Oftamologija

meda_bica:
I kod mene cela familija radi na tome da odustanem od medicine.Oni bi da zavrsim neki 'laksi' faks,da normalno izlazim,da se zaposlim...a meni se ne da:lol:Mislim da ako zelis mozes uskladiti i privatan i poslovni zivot.
Apsolutno tacno! Ja studiram medicinu, izlazim, imam decka, bavim se fitnesom.... i da ne nabrajam vise! Jeste medicina teska, ali kad se lepo rasporede obaveze, sve je moguce! ;)

A medicina me jednostavno privlaci kao posao,nauka.
U tom slucaju je stvar resena, konkurisi na medicini!
Koliko je samo mene stvari sprecavalo da upisem medicinu i koliko me ljudi ubedjivalo da odustanem....
...ali, to je bila moja najveca zelja i nisam uspela nikako drugacije da zamislim sebe za koju godinu osim kao lekara i nikad se nisam pokajala niti cu se pokajati sto sam je upisala!

Dakle, samo napred! :p
 
neupucena:
Svaki fakultet jeste za prosečnog čoveka u smislu da svako prosečne inteligencije može da ga završi. Ali poteraj 'prirodnjaka' na društvene nauke....

:)
izvadi mi prst iz oka, neupucena :). ni danas mi nije jasno kako sam polozila drustvene predmete, pogotovo politicku ekonomiju, i mislim da bih, recimo, pravni studirala bar 10 godina, a svakako sa dvaput vise truda i nerava nego ovo :).

dr,
oko mene su u poridici bili sami - ekonomisti....:). bili su spremni do kraja i zadnje kapi krvi da me podrze u bilo cemu sto izaberem, ali su negde, intimno, zivo zeleli da budem ekonomista....:).

medo,
ne znam sta da ti kazem; ja sam, prosto receno, retard za drustvene nauke - koliko god su mi prirodne isle jednostavno, bile logicne i lake ceo zivot, drustvene tipa prava, ekonomije i slicnog jednostavno ne dobacujem, da ne govorim sada o marksizmu, socijalistickom samoupravljanju i tome slicnom sto je bilo "popularno" u mojoj generaciji. drugim recima, ja jos uvek imam onu ludu ideju da covek zaista treba da studira ono sto voli, i sto mu ide, i gde sebe vidi.

tasho,
ja sam studirala tako kao ti; sve sam stizala i svuda me je bilo, i ne mislim da sam sta propustila, ni slucajno.... jedina je sreca sto ceo zivot spavam nekoliko sati dnevno, i sto sam ranoranilac :), to mi je uvek mnogo pomagalo :).
 
meda_bica:
A vic je sto meni drustvene nauke stvarno leze,ali ja ih uglavnom,ne volim.

Da li ti idu u smislu da ih lako pamtiš ili ti idu jer u školi ne traže mnogo? Kako ti idu prirodne nauke? Kada recimo čitaš novine ili slično, na kojim oblastima se najčešće zadržavaš?

Roditelji ti žele dobro pa eto žele da se ne mučiš ali već smo apsolvirali da je težak fakultet relativna stvar. :) Ako tebe zaista zanima medicina lakše će ti pasti 6 godina na medicini nego 4 godine na nekom 'lakšem'. Za svaki fakultet treba učiti.
 
Pa nikad ih nisam nesto posebno ucila a isle su mi fest.A za prirodne sam uvek morala malo da zagrejem stolicu.Od prirodnih volim hemiju i biologiju i to nema nekakve veze sa profama.Da ocenjujem predmet po profesoru malo bi toga ostalo da se voli:)
Citam crnu hroniku!Al ozbiljno.Predpostavljam da mislis na oblasti.Zdravlje,nauka i tehnologija i ponesto od drustvenih desavanja.
To za faks im i ja pricam al imam neki utisak da ne nemeravaju da me skoluju do 30-e(njihovo vidjenje medicine)
 
Nekako mi je tu malo raskorak između onog što voliš i onog što ti ide. OK je voleti nešto ali ako kreneš, pa počne da ne ide, da se greje stolica sve više i više i zapostavljaju neke druge stvari možda ispadne da baš 'i ne voliš to toliko'. A da odeš na test profesionalne orijentacije, za svaki slučaj?
 
Bila sam vec.I rekli su mi da sam za doktora!Ali su rekli i da mogu da razmislim o nekom poslu vezanom za odnose sa javnoscu..A u opticaj je dosao i neki posao u vojsci.Ma ne verujem ja u ova testove.Kad sam rekla da 'zagrejem stolicu' nisam mislila da mi idu tesko nego samo malo teze u odnosu na drustvene.A i prirodni=fizika.Npr. hemiju i biologiju sam oduvek volela i isle su mi super.
 
Ja sam tek sada videla temu, propustila sam i kafu i neke fotke..:( :D

@Medo, ja sam kada sam zavrsila Gimnaziju i uzela Informator u ruke i pocela da izdvajam ono sto me zanima -> u opciji su bili sledeci fakulteti : elektronika, engleski, medicina, arhitektura, hemija, lik.akademija. Situacija je bila krajnje smesna, pa sam suzila izbor na medicinu i engleski, i na kraju odabrala medicinu i zavrsila je. Niko mi nista nije sugerisao ( u smislu navaljivanja ) ili insistirao na necemu ( moji nemaju veze sa medicinom )
Medicina je prelepa, ali ono sto ti sledi nakon studija i nije bas. :( Uzasno je tesko naci posao, specijalizacije su misaoni pojam , a pogotovu one zeljene.
Medjutim, ako to volis -> ti upisi. Mozda ce se situacija promeniti i biti bolje. ( I mene su tako govorili kada sam upisivala fakultet. :( ) :). To je ipak samo tvoja odluka, medjutim uzmi u razmatranje sve savete i misljenja koje dobijes, mozda ce ti pomoci da stvoris realniju i kompletniju sliku o tvom buducem zanimanju.
SRECNO !! :D
 
Jedno pitanje za oftamologa? Koliko solarijum moze ostetiti oci ukoliko ih otvorimo tokom seance i na par sekundi? i sta raditi u slucaju da se vid pogorsa radi toga, ima li neki specijalni tretman ili..?
 
Ova tema je oftamologija a najmanje se o tome prica... al ajde... :confused:
Treba mi odgovor...Imam 26 godina i u poslednjih godinu dana sam primetila da mi objekti koji su u daljini "dupliraju" i da su mutni....
Danas sam bila kod opticara i ustanovo je da imam dioptriju 0.75.
Jel moze neko da mi kaze koliko je "opasna" ta dioptrija, u smislu da li ce da raste, da li moze da se vrati u normalu obzirom na starost. Pre toga sam imala apsolutnoo savrsen vid, gotovo "snajperski" kako rece tadasnja doktorka kod koje sam pregledala oci. Kada sam pocela intezivnije da koristim komp poceli su problemi. :sad2: :sad2: :sad2:
 
Ako te tako nesto muci, ne ide se kod opticara nego kod oftamologa, i to po mogucnosti kod nekog privatno gde mogu da ti provere uzrok nastajanja dioptrije, pritisak ociju i sl. Detaljan pregled je oko 50 evra. Ne znam odakle si, ali, svaki veci grad ima po neku privatnu ocnu kliniku..., ako si u BG onda preporucujem VMA,
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako te tako nesto muci, ne ide se kod opticara nego kod oftamologa, i to po mogucnosti kod nekog privatno gde mogu da ti provere uzrok nastajanja dioptrije, pritisak ociju i sl. Detaljan pregled je oko 50 evra. Ne znam odakle si, ali, svaki veci grad ima po neku privatnu ocnu kliniku...ako si u BG onda preporucujem VMA, ..

Jaaoooo tako me mrzi da idem kod lekara jer se ceka po mesec i vise na pregled (mislim na drzavne), a ni privatnici nisu za pohvalu jer vecina fuserski odradi posao (svaka cast izuzecima), ovaj pregled je bio kod opticara jer tamo imaju lekare (oftamologe) koji te pregledaju, pregled se placa, pa mi dodje na isto.... :confused:
U svakom slucaju cu otici do oftamologa... hvala za preporuke, mislim da cu na VMA....
A ovo je samo dok ne odem....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ova tema je oftamologija a najmanje se o tome prica... al ajde... :confused:
Treba mi odgovor...Imam 26 godina i u poslednjih godinu dana sam primetila da mi objekti koji su u daljini "dupliraju" i da su mutni....
Danas sam bila kod opticara i ustanovo je da imam dioptriju 0.75.
Jel moze neko da mi kaze koliko je "opasna" ta dioptrija, u smislu da li ce da raste, da li moze da se vrati u normalu obzirom na starost. Pre toga sam imala apsolutnoo savrsen vid, gotovo "snajperski" kako rece tadasnja doktorka kod koje sam pregledala oci. Kada sam pocela intezivnije da koristim komp poceli su problemi. :sad2: :sad2: :sad2:

Predpostavljam da je - 0.75. To je ništa. Svi ljudi koji žive u gradu (ograničen vidik), sede ispred računara, televizora imaju neku dioptriju. Sa 26 godina da ti se javi miopija je malo nemoguće. Obično nastaje u pubertetu, adolescenciji.
Pre će biti da si malo umorna jer mi te tvoje diplopije liče na stanje umora :)
 
kod mene je isti slucaj, imam 24 godine, ne vidim iz daleka - miopija: prosle godine -0,5, ove godine -0,75 (kod opticara) a kod oftamologa cak i -1 i -1,25 (levo oko) mada vidim dobro sa -0,75 tako da nosim tu dioptriju, tako mi je rekao oftamolog, da za sad ne moram povecavati; problem je sto to oftamologu uopste nije cudno da mi se toliko pogorsao vid.... posto sam student izgleda da je to normalno; mada mi je preporucila neku lasersku operaciju ukoliko vid ostane stabilan do sledece godine; uglavnom za mene je sve to sok jer sam do prosle godine videla perfektno bolje od vecine ljudi i onda odjednom naocale :dontunderstand:

dakle kao Bojana; ista stvar faks, citanje, kompjuter; mada sam imala od uvek zastitne naocare za kompjuter ali ih nikad nisam stavljala do sad; naocare imaju tamnija stakla i kao stite... mada ne znam koliko su efikasne ali bolje ista nego nista

ali ne moze se nista tako je ali sbojana ipak rezervisi sastanak kod oftamologa cisto da vidis da li je sve ok; posle ako ti se jos pogorsa onda ces zazaliti sto nisi otisla na vreme, dobro mada je vec ok to sto nosis naocare ali ipak opticar ne moze da ispita oko kao oftamolog tako da nema veze sto ces cekati mesec dana to prodje brzo; s obzirom da su oci u pitanju, ne znam sta ima vaznije

jedino sto se pitam je da li ako stavim sociva da li ce mi to smetati za citanje s obzirom da blizu vidim dobro?
 
Poslednja izmena:
Da li postoji nacin da se smanji dioptrija sa -2.25 na bar -1 :confused: Da li postoje neke vezbe za ocni mislis ili je jedino resenje laserska operacija? Ja sam cula da se vid moze popraviti ukoliko se koriguje ishrana :think:

Gledala sam neku emisiju na BBC-ju... ona njihova istrazivanja, pa su, izmedju ostalog napravili eksperiment koliko su neke biljke za koje tradicionalno vazi da su "prijatelji" ociju i vida u stvari stvarno dobre.
Mislim da je neka starija gospodja koja ima poprilicno los vid, (nosi "teske" naocare) bila deo tog eksperimenta. Naime, rekli su joj da jede salatu od svezeg spanaca, i kada god ima prilike da jede, mislim, sargarepu i grasak. Salata od spanaca je jos sadrzala i neke mahune mislim, (ima da se nadje na netu salate od spanaca)... Na kraju je dokazano da se zbog korigovanja ishrane kod te zene (unosenje spanaca, sargarepe i graska) vid znatno poboljsao...
Pa valja probati, al bezveze je jer nemamo ovde svez spanac preko cele godine.... :(
 
Gledala sam neku emisiju na BBC-ju... ona njihova istrazivanja, pa su, izmedju ostalog napravili eksperiment koliko su neke biljke za koje tradicionalno vazi da su "prijatelji" ociju i vida u stvari stvarno dobre.
Mislim da je neka starija gospodja koja ima poprilicno los vid, (nosi "teske" naocare) bila deo tog eksperimenta. Naime, rekli su joj da jede salatu od svezeg spanaca, i kada god ima prilike da jede, mislim, sargarepu i grasak. Salata od spanaca je jos sadrzala i neke mahune mislim, (ima da se nadje na netu salate od spanaca)... Na kraju je dokazano da se zbog korigovanja ishrane kod te zene (unosenje spanaca, sargarepe i graska) vid znatno poboljsao...
Pa valja probati, al bezveze je jer nemamo ovde svez spanac preko cele godine.... :(

E da, to si u pravu za spanac, al moracu da ga jedem bar u sezoni, nadam se da ce imati efekta ;) Hvala ti na odgovoru :)
 
Potreban mi je savet.
Dete, staro 11 godina, se duze vreme zali na bolove glave u vecernjim satima ili po tmurnom vremenu. Odvela sam je kod lekara. Medjutim, posto je bio kraj radnog vremena, nismo dobili nikakvo pojasnjenje osim da naocare nisu potrebne. Ono sto me zbunjuje je prethodni komentar da je razlika u dioptriji velika, zbog cega je merenje ponovljeno.
Molila bih vas, ako je moguće, da mi rastumacite kompijuterski nalaz nakon sirenja zenica i da li je potrebno da potrazimo misljenje drugog lekara? Ovo je nalaz:

vd = (12.0) cyl = (-)
<right> sph cyl ax
0,00 -0,25 140
<left>
+0,75 -0,75 9

PD = 53

Unapred zahvalna.:)
 

Back
Top