Nauka i religija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

neogeo

Aktivan član
Poruka
1.427
Bilo bi zanimljivo, napraviti anketu o odnosu nauke i religije, kakav je vas stav da li su u suprotnosti ili pak potvrdjuju jedna drugu. Da li verujete u Tvorca ili ne. Da budem preciznija odnos nauke i hriscanstva.
 
ako si citala da vincijev kod, ja mislim da sve sto je ovaj napisao ima smisla sta vise postoje velike sanse da je i tacno! dakle, hriscanstvo je malo skrenulo...po mom misljenju
nauka je tu da otkrije sta treba, i da ono ''skrenulo'' vrati na svoje uobicajno.
sta vise, ne razumem se u religiju uopste, znam po malo. ali to je veoma malo.

odnos - nauka sve vise u ovo vreme pokusava nemoguce, dok religija stalno pokusava da uveri u ono nemoguce, nauka pokusava da dokaze da je moguce ili nemoguce, i tako se stalno preplicu..

sve je to politika!
 
jeele:
ako si citala da vincijev kod, ja mislim da sve sto je ovaj napisao ima smisla sta vise postoje velike sanse da je i tacno! dakle, hriscanstvo je malo skrenulo...po mom misljenju
nauka je tu da otkrije sta treba, i da ono ''skrenulo'' vrati na svoje uobicajno.
sta vise, ne razumem se u religiju uopste, znam po malo. ali to je veoma malo.

odnos - nauka sve vise u ovo vreme pokusava nemoguce, dok religija stalno pokusava da uveri u ono nemoguce, nauka pokusava da dokaze da je moguce ili nemoguce, i tako se stalno preplicu..

sve je to politika!
Ne shvataj tu knjigu previse ozbiljno, covek je samo hteo da uzme kintu, znajuci dobro na sta se ljudi pale.
 
Znam da nasa Srbska pravoslavna crkva i pravoslavlje uopsta nikada nisu imali problema sa naukom. ( osim sa biologijom normalno ) Kod nas niko nikada nije bio ubijen zbog bavljenja naukom ili zbog iznosenja naucnih cinjenica.
Cak naprotiv... Postoji slucaja kada je patrijarh Srbski saradjivao sa Milankovicem i to po pitanju novog kalendara. Ja sam inace geograf i mene na fakultetu teraju da ucim sve i svasta sto se na prvi pogled kosi sa svim dogmama crkve. Jednostavno u pravoslavlju uopste nije ni vazan ovaj materijalni svet koji ce jednog dana ionako biti zamenjen carstvom bozijim a ovo sve materijalno je propadljivo i jednom ga nece biti. tako da realno pravoslavne svestenike duhovnike svetce i ostale nije ni briga za mnoge naucne dokaze i cinjenice. Potpuno je svejedno da li je Bog stvorijo zemlju kao plocu ili kao loptu. Svejedno je i da li ju je stvorijo za 7 dana ili je to trajalo 4.5 milijardi godina ( u vecnosti je to ionako nista ) Mnogi pravoslavni duhovnici su rekli da Bog dopusta coveku da sazna neke stvari o svetu oko sebe. Nigde i nikada pravoslavlje nije zabranjivalo nauku. ( osim bioloske ) Cak se upravo u manastirima u srednjem veku monastvo bavilo prakticnom primenom nekih dostignuca i upravo se tamo razvijala nauka.
naravno da su u bibliji onda iznesene stvari koje nisu tacne ali u ono vreme kada je ona pisana Bog nije mogao niti imao interesa da nadugacko otkriva i objasnjava sve tajne fizickog i materialnog sveta. To niko nebi ni razumeo , bilo bi previse opsirno a inace po samoj sustini nase vere to nije ni bitno.

Jedino sto crka osporava je pitanje samozaceca i nastanka zivota. To ne osporava samo crkva vec i nauka. Setite se drugog zakona termodinamike pa recite da li je samozacece moguce?
 
srbska, stvorijo....eh kakvi sve studiraju...

nije tacno da crkva osporava samo pitanje zaceca ili nastanka zivota, crkva osporava svaku sitnicu koja moze da ugrozi njen uticaj....
nego, ne razumem zasto spominjes samozacece?
 
Promaklo ti je i "svetce" hehehehehhe....gde je jednacenje suglasnika po zvucnosti? Eh, Ober, nije to stvar studiranja....to je "reakcija na reformu" (Vukovu) samo je zakasnela nekih 150 godina...

Autobus88:
naravno da su u bibliji onda iznesene stvari koje nisu tacne ali u ono vreme kada je ona pisana Bog nije mogao niti imao interesa da nadugacko otkriva i objasnjava sve tajne fizickog i materialnog sveta. To niko nebi ni razumeo , bilo bi previse opsirno a inace po samoj sustini nase vere to nije ni bitno.

Ti niti si na fakultetu niti znas pravopis! Zavrsi tu srednju skolu, nauci pravopis i sacekaj malo da se slegne znanje pa onda dodji i baljezgaj kokejakve gluposti!
Cuj ti njega, Bogu nesto nije bilo u interesu? Sta ima Bog da brani svoje interese...od koga? Od coveka koga je stvorio? Ja uopste ne razumem kako vi KVAZI-HRISCANI i KVAZI-PRAVOSLAVCI razumete pojmove Bog, vera i ljubavi.
U knjigama ti sve pise i sve je sadrzano u tome da svako od nas ima slobodnu volju, sme da cini sto hoce ali na kraju ce mu biti sudjeno! Tu je sustina vere - da ovaj svet bude bolji, a ne nekakva zastita interesa kroz Bibliju. Sta si ti, sajentolog, ha? Imas 10 zapovesti, pridrzavaj se njih, budi dobar covek i nadaj se spasenju!
Nego, jok, ovde cemo da raspravljamo o tome kako Bog cuva svoje interese od nas. Daj ne budali molim te! Zbog ljudi koji tako povrsno shvataju veru ostali vernici izbijaju na los glas!

Uzgred, ne vidim sta crkva to osporava a sto moze da ugrozi njen uticaj! Sustina hriscanske vere je LjUBAV... Ober, molim te, kada sledeci put kritikujes Crkvu imaj na umu da kritikujes ljude koji lose primenjuju ucenja Crkve a ne Crkvu kao instituciju! U svakom zitu ima kukolja...
 
dobro....
crkva je sama po sebi 'nenaucna', za crkvu postoji nesto sto "jeste", a zasto je to tako, tj zasto postoji bog, zasto je covek stvoren, kako je covek stvoren nije bitno...tj bitno je ukoliko je od Tvorca, i svaka naucna prica ne pije vodu...
Mada, u poslednje vreme se cak i crkva slozila sa teorijom evolucije, ali ne znam kakv je stav pravoslavne crkve prema ovome....
Crkva, k'o crkva i nije losa ili zla institucija, ali su upravo ti sto lose primenjuju ucenja crkve oni koji je bacaju u blato, mada ne znam koliko to ima veze sa ovim....
 
neogeo:
Ko je napravio religiju, kako objasnjavas naucnike koji su vernici?

Religiju je napravio CAR, koji se bojao obicnih ljudi, a nije imao dovoljno vojske da ih drzi potlacene :)
Inace, kad kazes vernik, to moze da podrazumeva obicnog hriscanina, ili nekoga ko veruje da je bog stvorio sve. Sta od ta dva?
 
Obersturmfuehrer:
dobro....
crkva je sama po sebi 'nenaucna', za crkvu postoji nesto sto "jeste", a zasto je to tako, tj zasto postoji bog, zasto je covek stvoren, kako je covek stvoren nije bitno...tj bitno je ukoliko je od Tvorca, i svaka naucna prica ne pije vodu...
Mada, u poslednje vreme se cak i crkva slozila sa teorijom evolucije, ali ne znam kakv je stav pravoslavne crkve prema ovome....
Crkva, k'o crkva i nije losa ili zla institucija, ali su upravo ti sto lose primenjuju ucenja crkve oni koji je bacaju u blato, mada ne znam koliko to ima veze sa ovim....

Imas pravo, ali covek je nazalost uspeo da upropasti sve cega se dohvatio! Sto se tice evolucije, ja smatram da evolucija postoji u onoj meri u kojoj je zivim bicima potrebno da se promene da bi preziveli nove uslove.

Po mom shvatanju, Crkva je veoma lepa i dobra stvar...ali ljudi koji sve pokvare su oni koji je unizavaju...
 
Obersturmfuehrer:
Religiju je napravio CAR, koji se bojao obicnih ljudi, a nije imao dovoljno vojske da ih drzi potlacene :)
Inace, kad kazes vernik, to moze da podrazumeva obicnog hriscanina, ili nekoga ko veruje da je bog stvorio sve. Sta od ta dva?
Pa i obican hriscanin veruje da je Bog stvorio sve.
 
nesumnjivo je da nauka iz dana u dan potvrdjuje "neverovatne" dogadjaje koji su opisani u Bibliji, no i pored toga ja nisam za naučni pristup sagledavanja religije odnosno vere. Zapravo mislim da je smisao vere vera. Svako ko je pokusao da veru matematicki-naučno dokaze nije uspeo, jer je smisao vere verovanje.


" A Toma, koji se zove Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne beše onde sa njima kad dođe Isus.
A drugi mu učenici govorahu: Videsmo Gospoda. A on im reče: Dok ne vidim na rukama Njegovim rana od klina, i ne metnem prsta svog u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra Njegova, neću verovati.
I posle osam dana opet behu učenici Njegovi unutra, i Toma s njima. Dođe Isus kad behu vrata zatvorena, i stade među njima i reče: Mir vam.
Potom reče Tomi: Pruži prst svoj amo i vidi ruke moje; i pruži ruku svoju i metni u rebra moja, i ne budi neveran nego veran.
I odgovori Toma i reče Mu: Gospod moj i Bog moj.
Isus mu reče: Pošto me vide verovao si; blago onima koji ne videše i verovaše."
JOVAN GLAVA 20
 
Vera i nauka su dve sasvim razlicite stvari i nema potrebe da ih mesamo i pricamo o tome koja je bolja!

Vera i nauka po mom shvatanju mogu veoma lepo da zive u jednom coveku i ne vidim razlog zbog koga bi ih mi ovako na silu sukobljavali.

Ono za sta ne mogu da nadjem oslonac u nauci nalazim u veri i obratno!
 
Religija je uvek bilo kretanje linijom manjeg otpora. Cim covek nesto sebi nije umeo da objasni, tu je bio Tvorac kao resenje za sve. Kada nesto zabrljas u zivotu, uvek mozes da slegnes ramenima: Bozija volja. Nauka se trudi da RAZUME kako nesto funkcionise, iako je to mnogo teze od jednostavnih resenja koja pruza vera.
 
Religija != Vera

Tvoj stav pokazuje koliko nemas pojma o veri! Kada nesto zabrljas u zivotu nije fora da okrivis Boga ili bilo koga drugog. Krivac si ti sam! Zasto? Zato sto imas (citaj sa usana) SLOBODNU___VOLjU. Receno je - radite sto hocete ali na kraju ce vam biti sudjeno. Ko zeli da veruje u to neka veruje a ostali neka oforme nekakav ateisticki kler.

Pjer, ako se ti vec izdajes za nekakvog "naucnika" koji ne ide "linijom manjeg otpora" onda, izvoli se pre diskutovanja, o temi informisati! Gde god da krocis zaskoci te nekakav naucnik koji krene da blebece o tome kako nas Bog priz munjama sa neba i kako se mi vernici, eto, iz nekog pomirenja prema zivotu predajemo defetizmu! Pa, kakve su to price?

Resenja koja pruza vera jesu jednostavna (kao i svi prirodni zakoni - sve sto je komplikovano NIJE BITNO). Medjutim, primena tih resenja koja ti pruza vera je ono sto je malo teze ispuniti.
 
Danas je jako stanovište da je vera potreba čoveka, pa se iz toga razvija religija.
Medjutim možda je baš Srbija primer da vera predstavlja ustvari nedostatak vere u ljude, poverenja u ljude.....
Znam da ovo ovako rečeno izgleda kao nebuloza, ali upravo se ljudi koji osećaju nedostatak poverenja u ljude okreću religiji , sad da li da bi zadovoljili potrebu da u nešto veruju , ili da bi uz veru pronašli i nadu.....

Sve ovo gore izrečeno nema veze sa mojim stavom šta je istina....po pitanju istinitosti religije i postojanja boga. Ali je bitno , zato što ako je postojanje vere u nešto potreba čoveka, onda se odnos religija - nauka može sasvim drugačije posmatrati , kao dva ispoljenja, dva polja podjednako potrebna.
Skoro kao i racionalnost i iracionalnost. Racionalno shvata svoju strukturu i motive, ali se prepusta iracionalnom radi koristi emotivnog ispunjenja iz kojeg se racionalno hrani .....preko mašte....što je različito od kombinatorike, ali je neophodno kod naučnih istraživanja....
 
Obersturmfuehrer:
kad kazem obican, mislim na coveka kome je crkva...pa ajde da kazemo oslonac....inace, takvi, koje ti spominjes, nisu naucnici...
Medju naucnicima zaista postoje "obicni hriscani", ne mnogo, ali ih ima. Najcesce su agnostici, ali gotovo nikad ateisti. Jednostavno je nemoguce, da neko ko proucava prirodu kroz razlicite prirodne nauke, ne oseti nesto posebno, savrseno...
 
Pjer_Nis:
Religija je uvek bilo kretanje linijom manjeg otpora. Cim covek nesto sebi nije umeo da objasni, tu je bio Tvorac kao resenje za sve. Kada nesto zabrljas u zivotu, uvek mozes da slegnes ramenima: Bozija volja. Nauka se trudi da RAZUME kako nesto funkcionise, iako je to mnogo teze od jednostavnih resenja koja pruza vera.
Predmeti religije i nauke su razliciti. Recimo da je religija, uslovno receno, nauka o Tvorcu, a prirodne nauke se bave njegovom tvorevinom. Sto rece jedan profesor fizike, fizika daje odgovore kako (sto i sam kazes), a ne i zasto. To sto ti se cini da samo vernici idu linijom manjeg otpora, nije istina. Covek je po prirodi beskrajno inertno bice, a Crkva ti nudi smernice kako da nadidjes tu prirodu. Tvoj stav nije redak i verovatno je posledica toga sto si upoznao ljude koji zaista potvrdjuju tvoju teoriju.
 
Wilkołak:
Resenja koja pruza vera jesu jednostavna (kao i svi prirodni zakoni - sve sto je komplikovano NIJE BITNO). Medjutim, primena tih resenja koja ti pruza vera je ono sto je malo teze ispuniti.


Sve sto je komplikovano nije bitno? To mozes da prodajes nepismenom plebsu.
Stvarno nemam nameru da se raspravljam sa religioznim zanesenjacima. Ako ti vera donosi radost i unutrasnji mir, ok, tvoj izbor.
 
Da, sve sto je komplikovani NIJE VAZNO! Da se malo vise bavis fizikom uvideo bi to! Cela elektrotehnika pociva na cetiri Maksvelove aksiome koje nisu nikakvi kompleksni izrazi! Iz njih se dalje izvode svi ostali. Kirhofovi zakoni, Omov zakon i ostale teoreme, sve su izvedene i cetiri Maksvelove aksiome i gle cuda, nijedan zakon nije komplikovan i ako hoces, lako se izvodi sto mi daje pravo da kazem da su JEDNOSTAVNI Svi vazni fizicki zakonu u sebi sadrze najvise 4 cinioca! Zakon gravitacije, Mehanika (sve osim Lagranzeve jednacine II reda), Bojl-Mariotov zakon, pa ako hoces i najvece dostignuce klasnicne fizike odnosno temelj relativisticke fizike, Ajnstajnova relacija....ni ona nije komplikovana vec JEDNOSTAVNA......proizvod dva cinioca!

O cemu ti pricas? Ja pricam nekakvom neukom narodu, jel' ? Rekao sam ti, pre nego sto pocnes da raspravljas izvoli se obrazovati o temi...
 
Maksvelove aksiome? Eh decko, prvo razjasni sebi osnovne pojmove pa onda drzi lekcije.
Aksiom (a ne aksiomA) je istina koja se uzima zdravo za gotovo i ne dokazuje.
Maksvel je dao 4 JEDNACINE. (u stvri nije ih sve samo on dao vec ih je uoblicio i objedinio) i naravno... dokazao. A sad sta je jednostravno a sta komplikovano mozemo da se dogovaramo. Nauka ih je ucinila jednostavnim, uvodjenjem konstanti koje u sebi sadrze velicine koje olaksavaju racunicu. Inace, tacno je da su najvece naucne istine jednostavne s jedne strane, jer je ustrojstvo prirode takvo, ali da bi ih shvatio, treba i te kako da se poznaje materija. Mislis da je ustrojstvo atomskog jezgra jednostavno? Da jeste odavno bi se stavila tacka na njegova istrazivanja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top