Test fizicke spremnosti

konkretno sa snagom, receno mi je da je "pozeljno", tj smatra se nekim zdravom normom, da se iz horizontalnog benca dize 70% svoje tezine, 3 serije po 10 ponavljanja, kao i da bi trebalo da se moze podici sopstvena tezina (jedno "ponavljanje")...
dakle, koje jos kriterijume znate, bilo za snagu ili kondiciju, sve "preporuke" su dobrodosle...
 
Hmmm... ja iz bencha dizem 120% svoje tezine tj. 20% vise od svoje tezine 8 ponavljanja

eto, to je bas lepo znati... fino.
a sad, back to the question: sta se smatra "nekom zdravom normom"?
Cooper kaze da je "very good" ako u svojim dvadesetim pretrcis preko 2800m za 12 min. Drago mi je ako opet neko ovde pretrci 4000m za 12 min, ali that's not the point... nismo ovde zarad licnih rekorda (bez uvrede, ok?) nego da vidimo one kriterijume "zdrave norme"!
Nadam se da neko zna jos neki primer osim Cooper-a, a i dalje cekam misljenja za ono sa snagom...
 
Postoji dosta testova za procenu snage, npr: skok u dalj iz mesta, troskok iz mesta, dizanje trupa za 30 sekundi, dinamometrija sake, vis u zgibu, zgibovi...

Zavisi da li se vrsi procena eksplozivne snage, repetativne snage, snage trupa, nogu itd.
 
Ja sam polagala dva testa fizičke sposobnosti i oba položila (moram malo da se hvalim :))..u jednom od njih je bio i Cooperov test između ostalog...
Kao i npr : maximalana broj sklekova za 10 sekundi, trbušnjaka za 30 sekundi...itd...
Sve zavisi, testovi se različito boduju, kriterijumi i norme su drugačiji u zavisnosti kakva je dalja namena..
Kakve su testove prolazili polaznici JSO, ili npr provera fizičkih sposobnosti za Višu školu unutrašnjih poslova. (Tu imaš Cooper-ov test).ili opet za spec jedinice u vojsci...
A što pitaš ti sve ovo? :)
 
testovi se različito boduju, kriterijumi i norme su drugačiji u zavisnosti kakva je dalja namena..
mene interesuje neka zdravstvena norma, znaci ne JSO ili na primer, MUP, nego cisto medicinski posmatrano...
Na primer, Cooper-ov test jeste nastao u vojsci (koliko sam skontao, Cooper je lekar koji je radio za vojsku SAD) ali mislim da je test ipak medicinske prirode, nije samo poenta u tome da kandidat sutra moze da pojuri neprijatelja preko polja, nego je u prvom planu medicina, tj zdravlje...
ovo je ujedno i odgovor na
A što pitaš ti sve ovo?
Posto je Cooper-ov test jedini koji znam, interesuju me slicni testovi, ,kojima je "norma" zdravlje, a koji se ticu i snage... (posto sam za trcanje odgovor dobio od kuper-a ;) )

Dakle, ako neko moze da navede jos neki test cija bi norma bilo zdravlje, molio bih da navede!
 
uytuytuyt:
mene interesuje neka zdravstvena norma, znaci ne JSO ili na primer, MUP, nego cisto medicinski posmatrano...
Na primer, Cooper-ov test jeste nastao u vojsci (koliko sam skontao, Cooper je lekar koji je radio za vojsku SAD) ali mislim da je test ipak medicinske prirode, nije samo poenta u tome da kandidat sutra moze da pojuri neprijatelja preko polja, nego je u prvom planu medicina, tj zdravlje...
ovo je ujedno i odgovor na

Posto je Cooper-ov test jedini koji znam, interesuju me slicni testovi, ,kojima je "norma" zdravlje, a koji se ticu i snage... (posto sam za trcanje odgovor dobio od kuper-a ;) )

Dakle, ako neko moze da navede jos neki test cija bi norma bilo zdravlje, molio bih da navede!

Kuperov test je test za procenu VO2max, tj. maksimalnog utroska kiseonika. Kuper je smatrao, a i bio je u pravu, da je izdrzljivost najbitnija od svih sposobnosti (izdrzljivost, snaga, okretnost, brzina itd.). Inace, radio je u vojnoj bazi, ali nisu testirani samo piloti vec i "obicni" gradjani.
 
oooooo.... Kako samo dobra tema... Lepo ste poceli... Molim vas da tako i nastavite. Bas me interesuju vasa razmisljanja i saznanja na ovu temu... Nadam se da ce te spomenuti jos koji test za procenu snage, izdrzljivosti, koordinacije, brzine, VO2max i sl. kako bi Proshirili diskusiju...
 
Testova ima milion, bukvalno sve moze sluziti kao test... dakle svaka od motorickih sposobnosti (izdrzljivost, brzina, gipkost, koordinacija, snaga i sila- s tim sto se ravnoteza i preciznost od skora posmatraju u okviru koordinacije) moze imati milion testova, npr. samo kod koordinacije hrvati su izolovali nekih 17 faktora od koji ona zavisi, a za svaki od njih ima testova koliko hoces. I ne bih se slozio s time da je izdrzljivost najbitnija motoricka sposobnost, koliko znam koordinacija se stavlja uvek u prvi plan e sad da li su ispod nje snaga i brzin... ili nesto drugo, zaista ne mogu da se setim.
Eto skrpih neki post onako na brzaka... odoh da vezbam sad malo :D
 
Ima test koji se koristi u USA a u stvari je isto sto i Kuperov test....Samo se trce 2 milje (3200m) za 13 minuta.Verujte mi,tezi je od Kupera,ali cilj je isti.Isto tako,ko istrci 2800 metara(kod muskaraca) je odlicno spreman,mada je sve to diskutabilno.Ja i kad sam imao stomacinu,taj sam test istrcao.Ostali koji se ozbiljnije bave atletikom moraju da istrce 4 000 metara,e to je stvarno tesko.
 
Mene interesuje od ovih autorizovanih testova da li znate sto god i ako znate i imate vremena da mi ih malo detaljnije opisete... Naravno da testova ima vishe nego vezbi cini mi se :D medjutim ja trenutno bash radim neshto na temu testiranja usportu te bi mi odgovaralo da pomenete sto veshe autora jer mi je to nekako interesantnije da ocenjujem, ispitujem i kritikujem... unapred hvala...
 
"Testiranje u kosarci" imas u gradskoj biblioteci, odatle sam ja uzeo (naravno ako si iz Bg), e sad "Kompletan kondicijski program" sam nabavio od nekih prijatelja, nisam je vidjao kod nas, to je Hrvatski prevod knjige "Basketball - Complete conditional program". Takodje koliko se secam Kukolj na kraju svojih knjiga uvek navodi neke testove. Ja npr imam u praktikumu iz Fiziologije milion testova, ali nisam na Bg DIF-u, tako da sumnjam da imamo isti praktikum.
Pozzz
 
"Testiranje u kosarci" imas u gradskoj biblioteci, odatle sam ja uzeo (naravno ako si iz Bg), e sad "Kompletan kondicijski program" sam nabavio od nekih prijatelja, nisam je vidjao kod nas, to je Hrvatski prevod knjige "Basketball - Complete conditional program". Takodje koliko se secam Kukolj na kraju svojih knjiga uvek navodi neke testove. Ja npr imam u praktikumu iz Fiziologije milion testova, ali nisam na Bg DIF-u, tako da sumnjam da imamo isti praktikum.
Pozzz

.... eeee..... %^%$##$%^ Ja imam kopiju antropom. od Kukolja i nema poslednjih strana ali dobro da znam gde traziti mada mislim da cu tu zateci samo par ovih najosnovnijih za koje sam itako znao.... Sta ti imash u praktikumu iz fiziologije? Ja imam neku fiziologiju od Nastasa ali tu ima samo Astrandov test... (dodushe odlicno obradjen)
i Baj d uej ... Da li neko zna koji se testovi, ali poslednjih godina, koriste za merenje maximalne potroshnje kiseonika i odgovarajucih respiratnornih i cirkularnih funkcija kod dece i adolescenata.

Hvala unapred......
 
Evo ovako pocinje deo praktikuma sa testiranjima:
- Merenje nekih kardivoaskularnih parametara u miru, opterecenju i oporavku
- Merenje nekih respiratornih parametera u miru, radu i oporavku
- Kiseonicka potrosnja u radu i energetika rada
- Indirektno odredjivanje maksimalne kiseonicke potrosnje
- Direktno odredjivanje maksimalne kiseonicke potrosnje
- Odredjivanje maksimalne potrosnje kiseonika formulom po van Dobelnu
Nastavak sledi :D
 
- Utrosak kiseonika posle telesnog rada (kiseonicki dug)
- Efikasnost fizickog rada
- Funkcionalne promene u organizmu pri razlicitim opterecenjima
a) Funkiconalne izmene u organizmu pri radu maksimalnog intenziteta
b) Funkcionalne izmene u organizmu pri radu umerenog inenziteta
 
Testiranja:
- Staticki napori (onda imas razlicite stvari da ispitujes)
- Faktori koji uticu na promenu funkcija u opterecenju (opet imas neke stvari da ispitujes)
- Astrandov test
- Testovi za odredjivanje radne sposobnosti:
a) Harvard step test
b) Trostepeni test po Letunovu
c) LPI test (Leistungspulsindex test)
d) Odredjivanje PWC170 pomocu 2 opterecenja

E sad ja ti nisam kucao sve, ove stvari koje imas da ispitujes to su isto neki testovi, ali manje bitni, i posle imaju oni taping testovi i neki testovi snage.
 
Testiranja:


E sad ja ti nisam kucao sve, ove stvari koje imas da ispitujes to su isto neki testovi, ali manje bitni, i posle imaju oni taping testovi i neki testovi snage.

Super..... Malo sam se sluzio literaturom (Baj d uej obavezno, ali ko dovoljno poznaje engleski jezik, prelistajte "Psyhological test for elite athletes" - Christoper John Gore odlicna literatura ja sam masu stvari povadio odatle.... Ali je "strogo ozbiljna" videcete po "zapremini") malo nalazio smernice po netu i polako zavrsavam rad..... ukoliko je nekom potrebno nesto na ovu temu naka javi ... ;) Hvala puno za testove.....
 
Inache konkretno rad se bavi Testovima opterecenja kod dece i adolescenata kao i problemima testiranja a i detaljno je opisan Astrandov test i njegova primena..... pa ako nekom nesto od ovoga zatreba ..... Za ostalo vezano za testiranja u sportu toplo preporucujem ovu gore navedenu Australijsku literaturu..... Apsolutno sve u njoj mozete naci jedino je problem sto ce vam dosta vremena otici na zackoljice u engleskom jeziku tj. neadekvatne prevode nekih reci za ovu vrstu istrazivanja tako da vam recnici bas i nece biti od pomoci ali su zato dovoljne neke osnove iz antropomotorike recimo da bi stvari bile jasnije
 
Znam i ja ponekad mucim muku citajuci prevode, pogotovo ako je literatura iz biomehanike iil motorne kontrole, pa se onda termini kao sto su power, strenght, force vrlo cesto mesaju, i dolazi do haosa... Inace da pitam... gde si nabavio knjigu "Psyhological test for elite athletes" - Christoper John Gore, koju si pomenuo u svom postu... A da... kakve su snse da procitam taj seminarski rad?
I reci mi gde studiras? Posto vidim da je lokacija Krusevac.
Hvala.
 

Back
Top