Naj Srbin svih vremena

Слажем се мање-више са свима.

Мој избор пада на неког кога нисам видео да се помиње на теми: на тзв. "Змај-Огњеног" Вука, страха и трепета муслимана, господара Бечкерека и војног заповедника Срба на југу Угарске краљевине. Један од ретких Срба који је био великан свог времена, није био губитник, није га нико издао и није завршио трагичном смрћу. Није повратио Србију, али је одбранио јужне границе Угарске, са својим одредима пролио реке турске крви, напосекао се турских глава, а у својим одмаздама против Турака харао и палио све до Крушевца.

1482. године је тако страховито потукао турску војску под Бечкереком (данашњи Зрењанин) да се писало како су њиве биле натопљене турском крвљу. Трећина од око 10.000 турских војника је страдала, док су српски губици бројали пар стотина.

По титули деспот, а по имену Вук Бранковић, познатији као Вук Гргуревић (по оцу Гргуру) због избегавања асоцијација са својим неславним претком. Због његових војних заслуга, угарски краљ Матијаш је Србе у Угарској ослободио дотадашње обавезе плаћања пореза католичком свештенству.
 
Ух , Браво Богарт. Како њега да изоставим, али то је због великог броја кандидата.

У то име додајем Јован Ненада, Обак Радослав .
 
Nikola Tesla, Milos Obilic, Vuk Stefanovic Karadzic, Sveti Sava, Mileva Maric...
Ima zaista mnogo kandidata...

ljudi a sta ako vam kazem da MILOS OBILIC(pod tim imenom i prezimenom) nije ni postojao, da se o KOSOVSKOJ bitci jako malo zna i da je ona ustvari bila ne narocito vazna bitka, nista vaznija od bitke na Plocniku, Marici i sl.....te da je na znacaju dobila pre svega zbog velike pogibije na obe strane i zbog smrti oba vladara...kako je Murat poginuo,ne zna se ...tek da nije glavu izneo sa Kosova to je tacno ali ko je bio junak koji ga je ubio,istorija ne zna...narod je kasnije stvorio bajku i MILOSA OBILICA-za koga nikada nije dokazano da je zaista postojao!
 
Хоћеш рећи да Драга Машин није највећи Србин у историји?
А ко је Србе осим онога што сам навео подучавао народној поезији????

Bora Corba ...he he he ... Boze svasta, da se neko proglasava najvidjenijim jer je narod ucio narodnoj poeziji.....sto je svojevrstan paradoks jer je narodna poezija i potekla iz naroda pa je malo glupo da ga neko poducava toj poeziji ali cak i da je tako mislim da postoje mnogo vaznije i bitnije stvari za ovaj narod od poezije....NO NA POKLANJANJU NEKIH DRUGIH STVARI SRBIMA....narocito MUSKOM delu nase populacije....bila je ,priznajem - VELIKODUSNA! He.........
 
ljudi a sta ako vam kazem da MILOS OBILIC(pod tim imenom i prezimenom) nije ni postojao, da se o KOSOVSKOJ bitci jako malo zna i da je ona ustvari bila ne narocito vazna bitka, nista vaznija od bitke na Plocniku, Marici i sl.....te da je na znacaju dobila pre svega zbog velike pogibije na obe strane i zbog smrti oba vladara...kako je Murat poginuo,ne zna se ...tek da nije glavu izneo sa Kosova to je tacno ali ko je bio junak koji ga je ubio,istorija ne zna...narod je kasnije stvorio bajku i MILOSA OBILICA-za koga nikada nije dokazano da je zaista postojao!

Гуливере, одмах да ти кажем да није баш тако сигурно да Милош Обилић није историјска личност. Поента је да није 100% доказано да је постојао, а не да ЈЕ ДОКАЗАНО ДА НИЈЕ ПОСТОЈАО. Уосталом, Константин Филозоф, који се може узети као највернији историјски извор тог времена (иначе је писао житије деспота Стефана Лазаревића), напомиње да је у кнежевој бојсци био неко "веома благородан, кога су облагали кнезу", и који је да би спрао ту љагу са себе, одлучио да убије турског султана. Други извор је Константин Михаиловић из 15. века, који је постао јаничар, али касније, чини ми се тек са 20 година, и који је написао "Јаничареве мемоаре", и мислим да се ту први пут спомиње име Милоша Обилића (Кобилића).
 
Bora Corba ...he he he ... Boze svasta, da se neko proglasava najvidjenijim jer je narod ucio narodnoj poeziji.....sto je svojevrstan paradoks jer je narodna poezija i potekla iz naroda pa je malo glupo da ga neko poducava toj poeziji ali cak i da je tako mislim da postoje mnogo vaznije i bitnije stvari za ovaj narod od poezije....NO NA POKLANJANJU NEKIH DRUGIH STVARI SRBIMA....narocito MUSKOM delu nase populacije....bila je ,priznajem - VELIKODUSNA! He.........

Драга Машин је Србе подучавала народној поезији, аритметици, хеклању и кукичењу, певању, фарбању јаја за васкрс ...

МАЛО ЛИ ЈЕ?????

Ко је то више учинио од ње од Срба?
 
Други извор је Константин Михаиловић из 15. века, који је постао јаничар, али касније, чини ми се тек са 20 година, и који је написао "Јаничареве мемоаре", и мислим да се ту први пут спомиње име Милоша Обилића (Кобилића).
120 година послије косовске битке.
 
Гуливере, одмах да ти кажем да није баш тако сигурно да Милош Обилић није историјска личност. Поента је да није 100% доказано да је постојао, а не да ЈЕ ДОКАЗАНО ДА НИЈЕ ПОСТОЈАО. Уосталом, Константин Филозоф, који се може узети као највернији историјски извор тог времена (иначе је писао житије деспота Стефана Лазаревића), напомиње да је у кнежевој бојсци био неко "веома благородан, кога су облагали кнезу", и који је да би спрао ту љагу са себе, одлучио да убије турског султана. Други извор је Константин Михаиловић из 15. века, који је постао јаничар, али касније, чини ми се тек са 20 година, и који је написао "Јаничареве мемоаре", и мислим да се ту први пут спомиње име Милоша Обилића (Кобилића).

Da da,hvala na ispravci ako sam uopste ispravljen....jer i ja tvrdim da je postojao junak koji je ubio Murata...a da nije dokazano ko je to i da nije dokazano da je Milos Obilic,pod tim imenom i prezimenom postojao to je sve! Ustvari hteo sam da kazem da mi je smesno da se ZA NAJZNAMENITIJU LICNOST proglasava ona za koju se nemoze biti stoprocentno sigurno da je postojala.....to je sve! Inace,citao sam zitije pomenutug Despota, Kostantin je zaista najveci istoricar tog vremena i slazem se sa svim gore navedenim i napisanim! Mislim da sam sada malo jasniji nego prethodni put!
 

Back
Top