Robotika kod nas

ja sam pre neko vece gledao emisiju o nasem coveku koji je postavio osnove robotike zahvaljujuci nekoj Tacki obrtnog momenta(tako nesto).na koji se nacin bavis robotikom,posto je to dosta zajebano i retko zanimanje?
 
Kod nas od 60 godina postoji jaka roboticarska skola. U tom periodu kod je napravljena prva vestacka saka u svetu. Prof Vukobratovic je svetski poznati naucnik u toj oblasti i njegova teorija o nultom momentu se danas koristi kod svih humanoidnih robota.

Na drugom planu vec par godina (5-6) postoji takmicenje u Robotici koje se odrzava u novom sadu i kojim rukovodi Prof Borovac sa FTN-a u NS. Prve tri plasirane ekipe se kvalifikuju i idu na evropsko prvensto.
EUROBOT.org
Pre par godina dve nase ekipe iz NS su osvojile duplo 5 mesto.
Na tom takmicenju mogu da ucestvuju sve obrazovne institucije (fax, vise sk i srednje skole) kao i klubovi tehnike i pojedinci i grupe.
Za sve informacije obratite se prof. Borovcu
 
Ono što je dobro kod petoosnih robota je f-ja teach-in.
Kod serijske proizvodnje gde jedan robot opslužuje tri i više CNC mašina jako je teško programirati njegovo kretanje, tako da se onda sve odradi sa teach-in funkcijom.
Ja se nadam da će i u mojoj firmi biti instalirani roboti (za sada imamo samo troosne manipulatore), ali zasigurno ne u naredne dve godine pošto se ide na zapošljavanje operatera na CNC mašinama.
Ko hoće da vidi automatsku liniju sa manipulatorima, a može da stigne do Nove Pazove, neka se javi na e-mail.
 
Prosto nisam mogao da povjerujem da nisam čuo za tog čovjeka, a završio sam elektro fax :shock:. velika nepravda, tek nedavno sam pogledao intervju sa njim na RTS-u.

ja sam pre neko vece gledao emisiju o nasem coveku koji je postavio osnove robotike zahvaljujuci nekoj Tacki obrtnog momenta(tako nesto).na koji se nacin bavis robotikom,posto je to dosta zajebano i retko zanimanje?

To je ZPM tacka, ili tacka nultog momenta, a akademik prof. dr Miomir Vukobratovic je sa njom stekao svetsku slavu. Ona je osnova kretanja svih humanidnih robota.

Kod nas od 60 godina postoji jaka roboticarska skola. U tom periodu kod je napravljena prva vestacka saka u svetu. Prof Vukobratovic je svetski poznati naucnik u toj oblasti i njegova teorija o nultom momentu se danas koristi kod svih humanoidnih robota.

Na drugom planu vec par godina (5-6) postoji takmicenje u Robotici koje se odrzava u novom sadu i kojim rukovodi Prof Borovac sa FTN-a u NS. Prve tri plasirane ekipe se kvalifikuju i idu na evropsko prvensto.
EUROBOT.org
Pre par godina dve nase ekipe iz NS su osvojile duplo 5 mesto.
Na tom takmicenju mogu da ucestvuju sve obrazovne institucije (fax, vise sk i srednje skole) kao i klubovi tehnike i pojedinci i grupe.
Za sve informacije obratite se prof. Borovcu

ove godine uzimamo prvo mesto ;)

DA 60ih je postojala jaka roboticarsaka skola i tada su nasi istrazivaci predvodjeni dr Vukobratovicem u institutu Mihajlo Pupin razvijali cuvenu "Beogradsku saku", kao i pneumatske egzoskelete. No. projekti su zamrli jer bolesnici za koje su egzoskeleti bili namenjeni su odbijali da koriste iste. Kasnije je sve to zamrlo zbog rata.

Zanimljiv podatak je da takve egzokelete posle evo skoro 40 godina razvijaju Amerikanci za vojne potrebe.

inace prof Borovca mozete dobiti na ovaj email.
borovac@uns.ac.rs


Jel ima ovde neko ko se bavi robotikom?
Programiranjem robota, upravljanjem i slicno?
I ako neko zan u kakvom je razvoju robotika kod nas...

Ja se bavim, kao i sve moje kolege ;)

ja sam pre neko vece gledao emisiju o nasem coveku koji je postavio osnove robotike zahvaljujuci nekoj Tacki obrtnog momenta(tako nesto).na koji se nacin bavis robotikom,posto je to dosta zajebano i retko zanimanje?

umesto zajebano stavi zanimljivo.....

Ono što je dobro kod petoosnih robota je f-ja teach-in.
Kod serijske proizvodnje gde jedan robot opslužuje tri i više CNC mašina jako je teško programirati njegovo kretanje, tako da se onda sve odradi sa teach-in funkcijom.
Ja se nadam da će i u mojoj firmi biti instalirani roboti (za sada imamo samo troosne manipulatore), ali zasigurno ne u naredne dve godine pošto se ide na zapošljavanje operatera na CNC mašinama.
Ko hoće da vidi automatsku liniju sa manipulatorima, a može da stigne do Nove Pazove, neka se javi na e-mail.

a treba vam operater na CNC masinama ili roboticar??? e taman meni treba posao, i negde da odradim praksu....
 
ПИТАЊА ИЗ РОБОТИКЕ:

1. Шта је робот?
2. Како је настала реч робот?
3. Ко је и када израдио планове и скице андроида?
4. Каква је разлика између хуманоидног и индустријског робота?
5. Наведи неке послове при којима се примењују роботи?
6. Каква је разлика између кинематског пара и кинематског ланца?
7. Која кретања остварују роботи?
8. Шта је транслација, а шта ротација у раду робота?
9. На који начин се остварује покретање робота?
10. Како се управља роботима?
11. Оправданост примене робота?
12. Шта омогућава роботу да „осећа“?
 

Back
Top