Shirenje bratstva i jedinstva

major turn on:
black man sa brit akcentom......ijaaaaaaaaaaaaao....fantazija...

Al kad cujem : '' Kako si mi 'jube? Jesi me se pozelila vidit?''
e..tu se tek pada u nesvest......
a on opet, odlepljuje na moju ekavicu, jer mu zvucim kao nasi filmovi (koji mu fale) i umire od smeha kad izvalim i jedva smesnu recenicu....
 
Bas me briga, ja sam sluhista... Bacis me negdje na sedmicu dana, ja vec poslije 2-3 nesvjesno pocnem da mijenjam govor... :P

Bas juce sam se zezala sa mamom... Javila sam se na telefon i u govor ubacila blagu notu beogradskog izgovora... Mama se trznula, pogledala me i rekla mi da sam je podsjetila na nekoga...
-Znas li na koga...?
-Znam, na tatu (koji je iz BG)...
-Kako znas? :shock:
-Zato i zato...
 
_____Prvo nebuloza.

‘’-Kaži"vaspitanje"...tačno znam odakle joj je baka ..a meni je to bitno, snob sam, time se dičim, može mi se, kod mene je poreklo na ceni.’’

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=1912603&postcount=49


_____A onda još nebuloznija definicija

’Ovo što si napisala je oznaka za skorojevića, ne snoba. Snob u kulturološkom pogledu može da ima exkluzivitet na duhovno poreklo.
Snob sme da bude dekadentan, skorojević nema tu privilegiju. Pozadinu daje poreklo.
Klasični rigor i negativan snobizam potiču usled lošeg obrazovanja i vaspitanja. I samo tada.
Je suis snob, Boris Vian
Skini se sa neta, kiseonik je neophodan za funkcionisanje sivih ćelija.
Baš šteta, pola dana si bila van ignore liste...bye..’’


http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=1914304&postcount=56



сноб (енг. snob)
онај који се слепо поводи за модом и обичајима и манирима тзв. "вишег света", онај који хоће да изиграва господина, а нема за то ни смисла ни средстава, "покондирена тиква", уображен човек; фићфирић (израз је, вероватно, скраћеница од лат. израза sine nobiliatate= без племства, од напомене коју су, у XVIII векум стављали, у скраћеном облику s. nob., у каталозима енглеских унверзитета после имена младића грађанског порекла.
снобизам (енг. snob)
особине ојима се одликују снобови: придавање важности себи, изигравање господина без услова за то, покондиреност; фићфирићство.




_____Dakle svakakvih sam se gluposti nagledao ovde na forumu, ali ova je neprikisnovena. Bolje je čak i od podele ljudi na moralne, nemoralne i amoralne. Ovo je bukvalno davanje novog značenja nekim pojmovima. Pa ti care ladno da tražiš da se proširi značenje reči snob.
_____Ti si prijateju otac svih neznalica. Ti si još gori od nekih žena ovde. Ne znaš značenje bar polovine reči koje upotrebjavaš.
_____Ma bolite kita, bitno da imaš najlepši osmeh u profilu. Nemoj slučajno da se postidiš. Mislim, to što se ja posle ovakve nebuloze od stida nikad više ne bih pojavio ovde, ne znači da i ti treba tako da razmišljaš. Slobodno nam dođi opet sa novim definicijama, treba ovom narodu smeha više nego leba.
_____Kako ono sam reče ’’u Beogradu se poslednjih 15ak godina namnožilo stanovništvo.’’ Nije strašno što se namnožilo, kamo sreće da je tako, nego sišlo to s okolnih planina, pa sad prodaje ovde pamet među civilizovan svet.
_____Da se ti lepo vratiš proučavanju sadržaja Domestosa, a ja idem odmah da te postavim na temu ’’citati nebuloza koje ste procitali na forumu’’ Konstantno ću da te držim na sam vrh.
 
@ZaraSeremSeSebiUsta..
Ne može čovek ni da ode iz Beograda na pola dana, a da ga nevidljivi ludi džukci ne dočekaju sa smrdljivim tragovima na internetu. Super prostor za defile ZArSeUvekSebiSeremUusta :lol:

Ahahahhahahhahahahaha Da, vidim da si osvanuo uz Wikipediju, nesrećniče, ne bi li mi "ikako" doskočio.

Pa dobro, imati kompjuter je neki pogled u svet, mogućnost saznanja, ali nedovoljno je to. Mada, očigledno je, da tebe, zbog zaostalog duševnog razvoja, nisu primili ni u osnovnu školu. Život je uvek nemilosrdan prema retradiranima.

Možeš samo da pokušavaš da mi doskočiš... do jaja, ali i tu će rezultati biti bezuspešni, jer si kepec sa svojih, čitavih 154 cm? :lol:

Sine nobilites nije odrednica bez plemstva, preciznije je bez porekla, to je tačno značenje.. Jeste, od Starog Rima pa, navodno , mada to nije sasvim tako i u 18.veku, ali definitivno sa pesmom Borisa Viana koristi se reć snob.

Da si ikada čuo za Džozefa Apštajna stvari bi ti bile jasnije i ne bi morao da prekopavaš biblioteku. Loša ti je ta biblioteka u ludnici, a dobro, ti ionako ne znaš ni da čitaš.i....Dakle, reference za to šta je snob naći ćeš u knjizi "Snobbery" pomenutog autora.

Snob je čovek koji je svestan svog položaja u društvu.
Onaj koji voli lepe, ne nužno i skupe stvari. Zahvaljujući tome što ih snobovi biraju, ti predmeti postaju i statusni simbol nižih slojeva.
Negativni rigor je to, što su neretko, snobovi i nedovoljno obrazovani ljudi.
Primer je pfffff... Bogoljub Karić, on ne može da bude pravi snob jer je neobrazovan i nema duhovno preklo, on je dakle skorojević.
Još je Prust govorio da će svaka švalja moći da jede na istom prijemu sa ljudima kojima ne pripada.
I tako dalje....
Ne mogu da držim kurseve za dž.
***** me ne boli, Bogu hvala. Vodim ljubav redovno. Da, znam da sam lep, obrazovan, pametan i bogat. Šta još? Da, imam kućnu pomoćnicu, ako se nudiš da te primim u službu kao livreja, to neće moći...

Siguran sam da tebe ne može da boli mozak jer isti ne poseduješ.
Sada idi igraj školice se sa Divljom na ignore listi.
Pa-pa, psihopato...
 
Nema kulturologa koji ce moju odrednicu snoba da opovrgne. Moze samo da doda.

"Cega se pametan stidi, budala se ponosi." :-)

Inace "Snobbery" je lako stivo koje ne zalazi u dublju akademsku analizu o snobovstini kao fenomenu. Znaci, tesko da je to ozbiljna kulturoloska studija. Apstajn se vise zabavlja, prvenstveno razmatra snobovstinu u Americi na svim mogucim poljima od obrazovanja do politike, bla, bla. I vise je onako za citanje na plazi. U toj knjizi svako moze sebe da pronadje kao snoba i da se sit ismeje. Toliko.
 
divlja u srcu:
Nema kulturologa koji ce moju odrednicu snoba da opovrgne. Moze samo da doda.

"Cega se pametan stidi, budala se ponosi." :-)

Inace "Snobbery" je lako stivo koje ne zalazi u dublju akademsku analizu o snobovstini kao fenomenu. Znaci, tesko da je to ozbiljna kulturoloska studija. Apstajn se vise zabavlja, prvenstveno razmatra snobovstinu u Americi na svim mogucim poljima od obrazovanja do politike, bla, bla. I vise je onako za citanje na plazi. U toj knjizi svako moze sebe da pronadje kao snoba i da se sit ismeje. Toliko.

_____Hvala !
_____U prvi mah sam se zabrinuo da postoji još neko značenje reči snob. Morao bih da kopam po knjigama i tražim ''Snobbery''. Ne mogu da verujem da je neko toliko ubeđen u svoje gluposti.
 
Nije da on nije u pravu, nego covek ima problem sa sustinom.
Ali tako je to sa snobovima, obrazovanje od njih ne napravi bolje ljude, lepo vaspitanje im sluzi kao izgovor za nevaspitanje, a poreklo da ponizavaju druge kad god im se pruzi prilika. To je sustina, moje odrednice snoba.
 
HeBePoBaTaH_:
Snob je čovek koji je svestan svog položaja u društvu.
Onaj koji voli lepe, ne nužno i skupe stvari. Zahvaljujući tome što ih snobovi biraju, ti predmeti postaju i statusni simbol nižih slojeva.
Negativni rigor je to, što su neretko, snobovi i nedovoljno obrazovani ljudi.
Primer je pfffff... Bogoljub Karić, on ne može da bude pravi snob jer je neobrazovan i nema duhovno preklo, on je dakle skorojević.
Još je Prust govorio da će svaka švalja moći da jede na istom prijemu sa ljudima kojima ne pripada.

[/font]

zaboravio si da je snob onaj koji nema ni poreklo ni pedigre a tezi da se uzdigne...mislim da si se tu zayebao...jer ako imas poreklo, pedigre i stagod, ti po definiciji ne mozes biti snob ma kako ti to sve bilo bitno...
 
@anakin
Tako je, i ja tako mislim :lol:
Ali, postoji tu nekoliiko bitnih stvari..Podela na sine nobilites, na patricije i plebejce, imala je svoje puno opravdanje do jednog istorijskog momenta.
Onog trenutka kada je stanovništvo prestalo da se deli na staleže: građanstvo (puk)sveštenstvo i plemstvo, nastala je situacija u kojoj više nije bilo klasnog razvrstavanja, dobili smo novu pripadnost kroz socijalno raslojavnje . Sentenca da plemstvo obavezuje i dalje je sjajno zvučala, ali sada samo u smislu ponosa i sećanja, bez ikakvog društvenog uticaja.
U novijim demokratijama, koje su odavno prošle fazu prvobitne akumulacije kapitala, stvaralo se najbolje tle za rast novog snobizma. Danas klasu upravljača največim delom čine skupo školovani mladi ljudi koji upravljaju berzama telefonom iz svojih luksuznih limuzina. Oni određuju kakva ćemo odela da nosimo, o kakvim devojkama da sanjamo, koju ćemo mineralnu vodu da pijemo... Kako je došlo do toga da je prestižno upisati Juliard, ili da je poslednje dve-tri godine prestižno biti na Sundance festivalu, selu u zabiti u koji su samo zanesenjaci svraćali? Zato što ih je pohodio neki snob. Kokto je bio snob, Dali je kada je došao u Ameriku rekao da mu je cilj da postane popularniji od Paje Patka (kakava snobovština od izjave), MalcolmMcLaren je pomerao dupe establišmentu i bogatio se istovremeno..
Postoji taj fini, cinični odnos prema svetu kojeg poseduju intelektualni snobovi. Kao Selindžer npr. "Ponašačemo se kao pravi snobovi, ignorisaćemo vrućinu" ... : )
Upravo intelektualni snobizam može da postane mainstream, pomoću medija, koje opet, drže snobovi i snobići. U tom smislu, reći danas nekome da je snob u negativnom kontekstu je često besmisleno, i ja volim da se šalim na sopstveni, ali i na tuđ račun kada se pomene ovaj termin.
U Srbiji u tranziciji to je još besmislenije, ovde je tako malo intelektualnih snobova kojima je ova zemlja i stalno prebivalište. Ali zato smo zeznuli ostale "demokratije" jer imamo pravu reč koja označava sve ono što je snob u najnegativnijem smislu ...skorojević - onaj koji je nedavno postao NEKO. Savršeno..

Nije mi bila namera da baš ovoliko pričam o snobizmu. Desilo se, sorry... : )
 
divlja u srcu:
Nije da on nije u pravu, nego covek ima problem sa sustinom.
Ali tako je to sa snobovima, obrazovanje od njih ne napravi bolje ljude, lepo vaspitanje im sluzi kao izgovor za nevaspitanje, a poreklo da ponizavaju druge kad god im se pruzi prilika. To je sustina, moje odrednice snoba.
Taj rad, det kajnd ov vajb...

Jer, ovde neko brka lonchice. Jedan lonchic se zove snobizam, drugi lonchic se zove elitizam. Snobizam moze da ima samo negativnu konotaciju, dzaba sve...
 
HeBePoBaTaH_:
Hajmo onda sa definicijom elitizma.
Izvolite...
_____Sad ćemo svi lepo da pređemo na elitizam, a onda nafudbal, pa na prognozu vremena za sutra.
_____Ma daaa, ajdmo da sad svi lepo zaboravimo ko je ovde mnogo nepismen, kao bi mogo opet da za je bava i zaglupljuje klince koji još nemaju jasno formiranu svest.
_____Ko bre tebe da upazi sa svim tvojim, ni malo bezazlenim, nebulozama.
 
anakin:
zaboravio si da je snob onaj koji nema ni poreklo ni pedigre a tezi da se uzdigne...mislim da si se tu zayebao...jer ako imas poreklo, pedigre i stagod, ti po definiciji ne mozes biti snob ma kako ti to sve bilo bitno...
_____Ne mogu da verujem da smo se složii oko nečega. Moramo da pazimo oboje da nam ovo ne pređe u naviku. Pašće nam rejting.
 
Hebe, ipak mislim da je to elitizam a ne snobizam (hvala, Pjafe)...
recimo Juliard...to je elitna a ne snobovska skola...elitna zbog toga sta nude (kadar, obrazovanje) i sto se tu jako tesko ulazi...snobovstina bi bila da neko upise Juliard samo sto je ta skola prestizna ali cini mi se da je tu ta razlika izmedju elite i snobova - snob samo moze da imitira i da se trudi da se docepa upisa na Juliard (tesko) a za elitu su vec potrebne nekakve sposobnosti, talenat...
po meni postoji ogromna razlika izmedju elitizma i snobizma, ne u pozitivnom ili negativnom kontekstu, nego sustinski...
snob imitira elitu, krace receno...i bitna stvar je da elita ima odredjene vrednosti koje su u skladu sa njom - neko ko je godinama imao livreja i batlera, porodice koje su generacijama upisivale skupe skole, to mi je nekako zivot koji je sam sa sobom u skladu...znaci, ne da je taj zivot bolji ili gori od nekog drugog, samo je u skladu sa svojim vrednostima - ne izigrava nesto sto nije...
ali ako neko takav zivot pokusava da fura bez imalo osecaja, stila i logike - on je snob, bez obzira kako slicno mogu da izgledaju...

negde sam procitala da je snob ipak pozitivna pojava u smislu da on ipak pokusava da se uzdigne za razliku od recimo malogradjanina, koji zagovara kulturu kica i sunda...
ovaj prvi makar ide na koncerte, cita, trudi se da bude kulturan...zanimljiva teza...
 

Back
Top