 tepsije kvalitetnog semena. Zato je skupo ;)
 
Betty:
MHM? mogu i ja na kulinarske bahanalije? :P


btw. evo kako se pravi bundevino ulje (izvini, Bundevo! :lol: ): dakle, osuše se semenke na toploti (kao kad ih jedemo), onda se samelju (prave se takozvane pogače od toga), pa kuvaju, pa se skida ulje sa vrha i tako 100 godina tj.m,nogo sati...e, onda se to ulje što je ostalo ponovo malo proprži da ispari višak vode iz njega...zayebano. Za jednu flašicu ulja potrebno je 4 tepsije kvalitetnog semena. Zato je skupo ;)
Objašnjenje tehnološkog postupka je super! Sve košta, recimo, ako devojčetu skidam gaćice 20 minuta umesto 5 sekundi, jasno je da sam silno izdangubio i štetovao na vremenu. Ali, posle istog sledi što sledi i finale mu dođe na isto. Šta sam hteo kas'ti?
Mani te se ljudi budalaština, masnoća je masnoća. Od svega je (verujte) najbolja stara svinjska mast. A mode dolaze i odlaze. Ček' da se setim kad sam ono nosio "zvoncare"...?
 
petro:
Objašnjenje tehnološkog postupka je super! Sve košta, recimo, ako devojčetu skidam gaćice 20 minuta umesto 5 sekundi, jasno je da sam silno izdangubio i štetovao na vremenu. Ali, posle istog sledi što sledi i finale mu dođe na isto. Šta sam hteo kas'ti?
Mani te se ljudi budalaština, masnoća je masnoća. Od svega je (verujte) najbolja stara svinjska mast. A mode dolaze i odlaze. Ček' da se setim kad sam ono nosio "zvoncare"...?
[B]E, ovo je bilo stvarno slikovito objašnjeno. Preveo sam nekim prijateljima Italijanima i popadali su od smeha. Kažu da smo stvarno potpuno blesav narod! Moja preporuka je samo i uvek maslinovo ulje. Da se ne hvatam naučnih objašnjena zašto, reći ću da Italijani uz Grke imaju najduži životni vek u Evropi i najmanje gojaznih. Naučnici to pripisuju pre svega ishrani baziranoj na maslinovom ulju, sledi vino, i nećete verovati testo koje se ovde uništava. Pozdrav iz debele Bolonje![/B]
 
jeste da je skupo, pomalo i moderno, ali uvek se zalepim za flasicu ulja na kojoj pise da je bez holesterola >..................za mast bas i nisam siguran da je bez holesterola :) :) :) zato mi vojvodjani i imamo institut u kamenici, da nam struzu holesterol sa krvnih sudova, zato volimo cvarke, krofne /na masti pecene/ a tek leba i masti, leba i moce od pecenja, salcice tek pogotovo mmmmmmmmmmmmmmmm
 
imaju najduži životni vek zbog mediteranske kuhinje tj. tih silnih antioksidanasa (paradajz, crno vino)

btw. proko, yebote, holesterol je ŽIVOTINJSKA MAST i NARAVNO da je nema u BILJNOM ULJU :mrgreen:
To je obmana (neukih, ybg) potrošača :lol:
 

Back
Top