E dobro...

Guliverr

Aktivan član
Poruka
1.369
Majke mi oklevao sam, nisam zeleo da postavim ovu temu iz mnogo razloga ali ne mogu da je ne postavim jednostavno ljudi vi me terate na to !


STA JE TO TURBO FOLK, da cujem koju vi vrstu muzike,koje pevace sta svrstavate tacno u turbo folk kada stalno pljujete po njemu, cim hocete da nesto okarakteriseta kao lose sledi, Ah taj turbo folk, jel to jedina kvalifikacija da je nesto lose ili , stvarno ne kapiram , zato ajde da cijem sta , sta je to turbo folk?
 
Ej ocu al' sutra,mozda...sad mi se jako spava da bih zapocinjao raspravu...a moram ustati ujutro da ucim....(pravo,inace...heh...)

Mada,evo za mene je sve ovo novo sa granda...protiv onih starih narodnjaka nemam nista protiv,al' ne volim taj grand....

FORZA MILAN
 
Turbo folk je termin koji je manje-vise nastao zahvaljujuci Antoniju Pusicu, koji je u sali nazvao tu pomamu sa pocetka `90-ih tako... a neko je prosledio dalje te i danas zivi kao takva.
To su generaciju muzicara koje u taj neki "narodnjacki" zvuk promovisale na malo "urbaniji" i savremeniji nacin. U principu, jedno muzicko nista, koje na nasu veliku zalost obitava u ovoj zemlji i cime se ljudi truju kao blesavi.
Umrtvljeni pokusaj da se neke stare muzicke tekovine priblize mjadjim generacijama.
 
.pissbottleman:
Ej ocu al' sutra,mozda...sad mi se jako spava da bih zapocinjao raspravu...a moram ustati ujutro da ucim....(pravo,inace...heh...)

Mada,evo za mene je sve ovo novo sa granda...protiv onih starih narodnjaka nemam nista protiv,al' ne volim taj grand....

FORZA MILAN
Apsolutno tvoje pravo je da volis ili ne volis nekoga ali izvini ta kvalifikacija GRAND=TURBO FOLK je jako povrsna. pa oni sami u grandu imaju toliko razlicitih muzickih pravaca da je to prosto neverovatno a svakako nemoguce svrstati u isti muz.pravac i nazvati TURBO FOLKOM,kada budes imao vise vremena javi se!
 
nikodim:
Turbo folk je termin koji je manje-vise nastao zahvaljujuci Antoniju Pusicu, koji je u sali nazvao tu pomamu sa pocetka `90-ih tako... a neko je prosledio dalje te i danas zivi kao takva.
To su generaciju muzicara koje u taj neki "narodnjacki" zvuk promovisale na malo "urbaniji" i savremeniji nacin. U principu, jedno muzicko nista, koje na nasu veliku zalost obitava u ovoj zemlji i cime se ljudi truju kao blesavi.
Umrtvljeni pokusaj da se neke stare muzicke tekovine priblize mjadjim generacijama.

E ovo sto ti pricas je isto kao da mi pricas kako voda isparava, sta je urbani folk, to je valjda jasno ali nikako ne stoji znak jednakosti izmedju urbanog folka i turbo folka ili mozda neko misli da postoji, reci ti meni koje ti recimo pevace svrstavas u taj turbo folk, e da cujem bas!
 
Guliverr:
E ovo sto ti pricas je isto kao da mi pricas kako voda isparava, sta je urbani folk, to je valjda jasno ali nikako ne stoji znak jednakosti izmedju urbanog folka i turbo folka ili mozda neko misli da postoji, reci ti meni koje ti recimo pevace svrstavas u taj turbo folk, e da cujem bas!


Pitanje se odnosilo na turbo folk i pricu o tome, nema potrebe da je razvodnjavas kako bi pokazao da si neki mag.
Nemam pojma na sta ciljas, ali prica je sasvim jedostavna.
Sa druge strane sta je to urbani folk? Sada sam prvi put cuo za tako nesto. Posto se i ne interesujem previse za takve stvari.
 
Evo recimo na primer ja mislim da je Mile Kitic turbo folk - znaci ima malo sintisa,malo neke tehnoze,tuc tuc,ubaci neki efekat,njegovo zavijanje...ja mislim da je sa tim turbo folkom poceo Ivan Gavrilovic-ono 200 na sat!
 
ja mislim da guliverr ovde misli na milanceta radosavljevica i sl.
znaci to je ono sve zivi instrumenti, 2 harmonike, i udri... onako hardcore narodnjaci
to nije losa muzika, samo je guliverr pogresno definisao
mozda bi biljo bolje hardcore folk
 
nikodim:
Pitanje se odnosilo na turbo folk i pricu o tome, nema potrebe da je razvodnjavas kako bi pokazao da si neki mag.
Nemam pojma na sta ciljas, ali prica je sasvim jedostavna.
Sa druge strane sta je to urbani folk? Sada sam prvi put cuo za tako nesto. Posto se i ne interesujem previse za takve stvari.

E vidis sta je urbani folk to je sasvim jasno, kada je nesto URBANO(onda je to proizvod gradske sredine), kada je nesto FOLK onda je to proizvod naroda, URBANI FOLK dakle bio bi muzika koja nastaje medju gradskim stanovnistvom!
 
turbo folk ti je sve ovo sa granda...i ja bas tamo nisam naisla na razlicite muzicke pravce....sve ti to oni tamo uzmu od grka,turaka ubace malo tehna i to je to.....nista komplikovano......
 
Guliverr:
E vidis sta je urbani folk to je sasvim jasno, kada je nesto URBANO(onda je to proizvod gradske sredine), kada je nesto FOLK onda je to proizvod naroda, URBANI FOLK dakle bio bi muzika koja nastaje medju gradskim stanovnistvom!


Folk nije proizvod naroda u tom kontekstu u kom si ti ovo napisao. Folklor da ali folk je nesto sasvim peto. Muzika koja je nastala u narodu su dodolske, koledarske, krstaske... pesme i igre. Kao deo ritula i verovanja koja su stigla na Balkan, dakle produkt paganse religije i obracanja raznim bozanstvima (posto je, naravno, politeizam u pitanju).
Gradska muzika je sasvim logicno opisana terminom "starogradska muzika"... rekao bih boemska muzika...
Po ovome sto si ti ovde napisao dolazim do zakljucka da svako ko ima veze sa tim urbanim folkom to radi u nekom gradu dok je ostatak tih folk mastera smesten u neke ruralne sredine, sto je, slozicemo se velika glupost, obzirom da se tamo nijsta ne moze snimiti usled nedostatka opreme (a i izlisno je raspravljati o tome da jedan muzicki pravac kreira jedan ruralni tip, koji od jutra do sutra radi na nekom polju). Dakle sve to je proizvod koji je nastao u gradskoj sredini, pa ga zovi kako hoces, jer muzicke trendove ne diktira pastir na Zlatiboru vec Grand, ZAM i ostale produkcije tog tipa (u domenu o kom sada govorimo), cije adrese su poznate.
 
Guliverr:
Apsolutno tvoje pravo je da volis ili ne volis nekoga ali izvini ta kvalifikacija GRAND=TURBO FOLK je jako povrsna. pa oni sami u grandu imaju toliko razlicitih muzickih pravaca da je to prosto neverovatno a svakako nemoguce svrstati u isti muz.pravac i nazvati TURBO FOLKOM,kada budes imao vise vremena javi se!

Izvini al' meni je to sve isto *****
Aj' molim te,molim te reci mi kakvih pravaca ima u grandu?
 
Urbani folk??
uhh.gif

Sta je sad pa to?
 
Pa da, kao sto sam i mislio, NIKO NE ZNA USTVARI STA JE TURBO FOLK niti moze da ga definise a svi - PLJUJU PO NJEMU, tako sam i mislio da ce biti. Prvo ovo moje izlaganje bice malo duze, ALI NE BUDITE LENJI I PROCITAJTE GA KAKO BI SMO MOGLI O OVOM PROBLEMU DA RAZGOVARAMO DALJE!

Drugo odmah da vam kazem u ovoj prici nece biti nikakve pristrasnosti jer sam neko ko slusa gotovo sve muzicke pravce, ali i one koje ne slusam cenim i postujem kao sto cenim i postujem i sve one koji ih slusaju! Dakle ja sam neko ko moze da slusa Tomu Zdravkovica, Cuneta Gojkovica, Acu Lukasa, Cecu itd. ali isto tako i neko ko kraljem smatra Robi Vilijamsa, obozava Mika Dzegera (ali bas njega kao lidera, prosto strasno mi je pozitivan), Tarkana, Remosa,Annie Lennox (mislim sta reci - legendarno), e sada opet sam covek koji gotivi - Riblju Corbu, Colu, Merlina, Generaciju 5 a prosto obozavam Dugmice! Pazite sada,moj tip su i French Affair i Bon Jovi ali su mi vazne i neke legende poput Elvisa Prislija, luisa Amstronga i Sinatre. Opet vrativsi se na nasu scenu necu izostaviti da spomenem,Miru Skoric, Amadeus band, Ok Band, Dzeja, Saka ali ni Ivanu i Negativ i Gocu Trzan, no posto sam poceo sa domacom zavrsicu sa stranom scenom, nikada jaci je AC-DC! e mogao bih ja do ujutro da nabrajam sta sve slusam ali poentu da slusam raznoliku muziku vec ste valjda shvatili no iskljucicu svakako rep,i hip-hop kao i neke bas cvrste,preterano cvrste zvukove,jednostavno ne odgovaraju mom ukusu sto ne znaci da su losi!

E sada vratimo se sustini price, ovde sam dobio razne definicije Turbo Folka( u nastavku cu ga obelezavati kao TF radi lakseg pisanja) ,neki kazu TF=GRAND, drugi kazu TF=ono sto je zapoceo Ivan Gavrilovic a nastavili ostali( stim sto normalno ne kaze koji), onda dobijem definiciju MAHINALNO=TF(zanimljivo), a neki misle da je TF=Milance Radosavljevic, treci su dosli da pricaju o TF a ne znaju sta je to URBANI FOLK, takodje imam i def.koja mi je najsmesnija i najvise nebulozna i kaze ... TF=malo tursko,malo grcko i malo tehno! A onda se neko seti pa kaze kako je pravi odgovor na to dala neka emisija na B92 i to jos niko manje do VENDI (o kojoj cemo zbog njene pameti posebno pricati. Takodje nasla se i jedna mnogo pametna osoba koja je na temu PUSTENA CECA(na ovom istom forumu) kazala kako je bogati Ceca zacetnik TF!

Shodno svemu ovome vidi se da niko od vas nema pojma sta je to TF, kakav je to pravac i
ko su pripadnici tog pravca, sto je i razumljivo, jer ne mozete dafinisati nesto sto NE POSTOJI, NE MOZE NIJEDAN MUZICAR BITI CLAN APSTRAKTNE POJAVE KAO STO JE TF. Jer TF definitivno postoji kao apstraktna pojava koja sluzi mnogima za frustrirana praznjenja a svakako NE POSTOJI kao MUZICKI PRAVAC. Kada kazem da sluzi mnogima za FRUSTRIRANA PRAZNJENJA, mislim pre svega na one koji pljuju po necemu sto ne postoji i sto kao takvo ne mogu da definisu, jer jednostavno svi vi i ne samo vi nego i hiljade onih koji nemaju pojma ni da ovaj chat postoji TF dozivljavaju kao muziku koja ne valja, pa onaj ko ne voli Grand, recice Grand=TF, onaj ko ne voli CITY recice CITY =TF a onaj ko ne voli CECU on ce normalno reci CECA=TF itd.

Dakle, TF nikako nije =GRAND (jer grand u sebi sadrzi pevace i grupe koji pripadaju razlicitim muzickim pravcima, sto ne zelim da kazem da su GRANDOVI pevaci vrhunski muzicari,mada ima nekih koje volim da slusam, isto tako ima i nekih koje ne mogu da smislim), A evo i dokaza da u grandu postoje razliciti muzicki pravci,

nikako istoj muzici ne pripadaju pesme recimo

TANJE SAVIC i BORE DRLJACE
ili

SNEZANE DJURISIC i MILA KITICA
ili

BANETA MOICEVICA i LJUBE ALICICA

ili MINE i VIKI MILJKOVIC

ili SABANA SAULICA i DARKA FILIPOVICA

prosto i onaj ko ne zna nista o muzici, ko je laik obicnim preslusavanjem njihovih pesama shvatice da se one znatno razlikuju a i mnogo je jos takvih primera.
Zatim kada dodamo da su za GRAND albume izdali i OSVAJACI, DINO MERLIN,ZELKO SAMARDZIC i sli. onda se vidi da GRAND nikako nije jednako TF jer da je tako onda bi sledilo

TF=MERLIN(recimo)
i TF=BORA DRLJACA

sledi MERLIN=BORA DRLJACA a ja mislim da niko ko imalo mozga ima u glavi ovakvu kvalifikaciju ne moze da prihvati!

Ivan Gavrilovic=TF, to je prosto smesno jer taj covek(koji mi usput nikada nije odgovarao kao muzicar) imao je jednu popularnu pesmu - 200 na sat a toj pesmi nista kasnije slicno niko nije snimio,jer ta pesma je sve i svasta i sve i nista, jedna obicna zafrkancija koja je malo palila tipove koji vole da voze brzo kola i to je sve. Jedan obican shunt,nista kasnije slicno ni u ZAMU, ni u GRANDU nije se pojavilo!

MAHINALNO= TF. prosto nemoguce, jer mahinalno je jedan klasican plagijat, muzika je u potpunosti preuzeta a nije potpisan pravi tvorac sto je svakako kradja ali nikako TF jer bi to znacilo da je strani kompozitor napravio pesmu u duhu TF pa biste TF dali i internacionalni karakter( sto je opet smesno),jer pazite nisu reci te koje odredjuju pripadnost jednom muzickom pravcu vec muzika i aranzman!

a sad par reci o VENDI, ko je ona da uopste bude pozvana da def, neki muzicki stil, ona stalno na estradi vredja provocira i pljuje po ljudima, a to cini samo zato sto je ona sama jedna obicna NULA, koja iza sebe ima vise ljubavnika i svalera nego pesama(ma u kom stilu). ona uopste s obzirom na to kakva je licnost nije merodavna da govori o bilo cemu a kamoli o tome postoji li neki muzicki pravac ,da li je on dobar ili ne i sl.

B92 ne treba komentarisati - sve sto imam o njima rekao sam ne forumu POLITIKA

I da kazu CECA zacetnik TF, pa cekaj jel CECA il IVAN GAVRILOVIC ili neko peti, vidite jako je komplikovana tema a mnogi ovde iznose pausalne ocene, u roku se recimo zna, BOG, ZACETNIK I OSNIVAC je ELVIS PRISLI, tako bi i u TF mora da ima neko a gle cuda nema.

E sad da jos nesto razjasnimo, sticajem mora specificnih okolnosti na prostoru bivse SFRJ razvili su se mnogi cudni pravci i mnogi koji nemaju mnogo muzickih kvaliteta postali su muzicari.
Pod uticajem narodnog melosa prvo se razvio ETNO ROK i za to mozemo zahvaliti BREGI I DUGMICIMA,mnogi dozivljavaju ETNO ROK kao rak ranu nase kulture a ja opet smatram da je to nesto najbolje sto je nasa muzicka scena iznedrila.(razlika u misljenjima uvek moze da postoji)

Zatim FOLK( ili narodna muzika , seoska pre svega) predstavnici npr. MIROSLAV ILIC, SNEZANA DJURISIC, DOBRIVOJE TOPAVLOVIC, HALID BESLIC , MILANCE RADOSAVLJEVIC isl. muzika koja uglavnom peva o livadama, proplancima ,rekama, devojkama koje ime najcesce dobijaju po vocu ili su eventualno RADMILE i JELENE sto je najcesce zensko ime u srbiji bilo do polovine 20.veka

Zatim URBANI FOLK ( to su narodne pesme gradjanske srednine,jer gle cuda i u gradu zve ljudi, i tu su svakako pesme velikih boema i emotivaca) npr. Tome Zdravkovica, Harisa Dzinovica , Dzeja, Ace Lukasa, ali i od ranije Silvane(mada njene pesme su vise klasican FOLK nego urbani) i Hanke Paldum itd.

I postoji izvesna grupa izvodjaca koja elemente folka unosi u pop muziku, ili elemente pop muzike unosi u URBANI FOLK, npr - OK BAND, CECA(mada ne sve pesme vec samo novije ranije spadaju u URBANI FOLK), SAKO, ACA LUKAS(mada ne sve pesme ranije spadaju u URBANI FOLK, a u nekim njegovim pesmama mada jako malo vide se i elementi roka npr. DIJABOLIK) , ZELJKO SAMARDZIC a bogami u nekim pesmama i ZELJKO JOKSIMOVIC ( npr.vreteno i sl.)

ETNO muzika je opet nesto sasvim trece, iako gore nisam naveo i nju voli da slusam, predsatavnici danas su BILJA KRSTIC, SANJA ILIC i BALKANIKA. Mnogi muzicari drugih pravaca unosili su etno prizvuk u svoje pesme, npr COLA(majsko sunce), DUGME( LIPE CVATU i DJURDJEVDAN), JOKSIMOVIC (LANE MOJE) i sl.

E a posebna prica je muzika koja dolazi sa strane tj prizvuci Grcke i Turske muzike,
tu se srecemo sa onima koji uredno potpisuju autore orginalni pesama kao tvorce muzike i one koji to ne cine pa bukvalno kradu, npr.

ACA LUKAS( LICNA KARTA, NIKO 1 2 3, PESMA OD BOLA) preuzete ali govora o kradji nema jer su kao stvaraoci muzike potpisani oni koji su pesmu stvorili u orginalu! to znaju oni koji imaju njegove orginal CD.

U potpunosti pre svega GRCKE autore potpisala je i CECA, a potpisao je i ACO PEJOVIC za pesmu TAXI. Grckog autora potpisala je i NATASA BEKVALAC za pesmu PONOVO.

Lopovi su takodje prisutni, npr. OSVAJACI (VINO CRVENO), DADO POLUMENTA (ANA MARIJA), VIKI (MAHINALNO) , BANE BOJANIC( za pemu je zivim sam koju usput nije ni isao u GRCKU da ukrade nego je ukrao od Lukasa) i sl.

E ali ova grcka turska i strana muzika koja se kod nas slusa u interpretaciji nacih pevaca ne moze biti TF vec onaj isti stil koji je i u GRCKOJ samo sa nasim recima, tako da kada pevaju te ali samo kada pevaju te pesme ACA LUKAS , CECA i slicni ne spadaju u grupu
URBANOG FOLKA u koju sam ih malopre stavio. NPR.

ACA LUKAS(BELE RUZE) - URBANI FOLK
ACA LUKAS(PESMA OD BOLA)- Grcka pop muzika sa elementima grckog folka.

E sada mislim da je posle ovolikog teksta i ludom jesno da je izlisno pljuvati po necemu sto nepostoji.

Dakle kada hocete da kazete ne valja nesto, budite ljudi pa recite, TO I TO ne valja zbog TOGA I TOGA . Dakle imenom i prezimenom kritikujte svakog pevaca i svaku grupu, snazno i argumentovano a ne da jedina kvalifikacija kada se neko hoce uciniti losim bude, Hm pa on je pripadnik TURBO FOLKA. Jer verujte mi da sticem utisak da oni koji tako kvalifikuju stvari o muzici znaju kolko ja o PARENJU KITOVA!
 
Posto vidim da ga uspesno "tupis", bez ikakvog povoda i razloga, kao i da si muzicki potpuno izgubljen u svom izlaganju bicu slobodan da ti citiram jednog od nasih boljih muzickih kriticara u njegovom izgalanju.
Tek da vidis kooliko si gluposti sada ispisao bez ikakvog argumenta i razloga.
Samo da ga pronadjem. ;)
 
Posto po tebi niko ne zna sta je turbo folk, a svi su turbo folk a ti volis sve jer jedini ti znas sta je turbo folk... uh.... jeeee... bas si ga zamrsio.
Ako budes zeleo mogu ti preporuciti i poneku dobru knjizicu pa kad krenes da ga "tupis" da to radis kako bi i trebalo, argumentovano.


"Koncept popularne muzike u eri vladavine Slobodana Miloševića razlikuje se unekoliko od prethodnog. Tih ratnih godina, kada se kako se tada govorilo, narod “brani na svim frontovima” pa i očuvanjem nacionalne kulture, ipak ne dolazi do značajnije promene uređivačkih politika u RTV kućama, u segmentu muzičkog programa. Muzika domaćih autora, pesme sporijeg tempa, i tzv. “instrumentali” emituju se samo u kraćim periodima tokom kojih dolazi do izuzetno velikih ljudskih žrtava, ili gubitaka teritorija. Izvorna narodna pesma ili svirka koja je izvedena na karakterističnim srpskim instrumentima (frula, dvojnice, gajde) u tom periodu retko se mogu čuti čak i na državnoj RTV. Od proklamovanog povratka tradiciji jedino je oživljeno pevanje uz gusle, koje se sada bavi opevanjem srpskih pobeda i stradanja u tekućim ratovima. U “uobičajenim” okolnostima na RTV stanicama i u javnim objektima (kafanama, kafićima), kao i uvek, tako i u vreme rata u Bosni pored izvornih srpskih pesama pevale su se i sevdalinke - muzičko nasleđe bosanskih i sandžačkih muslimana, i ređe makedonske pesme. Na mestima gde su se okupljali mladi održavaju se večeri “jugo-nostalgije” na kojima su emitovani hitovi sa teritorije čitave SFRJ. Najkomplikovaniji period predstavlja vreme rata u Bosni i Hercegovini, tokom kojeg dolazi do zabrane emitovanja hrvatskih i bosanskih autora, pa i pojedinih srpskih na programima većih RTV sistema kao što su Radio Televizija Srbije i Radio Televizija Studio B. Snažan orijentalni upliv na “turbo – folk”, koji je kako zaključuje Ivana Kronja, bio ustanovljen kao neka vrsta državne umetnosti, (Ivana Kronja, Smrtonosni sjaj, 18 ) čini se nije bio ciljan da uzdrma srpski nacionalni identitet, već da pruži iluziju neograničene seksualne slobode, “megaorgije” (Miša Đurković, Pop politika – pop ideologija), kao kompenzaciju za nepostojanje svake druge."

Autor: Jasmina Milojević
 
znaci zakljucili smo da turbo folk ne postoji....pa onda nije trebala ni da se otvara tema :P :)
sala....procitala sam sve sto si napisao,i svidja mi se sto je to lepo argumentovano,ali ja i dalje,koja god da je muzika,ostajem pri tome da mi je grand kich...naravno da postujem to sto njih neko slusa,ali ja to u zivotu ne bih...i ne postoji ni jedan izvodjac u toj produkcijskoj kuci za kojeg mogu da kazem e ovo je dobro.....tako da muziku nabrajanih(tanja savic,aca lukas,drljaca,...)ne slusam,sve mi deluje isto,verovatno da nije,ali se ni ne bavim time da proucim ko se od koga razlikuje....
 

Back
Top