Tebi, moja Dolores

e odlicno da je jos neko procitao.pa da knjiga je jedna od najboljih koje sam do sada procitao i nemoze da se uporedi sa nekom od stranog pisca ali zar tu nije malo preterano velicanje komunista? :?:
 
Ovom knjigom je dr Sasa Bozovic pokusala da podeli s citalastvom svoje licno stradanje, koje je sa svog partizanskog aspekta pokusala da poistoveti sa stradanjem citavog naroda. Mogu reci da je njena prica veoma potresna i uverljiva, buduci da je kao politicki aktivista i borac prezivela sve strahote rata, a kao majka dozivela i licnu tradediju. Ali su izneti politicki stavovi, kao i ocene o delu i liku izvesnih njenih saboraca takodje licni, pristrasni i kao takvi vrlo diskutabilni.
Pobogu, pa knjigu je napisala zena koja je svojoj kcerki dala ime po Dolores Ibaruri... Svakako da se radi o svojevrsnoj komunistickoj lektiri, bez ikakve narocite knjizevne vrednosti.
 
Ma kakva crna propaganda, to je jedno od najpotresnijih svedocanstava o jednom nesrecnom periodu kroz koji je ovaj narod prosao.
E sad interesantno je da o propagandi trube najvise oni koji su svojim delima, jednu u sustini antifasisticku borbu, posle rata uprljali i izdali, ili njihovi potomci.
J#bi ga prljava savest je gadna stvar.
 
Skeptik:
Ma kakva crna propaganda, to je jedno od najpotresnijih svedocanstava o jednom nesrecnom periodu kroz koji je ovaj narod prosao.
E sad interesantno je da o propagandi trube najvise oni koji su svojim delima, jednu u sustini antifasisticku borbu, posle rata uprljali i izdali, ili njihovi potomci.
J#bi ga prljava savest je gadna stvar.

"Tebi, moja Dolores" je svedocanstvo o tragediji jedne zene, majke, pa i o nesrecnom stradanju ovog naroda... To niko ne spori. Ali je kao svedocanstvo knjiga u isto vreme subjektivna i pristrasna. Knjizevno gledano ne poseduje narocitu vrednost, a na nju se svakako ne moze oslanjati cak ni kao na nekakvo istorijsko stivo.
 
Moj pokojni deka je jedan od partizanskih komandira koji se pojavljuju u knjizi...Sve u svemu, ta knjiga jeste odraz jednog vremena i razmisljanja, sto ukljucuje i komunisticku propagandu i preterivanje (glirifikacija drugova,njihova hrabrost, cesto nedostatak realnih ljudskih reakcija na odredjene dogadjaje), ali je isto tako potresna prica koja je svevremenska i univerzalna, i opisuje jednu veliku tugu,nesrecu i bol.
 

Back
Top