Pohod Azijskih dzinova

marlon:
:D:D:D Brate ti ne da nisi omasio nego si otisao u zonu sumraka....:D Secam se ono kad je Anja Rupel isla po Jugi i pevala njihove pesme pocetkom 90 tih. Sad ko zna ko je ona i ko joj je tatak.... za mitove i legende si u pravu ali ja ne bih bas bio jednoznacan. Mozemo mi da ne cenimo slovence i njihovu, ja je zovem underground kulturom, ali Leibach je kulturoloski fenomen na ovom prostoru i jako nam je blizak. Kao i sto je Srbija jako bliza Slovencima nego Hrvatima, sto se dalo videti na doceku Nove u Beogradu.

Ма да, не треба све поједностављивати око тих НСК-ствари, али ја онако, генерално (тако их и њихова публика доживаљава, а не беже ни сами од тога). Него, Ања, да (јел' то зато што сам поменуо Малколма :wink: ?)... Чекај, ко јој је тата? Колико знам Мита је стриц (чух негде да су Рупели протестанти, има мало Словенаца протестаната, као и Мађара - Јожеф Каса је исто протестант).
 
Ma mislio sam na Dimitrija... 'ebiga brate mlogo stvari u glavi, pa se pomesa :D Al' da je promovisao i gurao gde treba i ne treba, znam dobro jer imam drugara tamo. A mala uopste nije losa, mislim kao karakter, nije neki bolesnik da pati za egzibicionizmom po svaku cenu. Inace slagvort je bio samo na kripto-komunisticku doktrinu koju si spomenio. Meni licno vise odgovara ta "dekadentna" kultura koju reprezentuje Laibach nego npr. Novi primitivizam. Inace Malkolm..:D vise volim McLarrena od ovoga.
 
marlon:
Ma mislio sam na Dimitrija... 'ebiga brate mlogo stvari u glavi, pa se pomesa :D Al' da je promovisao i gurao gde treba i ne treba, znam dobro jer imam drugara tamo. A mala uopste nije losa, mislim kao karakter, nije neki bolesnik da pati za egzibicionizmom po svaku cenu. Inace slagvort je bio samo na kripto-komunisticku doktrinu koju si spomenio. Meni licno vise odgovara ta "dekadentna" kultura koju reprezentuje Laibach nego npr. Novi primitivizam. Inace Malkolm..:D vise volim McLarrena od ovoga.

А добро, укуси... Ја одрастох на Њу Примитивсу, а и више ми се ослања на ту традицију Клеша и Пистолса (као што је и Мухарем започео исто што и Мекларен, али контам да га је и превазишао по мултимедијалности у тој причи - наравно, Мекларен је легенда своје врсте). Него, морам да ти испричам - води једном Снежана Дакић интервју са Меклареном, па га пита "да ли ће Србија сада успети да се уклопи у модерну Европу, пошто смо кренули путем реформи?" Овај се од срца насмеје, па каже "не, него ће доћи момци у оделима, купити све што имате и онда сте завршили". Замисли, интервју с Малколмом Меклареном, а питања која се не постављају ни петом секретару мисије ЕУ.

Бежим, касније ћемо једном о Мекларену и Мухарему.
 
Zarathustra, mogao bi da svratis ponekad na forum Istorija. Ako te ne mrzi otvori tamo temu o Japanu i Kini, pa de lepo diskutuje. Taj podforum posecuje dosta ljudi koji znaju znanje i sa kojima moze da se lepo vodi polemika.
Bio bih ti zahvalan ako bi svratio i otvorio temu.
 
UrosWasHere:
J*bo vas vise i Seselj i Ljotic ostala bagra... Imate milion drugih tema, pa tamo laprdajte o tome... Ovo je tema o Kini, Indiji, Japanu i ostalim zemljama iz tog regiona. Zato sic odavde.


Урке, ударило калифорнијско сунце у главу, видим ја... Љотића си овде ти први поменуо (тј. поменуо сам ја квислиншку екипу, али не поименично, осим Јонића, и ове сад групице, Чеде и Прокића). Модератор је ваљда тај који треба да опомене цењене учеснике у дискусији кад омаше топик. Ти мало коригуј речник и наступ пре него што опет себи дозволиш да непозван интервенишеш у конструктивним оф-топицима, као што је био овај о НСК-у и осталом. Иначе стварно остављаш утисак неопаване краварске сировине из неке једноставне комедије; чудно, често мислим да су Американци већином пристојан свет - осим масовних убица које бирају - а ту стереотипну представу о "Амеру-сељачини" углавном промовишу искомплексирани дођоши. Хвала ти што си ми потврдио да не мислим то без основа.
 
Zarathustra:
Разуме се, Јапан је први уздигнути азијски индустријски тигар. Њихов успон је почео још 60-тих да би већ у следећој деценији заузели доминантну позицију на азијском и светском технолошком тржишту. Педесетих их је из пепла дигао амерички план инвестирања за развој Јапана да би касније наставивши тим стопама постали економска сила првенствено у економском смислу. Данас Јапан практично и нема војску због 2. св. р. и пребукиран је америчким базама.

....Одлике Јапанаца у свему могу повући паралелу са њиховим антиподима Немцима у Европи. Јапанци су без премца најдисциплинованији народ у Азији.
Они су такође народ који верује да им следи водећа улога у том делу света.
Имали су велики историјски проблем недостатком сировина и простора на свом тлу па с стога увек тежили експанзији. Последица дуге историјске изолације је проузроковала стварање синдрома ксенофобије и неподношења било каквог страног елемента као "туђе кости"
Јапанци су, условно речено народ саздан од строгих навика и од "побожног" поштовања према националној власти !

Јапан је несумњиво у две етапе 20-тог века доживео свој зенит. Данас је постао истинска економска империја Азије и једна од најскупљих земаља на свету. Већ одређено време међу далекоисточним становништвом влада мишљење да је Јапан у многим погледима постао декадентан, за шта и имају право.
Уметност у Јапану, укључујући кинематографију и манга цртеже обилују разним крајње извитопереним садржајима као одлика крајње капиталистички и технолошки развијеним цивилизацијама.
Доста Јапанаца су хронично депресивни и имају крајње видове вентила и пражњења од стреса које у многоме могу подсетити на баханалије старих Римљана (рецимо певање уз - њихов изум - караоке док не изгубе дах), младе девојке иду на операције кичме и ноге као и комплетне измене личног описа да би подсећале на western fashion models.

Занимљива ствар за тај део света је да цела скупина далекоисточних земаља - Јапан, Кореја, Вијетнам, Монголија, све културноисторијски гравитирају Кини, односно древној Кини управо у тој мери како и све европске земље античкој Грчкој и Риму (рецимо, у прве 3 наведене земље старокинески је био древни језик исто тако заступљен као и латински и грчки код нас).

Уназад међу Кином и Јапаном постојале су бројне међусобице. С правом се може рећи да се Кинези и Јапанци данас воле у најмању руку колико и Срби и Хрвати.
Јапанци су Кинезе увек третирали као нижу расу, ниже културе што им је задуго и ишла на руку изузетно слаба развијеност Кине у модерном добу. Неизбрисив печат у историји ових двеју земаља је оставио 2. св. р., за који Кинези имају сличну документацију као и Срби за НДХ.
Тврди се да су 30-тих година пре званичног почетка 2. с.р. док су Јапанци слободно експлоатисали кинеске територије, при пруженом отпору Чанг Хаи Шека- предводника кинеских националиста, Јапанци масакрирали 300 000 људи у Нанђингу за пар дана :shock: .
Уистину, несагледиви злочини у свету у од прве половине 30-тих до 45. извршени управо у Азији. По горе наведеном незабележеном злочину је комунистичка власт у Кини снимила један од најморбиднијих филмова икада, Црно сунце над Нанкингом, којим је дуго година махала како се злочини не би никад заборавили. Злочини из 2.с.р и дан данас представљају горући проблем у односима Кине и Јапана.

Ипак након дуге завојевачке и империјалне историје Јапана, Јапанци су упамћени као фанатички, беспрекорно часни борци, до крајности дисциплиновани. Оданост цару, за кога су сматрали да је беспрекоран, свом позиву и земљи, демонстрирали су у херојском отпору америчкој морнарици и авијацији на Пацифику. Јапанци су у то време држали сва острва до Аустралије и целу обалу укључујући Индокину. Њихово херојство је морало клонути пред америчким мучком демонстрацијом силе нуклеарног оружја. :x
Сматра се да бол и туга над Хирошимом и Нагасакијем код Јапанаца неће никад избледети !

Хвала Заратустра, ово питање постављам јер је земља без ресурса, поражена и разрушена после 2.светског рата успео да направи "економско чудо" - а неки стручњаци то називају ЕКОНОМСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ. Најважнији фактор јапанског успеха је сигуро непрекинути духовни континуитет са сопственом традицијом. У начину размиљања, деловања и организације друштва и днас у Јапану могу да се виде елементи древног, а филозофија самураја коришћена за борилачке успехе често може да се препозна у преговарачким тактикама пословних Јапанаца.

Мислим да би за нас било више него корисно да се мало УГЛЕДАМО НА ЊИХ. Јапанци су показали велику способност асимиловања туђих достигнућа БЕЗ ВЕЛИКЕШТЕТЕ ПО СОПСТВЕНУ НАЦИОНАЛНУ И КУЛТУРНУ ОСОБЕНОСТ.
 
Sunchaser:
Урке, ударило калифорнијско сунце у главу, видим ја... Љотића си овде ти први поменуо (тј. поменуо сам ја квислиншку екипу, али не поименично, осим Јонића, и ове сад групице, Чеде и Прокића). Модератор је ваљда тај који треба да опомене цењене учеснике у дискусији кад омаше топик. Ти мало коригуј речник и наступ пре него што опет себи дозволиш да непозван интервенишеш у конструктивним оф-топицима, као што је био овај о НСК-у и осталом. Иначе стварно остављаш утисак неопаване краварске сировине из неке једноставне комедије; чудно, често мислим да су Американци већином пристојан свет - осим масовних убица које бирају - а ту стереотипну представу о "Амеру-сељачини" углавном промовишу искомплексирани дођоши. Хвала ти што си ми потврдио да не мислим то без основа.

Kao prvo ja nisam Amerikanac i malo veze sa Amerikancima imam(osim lokacije), vec sam Srbin. Kao drugo, prelistaj malo teme. SVAKA koja je otvorena, a ne tice se Kosova, Cetnika ili Komunista je brzo pretvorena jednu takvu. Malo mi je preko glave da se zainteresujem za neki interesantan topik na dve strane, a posle na narednih 10 moram da citam prepucavanja koja apsolutno nikakve veze sa temom nemaju. Ako se skrene sa teme, a rasprava je konsturktivna, pa otvorite novu temu pa tamo "konsturkujte", ne na vec postojecoj temi.
Zar nisam u pravu?
 
eremita:
Хвала Заратустра, ово питање постављам јер је земља без ресурса, поражена и разрушена после 2.светског рата успео да направи "економско чудо" - а неки стручњаци то називају ЕКОНОМСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ. Најважнији фактор јапанског успеха је сигуро непрекинути духовни континуитет са сопственом традицијом. У начину размиљања, деловања и организације друштва и днас у Јапану могу да се виде елементи древног, а филозофија самураја коришћена за борилачке успехе често може да се препозна у преговарачким тактикама пословних Јапанаца.

Мислим да би за нас било више него корисно да се мало УГЛЕДАМО НА ЊИХ. Јапанци су показали велику способност асимиловања туђих достигнућа БЕЗ ВЕЛИКЕШТЕТЕ ПО СОПСТВЕНУ НАЦИОНАЛНУ И КУЛТУРНУ ОСОБЕНОСТ.

Tesko da cemo mi ikada moci da se ugledamo na Japance... Japanska kultura i tradicija je nesto totalno drugacije od svega sto je ikada vidjeno da ovim prostorima... Nazalost.
 
UrosWasHere:
Kao prvo ja nisam Amerikanac i malo veze sa Amerikancima imam(osim lokacije), vec sam Srbin. Kao drugo, prelistaj malo teme. SVAKA koja je otvorena, a ne tice se Kosova, Cetnika ili Komunista je brzo pretvorena jednu takvu. Malo mi je preko glave da se zainteresujem za neki interesantan topik na dve strane, a posle na narednih 10 moram da citam prepucavanja koja apsolutno nikakve veze sa temom nemaju. Ako se skrene sa teme, a rasprava je konsturktivna, pa otvorite novu temu pa tamo "konsturkujte", ne na vec postojecoj temi.
Zar nisam u pravu?


Да, али на форуму "Политика" мораш и да очекујеш да актуелности "загуше" све остало. Мислим, у праву си донекле, али смета ми је твој речник из иницијалне поруке (мислим, "јебо вас Шешељ", "шиц" и сличне досетке, па на шта личи такав наступ). Да си прву поруку написао као ову другу, вероватно бих се и сложио с тобом. Ипак, тешко је (на форуму који се зове "Политика", у земљи којој управо одузимају један део територије) очекивати да свака темна неће на крају да се сведе на то. Што се четника и комуниста тиче, и мене смара кад се та расправа убаци где јој место није.

Што се саме теме (успон Азије) тиче, слажем се да је и добра и важна (надам се да ће потрајати, радо бих ушао у разговор са Заратустром око Јапана, али ми, нажалост, обавезе тренутно не дозвољавају, штавише, потпуно ћу се повући с форума на неки период, јер, авај, за ово човек мора да има прилично добар распоред и много времена на располагању, чак и кад није неки загрижен форумаш, као што ја нисам). Ипак, Дух се такође доста бави тиме, скромни допринос теми смо дали и ми остали, и не бих се сложио да је тема "упропашћена" повременим оф-топицима (који читање и чине само лакшим, јер, уколико те не занимају, пређеш их и наиђеш на оно што те интересује)...
 
Ja se izvinjavam zbog recnika. Inace jako retko psujem. Ako prelistas mojih oko 1000 poruka videces da sam samo jos jednom opsovao. Nije ova tema toliko bila ugusena koliko su druge tri ili cetiri koje sam juce poceo da citam i onda jednostavno izgubio zivce zbog rasprava koje nemaju apsolutno nikakvih dodirnih tacaka sa temom. Posto i ovo odvaci temu od sustine, bice to moj poslednji post koji nema veze sa Azijom.
Pozdrav.
 
UrosWasHere:
Ja se izvinjavam zbog recnika. Inace jako retko psujem.


А добро, деси се сваком :wink: . Не бих ни реаговао да то није био твој први пост упућен (између осталих) и мени.



Posto i ovo odvaci temu od sustine, bice to moj poslednji post koji nema veze sa Azijom.
Pozdrav.

Такође.
Поздрав и теби.
 
eremita:
Хвала Заратустра, ово питање постављам јер је земља без ресурса, поражена и разрушена после 2.светског рата успео да направи "економско чудо" - а неки стручњаци то називају ЕКОНОМСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ. Најважнији фактор јапанског успеха је сигуро непрекинути духовни континуитет са сопственом традицијом. У начину размиљања, деловања и организације друштва и днас у Јапану могу да се виде елементи древног, а филозофија самураја коришћена за борилачке успехе често може да се препозна у преговарачким тактикама пословних Јапанаца.

Мислим да би за нас било више него корисно да се мало УГЛЕДАМО НА ЊИХ. Јапанци су показали велику способност асимиловања туђих достигнућа БЕЗ ВЕЛИКЕШТЕТЕ ПО СОПСТВЕНУ НАЦИОНАЛНУ И КУЛТУРНУ ОСОБЕНОСТ.

Наравно такве земље и треба да нам буду узор, мада менталитетска баријера није занемарљива. Веруј ми у далекој Азији се тренутно догађају чуда из дана у дан о којима Запад ни најмање не сумња, већ сумануто троши енергију у сулудом надјачавању са исламским светом (пр. ради карикатуре, окупације и глупости). Суштина је да ће жути у сваком случају сачекати бољег спаринг партнера за трећу рунду....

Због чега је све ово битно ?
Због тога да се код нас мало рашире видици и да схватимо да је свет велик у сваком смислу те речи. Испада да је та ЕУ ултимативни модел наших историјских стремљења у којој морамо да се нађемо по што по то, а сума нашег идејног развоја је ту негде зарибала или се завршава на ЕУ

Све време и Дух и ја говоримо битности "трећег пута" данас за који би Србија требало да се заузме, разуме се до мере колико јој се то споља дозвољава. Суштина тог пута би требало да буде јака корпоративно-национална држава с акцентом на устаљеној јакој уставној држави која би творила нацију унутар ње. Опасност је што би њена пренаглашеност од "тата" могла да малициозно буде етикетирана као "фашизам".
Раније сам ја већ говорио о ноторном парадоксу и малформацији како рецимо Расим Љајић до пре него што је постао министар је изјављивао како је он Бошњак (!?). Та ствар би требало да буде решена кроз практичну папирологију и транспарентност закона према којој сви у границама Србије са њеним држављанством и пасошем су децидно грађани Србије илити Срби. Нема ту тандара-мандара, питање вере, ових-оних обичаја, законски сви су Срби, а тај проблем су данас елегантно (наравно уз повољан развој околности од 95.-98.) решили Хрвати. Тиме бисмо стали на реп евентуалном даљем сецесионизму, једино што још остаје отворено питање Косова !

За твоју информацију: Кина је окупирала и припојила Тибет 49.-50. уз одобрење Црвене армије, направивши је Аутономном покрајином. У том тренутку Тибет није бројао више од 6 милиона, а број Хан Кинеза (Хан=Србин у бившој Југи) је био занемарљив око пола милиона. Већ 1986. број Кинеза је надмашио број Тибетанаца. До данас им није помогла ни тибетанска Влада у изгнанству, ни деценијско трабуњање Хјуман Рајтс Воча са целом својом екипом, чак ни сам Далај Лама за кога се с правом може рећи да је медијски најпопуларнији верски вођ у свету после папе !
Наравно да је таква популациона поређења тешко правити јер је у Србији дијаметрално супротна ситуација, али то је живи пример успешне популационе полтике. Ханци данас чине велику већину у свих 6 аутономних покрајина - Унутрашњу Монголију, Пограничну Кореју и Тибет.Код њих се потпуно успешно одвио процес интеграције свих 55. националних мањина унутар Кине што је потпуно супротно од онога што је нас задесило са Ким !

Како је ћопави Загорац успео тако добро да нас одради мени тешко да ће икад постати јасно !
Око добре популационе политике данас не сме бити никаквих нагодби с другим политичким аранжманима !
 
Zarathustra:
Због чега је све ово битно ?
Због тога да се код нас мало рашире видици и да схватимо да је свет велик у сваком смислу те речи. Испада да је та ЕУ ултимативни модел наших историјских стремљења у којој морамо да се нађемо по што по то, а сума нашег идејног развоја је ту негде зарибала или се завршава на ЕУ

Све време и Дух и ја говоримо битности "трећег пута" данас за који би Србија требало да се заузме, разуме се до мере колико јој се то споља дозвољава. Суштина тог пута би требало да буде јака корпоративно-национална држава с акцентом на устаљеној јакој уставној држави која би творила нацију унутар ње. Опасност је што би њена пренаглашеност од "тата" могла да малициозно буде етикетирана као "фашизам".
Раније сам ја већ говорио о ноторном парадоксу и малформацији како рецимо Расим Љајић до пре него што је постао министар је изјављивао како је он Бошњак (!?). Та ствар би требало да буде решена кроз практичну папирологију и транспарентност закона према којој сви у границама Србије са њеним држављанством и пасошем су децидно грађани Србије илити Срби. Нема ту тандара-мандара, питање вере, ових-оних обичаја, законски сви су Срби, а тај проблем су данас елегантно (наравно уз повољан развој околности од 95.-98.) решили Хрвати. Тиме бисмо стали на реп евентуалном даљем сецесионизму, једино што још остаје отворено питање Косова !

За твоју информацију: Кина је окупирала и припојила Тибет 49.-50. уз одобрење Црвене армије, направивши је Аутономном покрајином. У том тренутку Тибет није бројао више од 6 милиона, а број Хан Кинеза (Хан=Србин у бившој Југи) је био занемарљив око пола милиона. Већ 1986. број Кинеза је надмашио број Тибетанаца. До данас им није помогла ни тибетанска Влада у изгнанству, ни деценијско трабуњање Хјуман Рајтс Воча са целом својом екипом, чак ни сам Далај Лама за кога се с правом може рећи да је медијски најпопуларнији верски вођ у свету после папе !
Наравно да је таква популациона поређења тешко правити јер је у Србији дијаметрално супротна ситуација, али то је живи пример успешне популационе полтике. Ханци данас чине велику већину у свих 6 аутономних покрајина - Унутрашњу Монголију, Пограничну Кореју и Тибет.Код њих се потпуно успешно одвио процес интеграције свих 55. националних мањина унутар Кине што је потпуно супротно од онога што је нас задесило са Ким !

Видим да се пелцер онога што називамо "трећи пут" и што се суштински своди на слободу мишљења од задатих тема шири овим форумом. Драго ми је због тога. Ја наравно подржавам идеју корпоративно-националне државе. Корпоративност је ту јер капитал по својој функцији не може да жртвује себе ради дугорочних циљева шире заједнице. Све озбиљне државе су националне државе.
Оно за Љајића се може схватити само кроз појам политичке нације. Ипак, скрећем пажњу да је и тај појам под великим искушењима у најизразитијим земљама-примерима таквог усмерења - у Француској и Турској. Србија после свих "скраћивања" може да рачуна да ипак неће имати тих проблема, односно да ће моћи да интегрише муслимане у Санџаку и католичке мањине у Војводини. Најбитније је запамтити да су онда етничке припадности ствар за по кући, а сви држављани су политички гледано Срби. Не Србијанци, јер не постоје ни Французијанци. И наравно српска култура ту остаје као доминантна матрица такве државе, док се уважавају и етнички доприноси појединих заједница. Додајем да религија не би требало да је доминантна ствар у одређивању политичке нације. Она то није ни код других.

Поређење са Тибетом не можемо извести јер после свих однарођавања Срби у СФРЈ нису могли имати тако доминантну улогу. Мада извесна демографска кретања се и даље могу подстицати - рецимо насељавање избеглица у напуштена села на северу Србије, подстицање Срба да остану у Рашкој области или на југу Србије...
 
Duh Sekire:
Видим да се пелцер онога што називамо "трећи пут" и што се суштински своди на слободу мишљења од задатих тема шири овим форумом. Драго ми је због тога. Ја наравно подржавам идеју корпоративно-националне државе. Корпоративност је ту јер капитал по својој функцији не може да жртвује себе ради дугорочних циљева шире заједнице. Све озбиљне државе су националне државе.
Оно за Љајића се може схватити само кроз појам политичке нације. Ипак, скрећем пажњу да је и тај појам под великим искушењима у најизразитијим земљама-примерима таквог усмерења - у Француској и Турској. Србија после свих "скраћивања" може да рачуна да ипак неће имати тих проблема, односно да ће моћи да интегрише муслимане у Санџаку и католичке мањине у Војводини.

Најбитније је запамтити да су онда етничке припадности ствар за по кући, а сви држављани су политички гледано Срби.

Не Србијанци, јер не постоје ни Французијанци. И наравно српска култура ту остаје као доминантна матрица такве државе, док се уважавају и етнички доприноси појединих заједница. Додајем да религија не би требало да је доминантна ствар у одређивању политичке нације. Она то није ни код других.

Поређење са Тибетом не можемо извести јер после свих однарођавања Срби у СФРЈ нису могли имати тако доминантну улогу. Мада извесна демографска кретања се и даље могу подстицати - рецимо насељавање избеглица у напуштена села на северу Србије, подстицање Срба да остану у Рашкој области или на југу Србије...

Ставови Тебе и Заратустре су по мом мишљењу ПОТПУНО ПОГРЕШНИ из разлога:

1. Ви би хтели да појам нације СРБИ буде ДРЖАВЉАНСТВО А НЕ НАЦИЈА... то
је до сада највећи АНТИСРПСКИ СТАВ изражен на овом форуму, одвратна
левичарска подметачина. Лепо сте смислили КАКО ДА СРБЕ ЗБРИШЕТЕ
СА ЛИЦА ЗЕМЉЕ. Срамота!
И то у тренутку када је свака шуша у бившој
СФРЈ ДОБИЛА НАЦИОНАЛНОСТ И ЕТНИЧКИ ЧИСТЕ ДРЖАВИЦЕ.

2. Одакле вам та сулуда идеја да некога ко се изјашњава као Бошњак (а то му је
признао цео свет) претопите у Србина муслиманске вере ???

3. Одакле вам та сулуда идеја да некога Хрвата претопите у Србина католичке
вере. Није ни чудо што неки теоретичари тумаче да су Срби ХЕГЕМОНИСТИ.
 
1. Појам народа (етноса) и политичка нације није исто. Сви у Француској су Французи, а приватно могу бити Арапи, Бретонци, Корзиканци... ја сам рекао да тај концепт није лишен проблема али га не треба одбацивати, и не знам какве везе има са комунизмом. Је ли по теби Наполеон био комуниста?!?
Рецимо да је нација = народ(етнос) + народ(демос)
Швајцарску нацију рецимо чине људи који говоре три различита језика...
2. Бошњак је етничка припадност и то му нико не замера. Ако има српски пасош он је за свет Србин. Рецимо, Николас Бернс је преговарачима о босанском Уставу из сва три народа рекао "Жалим да вас видим као Босанце". Ето на то се можемо позвати. Друга је ствар што је идентитет босанске "државе" споран и што такве ствари не прејудицирају унутрашње уређење (које може бити и федерално).
3. Руђер Бошковић је био Србин католичке вере и мени ту ништа није спорно. Што се тиче неког Хрвата који живи у Суботици, он има српски пасош, дакле...
 
Duh Sekire:
1. Појам народа (етноса) и политичка нације није исто. Сви у Француској су Французи, а приватно могу бити Арапи, Бретонци, Корзиканци... ја сам рекао да тај концепт није лишен проблема али га не треба одбацивати, и не знам какве везе има са комунизмом. Је ли по теби Наполеон био комуниста?!?

Каква бре ПОЛИТИЧКА НАЦИЈА ??? Зашто шириш интернационалистичке идеје. Шта се било ког Србина тиче "како Французи" - а и лепо се види како сада плаћају те идеје. Србија је држава СРПСКОГ НАРОДА И СВИХ ГРАЂАНА КОЈИ У ЊОЈ ЖИВЕ (баш као што пише и у Хрватском уставу).


Duh sekire:
Рецимо да је нација = народ(етнос) + народ(демос)
Швајцарску нацију рецимо чине људи који говоре три различита језика...
2. Бошњак је етничка припадност и то му нико не замера. Ако има српски пасош он је за свет Србин.

Не може да Бошњак буде Србин само зато што има српски пасош ????????? Бошњак је Бошњак - а Србин је Србин. НАЦИЈА И НАЦИОНАЛНА ПРИПАДНОСТ ЈЕ ЈЕДНО - А ДРЖАВЉАНСТВО ЈЕ НЕШТО САСВИМ, САСВИМ ДРУГО.


Duh sekire:
Рецимо, Николас Бернс је преговарачима о босанском Уставу из сва три народа рекао "Жалим да вас видим као Босанце". Ето на то се можемо позвати. Друга је ствар што је идентитет босанске "државе" споран и што такве ствари не прејудицирају унутрашње уређење (које може бити и федерално).
3. Руђер Бошковић је био Србин католичке вере и мени ту ништа није спорно. Што се тиче неког Хрвата који живи у Суботици, он има српски пасош, дакле...

Николас Брнс, наравно, једе го*на у огромним количинама и он Ти је веома лош пример на који се позиваш.

А ово за Хрвата који живи у Суботици ДА СЕ ИЗЈАСНИ КАО СРБИН само зато што има српски пасош...хохохооооооооо... :roll:

И мени није спорно ако се Руђер Бошковић ИЗЈАШЊАВАО као Србин католичке вере - али ми је веома споран Твој предлог - значи да би Срби који евентуално живе у Хрватској били ХРВАТИ ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ, да ли си то хтео да кажеш??? Мораш да схватиш да су у бившој СФРЈ створене НАЦИОНАЛНЕ државе и не можеш да национално изједначих са држављанством .
 
Ма није реч о изразима него схватању ствари.
Не видим ништа антисрпски у томе да сваки грађанина Републике Србије има једнака права и одговорности без обзира на етничку, верску и сваку другу припадност. Те припадности су приватна ствар.
 
Duh Sekire:
Ма није реч о изразима него схватању ствари.
Не видим ништа антисрпски у томе да сваки грађанина Републике Србије има једнака права и одговорности без обзира на етничку, верску и сваку другу припадност. Те припадности су приватна ствар.

Наравно да не постоји ништа антисрпског у томе а и треба тако да буде да СВАКИ ГРАЂАНИН ИМА ЈЕДНАКА ПРАВА... само видим велики проблем у томе што Твој предлог одузима ПРАВО СРБИМА НА СВОЈУ ДРЖАВУ, јер то би био исход... потпуно обесмишљавање националне државе.

И једно мало питањце... ако Ти, рецимо, ниси Србин него Хрват, зашто би Ти ИМАО ДВЕ ДРЖАВЕ А СРБИ НИ ЈЕДНУ ???
 
Реч је о компликованим проблемима који обухватају све државе-нације на терену Европе. Јер све те државе имају етнички корен. Ови проблеми идентитета и мањина превазилазе ову тему.
Добро је што смо установили да у неком таквом погледу нема ничег антисрпског, а додајем и да то нема никакве везе са левицом или десницом.
 
@Дух Секире

Немој да трошиш енергије са људима којима је манир да се са свима посвађају на форуму а не да разговарају разложно (типа, заговараш то и то, ја ти одговорим штуро, а прилепим ти пет етикета -сатаниста, левичар, марксиста, човекомрзац). Уосталом претпостављам да је већина њих велики фан секташке издавачке куће Ихтус (која је као шатро за православље) од које су и покупили све сумануте идеје које трпају под капу "креационизма".... :evil: :evil: :evil:
Добро си им и рекао идеја креације је нешто сасвим друго, а креационизам као покрет је дошао из САД и са њим СПЦ нема ама никакве везе :evil: ....

Укратко -ставови које износи еремита ће најбрже одвести Србију на границе 1878., а они такође несвесно иду на руку тези оне србомрзачке шиптарчине што тврди да је наша тежња да остваримо да православац на Балкану = СРБИН (!?)
На жалост, такви људи не схватају смисао ни грађанске државе нити било каквог утицаја Француске револуције на поредак данашњих држава........
АЛО, 21. ВЕК ЈЕ ЗАКУЦАО НА ВРАТА !

Србија је, барем још увек, секуларна држава !


P. S. Још једна ствар: овакви људи не разумеју да разговарамо о практичним решењима државног и националног питања, а не нешто ФУНДАМЕНТАЛНО од некада, сада, заувек за вијеке вијекова
 

Back
Top