Zajebali su nas...

Tema se jaqo raširila, nepotrebno.. *ebeš ti tu veru u kojoj se oprost plaća materijalnim dobrima( tozla, zemlja, repa).... Dakle, pokušali su, ipak, da nas zajebu.. Izgleda da samo sirotinja veruje u boga... Nismo ostali bez teksta, samo nemamo šta da kažemo u vezi kosmičke čestice svesti...
 
Zar nije ovo forum "nauchna fantastika"????
i molim vas religiozna,duhovna ili kako kod vec dimenzija choveka je stvar lichnog iskustva i mnogo je shira i dimenzionalnija nego prosto,banalno i jeftino mentalno naglabanje i manipulisanje raznim pojmovima.Logiga je najjefiniji instrument suvog intelekta i pokushati sa njom obuhvatiti Boga je najblaze recheno neinteligentno.Shto se hrishcanstva tiche kroz svetootachku literaturu na koju se pravoslavlje oslanja i chije nasledje gleda da odrzi u zivotu moze se sresti mnogo priznatih svetaca koji su rekli neshto slichno EPISKOPU ili po narodski vladiki Porfiriju koji je rekao na jednom nastupu na TV da je on uveren da Bog nece napustiti niti ostaviti nijednog dobrg choveka ma koje vere bio.To je naravno izazvalo mnogo polemike u redovima "pravoslavnim" kod ljudi koji se slepo drze stvari koje ste vi iskoristili za pochetak ove teme.Dozivljaj Boga kao sudije koji sedi negde gore i vaga nasha dela i nedela je sve samo ne pravoslavan,uglavnom ima veze sa dominantnim ocem u porodici,
Xpictoc je rekao "Ja sam put, istina i zivot" ne sudija zatim dao nam primer oprashtajuci mnogima i na kraju Judi koji ga izdade zar ne? Dakle batalite umna kalkulisanja jer ce vas to odvesti sasvim sigurno u pakao josh za zivota,znam mnooooogo njih koji zauzimaju mesto u stanovitim institucijama zahvaljuci upravo gore navedenom. Zar mislite da roditelj nevoli svoje dete ako je recimo hendikepirano? Recimo slepo pa tu i tamo razbije neshto po kuci? Naravno da ne nego ga josh vishe voli upravo zbog te hendikepiranosti.
Shto se pitanja tiche shta Bog ochekuje od nas pa teshko je to reci jednom rechju ali nablize istini je da Bog gleda namere srca,tj motiv zbog kojeg neshto radimo ili neradimo.
Zakljuchak je sledeci Boga nemozemo smisliti niti obuhvatiti umom um je jako primitivan instrument kada je vertikala u pitanju ali Ga zato mozemo iskusiti i svako ko je imao iskustvo on vishe neveruje nego zna i nedokazuje nishta nego voli u pravom smislu te rechi bezrazlozno jer drugog izbora nema.Recimo kao vladika Porfirije? Mozda ne bi bilo loshe za zainteresovane da odu na neko njegovo predavanje i pokushaju da posmatraju KO i naravno shta im pricha mozda bi to otvorilo nova vrata, jer po pravoslavnoj definiciji "chovek je po svojoj sushtini Bogotrazitelj"
Na kraju "Blago onima koji verovashe a ne videshe" shto neznachi da apostol Toma nije dobrodoshao u carstvo bozije, i nije isti arshin za one koji neznaju kao i za one koji znaju prema tome malo razmislite mozeteli to poneti sto trazite?
Ja znam jedno, bez Boga sigurno ne, jer gnoza sama je prechica za psihijatriju
Toliko
 
Guru 42:
*ebeš ti tu veru u kojoj se oprost plaća materijalnim dobrima( tozla, zemlja, repa).... Dakle, pokušali su, ipak, da nas zajebu.. Izgleda da samo sirotinja veruje u boga...

Пошто причаш о римокатоличкој вери, потпуно си у праву, али само зато што у корпи има мућкова, не значи да су сва јаја лоша...

Нико никога не зајебава, можеш да верујеш а и немораш, на теби је одлука, дата ти је истина, а да ли ти више волиш истину или лаж , остављено је теби, барем што се тиче хришћанства... у Бога не верује само онај ко је сиромашан духом
 
Pozdrav svima a narocito Enderu (razumem te)!
Naravno da je tema pocela da se racva svuda posto je sve povezano sa svime i ne moze nesto da se ponasa nazavisno a da ne utice na drugo...
Analiticki sistem stalno ide ka razgradnji i pronalazi sve vise i vise i sve brojnije i brojnije zakljucke do te mere da pocinjemo shvatati da vise ne mozemo da ih sve drzimo u racionalnom umu i obradjujemo na klasican logican nacin kroz upotrebu inteligencije (bez obzira koliko ona visoka bila ona je samo iz racionalnog uma ((pot)procesor ima svoju gornju granicu ali hard disk je ogroman, nesluceno ogroman a i neznamo tacno gde je)). Jedna bitna stanica na putu je da smo postigli relativno visi nivo inteligencije (IQ) i tada (posto smo dovoljno pametni) priznamo sebi da vise ne mozemo da obradjujemo podatke jer obrada tih podataka vodi u izolovani spic u kojem ne vidimo medjuzavisnost sa ostalim stvarima. I uvek kada se naprezemo iznova nas racionalni um ide u pravcu analize a ona u produbljivanje (izolaciju...) (P)Ostajemo nezadovoljni... Uvek nam nekako pobegne kompletna slika.
NAPOKON SAM DOVOLJNO PAMETAN DA SHVATIM DA SAM GLUP tj. da primetim doslednost intelektualnog logicnog analitickog principa (racionalnog uma) i sam tim njegove granice.
Potrebno nam je nesto drugo. Sta na primer? Da probamo sa suprotnim? SINTEZ(EZ)A :)
Mozda. Naravno da bi pristupili sintezi moramo imati elemente koje smo ranije upoznali analizom da bi ih sintetisali. Znaci da je analiza bio neophodan proces ALI NIKAKO KONACNI!
E tu se veliki broj ljudi (inteligentnih) ukoci i ne moze dalje (ne umeju da izvrse unutrasnju transformaciju) jer su naravno u zivotu uceni i terani stalno da razmisljaju po jednom principu. Analiziraj, analiziraj, analiziraj pa izvedi zakljucak (ali on je uvek izolovan). Gomila izolovanih zakljucaka... I sta ce mo sa tim? Nista. Eventualno da se hvalimo kako smo pametni i puni informacija onima koji nisu ni na tom nivou (a i tih je previse) :)
Ispostavilo se da porast svesti (ne uma) se javlja kada opustimo um do tih granica da je skoro nebitan. Tada otpocnu sinteticki procesi u neracionalnom umu (svesti). Spoznaje, produhovljenje...
Moramo da znamo da um nije vladar (iako on sam sebe uvek namece) i ne treba da bude.
Ali to nije lako kad je ceo zivot do sad (a i svima oko tebe) nametnut um kao vladar.
Znam da ovo zvuci paradoksalno ALI :) ...
I zato cu ponoviti.
"Standardni naziv je meditacija. Naucni (koji ce se tebi vise svideti ) je spustanje frekvencije mozga. Hriscanski, tihovanje (zapocinje se sa molitvama Bogu a zatim se zapada u totalnu tisinu do samozaborava (utrnjava racionalni um). Psiholoski "flow" stanje kada nesto radimo u apsolutnoj prepustenosti i postajemo proces radnje umesto JA ego um stanje...
Odaberi... Opusti um, prepusti se... Nemoj da budes gledalac koji gleda gledano (postani gledanje), nemoj da budes slusalac koji slusa slusano (postani zvukj)... Posmatraj svoj sopstveni um (vezujuce JA ego stanje) i ne vezuj se i videces da ima nesto vece od njega (ako istrajes spoznaces da si otelotvorenje boga, univerzuma tj. svesti)..."
 
Za Dejana V.

naravno, nema sanse da mozemo da razmotrimo sve ono sto bi trebalo u ovako obimnoj temi.
Samo sam hteo da pokazem da je moguce doci do smislenog licnog odgovora razmisljanjem i ucenjem, i da naucni pogled na svet ne iskljucuje automatski duhovna pitanja

O svemu sto sam rekao se naravno moze raspravljati, sve je to zasnovano na jednoj premisi da moraju postojati pravila kako na fizickom tako i na duhovnom nivou koja ne dopustaju izuzetke i shodno tome iskljucuju mogucnost bozanske intervencije u nastanku i razvoju covecanstva.
Da citiram Ajnstajna: Bog ne igra kockice sa univerzumom.

Drugi postulat koji iznosim da je razvoj i usavrsavanje u biti kako fizickoj tako i duhovnoj strani postojanja, a niko ne moze osporiti da i organska i neorganska materija teze razvoju od jednostavnijih ka slozenijim formama, tako da nema razloga da to ne bude i na duhovnom nivou, naspram staticnosti religijskog koncepta.

Da, poznato mi je da je nauka postavila nekoliko izazova teoriji Velikog Praska (teorija super struna i drugo...), ali se oni za sada zasnivaju samo na matematickim formulacijama, naspram fizickim dokazima teorije Velikog Praska.

Sto ne znaci da sutra tehnologija nece pruziti instrumente koji ce ih dokazati.

Da li je svemir snela Kosmicka Koka ili je to iscedak iz nosa velikog Slinavka (to je iz "Vodica":-)

Nemam sada vremena za razgovor o kreacionizmu, sutra.
 
Za Dejana V.

naravno, nema sanse da mozemo da razmotrimo sve ono sto bi trebalo u ovako obimnoj temi.
Samo sam hteo da pokazem da je moguce doci do smislenog licnog odgovora razmisljanjem i ucenjem, i da naucni pogled na svet ne iskljucuje automatski duhovna pitanja

O svemu sto sam rekao se naravno moze raspravljati, sve je to zasnovano na jednoj premisi da moraju postojati pravila kako na fizickom tako i na duhovnom nivou koja ne dopustaju izuzetke i shodno tome iskljucuju mogucnost bozanske intervencije u nastanku i razvoju covecanstva.
Da citiram Ajnstajna: Bog ne igra kockice sa univerzumom.

Drugi postulat koji iznosim da je razvoj i usavrsavanje u biti kako fizickoj tako i duhovnoj strani postojanja, a niko ne moze osporiti da i organska i neorganska materija teze razvoju od jednostavnijih ka slozenijim formama, tako da nema razloga da to ne bude i na duhovnom nivou, naspram staticnosti religijskog koncepta.

Da, poznato mi je da je nauka postavila nekoliko izazova teoriji Velikog Praska (teorija super struna i drugo...), ali se oni za sada zasnivaju samo na matematickim formulacijama, naspram fizickim dokazima teorije Velikog Praska.

Sto ne znaci da sutra tehnologija nece pruziti instrumente koji ce ih dokazati.

Da li je svemir snela Kosmicka Koka ili je to iscedak iz nosa velikog Slinavka (to je iz "Vodica":-) to ne znam

Nemam sada vremena za razgovor o kreacionizmu, sutra.
 
Za Fantoma78,

teras me da se ponavljam.

Fenomeni koji nastaju tokom meditacije i slicnog jesu dokaz nedovoljno istrazenih moci ljudskog mozga, ali nisu nikakav argument koji se moze upotrebiti za otkrivanje pitanja vezanih za ukupnost postojanja.
Jer se ti fenomeni odvijaju u zatvorenom svetu svesti pojedinca, nemaju interakciju sa spoljasnoscu.
 
Ono sto sam ja izneo kao moj licni pogled na ustrojstvo postojanja je rezultat ucenja i razmisljanja, a ne nekog Bozanskog otkrovenja namenjenog tzv. prorocima, tako da ja nikako ne mogu tvrditi da je to neka apsolutna istina niti imam nameru.
Jer i ja nastojim da taj svoj koncept redovno testiram naspram novih saznanja do kojih dolazim.

To je filozofska konstrukcija u kojoj se ja licno osecam prilicno udobno, jer mi pruza makar mogucnost odgovara na mnoga pitanja koja religija (bilo koja) nije u stanju da dosegne.

Sto ne znaci da neko drugi nece doci do nekih svojih odgovora, ja sam poceo od posrednih naucnih dokaza, da bih posmatranjem i odredjenim logickim procesom dosao do necega licnog.
Neko moze poceti pak od religijskog pogleda na svet da bi dosao do svog koncepta.
Za mene licno je to pocelo kada sam pre 7-8 godina citajuci nesto o tablicama Hermesa Trismegistusa (...Kako je gore tako je i dole...) se zapitao o mogucnosti postojanja zakon na duhovnom nivou slicnih karakteristika kao na fizickom nivou.

Da se ne mnogo ne ponavljam, samo da sumiram sve ono sto pokusavam da u ovoj diskusiji da dokazem:

- prihvatanje bilo kog koncepta religijskog, ideoloskog... samo zato sto nam to neko tvrdi, bez relevantnih dokaza ili smislenog logickog procesa je mozda dovoljno dobro za one kojima su spanske serije vrhunac intelektualnog dometa, ali ne i za one koji pokusavaju makar malo da razmisljaju.
A i da ne govorim da je "prihvatanje bez pogovora" jedna od najopasnijih karakteristika koju covek moze da ima i koja nam je u istoriji nanela sasvim dovoljno nesreca.

- ako pocnemo da razmisljamo o tzv. "velikim pitanjima" JASNOCA, OBJEKTIVNOST, RACIONALNOST I KRITICNOST naucnog pogleda na svet jesu orudja koja nam jedina mogu omoguciti da iz mnostva razlicitih i cesto kontradiktornih informacija dodjemo do onih upotrebljivih, koje mozemo primeniti u licnom procesu ucenja i razvoja.

- Naucni pogled na svet (koji karakterisu radoznalost i sumnja, naspram vere i poslusnosti religije) NE ISKLJUCUJE duhovnost, kao opsti pojam za sve sto nije vezano za materijalnu stranu postojanja, vec pruza osnovu za dublje i jasnije razmatranje zbog cega tvrdim da ce nauka, a ne religija biti ta koja ce nam kraju i dati prave odgovore na "velika pitanja"

- Govorite o logici i racionalnosti kao nedovoljnim alatima za spoznavanje sveta, a sa druge strane niste to u stranu da potkrepite nicim drugim nego pricama koje vam je neko drugi preneo, a koje niste ni pokusali da kriticki razmotrite da li odgovaraju stvarnosti.

A na svaki takav argument ja zahvaljujuci logici (i naravno informisanosti) mogu izneti drugacije vidjenje koje je mnogo jasnije i vise odgovarajuce ovom ogromnom univerzumu u kome se nalazimo.

Na kraju krajeva, ovo je ipak samo jedna intelektualna rasprava u kojoj izostravamo svoju intelektualnu sposobnost i saznajemo nesto novo.
I ono u cemu se verujem svi slazemo je da u ovom zivotu bez obzira da li nam je jedini ili jedan od mnogih, nasa osnovna duznost je da se trudimo da budemo ispravna i valjana ljudska bica najbolje sto mozemo.

A odgovor na to sta sledi posle toga cemo svi vec saznati, mada se meni uprkos radoznalosti bas i ne zuri da ga saznam:-)
 
diabloki:
zasto ovakav naslov,evo zasto:kad naprimer hriscanin umre on ode u raj,jel tako?tako je...
to jest pod uslovom da je bio dobar veci deo zivota,bog voli sve dobre ljude jel tako?tako je...
ali sta sa npr. dobirm budistima sta bre snjima da ih stavimo na "hold" ili nesto tako jel tako?tako je...
mislim tako je najverovatnije ali je*i ga sta cemo...
isti slucaj i sa npr. hindusi i njih ima dobrih a opet idu u pakao kad umru jer nisu verovali u boga,jel tako?tako je...
Zamislite da vi odete tamo kao budist i mislite u sebi "wow,videcu budu,jedva cekam?"
kad ono iza saltera sveti petar vas pita u cega verujes,ti kazes budu naravno a ko ste vi? a sveti petar ce je*bi ga druze idi liftom "DOLE" (hi,hi,hi)
sta vi mislite o ovome? :grin:


Naći ću negde odgovor na ovo pitanje pa ću postovati.
 
Angelico_Payne:
Пошто причаш о римокатоличкој вери, потпуно си у праву, али само зато што у корпи има мућкова, не значи да су сва јаја лоша...

Нико никога не зајебава, можеш да верујеш а и немораш, на теби је одлука, дата ти је истина, а да ли ти више волиш истину или лаж , остављено је теби, барем што се тиче хришћанства... у Бога не верује само онај ко је сиромашан духом
JA sam, znači, siromašan duhom... Ne mogu da verujem u nešto takvo, pored svih ovih sranja koja nam se dešavaju... Ja ti opet skrećem pažnju na Jasenovac... Čime su svi ti ljudi, koji su pobijeni tamo na najmonstruozniji način, to zaslužili... Pa sve su to bili bogobojažljivi ljudi, seljaci, koji nisu imali veze sa bilo kakvom politikom.. Da ne kažem da je prvi upravnik logora smrti bio božiji izaslanik!? Neću mu spominjati ime, manje više, svi ga znamo... Gde je bio njihov bog, kojem su se svesrdno molili???? (da im podari bolji i berićetniji život ili da im podari što bržu i bezbolniju smrt??) Šta to može da znači?? da su oni već proživeli svoj pakao!? Da li to znači da smo svi mi već u paklu, ali toga još nismo svesni!?
 
Za Dejana V.

Kreacionizam...

kreacionizam kao religijsko-filozofski koncept je kvazi-naucni pokusaj crkve da se suprotstavi Darvinovom ucenju, evolucionizmu.
Zanimljiv je i podatak da cak i danas vise od polovine osnovnih skola u SAD svoja predavanja o postanku coveka zasnivaju na kreacionizmu, sto pokazuje uvrezenost religioznog pogleda na svet.

Kada je rec o mom iznetom pogledu na svet (za koji ja za razliku od crkve ne tvrdim da je apsolutna istina) mozda bi se moglo reci da je u pitanju neka vrsta Kosmickog kreacionizma u smislu
Bog je postojao na Pocetku i postojace na Kraju, a izmedju ta dva sav zivot u Univerzumu predstavlja delove tog Boga.

Crkveni kreacionizam za sada se jos uvek bori sa Darvinom, u nauci o postanku i poreklu coveka, jos uvek se nisu uhvatili u kostac sa astrofizikom, kosmologijom, astronomijom i nuklearnom fizikom i drugim naukama ciji okvir proucavanja prevazilazi nasu planetu.
 
Endere da bi mogli nastaviti kvalitetnije procitaj nesto od sledecih knjiga jer (po meni) ti fale neka znanja, iskustva i praksa.

Ken Vilber - Bez granica (istocni i zapadni pristup licnom razvoju)

Zoran i Milica Gruicic - Bivanje (to je peta knjiga) sajt je www.illumina.co.yu

Destruktivne emocije - Zapisao Danijel Goleman - Naucni dijalog sa Dalaj Lamom (visenedeljni razgovori i eksperimenti vrhunskih svetskih naucnika i strucnjaka iz oblasti psihologije, neurologije, filozofije... tj. eksperimenti nad Dalaj Laminin ucenikom sa najmodernijim tehnickim spravama danasnjice koje su vodili najveci naucni umovi iz raznih oblasti (i njihova iznenadjenost i zbunjenost eksperimentisanjem :) )...
Ha ha ha.. Sujetni i nepoverljivi naucni mozgovi su ipak priznali... :)
 
Guru 42:
JA sam, znači, siromašan duhom... Ne mogu da verujem u nešto takvo, pored svih ovih sranja koja nam se dešavaju... Ja ti opet skrećem pažnju na Jasenovac... Čime su svi ti ljudi, koji su pobijeni tamo na najmonstruozniji način, to zaslužili... Pa sve su to bili bogobojažljivi ljudi, seljaci, koji nisu imali veze sa bilo kakvom politikom.. Da ne kažem da je prvi upravnik logora smrti bio božiji izaslanik!? Neću mu spominjati ime, manje više, svi ga znamo... Gde je bio njihov bog, kojem su se svesrdno molili???? (da im podari bolji i berićetniji život ili da im podari što bržu i bezbolniju smrt??) Šta to može da znači?? da su oni već proživeli svoj pakao!? Da li to znači da smo svi mi već u paklu, ali toga još nismo svesni!?

Да си прочитао Библију знао би одговор на твоја питања, лако је веровати у Бога кад си све лепо иде, па како је то онда веровање, иди ми дођи ми, али кад прођеш пакао на Земљи, и даље верујеш, е то је права вера, вера за коју се даје вечни живот.
 
Angelico_Payne:
Да си прочитао Библију знао би одговор на твоја питања, лако је веровати у Бога кад си све лепо иде, па како је то онда веровање, иди ми дођи ми, али кад прођеш пакао на Земљи, и даље верујеш, е то је права вера, вера за коју се даје вечни живот.
E, baš ti hvala, na takvoj veri, ali ne hvala... Dečače!! Pročitao sam ja "to" mnogo pre nego što si ti nekom bio u mislima!! I bolje da ti ne kažem šta sam zaključio iz tog štiva.. A verujem, naj iskrenije, da su svi ti ljudi sto puta prokleli svog, voljenog, boga pre nego što su umoreni.. na najmonstruozniji način.. A ti se lepo učlani u narodnu biblioteku.. naći ćeš tamo, moje, štivo.. prelistaj malo( nema toga mnogo), pa se vrati na ovu temu..
 
Fantome78

e sada si me zaista razocarao.
Stvarno sam od tebe ocekivao veci doprinos ovoj raspravi od prepisivanja stavova iz literature i to iz literature koju su uglavnom ( cast izuzecima ) pisali oni koji kao navodno shvataju o cemu pisu uvijajuci to u zamagljenost i nejasnoce kako bi ostavili utisak o nekim tajnim znanjima i to za citaoce koji nemajuci kriticnost i jasnocu razmisljanja prihvataju sve to kao "sveti gral" saznjanja.
Da bi onda mogli svi zajedno da se smejulje onim drugima koji imaju drugacije stavove, jer eto oni jadni to nisu procitali pa ne znaju a mi znamo, pa su "slepi" i treba da ih obrazujemo da "progledaju".

Fantome o kakvoj mi to praksi govoris koja mi je potrebna ?
Ako mislis na iskustvo u meditaciji kao sredstvu razvoja svesti, pa moram priznati da se moja meditacija svela na desetak minuta "praznjenja svesti" vezbama disanja dnevno sto je daleko od vremena kada sam provodio noci pod zvezdama u lotos polozaju, ali je meni sada sasvim dovoljno.

Ono sto ti govorim, ako to nisi shvatio do sada, je da sam ja tu gde si ti sada bio pre nekih 10 - 12 godina i da sam taj pogled na svet i nacin licnog razvoja odbacio kao uzaludan.

Da ti to malo objasnim:
- Zen budizam i ceo taj istocnjacki koncept samorazvoja je veoma dobar, stavise izvanredan ukoliko ti je namera da zivot provedes povucen u nekoj nedodjiji istrazujuci dubine sopstvenog uma.
O da verovatno ces doci do unutrasnjeg prosvetljenja i harmonije, mozda ces cak razviti i neke sposobnosti van domena uobicajenog, ali da li ces time doci do odgovora na bilo koje od zaista "velikih pitanja" ( Ko smo? Odakle smo? Zasto smo? i Kuda idemo?) , to neces.

- To je prvi razlog i najvaznijiji razlog zasto to nazivam uzaludnim (osim ako nemas nameru da ti to stvarno bude zivotni put) , subjektivnost takvog nacina licnog razvoja ne pruza odgovore na pitanja objektivnog sveta oko nas, i naravno nema nikakve veze sa stvarnim mestom i vremenom u kome zivimo.

- Iskustva koje disclinovani um prozivljava kroz samospoznaju meditacijom i drugim sredstvima su paralelna sa onim sto nedisciplinovani um prozivljava pod uticajem halucinogenih supstanci (droge), i jedno i drugo poticu iz hemije tela, samo dok je prvo nacin razvoja, drugo vodi u pakao na zemlji i smrt.

- Da te malo podsetim, jer verujem da znas, ali si zaboravio.
Iskusenici-pocetnici u budistickim manastirima (kao izvoristu pogleda na svet koji zastupas) pre nego sto im se dopusti da krenu putem samoponiranja i meditacije, najpre provode nekoliko godina baveci se takvim stvarima kao sto su ciscenje, nosenje vode, cepanje drva....
i logickim proucavanjem zen budizma i istorije.
Sve to da samo da bi stekli DISCIPLINU UMA i MOC VOLJE potrebne da se suoce sa zahtevima puta na koji su krenuli.

A kada vec uzimas sebi pravo da procenjujes sta kome fali, mogu ti reci da je to ono sto tebi nedostaje disciplina u razmisljanju i jasnoca u izrazavanju.

Jer mozda sam ja glup, ali nisam uspeo da shvatim sta pokusavas da nam kazes osim toga da sto si nam saopstio kakva literatura utice na tvoje razmisljanje.

Ako si pokusao da nam kazes da su moci covekovog uma i tela daleko vece nego sto to nauka zvanicno pretpostavlja to ne moras da me ubedjujes.
Sa tim stavom se APSOLUTNO slazem, kako na osnovu literature tako i na osnovu licnog iskustva.
ALI to nije tema ove rasprave, otvori takvu temu i rado cu ti se pridruziti.


Tvoj podsmesljiv stav prema nauci sam potires, govoreci o istrazivanjima koja su zapoceta.
Nauka je sumnjala, zatim je pocela istrazivanja, pa se iznenadila, ali je nastavila sa istrazivanjem.

U tome je osnovna razlika izmedju naucnog i ostalih pogleda na svet.
On je otvoren, nije zatvoren u sopstveni krug rezonovanja, vec je usmeren ka stalnom razvijanju i usavrsavanju.

I uzmi u obzir da je naucna misao tek u zadnjih 20-30 godina pocela da se sistematicno bavi onim sto nazivamo paranormalno ili natprirodno (ukljucujuci i postignuca budustickih monaha).
Pa onda uzmi u obzir sta je nauka postigla za 200-300 godina koliko se sistematicno bavi materijalnim svetom, onda mozemo samo da pretpostavimo sta ce postici u buducnosti baveci se duhovnim svetom.
Verovatno cemo na kraju svi dobiti pilule za dostizanje "nirvane" :-)
 
Fantome,

sada malo o knjigama koje si mi preporucio, stvarno me iritira to kad ljudi u ovim temama pocnu da mi preporucuju literaturu smatrajuci da eto ja jadan nikada nisam cuo za to.

Vilbera cu procitati, hvala na preporuci, ovo ostalo verovatno ne, vec sam procitao sasvim dovoljno literature na tu tematiku da znam o cemu se radi.

A sada sta mislis recimo o ovim naslovima:

"Trancedetalna meditacija" grupa autora, "Quantum healing" D.Chopra
"Tai chi chuan" Topolsek, "Pesme Duse" S.Chimnoj, "Parapsiholoski trening" Ryzi,
"Svelost istoka za um zapada","Kundalini Tantra" T.Shudi, "Zapis o istinskoj veri" Sosan,
"Tibetanska medicina" Namuhai N., "Alhemija ostvarenja" D.Rinpoche,
"Duh i Um" Sai Baba, "Moc Misli" Shivananda, "Umetnost zivljenja" K.Murti,
"Kako steci saznanja visih svetova" Steiner, "Ezotericna filozofija ljubavi i braka" D.Fortune
"Budisticka meditacija" N. Tera, "Put Moci" grupa autora....

Ovo su su samo knjige koje su preostale u mojoj licnoj biblioteci iz vremena kada sam se bavio time cime si ti sada bavis, mogao bih na to dodati jos jedno 70-80 naslova slicne tematike koje sam procitao, ali ih nemam.

Da li te zanima mozda nesto drugo?
Evropsko-blisko istocna ezoterija recimo, pocev od starogrckih, egipatskih i hebrejskih magijskih koncepata preko alhemicara, madam Blavacke, Gurdjijeva, Kroulija, do Kejsa i Kastanede ?
Ili pak naucni pogled na natprirodno pocev od popularne Benediktove literature pa dalje....
Ili pak psihologija Frojd, Jung, From sve do danasnjeg popularnog samousavrsavanja preko Ricarda Baha do Og Mandina....

Evo ti preporuka za Junga, knjiga koja se uklapa u tvoj pogled na svet.
"Tumacenje prirode i psihe" Jung/Pouli.

Ako bi za promenu zeleo da malo bacis pogled i na objektivni svet koji u kome zivis preporucujem ti da pocnes od
"Seni zaboravljenih predaka" K.Sagan/E.Drajan i "Kratke istorije Vremena" Hokinga, pa polako dalje.
 
zbog radoznalosti i sumnje...

zbog toga sto je "raj znati ko si"...

zbog to sto moras znati odakle si i kako si stigao tu da bi mogao videti kuda ces otici dalje...

zato sto sam uvek i pre svega covek i "nista ljudsko mi nije strano..."

zato sto smo mi toliko mali, a svemir toliko veliki da samo nas intelekt i radoznalost stoje izmedju nas i osecanja potpunog besmisla...

zbog toga sto "mislim, dakle postojim"...

A najvise i pre svega sto sam u zivotu nasao samo dve stvari koje su vredne zivljenja
UCENJE i LjUBAV.
 
Bas su zato tako napisali da bi mi shvatili da ne mozemo logicki intelektualno "shvatiti". Krajnja poruka im je sledeca: "Kako umom (njihovim) objasniti umu (nasem) da se se odrekne uma tj. samoga sebe kao vladara. Tu nastaje problem jer smo mi poistoveceni sa umom (ja sam moj um, ja sam ono sto mislim, prihvatam-ne prihvatam...), drugim recima nestajanje uma je i nase ego nestajanje pa se zato um (mi) zestoko opire(mo) (ne zelimo da nestanemo, lici na smrt). A u stvari necemo nestati, transformisacemo cemo se kroz oslobodjenje uma kao vladara i njegove ogranicenosti. Istina (nasuprot lazi) je produkt uma. Stvarnosti je nebitna istina ili laz, ona jednostavno postoji, nema umne suprotnosti. Mi postojimo kroz um, njegove suprotnosti, dokazivanja i negiranja...
Otuda nesklad, bol, strah...
Pozdravljam za Vilbera...
 
ender71:
zbog radoznalosti i sumnje...

zbog toga sto je "raj znati ko si"...

zbog to sto moras znati odakle si i kako si stigao tu da bi mogao videti kuda ces otici dalje...

zato sto sam uvek i pre svega covek i "nista ljudsko mi nije strano..."

zato sto smo mi toliko mali, a svemir toliko veliki da samo nas intelekt i radoznalost stoje izmedju nas i osecanja potpunog besmisla...

zbog toga sto "mislim, dakle postojim"...

A najvise i pre svega sto sam u zivotu nasao samo dve stvari koje su vredne zivljenja
UCENJE i LjUBAV.
Pa naravno da znam odakle sam.. iz košutnjaka.. otišao sam tamo sa tatom, a vratio se sa mamom.. 'ajde ono učenje.. đene, đene, ali o no za ljubav.. pa i to nam je nametnuto, kao neka vrednost.. ali ljubav prema novcu, kao precizna odrednica, e to je već nešto!!
 

Back
Top