ZASTO NEMA VISE CEPELINA ?

Ideja gradnje velikih cepelina nikad nije napuštena...

Samo, putničke varijante ne dolaze u obzir - jednostavno su suviše spori.

Mnogo više pažnje daje se potencijalnim teretnim varijantama, gde brzina dovoženja tereta nije od tolikog uticaja. Naročito je zanimljiva opcija dopremanja tereta na nepristupačna mesta - kao helikopteri. Samo, problemi su veći od prednosti - veliki uticaj atmosferskih uslova (vetar, kiša), ogromne dimenzije (koliki mu treba hantgar!), slabe manevarske mogućnosti, itd.

Tokom hladnog rata razmatrana je upotreba dirižabla u protiv-podmorničke svrhe, kao nosača senzora / patrolne platforme velikog radijusa...
 
ninpo masinac:
Postoji projekat CARGOLIFTER-a, koji se radi u Nemackoj i koliko znam u poodmakloj je fazi. To bi bio cepelin velikih dimenzija sposoban da u svoju "unutrasnjost" primi kontejnere tezine oko 160t. Flota tih cepelina bi mogla da prenese dosta tereta, cak bi po nekim njihovim procenama ugrozila neke grane prevoza tereta vodenim putem.

http://www.howstuffworks.com/cargolifter.htm

Pozdrav

Mislim da je taj projekat otkazan jer su, koliko ja znam, otvorili zabavni park (tipa WATHER WORLD) u hangaru koji je izgradjen za CARGOLIFTER - inace taj hangar predstavlja najveci zatvoreni prostor u Evropi.
 
ninpo masinac:
Postoji projekat CARGOLIFTER-a, koji se radi u Nemackoj i koliko znam u poodmakloj je fazi. To bi bio cepelin velikih dimenzija sposoban da u svoju "unutrasnjost" primi kontejnere tezine oko 160t. Flota tih cepelina bi mogla da prenese dosta tereta, cak bi po nekim njihovim procenama ugrozila neke grane prevoza tereta vodenim putem.

http://www.howstuffworks.com/cargolifter.htm

Pozdrav
Pa ima nekih planova za stratosferski-cepelin koji bi zamenjivao ulogu geostacionarnih satelita.
 
Ne slazem se sa tim da su suvise spori.
Ekonomski aspekt bio bi ogroman, Cepelin bi leteo do 150-200 km/h, uz nisku cenu za odrzavanje i gorivo bila bi i niska cena karte. Narodni avion.
Inace ne ide u prilog ni naftnom ni avio idnustriji lobiju.
Pogledaj kada milione moras da platis za jedan avion, a o gorivu i da ne pricamo. Kada bi se pojavili Cepelini, pla bi proizvodnja aviopna veoma, zamisli koliko bi pala cene akcija Boinnga, Erbasa i sl. A utrosak nafitinih derivata jos vise.
 

Back
Top