zajednicka kasa?

random_cloud_form

Aktivan član
Poruka
1.621
Ozenjeni i udate, interesuje me sta mislite o ideji zajednicke kase i kako to izgleda u praksi?
Iznenadio sam se saznavsi da brojni supruznici praktikuju ovaj modalitet upravljanja finansijama.
Svoje zarade odlazu na jedno mesto i onda u nekakvom dogovoru trose odatle.
Licno sam protiv tog centralizma, vise mi odgovora da ja i ona imamo zasebne, odvojene budzete a da samo podelimo troskove, u smislu ko ce koje racune da placa i ostalo.

Kako vi funkcionisete po tom pitanju?
 
Ja nisam tvoja ciljana publika, ali volim da komentarisem, pa:

razmisljala sam bas o tome, recimo, godinama sam finansijski samostalna, imam svoj racun u banci, i onda se udam i odjednom- ide plata na taj "zajednicki"... Ne znam bas! Pre sam za odvojene racune, ali da se zna koji je neki kucni "budzet" za odredjne stvari. Tipa svako da "za kucu" po x% plate, pa kad se to potrosi da se doda jos i slicno.

Znam da moji roditelji imaju svako svoj racun.
 
Ako delimo dobro i zlo, srecu i tugu, prava i obaveze, logicno je da delimo i novac. Imamo bas takvu situaciju koju opisujes i smatram je jedinom logicnom i normalnom. Niko nikoga ne sputava, kupujemo sta ko zeli u skladu sa mogucnostima i uzivamo u tome sto je sve zajednicko. Kako nema sputavanja, nema ni potrebe za odvojenim fondovima.:P Volim kada nesto kupi i raduje se zato sto ga volim i osecam to i sa njegove strane.:P:P

Ipak znam neke ljude sa kojima nije moguce deliti novac jer su sebicni ili neodgovorni. :roll:
 
random_cloud_form:
Licno sam protiv tog centralizma, vise mi odgovora da ja i ona imamo zasebne, odvojene budzete a da samo podelimo troskove, u smislu ko ce koje racune da placa i ostalo.


A sta ako neko zaradjuje malo a neko mnogo?

Sta ako neko ne zaradjuje uopste?

Da li birati bracnog partnera po plateznoj sposobnosti?

Da li treba podeliti troskove i onda "bogati" partner sebi ugadja, a "siromasni" saatavlja kraj sa krajem? :roll:

Da li biste se dobro osecali kao taj bogatiji partner?

Da li bi vam bilo ok da vam bogatiji partner poklanja ili pozajmljuje novac?

Da li bi vas bilo sramota da kupujete sebi a da vas muz ili zena ne moze sebi da kupi ono sto zeli?

Velika je razlika izmedju teorije i prakse!

Pozdrav!:P
 
ukupno imamo 4 racuna,jedan tekuci zajednicki i svako svoj stedni
srecom ja zaradjujem malo manje a trosim malo vise pa mi taj zajednicki tekuci ne smeta previse(ali imam u vidu neki plan odvajanja racuna,nikad se ne zna)
 
To je jedna od vrlo vaznih stvari na kojoj se vrednost i cvrstina veze i braka proveravaju.
Tu se vidi kako ko shvata brak, na ispravan ili pogresan nacin i koliko je spreman da prevazidje sopstvenu sebicnost.
Kod nas konkretno ne postoji "moj novac","tvoj novac", "moj plac","tvoj plac", "moja kola", "tvoja kola" i itd. sve "pripada" nama tj. porodici sa tim da mi kao roditelji upravljamo novcem ali da ipak postoji hijerarhija u donosenju vaznih odluka.
Mi smo se dogovorili da ako ne znamo odgovor na neki problem u vezi sa novcem muz donese konacnu odluku.
Ipak moram da istaknem da mi kao hriscani se trudimo da se ne vezujemo za novac i gledamo ga kao vrlo relativnu stvar, znaci uvek se prema njemu isto odnosimo bez obzira na kolicinu koju trenutno imamo. Moj muz nekad kaze da je ceo zivot sto se tice novca jedno konstantno presipanje iz supljeg u prazno, tj. nekad mislis da si nesto ustedeo a onda se drugi put istrosis do kraja.
Npr. imamo jedan zajednicki racun na kome se uplacuje plata iz skole u kojoj radim, a muz radi privatno i na crno i dobija pare na ruke. Kad nekom nesto treba taj samo javi da je kupio i to je to.
Ako se radi o krupnijem trosku onda se prvo konsultujemo da li nam je potrebna ta stvar, koliko mozemo da izdvojimo i sl.
Sto se tice garderobe ja imam mnogo vise stvari i vise kupujem dok moj muz voli da ima manje stvari ali kvalitetnih i da ih duze nosi jer ne voli da ide u tu vrstu kupovine, ali zato ga vise zanimaju stvari u vezi racunara i automobila.
Naravno da je potrebno da svako ima odredjenu granicu i odgovornosti prema sebi i svojoj porodici, tj. ja licno necu kupiti kozne cizme,markirane i na pocetku sezone( 8-12 hiljada din.) vec kozne cizme, italijanske, na sredini sezone za (3-4 hiljade).
Ali zato ako je u pitanju planinarska obuca i oprema onda smo oboje saglasni ( only the best) jer imamo iskustva sa losom opremom i to moze glave da nas kosta.
Znaci opusteno, ali sa licnom odgovornoscu i prema trenutnoj situaciji.
Ovde nisam nista rekla o troskovima za decu jer je to posebna prica i zavisi od uzrasta i mnogo toga dr. naravno ona imaju prioritet.
I da ne zaboravom, da se trudimo i da ne zaboravimo nase bliznje i njihove praznike i nekad nevolje i da pomognemo koliko mozemo.
 
gurmanci, pa bas zbog tih razlika u zaradama (kao i zbog razlika u individualnoj potrebi za trosenjem) meni se cini da su bolje resenje odvojeni budzeti, nema iskoriscavanja i slicnog.
ako primas manje, bila bi i manje opterecena oko troskova.
a ako si sklona cestim kupovinama krpica, upadala bi u minus i trpela bez para neko vreme. sve bi se mnogo lakse regulisalo.
odvojeni budzeti su cak pravi nacin da se izbegnu svadje ko koliko uzima itd.
zato me i cudi sto mnogi parovi imaju zajednicke kase???

mesovit nacin, koji je pomenula lara, mozda ipak zvuci kao najbolje resenje. odvojiti odredjenu sumu za kucu, najbolje proporcionalno visini zarada, ako jednom plata duplo veca, duplo vise ce ucestvovati u troskovima, npr za uobicajene troskove recimo da treba 10 000, ti zaradnjujes 20 000 a ona 10 000, ona ce dati 3 300 a ti 6600, ostalo je tvoje, ako zaradjujes vise imaces vise i da troskaris, hehe.
 
boze kako ti trazis razlog za svadju.sve si pametna,sve znas...
ako ti tako radis znaci da je automatski jedino pravilno?samo ljudi kao ti pravilno shvataju brak?odakle ti znas da je to pravilno?gde pise?sem u tvojoj svetoj knjizi,nju ne priznajem.
 
random_cloud_form:
gurmanci, pa bas zbog tih razlika u zaradama (kao i zbog razlika u individualnoj potrebi za trosenjem) meni se cini da su bolje resenje odvojeni budzeti, nema iskoriscavanja i slicnog.
ako primas manje, bila bi i manje opterecena oko troskova.
a ako si sklona cestim kupovinama krpica, upadala bi u minus i trpela bez para neko vreme. sve bi se mnogo lakse regulisalo.
odvojeni budzeti su cak pravi nacin da se izbegnu svadje ko koliko uzima itd.
zato me i cudi sto mnogi parovi imaju zajednicke kase???

mesovit nacin, koji je pomenula lara, mozda ipak zvuci kao najbolje resenje. odvojiti odredjenu sumu za kucu, najbolje proporcionalno visini zarada, ako jednom plata duplo veca, duplo vise ce ucestvovati u troskovima, npr za uobicajene troskove recimo da treba 10 000, ti zaradnjujes 20 000 a ona 10 000, ona ce dati 3 300 a ti 6600, ostalo je tvoje, ako zaradjujes vise imaces vise i da troskaris, hehe.
imaju zajednicke jer je tabu pricati o lovi kad pricamo o ljubavi,tako nekako.ali sve manje je tako jer kad vide kako se ciganisu posle na razvodu ipak je bolje imati ciste racune nikad ne znas kako neko moze da poludi
 
random_cloud_form:
gurmanci, pa bas zbog tih razlika u zaradama (kao i zbog razlika u individualnoj potrebi za trosenjem) meni se cini da su bolje resenje odvojeni budzeti, nema iskoriscavanja i slicnog.
ako primas manje, bila bi i manje opterecena oko troskova.
a ako si sklona cestim kupovinama krpica, upadala bi u minus i trpela bez para neko vreme. sve bi se mnogo lakse regulisalo.
odvojeni budzeti su cak pravi nacin da se izbegnu svadje ko koliko uzima itd.
zato me i cudi sto mnogi parovi imaju zajednicke kase???

mesovit nacin, koji je pomenula lara, mozda ipak zvuci kao najbolje resenje. odvojiti odredjenu sumu za kucu, najbolje proporcionalno visini zarada, ako jednom plata duplo veca, duplo vise ce ucestvovati u troskovima, npr za uobicajene troskove recimo da treba 10 000, ti zaradnjujes 20 000 a ona 10 000, ona ce dati 3 300 a ti 6600, ostalo je tvoje, ako zaradjujes vise imaces vise i da troskaris, hehe.


Najbolji je onaj nacin koji prihvataju oboje, ali ne radi se samo o tebi i njoj, tu su i deca, nepredvidjeni troskovi... Mi smo prosecno ekonomski obezbedjeni i nemamo mogucnosti da svakog meseca kupujemo krpice ili neke skuplje stvari.

Kada pominjes uobicajene troskove to je nesto sto se prilagodjava. Bilo je situacija kada sam imala vise i kada sam imala manje novca nego sada. Prosto, osecam se delom celine i delimo zajednicku sudbinu.

Naravno da volimo da kupujemo i trosimo, ali trosimo koliko mozemo, dakle "uobicajeni troskovi" se prilagodjavaju. Tako je bilo uvek i uvek smo zeleli da jedno drugo obradujemo.O iskoriscavanju nema ni govora!!! Mozda zato i ne mogu da zamislim odvojeni budzet.

Ne navodim svoj slucaj kao primer, jer mislim da zavisi od konkretnih partnera.:P Pozdrav!
 
@gurmanci
a sta mislis da imate neke razlicite ideje,npr mom muzu je apsolutna glupost da kupim sebi tasnu od 300€.a meni je glupost da on trosi toliko na odrzavanje auta.i nikako da se slozite oko toga i moze ladno da dodje do svadje?zar nije onda bolje imati odvojene racune pa kad otplatite stan,struju telefon i ostalo bazicno onda svako nek troskari kako hoce
 
hanibaI77:
imaju zajednicke jer je tabu pricati o lovi kad pricamo o ljubavi,tako nekako.ali sve manje je tako jer kad vide kako se ciganisu posle na razvodu ipak je bolje imati ciste racune nikad ne znas kako neko moze da poludi

Ne mogu da se prirpemam za razvod celog zivota :roll:

Mozda bih drugacije razmisljala da imamo neku veliku ustedjevinu, mada ne verujem. :P
 
nije pripremanje na razvod,normalno kad ulazis u brak i ne pomisljas na razvod.ali takve stvari se desavaju ljudima a da niko od njih nije mislio na to.i ne rolaj,ne prilici ti uz ozbiljan ton :wink:
 
hanibaI77:
boze kako ti trazis razlog za svadju.sve si pametna,sve znas...
ako ti tako radis znaci da je automatski jedino pravilno?samo ljudi kao ti pravilno shvataju brak?odakle ti znas da je to pravilno?gde pise?sem u tvojoj svetoj knjizi,nju ne priznajem.

Ako se ovo odnosi na mene, evo ovako.
Ja nigde nisam rekla da je to sto ja radim ispravno, kao ni sta je to sto je ispravno.
Da se svadjam nemam ni najmanju zelju, a ti ako ti je malo zastala kost u grlu citajuci moj post neka te muz malo lupi po ledjima da prodje, a mogla bi malo i da obnovis
( naucis) srpski jezik pa ces onda pravilno razumeti smisao onoga sto pisem. :D
 
ajde batali tu zabrinutost za tudje zdravlje kad nemas sta da kazes,dosadno je i ne vodi nekom resenju u diskusiji.ako umes uopste da diskutujes bez da osudjujes i propagiras svoje
 
e da..tema...huh..tesko pitanje, zaista..posle 12 god braka, nevidjenih finansijskih problema, i velikih razmimoilazenja sta je prioritet, definitivno ne znam kakv bih stav zauzela u nekakvoj buducoj zajednici..pogotovo sto imam dvoje dece..jbt, ne znam kako bih trazila od nekog da izdrzava moje dete..nikako...:roll:
imam vrlo veliku rezervu prema toj dogovornoj varijanti, gde sve pare idu u zajednicku kasu..mislim, super je to i lepo..i ima situacija kad jedan supruznik ne radi, pa naravno da onaj drugi nece biti skot i davati mu na kasicicu..to je apsolutnio neprihvatljivo..ali mi se cini prihvatljivo i ok, da tamo gde oboje rade, ipak zadrze jedan iznos samo za sebe..gde veci deo ide za stan, hranu, decu, stvari itd, a manji deo-10, 20% na licne potrebe-odecu, hirove, licna zadovoljstva, bilo da su u pitanju izlasci ili cigare ili teretana...
cinjenica je da svi imamo veoma razlicita gledanja na to sta su prioritetu, i da ipak svako treba da zadrzi autonomiju u tom nekom ljudskom smislu, da ce sebi ispuniti neki hir sa gushtom, bez da mu posle zena zvoca ili muz drzi predavanje...to je neki min slobode..
najlepse je kad su oboje svesni, racionalno raspolazu novcem i imaju dovoljno tolerancije za partnera...ali, malo je takvih brakova
 
i da, takav rezon nije priprema za razvod ili nepoverenje..naprotiv..bas zelja da se unapred eliminisu zarista sukoba, i da svako ima sto vise slobode

e sad, mozda je lova problem samo tamo gde je nma..ali, ne bih se zaklela..mislim da je problem i tamo gde je ima, ali ne na nivou-cipele ili zimske gume, vec ibica ili novi auto..tako nekako:roll: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Dobro kaze hani da kad se prica o ljubavi onda je kao bzvz da se prica i o parama. Mislim da je ovo u svakom slucaju stavka koju bih ja pomenula pre ulaska u brak. Normalno da niko nece da se "citav zivot sprema za razvod", ali malo realnosti nije na odmet.

Sigurno da nikako ne bih volela da budem izdrzavana zena, opet, normalno ce mi biti i da on sutra zaradjuje vise od mene, mada i ako bude obrnuto, no big deal.

Pitala sam se za te izdrzavane zene, kako to ide, dobijaju mesecni dzeparac, ili po potrebi, ili odresene ruke? Brrr... ja stvarno to ne bih volela.
 

Back
Top