Mala pomoc oko nalaza!

PT bi trebalo da bude protrombinsko vreme koje se koristi za procenu spoljasnjeg puta koagulacije, roduzeno vreme ukazuje na deficit faktora koji ucestvuju u spoljasnjem putu koagulacije (faktor II,V,VII ), fibrinogen ili prisustvo antikoagulantnih cinilaca u plazmi...
Koji od njih ne radi kako treba to se utvrdjuje posebnim testovima.
Sta je OT...iskreno,pojma nemam.
No ne bi bilo lose da pogledate temu kako postaviti pitanje, pa cak i da date ceo nalaz jer ovako kad nam izvucete dva parametra a ne znam ni zasto ni zbog cega je trazeno...
 
Kako Vam izgleda nalaz:
- E po Westgreenu I sat 3mm
II sat 7mm
Eritrociti 4,48x10na12
Hemoglobin144 g/l
Leukociti 11,7x10na 4 u ccmm
Diferencijalna - segmentiranih 67%
- štapićastih 5%
- limfocita 27%
- eozinofilnih 1%
Urin - bjelančevine + , nadjeno pet hijalnih cilindara, sediment 1/2 Le
Boli me grlo, ima malo gnojnih cepova, temperature nema, 35 godina 98kg&184cm
Prepisan kliacil tablete 1,2 MM
 
Balkanika:
Interesuje me sta u analizi krvne slike oznacavaju skracenice OT i PT?
Sta znaci ako su te vrednosti povisene i uvecavaju se?



OT iPT su enzimi koji se odredjuju iz krvi,drugi naziv je AST i ALT.
Oni su poreklom iz misica,kako skeletnih tako i srchanog,i iz jetre.U sluchaju njihovih povishenih vrednosti treba ispitati stanje jetre,bilo dodatnim odredjivanjem jetrenih enzima npr:GGT,LDH,ALP,zatim virusnih markera npr:HBs antigena ,HCV...po potrebi uraditi i ultrazvuk jetre...
 
Uf, ne znam chime se bavi logichna, pa se unapred izvinjavam ako je hepatolog i ovim zadirem u polje hepatologije.....No.....skoro da samubedjena (mada dozvoljavam naravno i mogucnost da potpuno gresim, ali vrlo malu mogucnost) da OT i PT nisu drugi naziv za AST i ALT (raniji GOT i GPT). Iz postavljenog pitanja ne moze se ni naslutiti za sta su vezane ove skracenice. U tabeli abrevijacija koje su zvanicno odobrene za medicinsku upotrebu PT stoji za: protrombinsko vreme, fizikalnu terapiju i fibulu posterior; OT iskljucivo i jedino za okupacionu terapiju. To je naravno samo sto se zvanicnih abrevijacija tice.
No u nalazima biohemije OT AST ili AST (OT) na primer, znaci 'analysis on-treatment' dakle AST vrednost kada je pacijent na tretmanu. Za PT sam definitivno sigurna da je abreviacija za Protrombinsko vreme, u nekim drugim slucajevima moze oznacavati 'post-treatment' ili 'postoperational' (nakon tretmana ili nakon operacije).

Dakle veliko je pitanje o cemu se ovde zapravo radi, o kakvim skracenicama i sta one oznacavaju, no prilicno sam sigurna da ne oznacavaju drugo ime za AST i ALT.
Naravno, ako logichna ili ko drugi ima neke pouzdanije podatke ili reference koje drugacije kazu, bice mi drago da nesto novo naucim. Znam da se ove oznake ne upotrebljavaju u nasoj zemlji, pa bi bilo zanimljivo da cujemo i gde su analize radjene (a ako su kod nas - u kojoj laboratoriji).
Pozz!
 
Nemam ni ja druge podatke, ranije su se nazivali GOT i GPT ( eventualno ako je @Balkanika zaboravila da napise G ). :)
Nego , ona je navela da se radi o analizi krvi..i nije se vise javila da nam objasni pribliznije :|
 
Ajde nam malo pricaj o tome kakve tegobe imas.Sudeci po tome,ako smo se dogovorili da se radi o GOT i GPT i tome da su ti radili koafulacione parametre,tebi ispituju stanje jetre.Ako imas i upalu grla pa jos uvecane limfne cvorice iza usiju i na potiljku a sve to praceno lako povisenom telesnom temperaturom i opstom malaksaloscu,vrlo verovatno da se sumnjalo na infektivnu mononukleozu.Narocito ako se radi o mladjoj osobi,sto verujem da jesi.Krvna slika nije narocito ubedljiva za tu dijagnozu.Sto se nalaza urina tice,on je normalan,taj jedan + belancevina cesto prati infekcije i nestaje kada infekcija prodje.S obzirom na to da su ti dali kliacil-verujem da su se zaustavili na dijagnozi gnojne angine.
 
klavirstimer:
Ajde nam malo pricaj o tome kakve tegobe imas.Sudeci po tome,ako smo se dogovorili da se radi o GOT i GPT i tome da su ti radili koafulacione parametre,tebi ispituju stanje jetre.Ako imas i upalu grla pa jos uvecane limfne cvorice iza usiju i na potiljku a sve to praceno lako povisenom telesnom temperaturom i opstom malaksaloscu,vrlo verovatno da se sumnjalo na infektivnu mononukleozu.Narocito ako se radi o mladjoj osobi,sto verujem da jesi.Krvna slika nije narocito ubedljiva za tu dijagnozu.Sto se nalaza urina tice,on je normalan,taj jedan + belancevina cesto prati infekcije i nestaje kada infekcija prodje.S obzirom na to da su ti dali kliacil-verujem da su se zaustavili na dijagnozi gnojne angine.
Pomesao si stvari , radi se o 2 razlicita nalaza @ intre i @ balkanike ! :lol:
Balkanika se vise nije javio/la :confused:
 

Back
Top