Zlatni Retriver

lako.
biti dosledan.
kada su mali, kuce su male slatke neodoljive pufnice i ko može ta slađana stvorenja da vaspitava:to u prevodu znači da se kaže ne(!!!) za neke stvari! I u tome da se istraje...

kuca mora znati šta sme a šta ne...
 
Bilo da živi u stanu ili u dvorištu - vrlo je važno da pas bude dobro i lepo vaspitan.
U suštini, to uopšte nije teško. Samo ga pre svega treba voleti i biti principijelan u zabranama i nagrađivanju. Pas ne razume naš jezik, ali vrlo dobro oseti razliku u tonu kojim mu se obraćamo, bilo da ga hvalimo ili kritikujemo. Nisam pristalica "nasilnih" metoda, ali laki udar po sapima sa npr. presavijenom novinom nije bolan, ali je najčešće dovoljan da pas shvati da to ne sme da radi.
I to što je vašem psu nešto i zabranjeno još uvek ne znači da ga ne volite dovoljno - naprotiv. I njemu će biti bolje i biće srećniji kad zna šta se sme, a šta ne.
Ako bi se konkretnije obratila i odgovor bi mogao biti konkretniji - kako da se nešto postigne :wink:
maj-main.gif
 
smeh:
Bilo da živi u stanu ili u dvorištu - vrlo je važno da pas bude dobro i lepo vaspitan.
U suštini, to uopšte nije teško. Samo ga pre svega treba voleti i biti principijelan u zabranama i nagrađivanju. Pas ne razume naš jezik, ali vrlo dobro oseti razliku u tonu kojim mu se obraćamo, bilo da ga hvalimo ili kritikujemo. Nisam pristalica "nasilnih" metoda, ali laki udar po sapima sa npr. presavijenom novinom nije bolan, ali je najčešće dovoljan da pas shvati da to ne sme da radi.
I to što je vašem psu nešto i zabranjeno još uvek ne znači da ga ne volite dovoljno - naprotiv. I njemu će biti bolje i biće srećniji kad zna šta se sme, a šta ne.
Ako bi se konkretnije obratila i odgovor bi mogao biti konkretniji - kako da se nešto postigne :wink:
maj-main.gif

nas pas je u sustini lepo vaspitan: ne penje se na krevete i stolice, ne dira nase stvari, ne dira hranu dok mu se ne da...
:cry: ali je beskrajno raznazen. Laje dok ne dobije sta hoce, a posto zivimo u zgradi ne mozemo ga pustiti , pa mu sve ispunjavamo.
Uz to on je neverovatno ljubomoran i neopisivo posesivan. Ne znam za ostale, ali ako ovako nastavimo ja cu biti lepo dresirana gazdzrica :? Ako ga damo na ddresuru da li ce biti ljut na nas? Manje nas voleti?
 

Ne treba ti škola dresure za retrivera, a ne znam ni koliko je star. Bitno je da ga vodiš na istrčavanje u prirodu, naljbolje pored vode, nije dovoljna kraća šetnja, to su radoznali i veseli psi. Nagradi ga i pohvali kada zasluži, ali ozbiljno postupaj sa njim. On po instiktu i po svojoj pripadnosti, jednostavno mora da zna da donosi predmete, time ga zabavljaj. Vežbe poslušnosti radite stalno kada izadjete.
 
zdravo svima
zelim da nabavim zlatnog retrivera i usla sam u fazu odabira odgajivacnice ali mi mnoge stvari nisu jasne a pogotovo razlike u cenama od 120e do fantasticnih (za mene) 500e?! cisto da napomenem o ovoj pasmini sam procitala sve sto se moglo naci na netu
kao i cuveni tekst "kako izabrati psa". elem svi odgajivaci pricaju isto export import roditelji,papiri,vakcinacija sve je po njima ok-ALI lako je njima to meni da pricaju kada sam ja apsolutni laik.
znaci da ne duzim moje pitanje je sta znaci export import roditelji?
zasto ovaj od 120e ili 200e nije kvalitetan pas?
jasno mi je zasto je odredjeni pas 500e poreklo i na kraju krajeva ljudi se time bave i od toga zive.
volela bih kada bi mi pomogli scvojim savetima jer iskreno i vec 10-tak godina zelim tog psa ali do sada nisam imala uslove.
unapred zahvalna
 
dragbrag:
zdravo svima
zelim da nabavim zlatnog retrivera i usla sam u fazu odabira odgajivacnice ali mi mnoge stvari nisu jasne a pogotovo razlike u cenama od 120e do fantasticnih (za mene) 500e?! cisto da napomenem o ovoj pasmini sam procitala sve sto se moglo naci na netu
kao i cuveni tekst "kako izabrati psa". elem svi odgajivaci pricaju isto export import roditelji,papiri,vakcinacija sve je po njima ok-ALI lako je njima to meni da pricaju kada sam ja apsolutni laik.
znaci da ne duzim moje pitanje je sta znaci export import roditelji?
zasto ovaj od 120e ili 200e nije kvalitetan pas?
jasno mi je zasto je odredjeni pas 500e poreklo i na kraju krajeva ljudi se time bave i od toga zive.
volela bih kada bi mi pomogli scvojim savetima jer iskreno i vec 10-tak godina zelim tog psa ali do sada nisam imala uslove.
unapred zahvalna
Najpre hvala na razumevanju i saradnji :wink: .
Da budem iskrena, prvi put čujem za izraz "export import roditelji"?! :oops: Ali sam se raspitala :wink: . To su psi koji se vode u inostranstvo (ili dovode ovde) da bi se parili, što u ovom slučaju znači (ili bi trebalo da znači) da su izuzetno kvalitetni.
Nisam kupovala retrivere (na žalost :wink: ), bar ne još, ali isto važi i za sve druge rase: cena je tu vrlo, vrlo relativna.
Imam komšiju koji je svoju odlično ocenjenu kuju dobrog porekla, pario sa nekim višestrukim šampionom. Kad je izbrojao 13 zdravih, slatkih štenaca, sreći nije bilo kraja. (Uz put je i zadovoljno "trljao ruke")
Da skratim priču: prvo štene je prodao za 400 evra i nedelju dana "držao" tu cenu. Ipak, naredna dva je prodao za po 250, pa jedno za 120... Štenci neverovatno brzo rastu, i bez obzira na to koliko su slatki - nije ih uvek baš lako prodati. Moj komšija je nakon što su štenci napunili 4 meseca (a ostalo mu još 6 komada) bio spreman i da ih poklanja... a rekla bih da je za ono troje koji su kod njega bili duže od 6 meseci - bio spreman i da plati da ih neko uzme! :lol: Nikad više nije pario svoju kuju, a da jeste, štence bi prodavao po nekoj pristojnoj ceni (recimo 100-tinak evra) kako bi ih sve rasprodao do 2-3 meseca starosti.
Poenta priče je da razni ljudi (odgajivači) različito razmišljaju. Ukoliko nemaš ambicija da gajiš šampiona, već želiš "samo" ljubimca, slobodno se opredeli za najpovoljniju varijantu.
Pozdrav!
 
zlatni retriveri su dosta popularni,tako da mislim da njihova cena je pristupacna.Cena prvenstveno zavisi od pedigrea,sto znaci ako su mu oba roditelja kvalitetni (sampioni) u smislu dobar sklop dva psa,onda se podrazumeva da ce stenci biti kvalitetni a to zahteva vecu cenu(mada ni to nije bas uvek tako).Ako zelis da imas dobrog psa odnosno ako zelis da ga izlazes,onda se malo raspitaj sta znaci pedigre,da bi znala kako da izaberes dobru odgaivacnicu.moj je predlog da ne gleas puno oglase nego da proveris koja je odgaivacnica na dobrom glasu.ne znam da li si iz beograda ali ja znam za jednog odgaivaca u jakovu,koji ima sigurno kvalitet i nije bas nesto skup.u svakom slucaju ne leti nego sacekaj,sakupi novac i kupi jednu malu obavezu,dok ne poraste u veliku.
 
hvala na pomoci ali mislim da se nismo razumeli.
Pokusavam da vam kazem da SVI ODGAJIVACI PRICAJU ISTO u cilju bolje prodaje steneta. Ok jasno je meni da svaki prodavac hvali svoju ROBU,ovo naglasavam jer NE mislim da su psi roba (zbog uvek budnih svadjalica :shock: ) ali to je pri kupovini fakat. Jer ako on odredjuje cenu psu za njega je pas roba koju zeli da proda, nego da ne idemo dalje sa ovom pricom.
Elem svi pricaju o sampionskim roditeljima :wink: ali iskreno da vam kazem mene nije briga koliko je nagrada dobio jedan njegov imprtni roditelj jer nemam nameru da ga izlazem,za mene ce ono biti SAMO ljubimac kome cu posvetiti svo vreme,paznju i ljubav.Zelela bih da bude zdravo tj ako uspem da ikako da izbegnem displaziju kukova bila bih jako srecna. Jasno mi je da su neke bolesti nasledne ali pitanje je i koliko je njih koji prodaju spremno da odvedu kuju na rtg?!!! koliko sam se raspitala 1 od 10 ( a taj 1 ima sve stence kaparisane) tako da se kako god okrenem vrtim u krug.
znaci zelim samo Zdravog psa!!!!! i po mogucnosti da nije agresivan-zbog ovog drugog i zelim zl retrivera.
P.S.inace moram da nas pokudim jer nasi forumi na ovu temu nisu ni blizu razradjeni kao hr
pozdrav
 
Cenu steneta odredjuje mnogo stvari. Parenja sa kvalitetnijim muzjacima (dakle, sampionima, sa gomilama titula) vise kostaju, jer tu ljudi (vlasnici muzjaka) gledaju da nadoknade ulozeno u ta silna vodanja po izlozbama. Dalje, vlasnik zenke zeli da nadoknadi skupo parenje sa nekim export-import dasom (i ja prvi put cujem za ovaj izraz, do sada sam samo cula “import roditelj”), pa stenci takvih roditelja vise kostaju, jer nije isti novac ulozen u neku kucu koja je samo izvedena na ocenjivanje i dobila 5, i u nekog inter-sampiona koji je vodan po inostranstvu. To ne znaci da ovaj pas sa 5. nije podjednako lep i kvalitetan (mozda vlasnici jednostavno nisu imali izlozbene ambicije), ali je ovaj drugi sertifikovan od strane strucnjaka kao primerak prema standardu. Uz to ide da taj sampion nema displaziju kukova i ostalo… Iz onoga sto je Smeh napisala vidimo da i starost steneta igra ulogu, jer to ukljucuje veci broj vakcinacija, vise hrane, itd. Cenu steneta odredjuju i neke specijalne okolnosti (npr. buldozi su uvek skuplji jer se kote iskljucivo carskim rezom zbog velikih glava). Renomirani odgajivaci su donekle garancija da ce pas biti dobrog izgleda i zdravlja. To je ono sto se ne dobija kupovinom steneta od amatera. Ali opet, nista u zivotu nije sigurno, pa ni to da ce skupo placeno stene imati problem sa zdravljem, ili da ce stenac manjeg kvaliteta biti neki buduci sampion. Ovde opet dolazimo do teme pedigrea. Mozda postoji i mogucnost dogovora sa odgajivacem da stene proda po povoljnijoj ceni, da ga uzmes bez rodovnika, jer kazes da ti izlozbe nisu cilj. Znam jednu uzgajateljku persijskih macaka koja po nizoj ceni prodaje macice, ali novi vlasnik potpisuje ugovor da ce sterilisati mace i da od njega nece uzgajati…
 
možda grešim ali dragbrag traži savet kako da odabere štene retrivera a da ono bude iz kvalitenog legla, zdravo pre svega a za pristupačnu cenu...ona traži cake ne koje treba da obrati pažnju pri uzimanju šteneta...a da je ne zavrnu odgajivači koji svi isto pričaju ali evidentno da kuce nisu iste kad se i cena razlikuje...
grešim?
 
gigule:
možda grešim ali dragbrag traži savet kako da odabere štene retrivera a da ono bude iz kvalitenog legla, zdravo pre svega a za pristupačnu cenu...ona traži cake ne koje treba da obrati pažnju pri uzimanju šteneta...a da je ne zavrnu odgajivači koji svi isto pričaju ali evidentno da kuce nisu iste kad se i cena razlikuje...
grešim?
hvala na razumevanju
:lol:
posto si me apsolutno razumeo da li imas neki konstrultivan predlog :idea: :?: :!:
 
Jako je teško predvideti šta se može desiti sa štenetom koje odaberemo...
Kada mi je davnih dana tata kupovao našeg prvog "lesiku" sve je bilo "po propisima": dobar odgajivač, izvanredno poreklo, prvobirano štene.... cena uopšte nije bila važna (eh, srećna vremena). Hranjen je i odnegovan "po propisima".
Pas jeste bio zaista lep, ali teško da je prošla neka godina a da nije bar dva puta bio ozbiljno bolestan! Nema šta ga nije "zakačilo": od toga da mu se šapa ozbiljno gnojila i kad se ubode na trn, do gastritisa, ciroze jetre i da ne nabrajam.
Uginuo je 1993, baš kad je počela ona luda inflacija... Nisam mogla da izdržim dugo bez psa, pa sam vrlo brzo odlučila da nabavim novo štene... Cene su bile, za te prilike - jezive.
I odlučila sam, bukvalno, po ceni - platila sam ga tada ogromnih 150DEM, ali je to bilo najjeftinije što sam pronašla (preko oglasa).
Čovek mi je doneo štene kući (istina bilo je još dvoje u kolima), a odabrala sam ga tako što mi je prvi prišao. Čak nije bio ni revakcinisan (jer tada nisam imala 10 maraka), naučen je da jede sve (u to doba se ni mi nismo hranili "po propisu") i često za njega kažem "dete inflacije".
Taj pas je, pored toga što je bio odlično ocenjen na svakoj izložbi, bio savršeno zdrav, a prvi antibiotik je primio sa 9,5 godina zbog nekog oboljenja kože. I veterinar je bio zapanjen koliko je brzo i lako to kod njega izlečeno!
Jedini zaključak je da pravila nema, kao i kod nas. Nikad ne znaš ko je koje (i čije) gene povukao i kako će se šta ispoljiti. To nije upisano u rodovnik psa, niti može biti uračunato u cenu - stvar sreće više nego bilo čega drugog :wink:
 
eh...mislim da previše brineš...
razumem ja tebe da ti je stalo da ono bude OK ali i dalje mislim da previše brineš...
Iskreno neki baš konstruktivan savet kada se kupuje kuca ne mogu da ti dam...ja kuce koje imam a bogami i koje sam do sada imala uzimala sam preko oglasa za dž i/ili kupila napuštene na ulici tako da...sorry nisam ja ta prava koja može dati pravi savet...
Ja bi birala instiktivno...mada to baš nije savet...bar ne ono što ti tražiš...sorry
 
Slazem se, garancije da ce stene biti zdravo nema ni u slucaju da ga platis nekoliko hiljada evra. Najvecu ulogu igra nega psa- redovne vakcinacije, kvalitetna ishrana itd. Raspitaj se o naslednim bolestima retrivera kod vlasnika ili na netu, da li neki aktuelni priplodnjaci na potomstvo prenose npr. displaziju kukova... Upuceni ce znati da ti to kazu.Porazgovaraj sa njima i o tome koji psi trenutno vaze za kvalitetnije, cisto da znas o kome se radi kad pogledas u pedigre. I, kao sto rece Gigule, nemoj previse da se opterecujes, vec pozuri da sto pre pocnes druzenje sa svojom novom kucom! :wink:
 
apsolutno ste u pravu devojke,sve je to relativno...
ne mogu da verujem da sam toliko izdramila oko toga,
psa su imali i neodgovorniji i neupuceniji od mene a imace i posle mene.....
necu da gubim vreme odoh ja da trazim moju kucu
hvala vam
pozzz :D :D :D
 
jos jednom hvala vam na podrsci :D
kada sam vec tu htela bih da vam postavim jos koje pitanje u vezi sa ovom pasminom
sta je konacna posledica displazije kukova :?:
drugo zasto se prica da ova vrsta postaje sve vise agresivna da li zbog prevelike potraznje/u smislu da su jako popularni pa ih sve vise odgajaju bez preterane brige o uslovima :?: ili u cemu je fora
meni je to zaista najlepsi pas kojeg sam ikada videla i nisam od onih koji prate modu pogotovo kada je o psima rec ali je cinjenica da su u poslednje vreme JAKOOOOOOO popularni
sto se tice slika dobicete ih prvi jer ste izmedju ostalog jedini kojima nisam dosadila sa pricom o retriveru
:D :D :D
da bilo bi lepo kada biste me podsetile sta jos da vas pitam posto me SVE ZANIMA
veliki pozzz
 
dragbrag:
sta je konacna posledica displazije kukova :?:
drugo zasto se prica da ova vrsta postaje sve vise agresivna da li zbog prevelike potraznje/u smislu da su jako popularni pa ih sve vise odgajaju bez preterane brige o uslovima :?: ili u cemu je fora

Kuk je zglob koji sacinjavaju glava butne kosti i casica karlicne strukture, a povezuju ih razni ligamenti i misici. Deformacije glave femura ili casice, i slabost ligamenata i misica su ono sto nazivamo displazijom kuka.
Pas sa ovim deformitetom ima probleme da se penje uz/niz stepenice, probleme kada ustaje iz lezeceg polozaja, otezano se krece (narocito posle fizickog napora), a zbog konstantnog bola koji oseca moze pokazati promene u karakteru.
Stanje se progresivno pogorsava kako pas stari ukoliko se ne pristupi lecenju... Nisam veterinar, ali verujem da ne gresim ako kazem da krajnja posledica displazije kukova moze biti potpuno istrosen zglob i jako otezano kretanje (mozda i oduzetost?). Ali da bi do ovoga doslo pas mora da ima genetsku predispoziciju, pa jos odozgo da se sve zivotne okolnosti nameste da se stanje pogorsa (nepravilna ishrana, izlaganje povredama, gojazost). HD se moze tretirati lekovima protiv bolova, vezbama istezanja, hirurskom intervencijom, pa cak i akupunkturom.
E sad, i ta agresivnost koju si spomenula, i HD jesu posledica neplanskog uzgoja z.retrivera. Rasa je postala popularna, i mnogo ljudi se upustilo u njihovo razmnozavanje, pa i onih mannje strucnih. Motivi im nisu svima bili da se "obogate", ima tu i vlasnika ljubimaca koji su jednostavno hteli da imaju leglo, bez ikakvog motiva profita. Problem nastaje kada se neka rasa masovno razmnozava zbog toga sto se ne kontrolise koji se primerci razmnozavaju. Tako se pare i psi sa displazijom kukova, psi koji su agresivni... I onda imas potomstvo sa svim tim manama.
Ako se setis jos nekog pitanja, slobdno ga "nabaci", mozda mozemo da pomognemo! :D
 
Agresivni retriveri?!??? Ja sam deset godina imala retriverku, kad je ona uginula opet smo kupili retriverku... a znam i gomilu drugih vlasnika retrivera, al agresivnog retrivera jos ne videh. Retriveri su bas izuzetno dobrocudni psi. Vidjala sam kod nekih "kretena" vlasnika pse pomalo plasljive i nesigurne, al agresivnog stvarno nikad.
 

Back
Top