Haksli

Čitao sam Slijepi u Gazi, dosta davno. Nije mi se svidjelo, previše intelektualistično. Kasnije sam čitao i neke priče. Vrli novi svijet nisam iako namjeravam.
 
Old ghosts that death forgot to ferry
Across the Lethe of the years -
These are my friends, and at their tears
I weep and with their mirth am merry.
On a high tower, whose battlements
Give me all heaven at a glance,
I lie long summer nights in trance,
Drowsed by the murmurs and the scents
That rise from earth, while the sky above me
Merges its peace with my soul's peace,
Deep meeting deep. No stir can move me,
Nought break the quiet of my release:

In vain the windy sunlight raves
At the hush and gloom of polar caves.
 
Huxley ima vrlo neobican nacin pripovedanja, i pesme su mu "jezive", to se ocigledno svi slazemo, ali bas ta jezivost je sustina zivota nekako...nije sve lepo i nezno...pri tom, ne zaboravite "drugs consuming" uticaj...zvuk se pretvara u boju...predmeti dobijaju ljudske osobine...kompleksna psiha...
 
Procitao sam samo "Vrli novi svet" za vreme bombardovanja u sklonistu...nije me preterano odusevio...razumem i poruku i sve ali mozda zbog atmosfere u kojoj je citana...
 
jastuk:
kazi nam poruku,mooooliiiim te.....
Da jagodinka sad nije postovala ne bi ni video da imas zahtev....dooobro.
Pa ima tu mnogo toga...o otudjenju coveka od samoga sebe kroz tehnologiju,bolesnoj zelji za mladoscu,duzim,vecnim zivotom....o apatiji koju donosi zadovoljenje krajnjeg hedonizma sexualnih sloboda....i na kraju zaokvireno pesimistickom predstavom o esencijalnoj nemogucnosti ljudskog bica da povrati davno izgubljenu slobodu,kada takav,onaj koji pokusava,ostaje izlozen ruglu prezira kao zivotinja u zoloskom vrtu...o nemogucnosti ljubavi,njenom gubljenju u komplikovanju drustvenih odnosa iz svega sto sam naveo.
Toliko,ukratko...
 
Vrli novi svet u stvari govori o svetu ka kome mi idemo i koji je prodao dusu djavolu za meso.Kada sex postane samo sredstvo zadovoljavnja nezasite zelje hedonizma citav unutrasnji sklop pojedinca i iz njega percepcija stvarnosti gube na dubini.Ne postoje vrednosti jer je sve unapred dato,ne postoji kvalitet,ne postoji dusa jer nema patnje-svaka mucnina se otklanja drogama(mislim da se zove soma ili tako nesto).Nema umetnosti nema stvaranja,nema bola,covek kao bice je mrtav.
U takav sklop jedinki koje vise nisu ljudi ulazi "domorodac",pripadnik neizmenjenog coveka,coveka kakav danas nestaje.Mesanje njegovog bica sa umrtvljenoscu sveta i onoga sta svet postaje vode ga u konflikt koji ne moze da se resi ni na koji drugi nacin nego samoubistvom.Ko sto rece cika Aristotel svako ima okvir kome pripada(parafraziram,davno se to citalo),a domorodac shvata da njegov svet vise ne postoji,on je klica nezdravog,proslog u sadasnjosti koja je mrtva.Iz njegove perspektive on je pobednik,ubijajuci sebe ugusio je u sebi pokusaj sveta da ga menja,shvatjuci da on ne moze da menja svet,da povrati,nadje ono izgubljeno.Sa stanovista sveta,on je gubitnik.Nije vise proslost,nije sadasnjost,nije nista.Buducnost ne postoji.Tu se jos provlaci i neka satro ljubavna pricica domorodca sa pripadnicam tog sveta koja ne moze da razume njegovo zgrazavanje kada zeli da mu se poda sto je za nju ko pranje ruku,a njega grozi jer vidi da za nju to nije nikakva zrtva u smislu davanja sebe nekom ko nije svako,nekom ko ju je vredan.Ljubavna pricica je Hakslijevim namernim cinizmom prikazana je tako da ne zlazi duboko u samu sustinu knjige i vise se ovlaz provlaci kao "lajt motiv" u pezorativno smislu.
Pojavljuju se jos dva lika.Jedan je prototip fizicki idealnog muskarca a drugi nesto kao greska u uzgoju...i njihov odnos je interesantan kao i uticaj na mladog domorrodca...al to se vec zaboravilo....
Tu je i domorodceva keva neja ruzna baba,ex pripadnica "novog sveta" kojoj se letelica? slemala u divjini pa su je trtili domorodci.Tu je i vec pomenut mladicev zenski predmet interesovanja.
Kolko se secam sama struktura romana smara,nedinamicna je,staticna....nema tu nekog stila.To je po meni glavni minus.Nacin na koji su ideje i poruke iznesene je suvse nekompaktan,i zbunjujuc.

P.S. Ako volis bas bas lude i konfuzne SF zaplete vise-manje slicne tematike procitaj "Grad" od Kliforda Simaka,to ce ti tek otopiti mozak.
 
Čitao davno. Baš čelik od pisca. Eseje, takođe, a mnogi su tvrdili da je čak bolji esejista nego romanopisac. Ozbiljan čova. Kao Ford.
 
ima sjajna poenta u toj "vrli novi.." o potrebi ljudi za pripadanjem...druga krajnjost bi bila usamljenost....-pa sad kako uspeti ne usvojiti neke lose stavke drustvenog morala zbog te potrebe za pripadnoscu...ovo je mnogo interesantnije od toga sto je frozen ispricao -meni bar...
 

Back
Top