Lekovi protiv bolova

apache

Ističe se
Poruka
2.012
Nadam se da mi mozete pomoci...
Uvek kada popijem neki lek protiv bolova dobijem alergijsku reakciju, u vidu oticanja ocnih kapaka koji se skoro zatvrore.
To mi se pre 6-7 godina prvo desilo od analgina, zatim i od baralgian pa i od kafetina. Naravno te lekove vise nisam pila, a ni druge lekove protiv bolova u strahu da mi se to ne desi ponovo. Kada god bi mi se to desilo ja sam odlazila kod lekara i davali su mi injekciju urbazona od koje bi to proslo, i rekli mi da taj lek ne pijem, a na moja pitanja da li moze da se utvrdi sta bih smela da pijem protiv bolova, uvek su mi govorili da to moram sama da ispitam, po principu na sta ti se ne naduju oci to smes da pijes.
Posto sam relativno mlada(20 godina) to su bila prva uzimanja tih lekova, i od tada kad god me nesto zaboli, ne pijem nista.
Pre 2 godine mi se desilo da mi je celo telo bilo u koprivnjacama koje su bile toliko velike da su se spajale i prekrile celo telo, i kada sam otisla kod lekara, opet su mi dali urbazon, a li se to navracalo naredna dva dana, i opet sam primala urbazon. Kasnije sam isla kod alergologa i osim razovora nista vise m i alergicna sam na sve supstance koje se ispituju(polen,perje,prasina,gljivice... i to u velikoj meri a imam i astmu), a i alergicna sam na jagodu.
Na kraju svega toga, lekar opste prakse mi je rekao da ne jedem lesnike, orahe, kikiriki, badem, jagode, maline, kivi... iako sam ja to uvek jela, a osim jagoda nisam imala problema, i najvaznije nista od toga nisam jela nekoliko dana pre pomenute alergije, a ni nikakav lek. Cega sam se ja pridrzavala godinu dana, a od tada vec godinu dana jedem sve na predlog drugog doktora.
Znam da je post opsiran, i izvinjvam se na tome,ali htela sam da pomenem sve okolnosti, radi bolje "dijagnoze", za slucaj da je to povezano.
Dakle, moje pitanje je ima li ovo sve neke povezanosti, i sta bih ja mogla da pijem kada me zaboli glava, stomak, zub...
 
Analgin i baralgin su isti lekovi, samo ih prave razlicite farmaceutske kuce(metamizol natrijum)...caffetin je( paracetamol+propifenzon+kofein+kodein fosfat) znaci izbegavas i to sto ima u svom sastavu neki od ovih jedinjenja.
Jesi li nekad uzimala ibuprofen(brufen, ibuprofen,ibuprofen retard)?
 
Nisam znala to za kafetin, da je jedan od sastojaka paracetamol. Ovih dana ima malo povisenu temperaturu i u apoteci nisu imali febricet, pa su mi dali paracetamol irekli su da je to isto, a meni se oba puta kada sam popila malo nadulo jedno oko, ali nisam mislila da je od toga, posto mi od febriceta nikada nista ne bude.
Nisam nikada uzimala ibuprofen...
 
Sve lekovi koje si navela su iz grupe nesteroidnih antireumatika.Astmaticarima je po pravilu zabranjeno da ih piju (tu spada i ibuprofen ili Brufen).Na zalost,kod nas su ti analgetici najcesci.Moras se podvrci alergijskim testovima.Ranije se masovno davao Trodon ovako visoko osetljivim pacijentima ali sada je on zbog zloupotreba na crnoj listi.Trazi uput za alergologa.Problem sa tvojom konstitucijom je u tome sto su alergije moguce i posle vise konzumacija.Febricet i Paracet imaju istu aktivnu komponentu ali razlicite aditive-tako kad naidjes na lek koji ti odgovara-drzi ga se dok se ne pokaze suprotno i ne pristaj na zamene sve dok ti lek odgovara.Nezgodno,znam.Isto tako kostunjavo voce,jagodicasto voce,cokolada i kikiriki ako ih konzumiras uz terapiju mogu isprovocirati alergijsku reakciju i na supstance na koje ranije nisi bila alergicna.Moras biti jako selektivna,nema ti druge.
 
Od febriceta mi se nikada nisu nadule oci.
Kada sam bila mladja desavalo se da kada sam bolesna popijem andol, ali od kada su mi zvanicno dijagnostikovali astmu rekli su mi da ga ne pijem.
A sta je sa aspirinom? Je l' bih mogla njega?
Sto se alergologa tice, pola svog zivota sam provela kod lekara, i nikada nista. Prepisu neku terapiju, od koje mi nije narocito bolje, i samo me kljukaju razlicitim lekovima.
Kad god sam pitala za detaljnije utvrdjivanje alergije, oni su mi govorili da je ti komplikovan proces i da moraju da se prave posebni preparati, jednom recju nista od toga. One klasicne alergo testove, prasina, polen i slicno, sam poslednji put radila pre2 godine, i kao sto sam rekla alergicna sam na sve te stvari i to je jedino sto su "pristajali" da mi rade od ispitivanja. do duse posto sam ja iz Kraljeva tamo je bila takva praksa, a vec dve godine zivim (studiram) u Beogradu, i isla sam u studentsku polikliniku i ni oni nisu bili bas preterano zainteresovani da mi pomognu, odnosno kazu mi da pijem presing ili klaritin kada mi se javi bilo kakva alergijska reakcija, a u slucaju da je neka jaca da odem da mi daju urbazon.
U kojoj bi ustanovi osim studentske poliklinike mogla da potrazim pomoc?
 
klavirstimer:
Sve lekovi koje si navela su iz grupe nesteroidnih antireumatika.Astmaticarima je po pravilu zabranjeno da ih piju (tu spada i ibuprofen ili Brufen).....

zasto astmaticari ne smeju da uzimaju nesteroidne reumatike? jel' to vazi za sve (misilim na nimulid, na piroxicam i slicno), ili samo za brufen?

fala i poz :).
 
Takav je stav u medicini no opet zadnju rec daje alergolog,kad su u pitanju alergije na lekove njihova rec je zakon.
Licno znam neke asmaticare koji odlicno podnose brufen i izumaju ga...ko ce ga znati kako ce ko da odreaguje.
 
Rekoh da ne otvaram novu temu kad sam vec ovde pricala o alergiji, da vam ne pravim guzvu...
Dakle, stiglo prolece i ponovo se javilo kijanje, zapusen nos, svrab nosa, ociju, danas u mi se i oci malo nadule... Obicno su mi prepisivali pressing ili claritin.
Poslednji put kada sam bila kod lekara, rekli su mi za AERIUS, pa ga ja danas uzeh, posto mi ga je doktorka bas nahvalila, i rekla da je najbolje da uzmem njega.
Zanima me da li i njega da pijem isto 5 dana, kao sto sam pila i claritine i pressing?
 
Dr. jos jedno podpitanje. Moja cerka je kao manja imala cesto opstruktivni bronhitis sa napadima astme. Sada ima 4 godine i ne pamtim kada je imala poslednji napad. S proleca i na jesen uzima kao preventivu flixotide 2x1 udisaj. Desava se da se razboli dobije temperaturu i ja joj uglavnom dajem brufen sirup. Primetila sam da od joj se od paraceta temperatura brze vrati, dok je sa brufenom smanjenje temperature delotvornije i duze. Alergicna je na polen korova i trava. Nikada nije imala reakciju na brufen, super ga je podnosila. Jednom mi je jedan pedijatar rekao da bi trebalo da izbegavam brufen zbog astme. Da li da ga potpuno ukinem ili ne? Hvala
 
To je malo komplikovano objasniti.
Svaki lekar ima svoja neka licna iskustva, zvanicna skola kaze da se nesteroidni inflamatorni lekovi ne daju osobama sa astmom i to je ok jer zaista jedan deo njih ima reakciju na te lekove ali opet sa druge strane dobar deo osoba koji imaju astmu uzimaju brufen i nikada njime nisu provocirali napad.
Licno, mislim da je paracetamol pravi antipiretik i da je u svakom slucaju bolje davati njega deci nego brufen.
 
Za apache!!!
Ja već godinama imam problema sa alergijom, koja se javlja u vidu užasnog otoka usana i jezika - znači nešto kao gušenje...
Uzrok je nepoznat, da bi se na kraju ispostavilo da sam alergična na neke lekove ( konkretno orvagil)!!!
Kad sam bila mala imala sam penicilinski šok i zbog toga mi 25 godina daju zamene, na koje sam sad takodje postala alergična!
Uzmeš uput od doktora iz doma zdravlja za alergologiju u kliničkom centru.
Sa tim uputom odeš na glavni šalter u kliničkom centru i zakažeš pregled kod alergologa.
U zakazano vreme i dan, odeš - kažeš sve što te muči i oni te obično (kad su lekovi u pitanju) upute na dnevnu bolnicu tj. ispitivanje alergije na sumnjive lekove...
Ja sam to isto zakazala, duže se čeka,ali videću šta će biti. Tek za 27.jul...

Eto,drago mi je ako sam ti bar malo pomogla...
Pozdrav... :razz:
 
Ja za sve vrste bolova koristim .................. Razlika izmedju klasicnih ....................-a je u tome sto se MD oblik otopi u ustima, pa se pun analgetski efekat postigne za samo 10 do 15 minuta.
Prednost je i u tome sto upotreba leka nije vezana za vodu, te ga mogu uzeti bilo gde.
............................ali se strukturno razlikuje od njih pa ne bi trebalo da se javi neka ukrstena alergijska reakcija. .................
Pozdrav
 
Poslednja izmena od moderatora:
Izvukli ste temu staru 2 godine zbog cega?!
Vasa licna misljenja o kvalitetu lekova i njihovoj bezbednosti budite ljubazni i zadrzite za sebe.
Na ovom forumu se lekovi ne savetuju, niti se iznose iskustva sa njima.
 

Back
Top